Černá věž

Černá věž https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7945/cerna-vez-7945.jpg 4 130 27

Adam Dalgliesh série

Klasická detektivka anglické autorky je založená na napínavém pátrání po pachateli surové vraždy v uzavřeném okruhu možných pachatelů. Autorka s velkým smyslem pro psychologii postav vypráví příběh o záhadných vraždách mezi pacienty luxusního soukromého sanatoria na mořském pobřeží. V pozadí příběhu, který byl u nás televizně zpracován, stojí jako prvotní motiv lidská chamtivost a fanatismus, který se nezastaví před ničím. ... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Motto

The Black Tower , 1975

Vojslava
17.03.2024 4 z 5

Mám pocit, že už jsem tenhle titul jednou četla, ale daleko víc si vybavuju kdysi sledovaný seriál, a to včetně závěru a důvodů celé zápletky - a nějak mi připadal působivější než maličko zdlouhavý text knihy. Ale kvalita autorky se nezapře, dočetla jsem bez větších zádrhelů a jsem ráda, že jsem tenhle příběh zažila i v textové podobě, měl taky jistý půvab...

JáraTym
08.04.2023 4 z 5

Přespříliš popisných části ubírá docela dobře vystavěnému detektivnímu příběhu na dynamice. Samozřejmě že jsou některé nutné pro čtenářovu lepší představu - a skutečně tohle místo jsem si v hlavě vyfabuloval velmi dopodrobna a velmi barvitě, ovšem v některých pasážích by textu neškodilo proškrtání.
Jednalo se o mé první setkání s tímto hrdinou, a myslím že bych si ještě někdy rád přečetl nějaké jeho dobrodružství.

Alma-Nacida
20.11.2022 3 z 5

Asi nelze vstoupit dvakrát do téže řeky ani s Adamem. :) Nejdřív dlouhý rozjezd a pak na Adama nějak moc akce najednou. Celkově průměrná detektivka.

pupopony
28.01.2022 2 z 5

Hrozně rozvláčné. Bohužel zklamání

cukrovka
27.12.2021 4 z 5

Klasika anglické detektivky. Zpočátku jsem měla velký problém zorientovat se v postavách. Začátek mi přišel zdlouhavý, nepřehledný a nudný, ale děj se postupně rozjel a nabral na zajímavosti.

mataj
17.11.2021 4 z 5

Velmi povedená detektivka z anglického venkova s promyšlenou zápletkou. Tenhle styl se mi opravdu zamlouvá a chystám se i na další díly autorky. Jenom jsem měla trochu problém se zorientovat v postavách (asi nepozornost:)).

Jenny055
11.05.2021 5 z 5

Počúvala som audioknihu, výborne načítaná. Mám rada tieto klasické detektívky od P. D. James. Sú trochu zdĺhavé, ale mne to nevadí, mám rada to pokojné pomalé odhaľovanie ľudskej povahy a samozrejme aj vrahovho motívu.

stejsdan
30.09.2020 5 z 5

Miluju klasicke detektivky????

alabra
08.08.2020 5 z 5

Pro mě skvělá klasika, kdysi jsem v televizi s oblibou sledovala i seriál od paní autorky, souhlasím s paní Jaruš7, vše je tak, jak má být.

Jaruš7
04.08.2020 5 z 5

Audiokniha úžasně načtená paní Renatou Honzovičovou.
Autorka patří k dámské špičce detektivního žánru. Je to dokonalým vytříbeným stylem, kterým popisuje detaily, jistá citová laskavost, kterou obdařila inspektora A.D.
Jako ozdravný pobyt na venkově se může jevit návštěva přítele - pastora, od něhož odpověď na dopis nepřichází.
V areálu sanatoria pro tělesně postižené není nic podivnější, než přirozená úmrtí.
A tak se tu A.D. zdrží, neboť kriminalistický instinkt nejde potlačit.

Zdlouhavost děje nevadí, neboť poslech byl balzámem na duši v tyto deštivé dny.

renefer
19.06.2020 4 z 5

Jak je napsáno v anotaci, jedná se o anglickou klasiku. Nečekejte žádné přestřelky, honičky nebo rázné akce. Spíš takový poklidný, mlhavý, chmurný anglický venkov s černou věží na útesu. Nejdřív jsem měla trochu problém se zorientovat v postavách, ale nakonec jsem si zvykla a líbilo se mi to.

bleska
18.06.2020 3 z 5

Knihu jsem si poslechla v audioverzi. (Mimochodem, nevím jaká jsou pro to pravidla, je to platné? Můžu si dát do přečtených? V poslední době na čtení moc času nemám, ale při práci na pc poslouchat můžu.) Děj je trochu zdlouhavý a nejdřív mě detailní popisy všeho možného dost znervózňovaly, ale pak jsem jim přišla na chuť. V tomhle je autorka mistr.

veronika6239
06.06.2020 2 z 5

Hodně velké zklamání. Krásně popsáno okolí... Téměř konkurence, co se tohoto týče, D. Gabaldon a Cizinky ???? krásný barvity překlad, ale to je tak celé. Dej se táhne jako týden před výplatou, mraky postav, že se v tom člověk ztrácí, rozuzleni těsně před koncem, což je fajn, ale tak rychlé a odflakle. Hodně jsem se nutila do čtení a snažila se najít si vždy jinou činnost, proto jsem se doslova s touto knihou trápila 14 dnů, byť je tak útlá. Asi už žádná díla od autora číst nebudu.

Eicherik
23.03.2020 4 z 5

Z této knihy mám trochu rozporuplné pocity. Velmi se mi líbilo umístění děje do léčebny pro dlouhodobě nemocné a většinou nevyléčitelné pacienty. Autorka velmi pěkně popsala prostředí a velmi umně vykreslila většinu postav celého příběhu. Občas se mi ale některé postavy pletly. Ovšem nejvíc mě zklamala zápletka a konečné vyústění příběhu.

ThomasRuhe
10.02.2020 3 z 5

Základem příběhu jsou vraždy spáchané v nepočetné skupině lidí žijících pospolu. Pachatel je tak mezi nimi. Ovšem první dvě úmrtí na zločin nevypadají, zdají se být sebevraždou a přirozeným skonem. Adam Dalgliesh zde ani nevystupuje jako oficiální policista, ale je v domově pouze na návštěvě.
Závěr je kupodivu docela akční.
Černá věž je taková průměrná detektivka z anglického venkova.

felia
25.09.2019

Skvělá detektivka, jako ostatně cokoli od P.D. James. Obdivuji autorčinu inteligenci i způsob, kterým popisuje interiéry, přírodu, lidi a jejich charaktery.

85098211
25.04.2019 4 z 5

Poměrně dobrá detektivka s Adamem Dalglieshem a zároveň to byl jeho třetí případ, který se mi dostal do rukou. Nevím, jaký názor mají ostatní čtenáři, ale já s autorčiným stylem psaní tak trochu vedu boj :-). Nápady a zápletky má hodně dobře vymyšlené, ale zpracování spíš vázne. I tento příběh je napsán dost zdlouhavě a vůbec by mu neuškodilo, kdyby byl o něco kratší. Zato konec je výborně vygradovaný, to je zase autorčina silná stránka, za kterou ji musím pochválit ;-). Proto jako celek hodnotím knihu poctivými čtyřmi hvězdičkami.

Pavelpi
23.04.2018 4 z 5

Tohle není můj oblíbený typ detektivky.Ale protože jsem jí dostal od dcery,tak jsem se odhodlal jí přečíst.Ze začátku jsem se docela ztrácel v ději,který neustále přeskakoval a někdy jsem se musel vracet,abych věděl,kdo je kdo.Navíc téma nemocí není vůbec moje hoby.Už jsem to chtěl i vzdát,ale pak to najednou dostalo docela obrat.I když jsem pak už dokázal odhadnout vraha,ale motiv mi docela chyběl,tak jsem to dal až do konce a byl jsem docela překvapený,že je to skutečně dobré.

kuruteku
21.02.2018 3 z 5

Asi si budu muset začít psát postavy, klíčové momenty, vazby. Trochu jsem se v tom ztrácel, což je - podle mne - chyba čtenáře. Detektivka to začíná být až v závěrů, nastínění trvá dvě třetiny knihy a v nich mi leccos uteklo. Naštěstí klasické shrnutí poznatků a závěr vše napravilo. Není to až tak úchvatné, ale svůj účel detektivka splnila.

t.adm
07.02.2018 3 z 5

Černou věž bych zařadila mezi průměrné detektivky. Příliš mnoho postav, děj zdlouhavý a hlavní rozuzlení na posledních dvaceti stránkách. Kniha by se dala klidně o třetinu zkrátit, informace o pacientech byly až příliš rozsáhlé a některá fakta byla omílána pořád dokola. Zápletka byla zajímavá, škoda že autorka více nevyužila potenciálu knihy a nezačala odhalovat „činnost“ domova o trochu dříve a právě na tomto místě doplnit charakteristiku postav. Bohužel, situaci na konci pouze vysvětlila a rozloučila se. Škoda.