BGolias BGolias komentáře u knih

Zabiju tě pro pár stovek: Vražedný životopis Ivana Roubala Zabiju tě pro pár stovek: Vražedný životopis Ivana Roubala Ondřej Krotil

Podle mého velice čtivě napsaná kniha s autorovými osobními poznámkami, které mají logiku a stály by minimálně za další bádání. O případu Roubal jsem toho nevěděl tolik. O to raději jsem, že jsem mohl sáhnout po této literatuře, která byla ideální k základnímu seznámení se, se zhoubnou osobností, kterou dozajista Roubal byl. 90%

08.09.2022 5 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Ještě méně akční, než první kniha, ovšem s větším důrazem na komplexnost fungování a propojení fungování tohoto světa s příběhem. Výhodou je, že je tato kniha fakt krátká, protože, kdyby podobně jako jednička měla 500 stran, hodnocení bych výrazně srazil. Takto ale příběh utíkal celkem svižně. Dvě akční scény jsem si užil a oproti závěru předchozí knihy, mi zde Paul přišel daleko více lidský. Se sérií rozhodně nekončím, rád se dozvím, jak to bylo dál s dvojčaty Paula a jeho ženy Chani.

10.01.2022 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Skvěle napsaná kniha, která je téměř do maličkostí promyšlená. Jedinou vadou na kráse je její příliš rychlý konec, který si zasloužil alespoň 100 stran textu. I tak ale nemohu dát méně než plný počet hvězd, protože si to tento příběh Paula Atreida zaslouží. A pokračování v podobě Spasitela Duny si zaručeně zobnu. I přes modré hodnocení. 90%

16.12.2021 5 z 5

Živel Lustig - Jak se píše kniha Živel Lustig - Jak se píše kniha Dana Emingerová

Zajímavá filozofická kniha, která je i poznáním Lustiga samotného. Otázky jimž se věnuje jsou stejně staré jako literatura sama. Možná ještě starší. Není to ani tak kniha o psaní, jako kniha o myšlení. O filozofii literatury. Naučí vás jak přemýšlet, ale rozhodně ne jak psát. Když toto pravidlo přijmete, knihu si užijete. A jako bonus se dozvíte něco o živlu Lustigovi. 80%

29.04.2020 4 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Jedna z nejlepších knih o psaní. Stephen King dává nahlédnout do kuchyně nejen jeho psaní, ale i myšlení. Pochvalu si zde navíc zaslouží i výborný český překlad, bez kterého by to nefungovalo. Díky znalosti obsahu memoárů o řemesle, jsem později sepsal řadu příběhů z nichž Ne/Být vlkem to dotáhl až do knižního vydání. Takže daná moudra jsou určitě uplatitelná. 95%

24.04.2020 5 z 5

Jak napsat dobrý scénář Jak napsat dobrý scénář Syd Field

Skvělá kniha, která mi pomohla dostat se k filmové a dokumentární scenáristice a v tomto oboru uspět. To už mluví samo o sobě. Takže všichni, kdo nad koupí uvažujete, protože chcete rady, které pomohou zlepšit i kvalitu příběhu, jen kupujte. Mé doporučení máte. 95%

24.04.2020 5 z 5

Neuvadlá koruna (Poprava pánů českých) Neuvadlá koruna (Poprava pánů českých) Emil Edgar (p)

Pokud se prokousáte tou staročeštinou, dostanete zde výpověď (velice krátkou, ale realistickou) o posledních hodinách sedmadvaceti českých pánů, kteří zanedlouho skončí na popravišti. Je to svědectví smutné, bolestné, ale nesmírně historicky cenné. Škoda je, že nevyšlo v současném českém překladu. Určitě by za to stálo si ho připomenout. 90%

Dopisy Dopisy Gaius Plinius Secundus

Dopisy jsem si zamiloval a četl si je několikrát. Je to v podstatě autentický náhled do prvního století našeho letopočtu. Života nám už tak vzdáleného, že si ho ani neumíme představit a přesto skrze tyto dopisy tak blízkého a reálného, až vám přijde, že cestujete časem. Dopisy navíc jsou velice zajímavé, nejen historicky, ale filozoficky. A jako bonus se tu nachází dvě ceněná svědectví (a jediná) o zkáze Pompejí. Vřele všem doporučuji sehnat. 95%

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Mé první setkání se Stephenem Kingem a jeden z mých oblíbených knižních hororů, který se vyjadřuje k tématice smrti a jejímu pojetí v dětství a dospělosti. Včetně jejího přijetí. Nepříliš obsáhlá kniha má rychlý nástup a stejně rychlý spád. Nemá žádné hluché místo. Přesto se ale postavám věnuje dost na to, abychom je chápali i žili s jejich starostmi. V tom je King prostě excelentní. A horor zde je velice dobře dávkován. Tak aby vyzníval co nejsilněji. Tedy v rámci ohrožení hodnot, které si jako čtenář vybudujete ke svým postavám. 95%

Carrie Carrie Stephen King

Příběh o šikanované dívce, která v sobě objeví telekinezi mě zaujal už svým námětem. Výsledek je silně pohnutý příběh protkaný náboženským fanatismem a naprostou destrukcí, která je pro Stephena Kinga tak typická. Nemůžu říci, že by šlo o nejlepší Kingovku, protože ty skutečné skvosty napsal až později. Rozhodně ale se tomuto románu nedá upřít, že má duši. A že hlavní protagonistku plně chápu v jejím příběhovém směřování. 80%

18.04.2020 4 z 5

Každému rakev Každému rakev Sláva Volný

Pro mě docela zapomenutelná kniha, která je plná pohřebních zkušeností, černého humoru, ovšem nijak výrazná. Příběhovou linku si po letech téměř nevybavuji. Nějaké zajímavější pasáže jsou zde přítomny (v paměti mám úvahu o lidech, co civí na sebevrahy) ale jinak jsem si neodnesl žádnou silnější vzpomínku. 65%

18.04.2020 3 z 5

Únos domů Únos domů Iva Procházková

Pro mě jedna z těch příjemných knih pro dospívající, kde jsem se naprosto sžil s hlavní postavou a fandil jí. Atmosférou sice více melancholický, ale o to srdnatější. Velký palec nahoru. 90%

To To Stephen King

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem měl tu čest vůbec kdy přečíst (počítám i staré klasiky). Doslova jsem prožíval s postavami jejich strasti i radosti. Prolínání časových linek 1958 a 1985 bylo excelentní a To alias klaun Pennywise byl sice zlem celého vesmíru, ale stále menším zlem než lidé, proti kterým klub Smolařů musel čelit. Pro mě srdcová záležitost. 100%

15.04.2020 5 z 5

Titanic: Nikdo nechtěl uvěřit Titanic: Nikdo nechtěl uvěřit Václav Králíček

Velice dobře připravená kniha, která nejen nastoluje konkrétní otázky, ale i na ně dává odpovědi. Logické, fakticky podložené a kolikrát i hodně zajímavé. Václav Králíček je člověk v oboru, který nejen čte, ale i myslí. Skládá fakta, rozpory i výpovědi vedle sebe a podle nich zrekonstruuje celou osudovou událost tak, jak se podle jeho opodstatněného mínění mohla odehrát. A to celé je navíc psané velice čtivě. Dokonce tak, že bych se rád s ním setkal a podebatoval nad některými jeho teoriemi. Velký palec nahoru. 95%

15.04.2020 5 z 5

Z pekla Z pekla Alan Moore

Skvělá kniha, která velice dobře těží atmosféru viktoriánské Anglie ve vší její temnosti. Znalé případu Jacka Rozparovače zde čeká vše, co zde chtějí na toto téma vidět. Tato comicsová bible totiž využívá řadu externích zdrojů. Bohužel ale je občas zdlouhavá, s nezáživnými pasážemi v podobě různých dějových kliček, bez nichž by se příběh klidně obešel. Určitě za to může i absence hlavní postavy, o kterou se zde dělí trojce charakterů. Na druhou stranu ale oceňuji závěrečné vysvětlivky, které dávají celku docela věrohodnou auru a byl jsem moc rád, že mě autor nechal nahlédnout do své mysli a vize. Za to jednu hvězdu přidávám. 80%

15.04.2020 4 z 5

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic: Cesta intelektuála k popravišti Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic: Cesta intelektuála k popravišti Marie Šedivá Koldinská

Excelentně napsaný životopis. Možná jeden z nejlepších, který jsem dosud četl. Marie Koldinská se detailně probírá životem slavného popraveného velikána, jehož život má i dnes mnoho zajímavých, ba dokonce až shakespearovských vrstev. Celé je to podáváno maximálně objektivně s 447 odkazy na různou jinou literaturu či historické záznamy, což považuji za heroický výkon. Pokud tedy chcete číst maximum možného zjistitelného o třetím popraveném na Staroměstském náměstí, lepší volbu než tuto knihu nenajdete. 100%

01.04.2020 5 z 5

To To Stephen King