Belforn Belforn komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Ke knize jsem se vrátil díky čtenářské výzvě. Jsem za to moc rád. Kombinace fantastického humoru, skvělých postav a vlastně nepravděpodobného příběhu byla dokonalá. Skoro jsem si říkal, jak by toto dílo obstálo ve slovutné kanceláři.

12.11.2023 5 z 5

Po celou dobu četby jsem se bavil. Způsob vyprávění, příběh, absurdita, zápletky a velké finále mě nesmírně po celou dobu vtahovalo do děje. Skvěle zvolený je i jazyk jednotlivých postav, který nádherně reprezentuje jejich povahu. Musím říct, že u několika pasáží jsem se i nahlas zasmál, což se mi často nestává. Knihu hodnotím velmi pozitivně. Je to dobře napsané oddechové dílo s vtipem.

17.02.2023 4 z 5

Druhá kniha od tohoto autora, kterou jsem četl. Nechci ji porovnávat se Stoletým staříkem, ale musím říct, že jsem se i po celou dobu čtení této knihy nesmírně bavil. V knize je velmi pěkné téma, skvělé absurdní situace - na kterých si autor dává záležet, opět bezvadně vykreslené postavy. knihu rozhodně doporučuji jako odpočinkovou četbu.

09.03.2023 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Popravdě řečeno nebýt knižní výzvy, možná bych po této knize nikdy nesáhl - a byla by to škoda. Kniha otevírá velmi zajímavé téma života Afroameričanů v Mississippi, jejich strasti i radosti. Je poměrně krásným znázorněním různých forem boje za lidská práva. Hlavní myšlenka je krásně zmíněná na konci knihy, kdy se objevuje informace, že hlavním účelem snažení hlavní postavy je vnímat to, že na obou stranách oné barikády jsou stále lidé. Kniha je pěkně psaná, je patrný i vývoj postav. Jediné negativum je abnormální množství chyb v českém překladu.

18.09.2023 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Jedno z klasických divadelních her, které jsem měl snad už od maturity v plánu číst. Musím říct, že Gogolovi se mistrně podařilo vykreslit jak absurditu, tak taky morální pokleslost v podstatě všech postav.
Zápletka hry je velmi jednoduchá, ale děj odsýpá velmi rychle a je to docela zábavné. Velmi milým způsobem jsou vyobrazeny i archetypy některých lidí a vlastně i absence odvahy u většiny postav a tak toto dílo dokáže i po takřka dvou stech letech působit velmi aktuálně a pro soudobého čtenáře pochopitelně.

01.11.2022 4 z 5

Pražská zima: Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Pražská zima: Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Madeleine Albright

Kniha popisuje velmi zajímavým způsobem vývoj Československa od první republiky až po nástup komunistické diktatury. Hlavním spojovníkem příběhů je minulost rodiny Korbelových a jejich prožívání eskapád, které si pro ně historický vývoj připravil. Kniha díky tomu není pouhým historickým vyprávěním, ale jedná se o velmi barvitý příběh. Čtenář byl tak vystaven příběhů jak nesmírné odvahy, tak také hanby. V každém případě se jednalo o oslavu humanistických myšlenek, na kterých bylo Československo vystavěno, a které stojí za to si připomínat.
Osobně tuto knihu hodnotím velmi pozitivně, četla se velmi dobře, ačkoli po četbě některých příbězích jsem si musel dávat pauzu. To není z důvodu literárního talentu autorky, ale spíše kvůli negativním okamžikům českých dějin.

11.11.2023 5 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Velice oceňuji přístup Michaela Žantovského. Pracoval s velkým množstvím zdrojů a pramenů, se vzpomínkami, vlastní zkušeností atd. a předkládá čtenáři příběh Václava Havla. Ačkoli byl velmi blízkým Havlovým spolupracovníkem, je Žantovský schopen být i relativně kritickým. Kniha rozhodně není konfrontační. Pokud je na některých místech kritický, tak pouze v náznaku. Na knize velmi oceňuji první, historickou, část, která nabízí poměrně komplexní pohled na vývoj Havlovy osobnosti. Neméně zajímavá je ale i další část, která se týká prezidentství. Filosofickou esenci pak nabízí poslední část, ve které autor popisuje, jak se snaží Havel vyrovnat s nově nabytou rolí. Nepředkládá tak pouze pohled na spisovatele nebo státníka, ale především na člověka - chybujícího a se všemi neřestmi.

18.07.2023 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Poprvé v životě jsem se odhodlal přečíst si knihu tohoto autora (částečně musím říct, že to bylo díky čtenářské výzvě). Zpočátku jsem byl skeptický, protože tenhle autor mi přišel trochu přeceňovaný.
Pletl jsem se. Autor má úžasný dar vyprávět. Velmi citlivě propojuje rámcový a vnitřní příběh. Jeho promluvy jsou tak dlouhé, jak musí být a celý příběh má neuvěřitelný spád. Jedná se o velmi kvalitní knihu.

19.04.2023 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Jedna ze základních knih, o kterých jsme se učili. Je to zábavná kniha plná neočekávaných zvratů.

03.04.2023 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Kniha, která je po několika staletích relativně aktuální. Ať už se jedná o formování státu, tvorbu armády nebo vztah s lidem, kniha nabízí mnoho tipů, které vlastně platí dodnes. Autor se nesnaží prezentovat vládu jako něco, co vyžaduje pouze ctnostné chování. Naopak umí velmi ocenit pragmatický přístup, který si získá občany. Jasně prezentuje svůj názor, že negativní věci má panovník vždy dělat pokud možno hned a postupně začít zvyšovat svůj kredit. U toho všeho ale nesmí zapomínat na své ideje a cíle, neboť jinak nebude čitelný a lid ho zavrhne. Jak aktuální.

02.04.2023 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

První detektivka od Roberta Bryndzy, kterou jsem četl. Musím říct, že autor má velmi příjemný styl psaní, který docela odsýpá a nikde se nevleče. Velmi oceňuji, do jaké míry se situace dramaticky měnila. Nicméně závěr knihy úplně neodpovídal délce vyšetřování, nicméně i to je u detektivek obvyklé.

20.02.2023 4 z 5

Příběh umění Příběh umění Ernst Hans Gombrich

Touto knihou jsem se pokusil vyrovnat pocit nedostatečného kulturního přehledu a musím říct, že jsem rád za své rozhodnutí začít touto knihou, kterou mi můj učitel výtvarné výchovy doporučoval už na střední škole.
Gombrich pečlivě vyvíral obrazy a zástupce Umění i umění (čtenář knihy pochopí rozdíl) a na nich demonstruje, jak se celý příběh umění utvářel. Autorův styl psaní i český překlad využívá jasný, vyprávěcí styl, ve kterém není nic navíc. Knihu mám ve své knihovně a těším se, že si v ní občas zalistuji znovu.

15.02.2023 5 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Knihu jsem zvolil na základě čtenářské výzvy a bylo to výborné rozhodnutí. Povídky byly krátké, napínavé a bezesporu zajímavé. Autor a překladatel mají úžasnou schopnost vyprávět, být napínaví i barvití. Velmi oceňuji v knize dvě věci. Za prvé schopnost popisovat velké dějiny Ruska, resp. SSSR na základě životního osudu jednoho lékaře a za druhé schopnost nastínit vývoj postavy. Ta je na počátku knihy vybavena mladickou arogancí a nakonec se z něj stává vyzrálý lékař.

18.10.2023 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Asi jedno z nejslavnějších dramat. Po celou dobu mě těšilo, že se odehrává přesně podle Freytagovy pyramidy dramatu. Do poslední chvíle byla možnost, že dojde ještě ke zvratu děje, ale nakonec došlo k nevyhnutelné katastrofě. Osobně jsem rád, že jsem knihu přečetl a splatil tak jistý dluh vůči středoškolskému studiu. Na druhou stranu musím uznat, že mě promluvy postav tolik netěšily a vlastně nepřinášely kýžený literární zážitek.

03.04.2023 3 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Téma knihy bylo velmi zajímavé a musím souhlasit s autorkou, že žánr románu není zrovna to, co ji stoprocentně sedí. Kniha se čte těžkopádně, řazení kapitol působí občas trochu zmateně, ale jinak knihu hodnotím kladně zejména kvůli tématu.

23.01.2024 3 z 5

K jádru křesťanství K jádru křesťanství C. S. Lewis (p)

Kniha nabízí precizně seskládaný soubor myšlenek k problematice křesťanství. Musím osobně uznat, že jako člověk, který se sám hledá, jsem měl častou touhu jak nesouhlasit, tak zároveň jsem vnímal, že píše o mně. Proto kniha nabízí mnohem osobnější zážitek. Jedná se o text laika, nikoli církevního hodnostáře, a proto je potřeba takto nad textem přemýšlet. Nicméně vnímání Lewise může být právě bližší lidem, pro které jsou projevy hodnostářů složitější. Přirovnání má jednoduchá, ale někdy nefungují zcela přesně.

26.08.2023 4 z 5

Nejbohatší muž v Babylóně Nejbohatší muž v Babylóně George Samuel Clason

Kniha nabízí jednoduchý vhled do světa financí a nabývaní bohatství, který je stále platný. Nenabízí žádné snadné recepty, ale dlouhodobou práci a úsilí.

13.07.2023

Eragon Eragon Christopher Paolini

Kniha zanechala poměrně rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem si po celou dobu užíval příběh, na druhou stranu mě po celou dobu rušilo, jak je nedotažený a zkopírovaný z jiných motivů. Chvílemi jsem si nebyl jistý, jestli čtu ještě Tolkiena nebo Paoliniho. Jako milovník fantasy dám ještě sáze šanci, ale zatím mám spíš pocit, že je z ní patrná literární nezrálost mladého autora.

26.04.2023 3 z 5

Civilizace starověkého Středomoří. I. díl Civilizace starověkého Středomoří. I. díl Jan Burian

Knihu "Civilizace starověkého středomoří" jsem četl zejména proto, že byla vydaná rok po mém absolvování dějin starověku. Nesmírně jsem se na ní těšil, ale musím říct, že vlastně má očekávání nenaplnila. Autoři si kladli za cíl seznámit odborníky i laickou veřejnost informacemi z rozmanitých oblastí - politiky, hospodářství kultury a tyto informace měly být navíc vyvážené. V praxi ale v knize jsou zejména politické dějiny a nedochází k propojení s jinými aspekty společnosti.
Kniha je do určité míry velmi precizně shromážděným materiálem k prvním civilizacím, ale z textu je patrné, že autoři se věnovali zejména dějinám Řecka a Říma a jiným oblastem je věnováno méně prostoru (je to pochopitelné i z důvodu množství pramenné materie.
Částečně se také obávám, že kniha svůj cíl, tj. popularizovat starověké dějiny i mezi laickou veřejností vlastně nemůže naplnit, jelikož spousty společenských termínů není vysvětleno a kupříkladu mnohé informace jsou mnohem pečlivěji vysvětleny v "Kolébce civilizace".
Pokud bych to shrnul, tak kniha rozhodně nabízí velmi kvalitní úvod do studia starověku, ale zároveň je nutné podotknout, že vytváří pouze jakousi osnovu, která by měla být doplněna studiem další literatury, aby dokázala nabídnout ucelený pohled na jednotlivé aspekty života ve starověku.

01.11.2022 3 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Christopherovi Tolkienovi se podařilo nabídnout čtenářům neobyčejný pohled do myšlení J. R. R. Tolkiena. Čtenář si tak může vychutnat zrod jednoho z nejznámějších příběhů Středozemě, který skvěle rozšiřuje náčrt, který byl proveden v Silmarilionu. Kniha je skvělou sbírkou několika příběhů téže události, které jsou však vždy obohaceny o něco nového nebo jiným způsobem pracuje s důmyslně vystavěnou mytologií.

15.10.2022 4 z 5