Lenin ve vlaku

kniha od:

Lenin ve vlaku https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371177/bmid_lenin-ve-vlaku-l8p-371177.jpg 3.1 9
Koupit Koupit eknihu Bazar

Kniha Lenin ve vlaku sleduje průběh Leninovy cesty z curyšského exilu přes válkou rozvrácené Německo na sever k hranicím Laponska až po závěrečné nadšené uvítání revolučními davy na Finském nádraží v Petrohradu. Autorka v ní propojuje příběh zaplombovaného vlaku i jeho svérázných cestujících s liberální únorovou revolucí v Rusku. Detailně zobrazuje vzájemné průniky obou událostí. Při putování ve stopách Lenina vracejícího se po mnoha letech do vlasti využívá nepřebernou škálu soudobých očitých svědectví. Pro mnohé byl Lenin jen „užitečný hlupák“, jiní očekávali, že bude bez meškání uvězněn nebo zlikvidován, a zbytek byl přesvědčen, že má v praxi pramálo stoupenců a ještě menší vliv. Jak dnes víme, všichni se v tom fatálně mýlili. Nebýt geniálního nápadu několika německých úředníků umožnit nejproslulejšímu revolučnímu radikálovi Vladimiru Iljiči Leninovi, ukrývajícímu se v neutrálním Švýcarsku, odcestovat do vlasti, pak by možná v carském Rusku nedošlo k rozpoutání takového chaosu, jenž nakonec vedl k rozvrácení země a nastolení brutální bolševické diktatury.... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Argo
Originální název:

Lenin on the Train , 2016


více info...

Komentáře (4)

Komentáře 4 Recenze 1

KejmlP
KejmlP
23.03.2021 3 z 5

Bohužel, musím konstatovat, že kniha mě nijak neuchvátila. Především, jak už zmínili druzí, samotný název je velmi zavádějící. Kniha pojednává především o ruské socialistické emigraci v době 1. světové války, dále o situaci kolem únorové ruské revoluce, a teprve na třetím místě o samotné slavné Leninově cestě v "zaplombovaném" vlaku.
Knihu určitě nedoporučuji začátečníkům v dané oblasti. Kniha je zaplněna řadou dnes již zapomenutých jmen, v kterých se bude složitě orientovat i leckterý poučený čtenář. K nejpřínosnějším pasážím řadím ty, které popisují Petrohrad před a po únorové revoluci. Autorka dobře vystihla tehdejší společenskou atmosféru, a skvěle popisuje následnou atmosféru naděje a příchodu nové éry. I tak ale některé věci chybí. Abdikace cara Mikuláše II. se odehraje snad v jediném odstavci, a dál se řeší jen revoluční Petrohrad. Leninova cesta vlakem je popsána do detailů, poměrně dobře z toho vystupuje charakter Lenina samotného. A následuje období prvních aktivit bolševiků po jeho návratu. Autorka tuto dobu popisuje opět precizně, a proto působí naprosto zvláštně, že náhle chybí další kapitola, a dočkáme se jen resumé a konce knihy.
Celkově tedy nesouhlasím s upoutávkami na obálce, kterak jde o strhující knihu. Čtení mě sice bavilo, ale výsledný dojem je, že autorka se spíš nechala vést myšlenkami a prameny, než aby sama kreslila výslednou linii. Některé pasáže jsou zbytečně stručné, jiné se zdají být až disproporčně detailní a popisné. Kniha tedy není vyloženě špatná, ale nevím si příliš rady, komu ji doporučit.

Blue
Blue
13.03.2021 4 z 5

Atraktivní název, jak se brzy ukáže, je silně klamavý, protože Lenin stráví ve vlaku jen pár stránek. Autorčin ironický styl ale dělá z knihy přece jen zajímavý zážitek.


Jezinkabezinka
Jezinkabezinka
22.07.2018 3 z 5

Čtivě napsané, jen ke konci je takový skok. Lenin prchá z Petrohradu v zrzavé paruce a následuje zhodnocení říjnové revoluce plus dnešní vnímání a Putinova politika. Taky by s ohledem na množství jmen byl vhodný glosář s medailonky, což by už ale bylo nad rámec této knihy.

iz67
iz67
02.07.2018 4 z 5

Velice čtivá a poutavá kniha. Lze si díky ní udělat velice věrný obrázek o Rusku 1917.

Štítky knihy

20. století Lenin VŘSR cesty a pobyt bolševismus

Autorovy další knížky

Catherine Merridale
britská, 1959
2007  73%Ivanova válka: Rudá armáda 1939-45
2018  62%Lenin ve vlaku

Kniha Lenin ve vlaku je v

Právě čtených1x
Přečtených12x
Doporučených3x
Knihotéce17x
Chystám se číst11x
Chci si koupit3x