Beltrix Beltrix komentáře u knih

Bitva o labyrint Bitva o labyrint Rick Riordan

(SPOILER) Opět solidní pokračování. Nebezpečí se stupňuje, hrdinové dospívají, vztahy se komplikují. Bozi mi tentokrát přišli poněkud lidštější - ať už šlo o Dionýsa, kterého ztráta dítěte přeci jen zasáhla (v předchozích knihách mi přišlo, že se bohové o své potomky a jejich osudy moc nestarají, pokud nejsou nějak užiteční pro ně samotné), nebo o Poseidóna, který se jakoby nic objevil na oslavě narozenin. Mýtus o labyrintu byl zpracován velmi dobře a kreativně. Trochu na sílu tam působilo Panovo poselství o tom, jak je důležité chránit přírodu. S premisou souhlasím, ale myslím, že to šlo vpasovat trochu méně agresivně. Doufám, že se povede i závěrečný díl, že se dobře popasuje s tím obrovským nebezpečím, které je cítit z tohoto dílu, že se vše nevyřeší mávnutím kouzelným proutkem a že vše nebude najednou fajn.

08.04.2021 4 z 5

Prokletí Titánů Prokletí Titánů Rick Riordan

Jednoznačně nejlepší díl. Zatímco v předchozích dílech mi výpravy přišly jako extrémně nezodpovědné výpravy dětí, tady už jsme se posunuli, protože naši hrdinové dospívají a měli s sebou minimálně jednu dospělou osobu + několik pomocníků. Prohloubila se i vážná stránka, obzvláště Percyho postoj k Annabeth. Našlo se i hodně vtipných scén, stejně jako zajímavých setkání s bohy a zvrat ohledně identity božského rodiče sourozenců di Angelových jsem nečekala.

06.04.2021 5 z 5

Moře nestvůr Moře nestvůr Rick Riordan

Opět skvělý díl nabitý akcí, akorát jsem v něm nenašla tolik vtipných okamžiků a zajímavých scén jako v tom předchozím. Docela realistický mi přišel vztah mezi Percy a Tysonem, nevyužitý byl potenciál cestování s Clarisse.

04.04.2021 4 z 5

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Upřímně jsem ráda, že nečtu anotace knih, protože kdybych si přečetla, že jde o příběh sedmnáctileté dívky, která má velmi smutnou a traumatickou minulost, proto žije v podzemí, kde má skvělý přístup k internetu, díky kterému se naučila všechno, co potřebuje k tomu, aby položila na lopatky mocného mafiána, tak bych si knihu pravděpodobně nepřečetla. Je tady toho tolik, co obvykle nemám ráda, ale nějakým způsobem to funguje. Vážně se mi to moc líbilo.

03.04.2021 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Velmi smutné a beznadějné čtení.

28.03.2021 3 z 5

Martin Řezníček mi byl hodně sympatický jako reportér z USA, proto když jsem narazila na jeho knihu, neváhala jsem se čtením. Přináší velmi zajímavé příběhy a poučný pohled na Ameriku, doplněný svými osobními pocity a poznatky. Vše je psáno příjemným jazykem. Líbí se mi i formát knihy.

27.03.2021 4 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Příjemná akční oddechovka. Psát z pohledu dítěte bývá ošidné, ale tady jsem nějak nenarazila na žádný okamžik, kdy bych si pomyslela, že to nefunguje, nebo že by mi něco zkazilo tu iluzi. Hlavní hrdina je takový normální kluk, který sice na sebe bere roli opravdového hrdiny až příliš snadno, ale jinak jsem neměla pocit, že jde o nereálnou bezchybnou postavu. Dobrodružství střídá dobrodružství, takže těch 400 stran uteče rychle. Námět olympských bohů zakomponovaných do dnešní doby mi přišel zajímavý a dobře zpracovaný.

22.03.2021 4 z 5

Město padlých andělů Město padlých andělů Cassandra Clare (p)

Hodně jsem zvažovala, zda dát ty hvězdičky 3 nebo 4, ale musím dát jen tři. Pokud budujete po tři knihy napětí, které na konci té třetí knihy vyvrcholí v bitvu a v porážku zloducha, tak je pak hodně těžké začít psát knihu čtvrtou, v níž se ten zdánlivě "podzloduch" vrátí. Ať to byl záměr od začátku, nebo ne, působí to prostě natahovaně. Navíc k návratu došlo až na samém konci, takže zbytek knihy je vyplněn více milostnými dramaty a nedorozuměními, než mi přišlo v těch předchozích dílech. Pro mě jako dospělou to bylo až moc patosu, ale ve věku těch 14-16 jsem nebyla jiná.

17.03.2021 3 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Skvělá a neotřelá fantasy. Líbí se mi styl autora, který představuje čtenářům své postavy nejen skrze jejich pohledy, ale i skrze pohledy ostatních. Celkově to hodně stojí na postavách, protože děj jako takový ještě pořádně nezačal, zatím se jen přesunuly figurky na šachovnici a partie co nevidět začne (pravděpodobně v dalším díle). Postavy jsou různorodé, přes mrzáka inkvizitora, nadutého šlechtice, hrubiána ze severu k pletichařícímu čaroději. A upřímně? Kromě Dolores Umbridge (a u ní jsme byli ušetřeni jejích vnitřních pochodů) jsem snad nikdy nesnášela literární postavu tak moc jako právě Jezala dan Luthar. Hrozný idiot.

01.03.2021 5 z 5

Dějiny prostituce I. - Starý Orient, Egypt, Izrael, Řecko Dějiny prostituce I. - Starý Orient, Egypt, Izrael, Řecko Paul Lacroix

Je znát, že dílo pochází z 19. století, ale i přesto poskytuje zajímavý pohled na dějiny prostituce hlavně ve starém Řecku.

24.02.2021 3 z 5

Knížka mě v některých místech zaujala nesmírně, ten svět a jeho absurdnost jsou prostě zajímavé, nicméně většinu času mi lezla na nervy Alenka se svojí nabubřelostí a pocitem, že ví všechno nejlíp, a proto si může dělat, co chce.

29.01.2021 2 z 5

Názory na vraždu Názory na vraždu Michal Viewegh

Pro mě, která už přečetla zhruba 10 Vieweghových knih, jde o jeho nejlepší dílo. Všeprostupující ironie a perfektní zobrazení maloměšťáctví, v centru postava zdánlivě nepochopitelné ženy, o které se ale v podstatě nic nedozvíme (tento motiv využil autor ještě minimálně ve Výchově dívek v Čechách, přestože tam je postava mladé ženy mnohem více rozpracovaná) a splétání jednotlivých dějových linek tvoří opravdu skvělé čtení.

20.01.2021 5 z 5

Raduga po novomu 1 - učebnice ruštiny A1 Raduga po novomu 1 - učebnice ruštiny A1 Radka Hříbková

Tahle učebnice mě baví. Obsahuje hodně textu ke čtení, ale nezanedbává ani řečová cvičení a poslech. Slovní zásoba je přehledná. Gramatika je podávaná v dobře stravitelných kouscích.

09.01.2021 5 z 5

Sebereflexe české společnosti Sebereflexe české společnosti Václav Fronk

Kniha velmi poutavě popisuje karikatury a humor v humoristických časopisech v letech 1890-1914, vždy podle určité kategorie - technika, muži x ženy, sociální vrstvy a podobně.

04.01.2021 5 z 5

Erik Erik Terry Pratchett

Čtu Zeměplochu podle pořadí, v jakém byla u nás vydávána, takže to bylo už docela dávno, co jsem se naposledy "viděla" s Mrakoplašem (a jeho Zavazadlem). Setkání to bylo vskutku příjemné, ačkoliv Erik mi trochu lezl na nervy. Kniha byla tenčí, než je obvyklé, což vedlo k tomu, že i příběh byl méně zamotaný, ale i méně šílený než obvykle.

08.12.2020 4 z 5

Historie mediální komunikace Historie mediální komunikace Pavel Verner

Obsahově fajn knížka. Za svůj život jsem přečetla hodně knih, v některých bylo hodně chyb. Tohle je ale extrém - chyba je i v obsahu a v anotaci. Některé odstavce se opakují, chybí čárky, slova "roku/roce" se volně zaměňují, čímž vytvářejí nesmysly, tečky za číslovkami jsou náhodné, taktéž ji/jí, občas autor ani neskloňuje. Kniha má lehce přes 190 stran a na každé (vyjma těch prázdných) je nějaká chyba, na některých i více. A to je to učebnice!
Od hodnocení Odpad! To zachránila jen docela solidní informační hodnota. A mimochodem - prezident Hácha se vážně nejmenoval Emanuel.

29.11.2020 1 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Vltavíny v centru zajímavého, místy i napínavého příběhu o posedlosti a jejím dopadu na vztahy mezi "závislým" a jeho nejbližšími.

29.11.2020

Plochozemě Plochozemě Edwin A. Abbott

Námětově zajímavé, mnoho jiných knih by asi neuneslo, kdyby půlka díla byla jen popisem obyčejného života ve fikčním světě. Na mě až příliš abstraktní, než abych si to skutečně užila.

19.10.2020 2 z 5

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Typický Viewegh. Jeho postřehy o každodenním životě lidí jsou brilantní, v tom trochu připomíná Čapkovy či Nerudovy povídky. Jakožto vystudované literátce ve mně vyvolaly četné odkazy na literární vědce a další autory příjemnou nostalgii. Pro Viewegha typické je i silné promítání autora, metafikce, boření čtvrté stěny. Vypravěčovy činy mě však silně popuzovaly, obzvláště když byly prokládány něžnými výlevy lásky k dceři.

11.10.2020 4 z 5

To je skandál! To je skandál! Karl Shaw

Knížka se velmi snadno čte, protože je členěna do přehledných seznamů obvykle po 10 nebo 12 položkách. Zároveň plně odpovídá svému názvu a soustředí se v podstatě na velmi známé a takřka až bulvárně podané pikantnosti, o jejichž pravdivosti jsem měla občas pochyby. Hlavní téma, které se prolínalo knihou, byla smrt, takže celkové vyznění knihy bylo trochu depresivní.

07.10.2020 2 z 5