blackoutzuzi blackoutzuzi komentáře u knih

A noc byla jako samet A noc byla jako samet Silvia Moreno-Garcia

3,5 hvězdičky

První polovina mě bavila, dostávali jsme se do děje, seznamovali se s našimi hrdiny, líbila se mi dobová atmosféra, ta byla vykreslena parádně a ani to pomalejší tempo mi vůbec nevadilo. Ovšem ta druhá polovina? Čekání. Nekonečné čekání až se začne něco dít. Až přijde nečekané rozuzlení, pointa, ze které si sednu na zadek. Ale nic..

A ten konec? Moc nevím, co si o příběhu vlastně myslet. Jak kdyby byl nedotažený, bez nápadu.. Další autorčiny knížky už asi raději vynechám, její styl psaní není pro mě, ale pořád se mi to líbilo o něco více než Mexická gotika.

17.10.2022 4 z 5

Ikony Ikony Megan Hess

Vizuální nádhera!

17.10.2022 5 z 5

Nejkrásnější 5minutové pohádky Nejkrásnější 5minutové pohádky kolektiv autorů

Tuhle knížku jsem četla průběžně Elince a musím říct, že se mi ty pohádky vůbec nelíbily.. Autoři vzali klasické pohádky a napasovali je na známé Disney postavičky a teda někdy to dopadlo fakt katastrofálně :D Tohle nedoporučuju.

05.07.2022 2 z 5

Věda zla: Nová teorie lidské krutosti Věda zla: Nová teorie lidské krutosti Simon Baron Cohen

Autor se v knize snaží přijít na kloub tomu, proč jsou někteří lidé schopni ublížit druhé lidské bytosti. A s tvrzením, že jsou "prostě zlí" se nespokojí. Podrobně rozebírá empatii a to, jak velký vliv má pro náš sociální život.

Ze začátku jsem si říkala, že tohle rozhodně nebude pro slabší povahy, jelikož už první kapitola nabízela hrůzné příklady lidské krutosti. Tím to ovšem skončilo a autor se už věnoval "pouze" rozboru příčin lidské krutosti. Poukazoval, že společným znakem pro mnoho duševních poruch je chybějící empatie. Ovšem s tím rozdílem, že v kombinaci s některými duševními poruchami může být chybějící empatie nebezpečná, s některými naopak prospěšná..

Místy to bylo až moc odborné a nečetlo se to tak snadno, jak by mohlo, kdyby to autor účelově psal pro laickou veřejnost. Neříkám, že to nepochopí i laik, ale některé pasáže nebyly až tak zajímavé, protože jsem jim jednoduše nerozuměla :D

Ovšem stěžejní myšlenka knihy je poměrně zajímavá a zase mi to dalo nový pohled na určité věci, to na naučné literatuře miluju :)

05.07.2022 4 z 5

Zodiac - nejnebezpečnější ze všech zvířat Zodiac - nejnebezpečnější ze všech zvířat Gary Stewart

Tohle pro mě bylo dost zklamání, žádné nové informace jsem se nedozvěděla, četlo se to těžko.. Nezajímavý text jak po literární stránce, tak po obsahové.. Velké zklamání, na tuhle knihu jsem se moc těšila.

04.07.2022 2 z 5

Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Alfonso Casas

Nedávno jsem (asi jako poslední na této planetě) konečně viděla film Bohemian Rhapsody a dostala chuť přečíst si něco o Freddiem Mercury :)
Tahle knížka byla naprosto boží volba! Nejen že jsem se dozvěděla mnoho informací a pikantností ze života F.M., ale to grafické zpracování je skvostné, originální a dodává celé knize zase další rozměr. Pasuju ji na jednu z nejhezčích knížek, co doma mám.

24.06.2022 5 z 5

Přízraky noci Přízraky noci Kateřina Ševčíková

3,5 hvězdičky

Já už vlastně young adult fantasy skoro nečtu, ale na tuhle mě před pár měsíci nalákal povedený vizuál a fakt, že ji napsala @papirovakridla, jejíž styl psaní vždy obdivuji i u jejích krátkých popisků na instagramu :) Takže jsem tak trochu tušila, že Přízraky noci budou super. A taky že byly.

Knížka se četla neskutečně lehce - důkazem toho je, že jsem ji přečetla během 3 krátkých spánků prďolky. Děj odsýpal rychle, především první polovina byla akcí dost nadupaná:) Moc mě bavily hlavní postavy, jen škoda, že jsme se nedozvěděli více z jejich minulosti. No a úplně nejvíc mě dostal ten konec! Nečekaný, to fakt cením.

24.06.2022 3 z 5

Tábor mladých vědců Tábor mladých vědců Jody Houser

Tyhle komiksy k mému milovanému Stranger Things mě moc baví! :)

Tábor mladých vědců se odehrává mezi druhou a třetí řadou seriálu a neskutečně mě bavil! Ještě aby ne, když je v něm ústřední postavou můj milovaný Dustin a Suzie, kteří řeší záhadu na táboře mladých vědátorů. Za mě je to zatím ten nejvydařenější díl z této edice:)

24.06.2022 5 z 5

Křik k nebesům Křik k nebesům Mons Kallentoft

Mons Kallentoft je jeden z mých nejoblíbenějších krimi autorů. Jeho příběhy jsou vždy jiné, osobité, s přesahem a výborně se čtou. Několik posledních dílů jeho série "Malin Forsová" si drželo laťku neskutečně vysoko a tak v kontextu s nimi musím bohužel ohodnotit tento díl hůře.

Ačkoli se opět četl nesmírně lehce, téměř nešlo přestat a já ho přečetla skoro na jeden zátah, přeci jenom ve mně nerezonoval jako jiné Kallentoftovy příběhy. I samotný případ na mě působil trochu zvláštně, čekala jsem alespoň nějaký wow efekt, překvapivé vyústění, gradaci, prostě cokoli, ale ničeho z toho jsem se bohužel nedočkala, stejně tak jako pořádného napětí.

TMBOOK TMBOOK TMBK (p)

3,5 hvězdičky

Kdo zná tvorbu TMBK, tak pro něho tato sbírka koláží nebude žádnou novinkou, ale je to spíše takový kousek do sbírky, který by neměl chybět žádnému jeho fanouškovi .

Anin duch Anin duch Vera Brosgol

Skvělý komiks o tom, že ne vždy se vyplácí podvádět a ne každý je takový, jaký se na první pohled zdá. Anin duch je osvěžující fantasy příběh, který má originální námět, pobaví vás, dojme a docela i vyděsí! Za mě obrovské překvapení a já ho moc doporučuji

13.05.2022 5 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

Fanouškům podcastu Opravdové zločiny nemusím knihu vůbec představovat. Pro ty ostatní - tak zaprvé měli byste si ho jít okamžitě pustit! V knize se dozvíte informace o nejzásadnějších světových zločinech. Ti z vás, kteří mají celý podcast najetý, se nedozví nic moc nového, ale každý správný fanoušek by měl mít knížku doma! Jen škoda, že tam (pro mě) spoustu "oblíbených" případů nebylo zahrnuto.

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Pro tuhle knížku mě hned po dočtení napadl jasný titulek - "Halloweenské čtení pro strašpytli" :)
Já horory zbožňuju, a na těch pro děti si taky dost ulítávám. No a jakožto věrná fanynka R. L. Stinea jsem zvyklá, že se u těch jeho pokaždé fakt pořádně vyděsím. Tudíž mě docela mrzí, že se to téhle novince nepovedlo ani jednou :( Takže pokud jste už tak moc otrkaní jako já a chcete si přečíst děsivý příběh, tak tahle knížka vás po této stránce rozhodně plně neuspokojí. Ovšem pokud si chcete přečíst lehce strašidelný a zároveň krásný příběh o dětském přátelství a o tom, že člověk nikdy nikdy nikdy nemá soudit druhé jen na základě předsudků, bude to pro vás to pravé :)

Cílovka je zde naprosto jasná - mladší čtenáři, ideálně ve věku 10 - 12 let. Jak styl psaní, tak i samotný děj je této věkové skupině plně přizpůsobený. Navíc v sobě ukrývá i krásné poselství.

07.06.2021 3 z 5

Případ pohřešovaného markýze Případ pohřešovaného markýze Nancy Springer

Tenhle příběh znám už z jeho filmového zpracování na Netflixu a ten se povedl po všech směrech! Ale kniha za mě byla velkým zklamáním..
Nečekala jsem, že se film a kniha budou ve svém obsahu natolik rozcházet. Film byl paradoxně mnohem víc propracovanější a to nejen, co se děje týče, ale taky jednotlivých postav a hloubkou jejich vztahů. Tohle je snad poprvé, kdy doporučuji pustit si film a vykašlat se na knížku.

07.05.2021 2 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek * antologie

3,5 hvězdičky
Nejkrásnější dárek je antologií 12 vánočních příběhů od různých autorů. Většina z nich měla velmi intenzivní melancholický nádech, takže nepočítejte s tím, že se dočkáte miloučkých příběhů se šťastnými konci. Alespoň ne ve všech případech. Některé povídky byly sice slabší, ale určitě více než polovina z nich se moc povedla.
Jestli si děláte seznam knih, které si chcete přečíst o Vánocích, tak tuhle si tam klidně připište :)

04.02.2021 3 z 5

13 děsivých těstovin 13 děsivých těstovin * antologie

3,5 hvězdičky
Ze začátku jsem byla vyloženě nadšená! Miluju hororové povídky, čím kratší a údernější, tím lepší. Ovšem po čase postupně přibývalo víc a víc těch, které mě až tak nebavily - tudíž nemohu udělit plný počet bodů :( Ale i tak moc doporučuji, bylo to zase něco jiného, osvěžujícího, u čeho si výborně zarelaxujete :)

04.02.2021 3 z 5

Websterovci 2 Websterovci 2 Juraj Raýman

Krásné ilustrace, vtipný a originální příběh, ideální na odreagování pro děti, ale i dospělé :) Já to miluju a prý je i podle této knihy natočený seriál, takže na ten se v brzké domě chystám :)

11.01.2021 4 z 5

Alenčina noční můra v Říši divů Alenčina noční můra v Říši divů Jonathan Green

Můj druhý gamebook, který mě upřímně zase až tak nebavil. Asi milionkrát jsem se musela rozhodovat jen v tom, zda půjdu na sever, na jih, na západ, na jih, na východ, na sever a pořád dokola :D
Hrála jsem ho jenom jednou a samozřejmě jsem to projela a Alenka umřela :D :( Možná mu dám ještě jednu šanci a snad to napodruhé dopadne lépe!

11.01.2021 3 z 5

Hotel Zimní spánek Hotel Zimní spánek Thomas Krüger

Dětská kniha, která má krásné ilustrace, milý příběh a na zimu je to vyloženě ideální čtení pro vás a vaše prcky.

11.01.2021 4 z 5

Máme holý ruce Máme holý ruce Magdaléna Platzová

Tohle se tak těžko hodnotí, jelikož se jedná o důležitou událost naší historie, ale přiznám se, některé části mě vážně nebavily. A to jakože hodně nebavily. Šlo především o popisy autorčiných cest do zahraničí, ty jsem měla tendence přeskakovat, jelikož mě zajímala primárně ona politická událost.
Knížka je to útlá, budete ji mít přečtenou za jedno odpoledne, ovšem zda bych ji doporučila dál? To zrovna úplně ne..

21.12.2020 2 z 5