Moje planeta

Dílem Antoina de Saint-Exupéry vstoupilo do literatury nové téma - člověk odpoutaný od země. Dnes, kdy je obloha propletena houštinou leteckých linek, se nám téměř nechce uvěřit, že nás od počátku dopravního letectví dělí jen několik desítek let. A právě počátky tohoto nového oboru lidské činnosti jsou námětem prvních dvou Saint-Exupéryho próz KURÝR NA JIH a NOČNÍ LET. Dýchá z nich opojení nad lidskými možnostmi, opojení z dobrodružství, odvahy, podstupovaného nebezpečí. V ZEMI LIDÍ si už Saint-Exupéry klade a zodpovídá otázky. Při pohledu na zemi z výšky jako by tím palčivěji vyvstávaly základní problémy lidských vztahů, jako by se snáze rozpoznávaly pravé hodnoty, oproštěné od nánosu konvencí. A ve VÁLEČNÉM PILOTOVI pak užívá Saint-Exupéry svých osobních zkušeností nejen k postihnutí průběhu zoufalé a marné obrany před fašistickým vpádem, ale i k vystižení celé proměny lidské psychiky tváří v tvář válce. MALÝ PRINC, kterým celý soubor předznamenáváme, je jednou z nejoblíbenějších dětských knížek, ale má mnoho co říci i dospělým, kterým by se třeba dětská kniha do ruky nedostala. Jeho něha, láska k lidem i ke všemu krásnému, jeho jímavá poezie vyjadřuje lidské i umělecké krédo spisovatele, který patří k nejhumanističtějším umělcům tohoto století....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31133/moje-planeta-31133.jpg 4.353

Le petit prince, Courrier Sud, Vol de nuit, Terre des hommes, Pilote de guerre (1946)

Literatura světová
Vydáno:, Odeon

Blancheerka
26.01.2017

Knížka mě vůbec nebavila a dočítala jsem jí z osobní povinnosti. Povídky byly psané zdlouhavě se spoustou úvah, myšlenek a pozastavování se nad situacemi, pocity a prožitky. Vyprávění je táhlé a plné filosofických otázek, které jsem asi nebyla s to pochopit. Jediné, co za to stálo byl Malý princ

Pavelpi
28.02.2013

Moje oblíbená kniha.Někdy se říká,že autor vidí svět spíše srdcem,než očima a to je to,co mne Saint - Exupérymu přitahuje.Být člověkem podle něj znamená být odpovědný za lidský vlastní osud na kterémkoliv životním postu.