Blancheerka Blancheerka komentáře u knih

Jama a kyvadlo Jama a kyvadlo Edgar Allan Poe

Ač krátké, přeci naprosto děsivé, skličující, temné, depresivní. Tato povídka o inkvizičním věznění zanechá ve čtenáři upřímný pocit úzkosti a beznaděje - a to dokonce skončí dobře. Poe je tak vydatný autor, že i do tak málo stran dokáže vtěsnat takové pocity hrůzy, které ve mě zůstaly ještě dlouho po dočtení!

20.09.2019 5 z 5

Lady Fuckingham / La Rose d'Amour Lady Fuckingham / La Rose d'Amour Oscar Wilde

Zábavná erotická četba, plná zajímavých slovíček, přirovnání a slovních spojení. Ač je (tedy podle mě) děj krapet přitažen za vlasy, rozhodně je z tohoto díla znát, že autorovi nechyběla ani fantazie a ani apetit. Zhruba po polovině čtení jsem si však začala říkat, že se to točí celé jaksi pořád dokola, no, ale ježto je kniha pouze o sexuálních zážitcích hrdinky, není to vlastně žádné překvapení :)

20.09.2019 3 z 5

Íllias Íllias Homér

Pro čtenáře, navyklé na archaický, básnický jazyk je toto dílo přímo pastva pro slovní zásobu :) pro ty ostatní něco, o čem nikdy nepochopí, proč to ta druhá skupina vůbec čte :D Nicméně těžká četba, plná božských rozvětvených příběhů, květnatých popisů a plná úcty k hrdinům, podobajícím se bohům a samozřejmě také bohům samotným, která končí stejně nečekaně, jako začíná.

02.09.2019 4 z 5

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Nejsem čtenář poesie, ale havran byl naprosto úžasný. Znám k tomuto dílku několik remaků, ale originál je prostě TOP. Četla jsem i v AJ a báseň, ač není dlouhá, zanechává v člověku pocit beznaděje, má nádherný spád a originální rytmiku, která se neopakuje snad nikde jinde.

12.03.2019 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Krásně a s nadhledem, Werichovi vlastním, je tato knížka krásnou odpočinkovou četbou, podle mě spíš pro starší děti i dospěláky. Potěšila mě povídka O líném království, kde všichni byli líní i umřít, kterou znám z dětství z jiné knížky.

14.02.2019 3 z 5

Erekce, Ejakulace, Exhibice a jiné příběhy obyčejného šílenství Erekce, Ejakulace, Exhibice a jiné příběhy obyčejného šílenství Charles Bukowski

Vulgární, chaotická, nevyrovnaná, zmateční - pravděpodobně stejná, jako Bukowskiho osobnost. Věřím, že sousta povídek je opravdu z jeho života, jako např. ta, kde na ZENové svatbě koupí novomanželům rakev coby svatební dar a potom zmlátí i ZENového mistra :D Věřím, že Bukowski byl nešťastné prase i za svého žití ...

17.01.2019 3 z 5

100 legend z hradů, měst a katakomb 100 legend z hradů, měst a katakomb Miloslav Švandrlík

Příjemné čtení, povídky jsou veselé, tajemné a někdy i tragické. Nejvíc mě zaujala ta o hradním pánovi, mající tři dcery, které chtěl provdat za urozené rytíře. Dcery ale byly mladé a krásné a chodily nejen za kuchtíky a podkoními, ale vybíraly si mezi poddanými ty nejkrásnější chlapce. Otci se to samozřejmě nelíbilo a když nepomohly žádné domluvy, rozhodl se neposlušné dcery na měsíc zazdít ve věži. Po zazdění si celý rozradostněný vyjel na koni, ale kůň ho shodil a pán ztratil pamět. Zapoměl na své zazděné dcery a skoro rok se toulal po kraji jako poustevník, než svou pamět opět nalezl ve starém mlýně. S nářkem se vrátil do svého panství, kde nalezl své tři krásné dcery již mrtvé, zapomenuté za věžní zdí. Otec naříkal a bědoval a z toho žalu přišel o rozum. Dodnes na hradě straší a hledá své tři dcery.

15.12.2018 3 z 5

Ezopovy bajky Ezopovy bajky Ezop

Bajky byly krátké, ač (díky staré češtině) poměrně náročné čtení. Některé bajky si pamatuji již od dětství (např. Havran, sýr a liška, O neposlušném kůzleti nebo Čáp a liška) a tak pro mě bylo dílo příjemnou melancholií...

09.09.2018 3 z 5

Ezopovy bajky Ezopovy bajky Ezop

Bajky byly příjemné a krátké čtení, ač se zde čtenář musí poprat se starou poetickou češtinou. Několik bajek převzala i česká literatura a znám je tedy od dětství (např. Havran a liška, Kůzla a vlk nebo O čápovi a lišce). Spousta příběhů poukazuje na rozdílnou mentalitu v různých dobách a kulturách a tedy spousta z nich již není aplikovatelná do naší doby, nicméně přenést se opět do antické školy a nechat se Ezopovými bajkami učit neoblbnout se mazanějšími lidmi je příjemná zkušenost

03.09.2018 3 z 5

Útěky tam a zase zpátky Útěky tam a zase zpátky Lenka Teremová

Spisovatelka vypráví příběh začínajícího vztahu dvou lidí ve středním věku v prostředí současného venkova, protkaný jak vtipnými příběhy z hospod a zahrad, tak i zamyšlením nad fungováním emocí ve všech fázích vztahu

Někdo mě vede za ruku Někdo mě vede za ruku Lenka Teremová

Dvě kamarádky, jedna psychložka, pracující v kanceláři se svým bývalým manželem a druhá vyléčená feťačka řeší svůj boj s milenci a abstinencí a do toho všeho ještě nevyřešenou lesbickou minulost. Škoda, že to nebylo delší, člověk se sotva seznámil s hrdinkama a už byl konec ...

Hra na vraždu Hra na vraždu Agatha Christie

Líbilo se, je to napínavé, čtivé a i když chvilkama musela v textu vracet, rozuzlení stálo za to :)

Cesta kolem měsíce Cesta kolem měsíce Jules Verne

Pojednává o nezdařené výpravě na měsíc, kdy se posádka místo na jeho povrchu ocitne na měsíční oběžné dráze. Kosmonauti v ,,raketě´´ pozorují cestu a sdělují zajímavosti o měsíci a vesmíru, různé úvahy a možné teorie (dnes již dávno překonané). Líbila se mi známka v úvodníku, kdy autor radí čtenáři vzít při čtení této knihy do ruky také encyklopedii vesmíru. Tato rada z 19. stol již, díky našim rozšířeným všeobecným znalostem, nemusí být pro nás směrodatná :)

Trapné povídky Trapné povídky Karel Čapek

Soubor povídek na různá témata. Povídky na mě dělaly pochmurný dojem, byly bez zápletek, spíše jen poukázání na situaci nebo řešení nějakého problému

06.03.2017 3 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Nejsem zvyklá číst divadelní hry, takže zvyknou si na tento styl pro mě bylo trošičku náročnější. Čapek krásně vystihl pomíjivost všeho a dokonale vepsal hlavní poselství mezi řádky

26.01.2017 2 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Docela přijemné čtení, po chvilce jsem hlavnímu hrdinovi fandila a chtěla sama vědět, o co vlastně jde :)

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Kniha je soubor povídek většinou s detektivní a policejní tématikou. Spisovatel se dívá na věci mnohokrát s lehkým nadhledem a píše úsměvným stylem. Nejvíce se mi líbily povídky Poslední soud a Sbírka známek

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Moje planeta Moje planeta Antoine de Saint-Exupéry

Knížka mě vůbec nebavila a dočítala jsem jí z osobní povinnosti. Povídky byly psané zdlouhavě se spoustou úvah, myšlenek a pozastavování se nad situacemi, pocity a prožitky. Vyprávění je táhlé a plné filosofických otázek, které jsem asi nebyla s to pochopit. Jediné, co za to stálo byl Malý princ

26.01.2017 2 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Trochu těžší čtení, ale po zapracování mě tyto lehce erotické příběhy bavily. Bylo pro mě zajímavé čerpat hodnoty a morálku tehdejší doby, přenesené a řádcích tohoto umělce.

26.01.2017 4 z 5