Benjo Benjo komentáře u knih

Luther - Finále středověké zbožnosti Luther - Finále středověké zbožnosti Jaroslav Vokoun

Výborné představení základů Lutherova myšlení. Až na občasné podivné prupovídky autora k současnému dění (kritizující liberální přístup ke společnosti), které do celkového výkladu neseděly, to bylo velmi čtivé a zajímavé.

13.09.2018 5 z 5

Odvaha být Odvaha být Paul Tillich

Výborná kniha na pomezí filosofie, psychologie a teologie.

Slavný evangelický teolog Tillich v ní skvěle popisuje úzkost člověka v dnešní době (rok 1952, ale jeho popis tehdejší společnosti sedí dnes snad ještě více) i v minulosti a cesty, jak se s ní člověk v různých dobách vypořádával.

Doporučuji každému, kdo se zamýšlí nad otázkou nesmyslnosti světa a života a hledá odvahu být a nespokojí se s jednoduchými odpověďmi.

04.04.2018 5 z 5

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

Překvapivě dobrý. Hlavně doporučuji ve formě audioknihy načtené Pavlem Rímským

12.02.2018 5 z 5

Galilejský, historické bádání o Ježíši formou vyprávění Galilejský, historické bádání o Ježíši formou vyprávění Gerd Theissen

Napínavý příběh o fiktivním židovském obchodníkovi, který je donucen informovat Římany o židovských náboženských skupinách, prorocích atd. Kniha vás skvěle přenese do Izraele kolem roku 30 n. l. a postupně představí tehdejší společnost a nakonec i různé pohledy tejdejších obyvatel na jednoho obzvláště zajímavého židovského učitele - Ježíše z Nazareta. A čtenář se tak postupně dostává k poměrně autentickému obrazu historického Ježíše a přesto se stálou otevřeností k různým interpretacím.

Kniha skvěle využívá historické poznatky o tehdejší společnosti, politice a kultuře, ale i o Ježíšovi a dalších historických osobách a v poznámkách pod čarou odkazuje na antické zdroje.

K tomu jsou kapitoly vždy odděleny dopisy autora jednomu kritickému badateli ( ;) ), kde Theissen obhajuje a vysvětluje své metody.

Doporučuji

10.02.2018 5 z 5

Křesťanstvo Křesťanstvo Pavel Filipi

Skvělý úvodový přehled pro základní orientaci

21.12.2016 5 z 5

Velký rozvod Velký rozvod C. S. Lewis (p)

Zajímavá knížka, která je však mnohem víc o našem než o onom světě. Jako kresťan mám nadějnější představu o tom, co bude 'pak'...ale možná jsem Lewise moc nepochopil...a ač jsem často nesouhlasil, nebo namítal, byla knizka velice čtivá. Prečetl jsem ji během dvou dní.

04.06.2016

Základy metafyziky mravů Základy metafyziky mravů Immanuel Kant

Složitý přesto úžasný text největšího myslitele Osvícenství

04.02.2015 4 z 5

Kacířské eseje o filosofii dějin Kacířské eseje o filosofii dějin Jan Patočka

Četli jsme na semináři ve škole 5. esej. - Je technická společnost úpadková, a proč?
Výborný text. Skvělé formulace, odkazy. Drsná pravda. Text z roku 1975, jehož slova se naplňují stále více.

Teď po letech jsem četl dílo celé a je to opravdu geniální filosofická práce.

18.01.2014 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Moc hezky napsané, i když jsem se trochu ztrácel. Ale jazyk je to krásný! i ta pohoda, která z těch zvláštních situací plyne :-)

11.01.2014 4 z 5

Audience Audience Václav Havel

Zkuste si stáhnout verzi, kde hrají Josef Abrahám a Pavel Landovský. Vyniká tam řada vtipů, kterých byste si nemuseli při čtení všimnout.
Jak sám Havel řekl, divadelní hra je celá až ve chvíli kdy se hraje.

Výborné absurdní drama o absurdní situaci v absurdní době

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Měl jsem čest si v této hře zahrát Filipa (Jacka? ;-))

Nejraději mám české televizní zpracování z roku 1978 s Abrahámem, Šafránkovou, Hanzlíkem a Konvalinkovou a dokonalou Zázvorkovou.

Je to prostě parádní a chytrá zábava

Sonety Sonety William Shakespeare

Četl jsem je v překladu od Hilského, některé i v originále
krása

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Úžasná kniha o víře v dobro ve světě zla..... o lásce ve světě nenávisti....o naději ve světě beznaděje

Bible Bible neznámý - neuveden

Bible se nedá hodnotit hvězdičkami jako beletrie...a hlavně by se tak neměla číst, a neměla by se číst ani jako učebnice.
Různé příběhy se hodí k různým situacím. Ten kdo Bibli nezná by si měl nejprve vyslechnout nějaký výklad od někoho kdo se v ní vyzná a komu on sám důvěřuje.

Bible je svědectvím lidí, kteří mají s Bohem osobní zkušenost a byli jím inspirování pro její sepsání.

Mnoho věcí v Bibli je třeba chápat obrazně, jako model...Jsem věřící křesťan a Bible je pro mě zásadní autoritou, ale to neznamená, že ji chápu doslovně - například stvoření světa pro mě není svědectví o tom JAK svět vznikl, ale PROČ a díky komu.

Bible má obrovský význam pro naši společnost a můžeme v ní najít mnoho inspirací pro náš osobní život ...a ano věřím, že někdy se nám může stát Božím slovem, ale ne prvoplánově.

28.04.2013