bleska bleska komentáře u knih

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Skutečná literatura a velká poklona překladatelce!
Když si tady čtu ty komentáře, tak mě chytá naprostý úžas o tom, jakým způsobem se dneska přistupuje k literatuře.
To, že vám někdo doporučí skvělou knížku, že se tam i zasmějete a vy pak s hrůzou zjistíte, že to není k popukání od začátku do konce je zklamáním?
Bohužel se mi zdá, že se opravdová kvalita začíná v těch tunách braku, které se touží nazývat literaturou dost ztrácet. Ale to je jenom obraz celkového stavu naší společnosti.
Koupit, použít, odhodit.

11.06.2022

Mezi duší a Duchem - enneagram a křesťanská spiritualita Mezi duší a Duchem - enneagram a křesťanská spiritualita Denisa Červenková

Vhodné pro každého, komu není úplně odporné slovo "bůh" a chce jít cestou sebepoznání.

11.06.2022 5 z 5

Typokniha: Průvodce tvorbou tiskovin Typokniha: Průvodce tvorbou tiskovin Filip Blažek

Mňam! 8-)

11.06.2022 5 z 5

Poslední revoluce: Jak jsme žili (1985-1992) Poslední revoluce: Jak jsme žili (1985-1992) Martin Komárek

Užitečný dokument o historii. Občas mi vadilo, když byla fotografie umístěna přes dvě strany a díky vazbě skoro nebylo poznat co je uprostřed.

11.06.2022 5 z 5

Odpoledne křesťanství: Odvaha k proměně Odpoledne křesťanství: Odvaha k proměně Tomáš Halík

Knihy Tomáše Halíka jsou vždy zajímavé. Lehce provokativní, inspirující k přemýšlení a občas náročné. Z této knihy asi nejvíc vyčnívá touha předat poselství o tom, že křesťanství se musí hlavně žít, naplno, navzdory a zároveň pravdivě vůči současné konzumní společnosti. Církev se nemá uzavírat před palčivými otázkami, které trápí nemalou část lidí, a jet si ve svém naučeném trendu hlasatelů jediné pravdy, ale snažit se naslouchat a být lidem podporou. Jenom tak má šanci překonat svou vnitřní rozpolcenost a krizi.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Protože sama pocházím z karvinska dala jsem si jako výzvu knihu přečít i když české současné spisovatele moc nemusím.
Autorka má nesporně vypravěčský talent. Někdy mi ale vadila určitá zploštělost a nějaká papírovost postav. Nebo jak to vyjádřit. Občas mi některé scény ani nepřišly uvěřitelné. Sorry, nevím, no.
Ale každopádně jako pokus o vykreslení historických reálií té doby to je uděláno kvalitně. Bohužel do dalších dílů mě to ale neláká.

11.06.2022 2 z 5

Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Eduard Stehlík

Díky tomu, že se Český rozhlas postavil k výročí atentátu na Heydricha čelem a mají k tomu spoustu zajímavých pořadů, jsem se začala zajímat o další možnosti jak se o této mimořádné a hrůzné době, kterou naše země musela projít dozvědět víc.
Tak jsem se dostala i k této knížce. Pana Stehlíka na vlnách rozhlasu potkávám často a proto si myslím, že píše skutečně o tom, o čem se toho hodně dozvěděl a necucá si informace z internetu, aniž by si je ověřil.
Osobní příběh Jana Kubiše je skvěle napsaný, čte se skoro jako detektivka i když všichni konec už vlastně známe. Hrdinství Jana Kubiše autorovi nezabránilo v tom, aby jeho osobnost popsal skutečně barvitě a uvěřitelně. Nedělá z něj nějakého neohroženého supermana. Je to obyčejný kluk z chudé rodiny, který se díky různým okolnostem svého života dostal do historických publikací. Těžko říct, co na něj mělo největší vliv, jestli rodina, vnitřní touha vyniknout a něco dokázat, smysl pro čest a povinnost, které se pojily s prvními roky naší samostatné republiky, anebo velká vnitřní touha postavit se zlu a bezpráví.
Vřele doporučuji každému, kdo se o tuhle část naší historie zajímá a nebojím se napsat, že by něměla chybět ani v knihovně každého křesťana. Protože boj proti zlu, takovému jaké tady fašisté tehdy prezentovali je bojem spravedlivým.

Pád vzhůru Pád vzhůru Richard Rohr

Knížky Richarda Rohra, františkánského mnicha a zakladatele center spirituality po celém světě jsou napsány pro lidi hledající, s touhou po poznání a touhou více porozumět problémům naší společnosti a sobě samému. Křesťanské náboženství mělo v minulosti tendenci utvářet lidi spíše s pevným přesvědčením, že mají Boha v kapse. Lidi s rychlými, jednoduchými a snadnými odpověďmi. Proto také tak velká část Západu toto náboženství, které je pro tuto oblast tradiční, opouští. Lidé nějak cítí, že velké tajemství nemůže být tak snadné a jednoduché. Jestliže je Bůh opravdu Velké Tajemství, povede nás k paradoxu, k temnotě, po nikdy nekončících cestách. Proto františkán Richard Rohr píše knihy, dělá přednášky a přináší pohled na křesťanskou spiritualitu v novém světle, které může být pro moderního člověka přínosem.

V současnosti z úst papeže Františka opakovaně zaznívají slova po tom, abychom stále hledali Boha ve všech věcech. Je nutné při tomto hledání a nacházení ponechat místo pro nejistotu – musí zde být. Tvrdí-li někdo s naprostou jistotou, že našel Boha a nedotkne se ho ani náznak nejistoty, není to v pořádku. Má-li někdo odpovědi na všechny otázky, je to důkaz, že Bůh s ním není.

Tato knížka může být pro duchovní hledání člověka kvalitním vodítkem. Už její název “Pád vzhůru” je paradoxem. Podtitulem naznačuje, že jde o porozumění principu rozdělení našeho života na dvě části.

Zajímavé citace z knížky:
„Mám nutkání psát, neboť po čtyřiceti letech, které jsem jako františkánský učitel strávil na mnoha místech v mnoha zemích a pracoval s různými náboženstvími i institucemi, zjišťuji, že spousta z nich, ne-li přímo většina zůstává vězet ve starostech první poloviny života… Jsme kulturou “první poloviny života” zaměřenou na to, jak úspěšně přežívat… Všichni se snažíme dělat to, co, jak se nám zdá, život nejprve nabízí: budujeme si identitu, domov, vztahy, přátelství, společenství, bezpečí, stavíme důkladnou základnu svého života…
Jsme-li k sobě ale upřímní, vidíme, že náš život není jen optimistické zrání vyplněné úspěchy, ale také mnoho pádů a selhání. Tyto pády musejí mít nějaký smysl, který kultura ani církev zcela nepochopily.
V každém věku by si měl člověk uvědomovat život v jeho celku, k čemu tíhne a kam směřuje. O další cestě vpřed se dozvídáme z jasných a podmanivých slov těch, kteří tam došli, z posvátných i sekulárních textů, jež nás tam zvou, z vlastního pozorování lidí, kteří do tohoto nového teritoria vstoupili, a bohužel také od těch, kteří se tím směrem nikdy nevydají.“

02.05.2022 5 z 5

Vždyť je to hračka Vždyť je to hračka Agatha Christie

Tak tady mě Lady Agatha opět zcela dostala! Excelentní, i když překvapivě nikdo ze známých postav zde není. Možná mohla bývalého policistu Luka trochu víc vykreslit, ale to už jsou detaily. Musela jsem se podívat, kdo je vrah! Prostě to nešlo vydržet...

06.07.2020 5 z 5

Opona: Poslední případ Hercula Poirota Opona: Poslední případ Hercula Poirota Agatha Christie

Kapitán Hastings, mon ami, mě v tomto posledním Poirotově výstupu hodně pobavil. Myslím, že Lady Agatha se u toho taktéž bavila, nepochybně.

06.07.2020 3 z 5

Černá věž Černá věž P. D. James (p)

Knihu jsem si poslechla v audioverzi. (Mimochodem, nevím jaká jsou pro to pravidla, je to platné? Můžu si dát do přečtených? V poslední době na čtení moc času nemám, ale při práci na pc poslouchat můžu.) Děj je trochu zdlouhavý a nejdřív mě detailní popisy všeho možného dost znervózňovaly, ale pak jsem jim přišla na chuť. V tomhle je autorka mistr.

18.06.2020 3 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Knihu jsem si poslechla v audioverzi a bylo to strhující. Ovšem na filmové zpracování to nemá.

18.06.2020 5 z 5

To opravdové zůstává To opravdové zůstává Denisa Červenková

Velmi zajímavý příběh člověka, který svůj život zasvětil duchovnímu doprovázení. Zdálo by se, že v tom měl jasno už docela brzy, ale život přináší nejedno překvapení. Jan Šedivý se toužil v mládí stát členem jezuitského řádu. V roce 1967 bylo v tehdejším Československu něco takového nemyslitelné, proto emigroval. Studoval teologii na zahraničních univerzitách a když se měl stát knězem zamiloval se a oženil. Během dalších let pracoval v Bavorsku ve farnosti a to ho nakonec přivedlo znovu na cestu hluboké spirituální zkušenosti a k povolání duchovního doprovázejícího.

18.06.2020 4 z 5

Deštník z Piccadilly Deštník z Piccadilly Jaroslav Seifert

Poetické.

15.06.2020 3 z 5

Prostory a dialogy Evy Jiřičné Prostory a dialogy Evy Jiřičné Karel Hvížďala

Eva Jiřičná je naprosto mimořádný zjev, který se této zemi přihodil. Nejen, že je charismatickou dámou a uznávanou světovou architektkou, ale svou skromností, pokorou a také odvahou zkoušet stále něco nového, nám ukazuje zralého, zkušeného a vytrvalého člověka. Zároveň člověka zcela svobodného a odvážného, který stále hledá nové cesty.

Knížka je poutavým dialogem dvou mimořádných osobností, které se dokázaly prosadit ve světě. Tato skutečnost velmi výrazně ovlivnila také text knihy. Určitě zaujme nejen ty, kteří se pohybují v profesích blízkých architektuře a umění, ale každého, kdo touží svůj život obohatit a rozšířit si pohled na svět.

Když paní Eva vypráví o svých dobrodružných životních cestách, vnímáme její neobyčejné pracovní nasazení a vášeň pro svou profesi a zároveň neuvěřitelnou skromnost „holky z Moravy“. Myslím, že dětství a rodinné zázemí Evu Jiřičnou ovlivnilo velmi silně. Často zmiňuje oba své rodiče jako svůj vzor pro další život.

Krátká ukázka z textu:

„Svoboda je vždy spojená s rizikem, protože člověk má možnost jít svou cestou, a ta je většinou riskantnější než jediná předepsaná a povolená cesta. Svoboda je jen rozšiřování určitých hranic, ale že by měl člověk svobodu bez hranic, anarchii, to nepociťuji, vždy je něčím svázán, řemeslem, které provozuje, místem, kde žije, materiály, s kterými pracuje, estetikou a hlavně svou znalostí a zkušeností. Na druhé straně s pokračujícím věkem se svoboda pro architekta rozšiřuje tím, že toho třeba víc ví, ale zároveň má větší strach, který ho omezuje. Na začátku, když toho víte strašně málo, máte obrovskou odvahu: riskujete z nevědomosti. Když později tušíte, co všechno můžete udělat špatně a jaké to může mít následky, strach, osobní disciplína i vědomí, že přesto musíte riskovat, abyste nestagnoval, jsou zavazující a svazující. Nejhorší v životě, jak říkal Oscar Wilde, je neriskovat. Kdo neriskuje, je už částečně mrtvý. Riziko je nedílnou součástí plně prožitého života.“

Tato kniha je ukázkovým příkladem výborně odvedené práce po všech stránkách. Jde o krásnou knihu jak typografickým zpracováním a sazbou, tak kvalitním knihařským zpracováním. Autorkou čistého grafické zpracování a typografie je Clara Istlerová.

01.11.2019 5 z 5

Ten můj font Ten můj font Simon Garfield

Hodně čtivě napsaná kniha o tak pro někoho nudném tématu jako jsou druhy písma. Mě bavila hodně, (jsem grafička) od mládí mě typografie zajímala. A nahlédnout trošku do zákulisí těch známých jmen bylo občas zábavné a občas až šokující. Taky typograf je prostě jenom člověk... 8-)

01.11.2019 3 z 5

Má to smysl Má to smysl Petr Pokorný

Výborná knížka rozhovorů s odborníkem na Nový zákon. Jeho přístup je naprosto vědecký a kritický a přesto hluboce věřící.

Logo & Corporate Identity Logo & Corporate Identity Ondřej Kafka

Velmi praktická publikace v češtině. V angličtině jsou takových tuny, bohužel náš knižní trh stále pokulhává.
Knihy je hezky členěna do samostatných oddílů. Také srozumitelně vysvětlí, proč že to jako nějakou grafickou identitu firma vůbec potřebuje.

Můj život s uměním Můj život s uměním František Dvořák

Velmi hezká knížka rozhovorů se skutečným odborníkem a znalcem umění. Naprosto mě ale šokuje, že tady nikdo jeho ostatní knihy nehodnotí. Stáváme se snad národem ignorantů, kteří nemají o umění zájem? To už nás skutečně tak zválcovaly ty připitomnělé televizní seriály?
Je to smutné.

Zase ona: Zrození Meryl Streep Zase ona: Zrození Meryl Streep Michael Schulman

Naprostý souhlas s komentářem níže od Mattyho.
Meryl mám velmi ráda a obdivuji její herectví. Proto mě kniha velmi zklamala. Až na pár zajímavých faktů, které jsem nevěděla, mi nepřinesla nic nového a tristní chyby v překladu, co k tomu dodat...

19.05.2019 1 z 5