Noční let

Za svého bohatého života dělal Antoine de Saint-Exupéry také ředitele malého letiště. A právě odtud zřejmě pochází inspirace k románu Noční let. Příběh o muži, který prosazuje létání v noci, často bez ohledu na bezpečí pilotů, má zvláštně smutnou atmosféru. Nechybí ani vyznání lásky k létání a obdiv k práci pilotů. Tragický příběh protknutý tesknou náladou není stejně jako Kurýr na jih nebo Citadela snadným a odpočinkovým čtením třeba do vlaku. Ale jsou večery, ve kterých Saint-Exupéryho humanismus rozhodně potěší. Obsahuje též: Válečný letec -- Dopis rukojmímu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71949/nocni-let.jpg 3.8114

Vol de nuit (1939)

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Mladá fronta

SSTknihy

Exupéry má prostě talent napsat obyčejný příběh tak, že se vám zadře hluboko pod kůži, zmocní se vašich myšlenek a i po dočtení knihy se vám ještě dlouho vrací v záblescích, jako vlastní divné, smutné a osamělé vzpomínky. Málokdo si dnes uvědomuje, jak nebezpečné byly počátky nočních letů, kolik obětí, trpělivosti a vytrvalosti stálo prosazení dnes tak samozřejmé záležitosti.

Marekh
22.11.2018

Autor se proslavil knihou MALÝ PRINC, kterou čtou děti i dospělí. Knihu Malý princ jsem četl už třikrát a rovněž jsem si poslechl i audioknihu, což je výjimečné, poněvadž audioknihy neposlouchám.

V této knize se nacházejí 3 romány - Noční let, Země lidí a Kurýr na jih. V knize se nachází hodně myšlenek, musel jsem číst pomaleji, abych všemu porozuměl. Některé myšlenky jsem si četl vícekrát a také jsem si je zapsal do sešitu. Určitě se nejedná o knihu, kterou byste přečetli na jedno posezení, na jeden zátah. Je to kniha, která je náročnější na četbu, čtenář musí více přemýšlet a soustředit se na četbu. Myslím si však, že čtenáři neprohloupí, pokud se rozhodnou přečíst si tuto knihu a nezůstanou pouze u četby Malého prince. Tato kniha může čtenáři přinést nové poznatky o létání v době, do které jsou zasazeny příběhy, může je vnitřně obohatit a pohladit po duši.

Exupéry byl letcem, takže zkušenosti z létání promítnul do svých knih, což je určitě přínosem pro zachycení autentičnosti z létání. Dočteme se o tom, s čím vším se museli vyrovnávat letci při nočních letech, nahlédneme do navigačních center, zažijeme dobrodružství při ztroskotání letců (tyto části byly jedny z nejlepších), v knize Kurýr na jih se vyskytuje i romantická linka.

Myšlenek je hodně - o člověku, co je v životě důležité a podstatné, jak by se lidé k sobě měli chovat, je pro něj důležité kamarádství a přátelství, vzájemná pospolitost lidí. Líbilo se mi také povídání o hvězdách a také bylo pěkné, když oslovoval vodu a vyjadřoval ji úctu ("Díky tobě se otvírají všechny vyschlé prameny našeho srdce...").

CITÁTY Z KNIHY NOČNÍ LET:

Silného nezdar posílí! Naneštěstí hraje člověk proti lidem vždycky hru, v níž se pramálo hledí na pravý smysl věcí. Často rozhoduje zdání, jestli člověk vyhrál či prohrál. Zdůrazní se neúspěchy a člověk je náhle spoután zdáním porážky.

Vítězství… porážka... ta slova vůbec nemají smysl. Jsou to jen přeludy a pod nimi je život a ten už připravuje nové přeludy. Vítězství oslabí jeden národ, porážka probudí jiný. Porážka, kterou utrpěl Riviére, je snad podnětem, jenž přiblíží skutečná vítězství. Jen události, které ukazují dopředu, mají význam.

CITÁTY Z KNIHY ZEMĚ LIDÍ:

Nikdy nám nic nenahradí ztraceného druha. Starého kamaráda si člověk nestvoří. Nic se nevyrovná pokladu mnoha společných vzpomínek, mnoha těžkých hodin prožitých pohromadě, mnoha roztržkám, smířením, vzrušením, Podobná přátelství člověk už vícekrát nepozná. Je zbytečné doufat, že listy mladého doubku, který jsme teprve zasadili, nám poskytnou stín.

Pracujeme-li pouze pro hmotný zisk, sami si stavíme své vlastní vězení. Uzavíráme se do samoty s pomyslnými penězi, jež nám neposkytnou nic, proč by stálo za to žít.

Konečně jsme se sešli. Lidé chodí dlouho vedle sebe uzavřeni do vlastního mlčení nebo si říkají slova, která nic nevyjadřují. Objeví se nebezpečí. A tu hned podepře jeden druhého. Tu je jasné, že všichni patří k témuž společenství. Každý jako by vzrostl, když se sblíží s těmi, kdo stojí vedle. Se šťastným úsměvem hledí jeden na druhého. Člověk je podoben propuštěnému vězni, jenž se pln úžasu dívá na nesmírnost moře.

Být člověkem znamená být odpovědný. Znamená to hanbit se nad nezaviněnou bídou. Znamená to být hrdý na vítězství, kterého dosáhli kamarádi. Znamená to cítit, že přiložíme-li svůj kamínek k ostatním, pomáháme stavět svět.

Nejde o létání. Letadlo není cíl, ale prostředek. Člověk nedává v sázku život kvůli letadlu. Sedlák také neorá proto, že má pluk. Ale pomocí letounu opouští člověk města a jejich účtárny a znovu nalézá pravdu, kterou znal venkovan.

Jsme závislí jedni na druhých, jsme unášeni touž planetou, jsme posádka téže lodi. A je-li plodné, když jednotlivé civilizace měří své síly a podněcují tak vznik nových syntéz, je obludné, když se navzájem ničí.

CITÁTY Z KNIHY KURÝR NA JIH:

Peníze pomáhají získat majetek, vnější vzruchy, ale její život je vnitřní. A bohatství: to je to, co dává věcem tvar. Je to neviditelná ponorná řeka, která staletí živí zdi domu, vzpomínky: duši. A ty jí vyprázdníš život, jako se vyprázdní byt, když se odnesou předměty, které už nikdo neviděl, ale z nichž se byt skládal.

pismeno
04.10.2018

Četl jsem dvakrát a vím, že prvně v dětském věku mě spíš zaujala příběh letu .. později jsem v tom našel i tu společenskou vrstvu .. "těžký život inspektora", který zlý být musí a tak z toho má hroší kůži .. protože každý se nějak živíme ... inu .. dobrý pozorovatel.

jengibre
11.05.2018

Exupéry bohužel asi není úplně můj šálek kávy - jeho styl psaní mi tak nějak nesedí. Každopádně za nějaký čas se k němu pokusím vrátit a přečíst od něj něco dalšího. Možná to ve mně zanechá hlubší dojem, než právě Noční let.

Renek
05.04.2018

Nikdy jsem nebyl fanouškem aviatiky, ale rád jsem se aspoň na chvíli přenesl do onoho světa burácejících vzdušných výšin. Výjimečná kniha se silným filozofickým přesahem.

Hospodyňka
13.02.2018

Neumím si vysvětlit tu hloubku ani tu tíseň a pocit samoty při čtení.

veronika97
16.08.2017

Číst Exupéryho je někdy vážně fuška. Měl nesmírně hluboké myšlenky u kterých je potřeba přemýšlet, číst pomalu a vracet se k nim, aby nám neunikli, což by byla věčná škoda.

Lessana
04.05.2016

Niekedy mám pocit, že anotáciu ku knihe písal buď niekto, kto samotnú knihu nečítal, alebo ten, kto ju písal na objednávku, a teda musel v knihe "nájsť" = primyslieť to, čo v nej vôbec nie je.

Fairiella
18.06.2014

Vzpomínám na tu knihu jako na obraz... jak Měsíc svítí na mraky shora a svět je plný ticha.