bertrand bertrand komentáře u knih

Zákopová válka Zákopová válka Yvette Heřtová

Ehm... ač nejsem nijakým ženofobem, měl jsem při čtení potíže uvěřit, že tuto nadmíru sugestivní, ne poutavou, ale přímo při-poutavou knihu z ranku literatury faktu psala žena.
Precizní popisy bitev, podaných často z první ruky, příčin jejich zdarů a nezdarů, druhů výzbroje apod. S občasnou osobní analýzou, jak by to mohlo či mělo být - věru bych toto čekal spíše od nějakého fousatého vědátora-glosátora s prsty zahnědlýmy od řetězové cigaretózy nežli od křehké ženy.
Ale autorka odvedla skvělou práci a výsledkem je přesvědčivě zpracovaná kniha, která je ovšem plná bláta, krve, smrti a beznaděje, takže jsem si čtení musel dávkovat, abych se z té naší historie nezbláznil.

08.11.2018 4 z 5

Muž, který chtěl být bohatý Muž, který chtěl být bohatý Mark Fisher

Tenoučká knížka, která vydá za knihovnu jiných. Najdete zde popis nejen toho jak vydělat nějaký ten miliónek, což v podstatě není zase tak důležité, ale hlavně způsobu osvobození z omezujícího vlivu naší vlastní mysli. Komu se to podaří, může být třeba ten milionář, jestli mu to ještě bude připadat zajímavé...

07.11.2018 5 z 5

Liga výjimečných Liga výjimečných Alan Moore

Lidskými slovy nepopsatelné. Snad jen ten Alan Moore by dokázal vypsat, co je tahle steam viktoriánská lahůdka zač, jak chutná čtenářovo setkání se známými hrdiny v jiných kabátech a jiných časech...
Co bych také vypisoval, když si každý může přečíst sám....

06.11.2018 5 z 5

Nemo: Srdce z ledu Nemo: Srdce z ledu Alan Moore

Jaký to svátek pro milovníka grafických novel, když vyjde nový Moore! Jaký to svátek pro milovníka pulpu, alternativních historií (další blabla dosaďte sami) když se jedná o spin-off Ligy vyjímečných!
Se zmíněnou Ligou se prostě nehodí měřit, také kdo by na to hleděl, když vyšel nový Moore! Pokud vás totiž také někdy zatáhl magickým drápkem do svého světa neuvěřitelných příběhů, stejně žádné rozumování, mudrování ani analytický rozbor nepomůže, prostě - vyšel nový Moore! Koupíš - vyjde třeba další!
Co víc dodat? Koupil bych klidně i jeho adaptaci telefonního seznamu.

06.11.2018 5 z 5

Psychologická i psychiatrická, přírodní, duchovní, filosofická, povídková, inspirující... všechno najdete pěkně v jednom balíčku... při čtení jsem měl chuť zase jednou odhodit strach z lesa, vlastně odhodit všechno zbytečné a usnout v náručí tajemného, neznámého a přece tak povědomého ticha lesa...

15.10.2018 4 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

První díl byl zajímavý uvěřitelnou ženskou hrdinkou, a jejím seznamováním s exotickým prostředím do kterého je zasazena promyšlená detektivka. Dvojka už je čistá červená knihovna okořeněná jakýmsi nanicovatým vyšetřováním. To slouží hlavně k tomu, aby se oba hlavní protagonisté mohli hádat, aby si mohly vyměňovat smutné pohledy, aby jejich raněné srdce mohla cítit neskutečnou bolest a aby kanuly proudy slz, a aby od těch slz mohli mít oba zmáčené tváře. Naštěstí je tu dodána malá holčička, aby obstarávala nezbytné sblížení. Chybí jen pes - ten bude ve třetím díle.
Oba sympatické hrdiny autor bez problémů proměnil v dokonalé idioty, kteří jsou navzdory své inteligenci a vzdělání zmítání emocemi a sexuálním vzrušením, které každou chvíli pociťují - v tomto se mu obraz naší doby podařilo vykreslit věru věrně.

11.10.2018 1 z 5

Svatá Barbora Svatá Barbora Marek Šindelka

Po prvním přečtení těžko říct, rozhodně zjevení nad všemi českými komiksy za posledních 100 let. Člověk by jim odpustil i toho ledabyle pojatého Abdrushina.

24.05.2018 4 z 5

Drak nikdy nespí Drak nikdy nespí Džian Baban

Při prvním otevření knihy je na místě dechberoucí úžas nad její grafickou podobou. Člověk plesá, že je něco takového u nás konečně možné - či spíše, že někdo dostal prostor (čas a peníze) něco takového vytvořit. Grus je mistr, k tomu není co dodat.
Jak už tu psáno, zbývající autoři se drželi, na své poměry, docela při zdi a jako hnidopichovi se mi zdá, že předlohu nevyužili tak, jak by možná mohli (viz epizoda s bludičkou).
Některé nedotažené dějové peripetie a ne zcela věrohodné postavy také do jejich repertoáru spíše nepatří... co by ve zběsilém Monstrkabaretu působilo fuknčně, zde vyčuhuje...
No však oni si to vynahradí jinde, viz Svatá Barbora.

24.05.2018 3 z 5

Kámen a krev Kámen a krev Juraj Červenák

Kdesi jsem četl bonmot o režisérech, že Robert Aldrich je takový Peckinpah pro chudé. Dá se použít zde tak, že Červeňák je takový Žamboch pro chudé. Příběhy všechny na jedno Brdo, postavy vlastně taky, nic nezaujme, nic nevyčnívá, není to nikdy úplně blbé, ale nikdy ani úplně dobré.
Pár povídek se zdá býti inspirovano božským R. E. Howardem, ale bohužel Ďuro nemá jeho magickou vypravěčskou sílu ani brutální drajv se kterou dokázal tvůrce Conana oživit barbarské v nás a podat podobně jednoduché příběhy tak, že vcucnou a nepustí.

10.05.2018 1 z 5

Funky Koval #1: Jedním dechem (1990) Funky Koval #1: Jedním dechem (1990) Bogusław Polch

27 let se nepřestávám těšit až vyjde další díl...

16.04.2018

Deníky, dopisy, vzpomínky Deníky, dopisy, vzpomínky Ferdinand Peroutka

Kdypak a jestlipak budou vydány Peroutkovy deníky a korespondence, které zmiňuje Kosatík v Pozdějším životě?
Chtělo by to. Tato zachycuje jenom zlomek deníků, vybrané fragmenty, pokud to chápu dobře. Ty nejsou ani tak zajímavé (bez kontextu např. právě Pozdějšího života) jako jakýsi náčrt velmi osobních Peroutkových pamětí zpracovaných pro RFE. Peroutka zde píše vlastní rukou o Šaldovi, Haškovi (se kterým to jednu dobu táhnul!!) a samozřejmě Čapkovi, Masarykovi, Benešovi, žurnalistice, psaní Budování státu...
Pro zvídavé čtenáře mého typu jistě kniha nezbytností jest ač coby katarze zůstává pocit hnípání v jakési minulosti dávné...

27.03.2018 4 z 5

Ferdinand Peroutka: Pozdější život (1938–1978) Ferdinand Peroutka: Pozdější život (1938–1978) Pavel Kosatík

Celkem zajímavý životopis F.P, začíná tam, kde vlastně končí jedna etapa Peroutkova života - s koncem první republiky. Čekal jsem adorační dílo, ale naštěstí Kosatík se snaží o jakous takous vyváženost (Peroutkovy snahy "výt s vlky" či psychický kolaps po emigraci do Anglie), do nějaké ostré polemiky s guru české žurnalistiky ovšem nejde - ale to ostatně nebyl ani cíl.
V této souvislosti je zajímavé přečíst toto:
S první republikou, jako by ostatně skončil i Peroutkův nejvlastnější život, sledujeme jeho pobyt v Buchenwaldu, krátké a zpočátku nerozhodné (s komunisty nebo proti) působení jeho v letech 45/48 a potom dožívání (neboť co to bylo jiného) v nucené emigraci...
Suma sumarum - zajímavé objevné čtení, ale snad v budoucnu zpracuje někdo Peroutkův (nejen pozdější) život barvitěji, podrobněji, detailněji.

27.03.2018 4 z 5

Poselství v láhvi od whisky Poselství v láhvi od whisky Zdeněk Mahler

Tato kniha vyšla v šedesátých letech pod názvem SALLY, mám ji shodou okolností doma a jedná se o unikátní, vysoce zábavné a výtvarně jedinečné dílo. Skvělá spolupráce autora a ilustrátora, Mahlera a Brychty.
Snad se stejně podařilo i vydání z roku 1997 - obálka v náhledu tomu moc nenasvědčuje...

20.03.2018 5 z 5

Obr jménem Drobeček Obr jménem Drobeček Pavel Šrut

Velmi vtipná kniha, kterou k dokonalosti povyšují ilustrace Václava Kabáta.

14.03.2018 4 z 5

Pohádky brášky Králíka Pohádky brášky Králíka Pavel Šrut

Knížku jsem koupil kvůlivá jedinečným Čapkovým obrázkům, a to je také jediné, co mě na ní po přečtení zaujalo. Bráška Králík není opravdu žádný svatoušek, spíše vychcánek a všechny příběhy jsou tzvn. na jedno brdo. Podvody, lhaní, intriky apod. Nenašel jsem důvod, proč to dětem číst.
Rodičům s malými i většími dětmi bych tuto četbu nedoporučil, sám jsem se jí také zbavil.
Hvězdička za Jindru Čapka.

14.03.2018 odpad!

Překupník / Vrahův žold Překupník / Vrahův žold Ed McBain

McBain a osmdesátejsedmej v plné parádě. Obě povídky působí jako s lehkostí a radostí napsané, kořeněné jemným humourem a nápaditými dialogy. Druhá povídka, Vrahův žold, zmíněné obsahuje více, za ni dávám pět hvězdiček.
Druhá mi přišla spíše do počtu, takové stylistické emotivní cvičeníčko, ale zase aspoň víme, kde přišel Carella ke slabosti pro svýho informátora a informátor k privilegiu oslovovat ho křestním jménem.

09.02.2018 4 z 5

Třikrát 87. revír Třikrát 87. revír Ed McBain

Četl kdysi, ale byl nadšen.

05.02.2018 5 z 5

Sníh Sníh Ed McBain

Ano, luxusní, bezchybná detektivka o mravenčí policejní práci plná uvěřitelně vykreslených postav a jemného humoru. Nyní také moje oblíbená kniha.

05.02.2018 5 z 5

Dlouho jsme se neviděli Dlouho jsme se neviděli Ed McBain

Na McBainovi mám rád i ten jeho zvláštní humor - kdo jiný by takto pojmenoval knihu o vraždách nevidomých (nebo je to žertík překladatele Zábrany?)
Každopádně: co nemám rád jsou ty McBainovy dlouhé dlouhé popisy topografie Isoly, ve stylu jaká ulice se křižuje s jakou a kde. Na fiktivní město si s tím vyhrává nějak moc, dle mého vkusu. Občas přežene popsat i ty policejní procedury a někdy se zdá, že je schopen vypsat i celý telefonní seznam, kterým si Carella náhodou listuje.
No, ale když se mu to povede vyvážit, vznikne perfektní kniha. Tahle je spíš průměr. Co ji trochu ozvláštňuje je překlad Jana Zábrany, což člověk ocení hlavně v drobných detailech.

05.02.2018 3 z 5

Setkání v Oloho Setkání v Oloho Charlie P. Stonebridge (p)

Nadprůměrný rodokapsový příběh z pera Jaroslava Velinského, zde skrytého pod pseudonymem.
Podobných příběhů jest mnoho - některé nedočteme - oho! K Oloho, hoho, se rádi budem vracet - ať čilý kmet či líný fracek!

04.02.2018 5 z 5