Země lidí

Slavná kniha oblíbeného autora, který si získává stále nové generace čtenářů svým pochopením pro problémy lidských vztahů a existence. Země lidí je završením té části Saint-Exupéryho díla, která čerpala z jeho zkušeností civilního letce.

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176526/zeme-lidi-176526.jpg 4.4140

Vydáno: , SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

Terre des Hommes, 1939

Kniha Země lidí

000nugatovej

Patos zrozený z étosu.
Exupéry shromažďuje příběhy, v nichž dokládá své přesvědčení, že se jako letec podílí na všelidském snažení, že přikládá "svůj kamínek k ostatním, pomáháme stavět svět." (str. 171 v souboru Pode mnou země). On se totiž "Člověk plně projeví, teprve když měří své síly s nějakou překážkou." (str. 145) Oznamuje čtenáři, že objevil základní paradox lidského bytí: " Zajistíte-li někomu živobytí, aby se mohl věnovat tvůrčí práci, zleniví, dosáhne-li dobyvatel vítězství, zpohodlní, a jestliže štědrý člověk zbohatne, stane se z něho skrblík." (str. 246) "Jenom když se hlíny dotkne duch, může stvořit člověka." (str262)

koudja
21.09.2021

Naprosto super.

JankoStirbey
27.08.2021

Vďaka tejto knihe som pochopil, prečo letci zbožňujú lietanie, až v oblakoch začína sloboda...

JP
11.02.2021

Já nevím. Je to takový mudrování. Hurdy Gurdy Shmurdy, lítal jsem tam a onam a stalo se mi to a to a vím, že věci se mají tak a tak, další mudrování, hurdy gurdy. Asi, prostě a jednoduše, jde Exupéryho vlnová délka absolutně mimo mě, stejně tak i jeho humanismus, láska k letectví, protlačovaná kniha Malý princ, která mi vždycky přišla neskutečně přeceňovaná (už jen že tu knihu musím automaticky zmínit je samo o sobě otravný). Nedokázal jsem se přimět na to soustředit nebo mít o to vůbec zájem. Na to, že od něj roky chci přečíst 'Citadelu' se po tomhle začínám obávat, že to bude takovej ten Mr. Smartass, co sežral všechnu moudrost světa a já už se té nálepky nezbavím a jeho psaní mě bude jen iritovat vším tím pseudomoralizováním a patetickým idealismem. Za mě fakt nuda... a hlavně prázdné.

Crimble
02.12.2020

Úvodní část knihy, kde se ještě něco dělo, mne bavila více, než jsem čekal. Později už klasicky mentorsky filozofující Exupéry, zásobující čtenáře až příliš mnoha (na můj vkus) životními pravdami a hlubokými moudry. Velké plus audioknihy je noblesní podání Jana Hartla.

jiri77
27.11.2020

Filozofické dílko s nádechem dobrodružství. Hodně pěkná kniha na pohlazení duše.

Jakubac
27.12.2019

Z knihy jde cítit autorovo smysl pro laskavost a snílkovství, obě vlastnosti jsou mi velice blízké.

SSTknihy
03.03.2019

Soubor článků, statí, úvah a reflexí slavného spisovatele a pilota, které sepsal na základě svých vlastních zkušeností a poznatků o životě civilních letců. V popředí stojí, stejně jako v jeho předchozích knihách, člověk a poznání, že charakter a pravá podstata se projeví teprve tehdy, když změří své síly s nějakou překážkou. Saint-Exupéryho texty víc než samotnými příběhy zaujmou tím, co je skryto mezi řádky a vede k dalším úvahám.