Beer_bro Beer_bro komentáře u knih

Ticho ve sněžném městě Ticho ve sněžném městě Eva García Sáenz de Urturi

Výborná kniha. Detektivky sice nevyhledávám, tato kniha se mi ale líbila. Možná to bylo stylem vyprávění, jako bych tam osobně byl. Spisovatelka umístila příběh do pro ni známých míst, díky knize jako bych je navštívil.
Nejen prostředí, také zápletka je výborná a postavy jako by žily a dýchaly.

18.02.2020 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Zajímavá kniha.
SPOILERY!: Díky zmizelé potřebě spát se žena v domácnosti "vrací" do mládí. Vrací se jí staré návyky a mládne i od pohledu (to jí alespoň připadá ve zrcadle). Nikdo ale změnu na ní nepozoruje. Přemýšlí a vzdaluje se tak trochu realitě, odcizuje se.
Manželství ji změnilo. Působilo to na mě jako kritika manželství a postavení ženy ve společnosti. Vystudovala literaturu s prací s plným počtem bodů, milovala čtení a čokoládu k tomu. Vdala se, přišla tím o čtení, sladké, příležitostný alkohol. Stala se někým jiným a sama se ptá, jak se to vlastně přihodilo.
Anna Karenina byl román na pokračování, mimochodem. A rozumět všemu v něm už po třech přečteních? Kdyby to bylo tak jednoduché. Studoval jsem ruskou filologii, něco o tom vím. Podtrhuje to schopnosti hlavní postavy, které byly zahozeny.
A ten konec? Otřesy reflektují její životní situaci. Tento konec se sem hodí.

18.05.2018 4 z 5

Posol Posol Neal Shusterman

(SPOILER) Tentokrát souhlasím s předchozími komentáři.
První díl i druhý - líbilo se mi.
Třetí - zdlouhavé místy, na takových 450 - 500 stran by to šlo zkrátit. Hlavně rozvláčné části. Rozumím tomu, že není lehké mít celou sérii výbornou. Některé čtenáře tedy zklame. Místy předvídatelné, až naivní, bohužel.
Stále ale oblíbené postavy z minulých dílů a jejich poutavé osudy. A hlavně zakončení trilogie.

// spoilery
Ten konec, to byla pojistka, respektive alternativa k smrtkám pro snížení populace - protože statistika je objektivní, není to člověk, který jde jen za svým jako Goddard.
// víc neprozradím :)
// + Edited: tak přeci jen další spoiler - zničením prstenu přijde smrtka o svůj symbol a právo dát imunitu ...

22.07.2020 4 z 5

Fantastické povídky Fantastické povídky * antologie

Dobrý výběr povídek. Trochu mi v něm ale schází nějaká povídka od spisovatele H. P. Lovecraft. Ten ty strašidelné také opravdu uměl.
Souhlasím s předchozím komentářem. Vij mi přijde nejlepší.

04.06.2019 5 z 5

Výborná kniha. Rozhodně stojí za přečtení!
Na příkladech se zde vysvětlují postupy v mezilidské komunikaci, které mohou nejednomu člověku pomoci.
Jak se přibližně říká v knize: i kdyby jste si měli osvojit jen jeden postup, pozitivně vám to změní život.

I přes 80 let od vydání originálu má kniha stále co říct. Na druhou stranu se některé postupy dají dnes považovat za (lehce) manipulativní. Vidím tyto postupy v reklamách, v pracovní komunikaci apod.
Shrnutí: většina se snaží při komunikaci něčeho dosáhnout a tato kniha dokáže pomoci k dosažení takového cíle.

30.06.2018 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

U sci-fi vyhledávám filozofii, méně pak technologie. A v této knize jsem nějakou našel: Jak má člověk objevovat světy kolem sebe, když ani neobjevil pořádně sebe?
Trochu mě nudil dlouhý popis aktivit oceánu. To mohlo být kratší. Ale beru to jako součást žánru.
Na první knihu, kterou jsem od tohoto spisovatele četl, to bylo dobré. Časem si rád udělám čas na další knihu :) Snad si nějaký najdu.

25.04.2018 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Dobré zakončení série. A kniha opět lepší, než film. Vyplatilo se číst a ponořit se ve volných chvílích do světa kouzel. Příjemně strávené chvilky.

13.11.2017 5 z 5

Herní tester Herní tester Michael Atamanov

Povedený příběh LitRPG. Na dlouhé (pod)zimní večery jako dělané.
Za moc originální jej nepovažuji, zvláště po přečtení Šamana (celé série), Mrtvého lotra (jen první díl mi stačil) a nakonec mnoha "Light novel" (pro info doporučuji EN wiki).
Ve výsledku jsem spokojený a můžu doporučit. Už čtu další díl :o)

EDIT: Zapomenul jsem ocenit Fantom Print, díky kterým se k nám mohou podobné příběhy dostat. Děkuji.

04.12.2020 5 z 5

Deset tisíc životů Deset tisíc životů Michael Poore

Do asi 70. strany jsem nevěděl, co si o knize myslet, ale byl jsem zvědavý, co přijde dál. Od stovky příjemné čtení, od kterého jsem se nechtěl odtrhnout.
Nenuceně donutí :) k zamyšlení nad životem. Koupeno v akci za stovku. Je to jedna z nejlépe použitých stovek pro mě za poslední dobu.

28.06.2020 5 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

Po nadšení z příjemného čtení Blackoutu a raději vynechaného Zera jsem se těšil na tuto knihu.
Blackout mi sedl více. Možná kvůli tématu. V této knize jsem našel i chyby, jako kdyby vydavatelé spěchali. Naštěstí jich není moc.
Proč tedy číst? Stejně jako další knihy autora, je zde probíráno téma, které společnost rozděluje až děsí. Není na škodu se zamyslet nad budoucností lidstva.
Proč nečíst? Existuje mnoho zajímavějších knih podle mého názoru. A číst vícekrát hlášku "Vždyť to jsou (jen) děti!" během příběhu mně omrzelo. Zvláště po tom, co dokázaly.

15.10.2019 4 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Příběh zajímavý, i když nepříliš originální. Při čtení je jednodušší moc nepřemýšlet a prostě se do příběhu ponořit. Jinak hrozí, že začnete přemýšlet a najdete i nějaké "chyby", na což naráží i předchozí komentář.
Je to taková směsice Enderovy hry a Avataru. Líbilo se mi, že hlavní postava Emmett není superhrdina schopnější než všichni ostatní dohromady, má tedy prostor pro růst.

12.06.2019 4 z 5

Angličtina na rovinu Angličtina na rovinu Darren Crown

Američan sepsal knihu svých zážitků spojených s učením lidí v Česku anglicky.
Kniha nemá za cíl učit, ale pobavit a dát podnět k zamyšlení nad jazyky.
Je vhodná nejen pro ty, kteří se učí anglicky. Mně se líbila.
Souhlasím s autorem, že díky jazykovým trapasům se člověk také učí. Smál jsem se jim a soucítil s autorem, vzpomínaje na své trapasy.

24.07.2018 5 z 5

Čerpadlo 6 Čerpadlo 6 Paolo Bacigalupi

Pokud si někdo myslí, že dnešní svět je ve svých koncích, tak asi nečetl tuto knihu. Může být hůř.
Nejvíce mě asi zaujaly povídky Písek a struska, Kalorik a Čerpadlo 6. A otázky, které z povídek plynou. "Co" je/bude člověk. Která z těch budoucností přijde.
Každá povídka dokáže zaujmout a vyvolat nepříliš příjemné otázky.

23.03.2018 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Výborný přechod k temnější části série o Harrym Potterovi. Upřímně obdivuju vypravěčské umění autorky. Postupně si ale začínám uvědomovat jisté nesrovnalosti, jako je například zakomponování křesťanských svátků do kouzelnickém prostředí. Nepovažuji to za chybu. Taky chápu, že je lepší se takovým otázkám vyhnout, ale jsem zvědavý člověk. Myslím, že to nabízí prostor pro zajímavou diskusi.

27.10.2017 5 z 5

Stopařův průvodce po galaxii jazyků Stopařův průvodce po galaxii jazyků Yens Wahlgren

Výborná kniha o umělých jazycích a nenáročný úvod do lingvistiky pro zájemce.
Doporučuji těm, kteří se o jazyky nejen umělé zajímají nebo je berou třeba pouze jako jednu z rekvizit nějakého filmu, seriálu nebo knihy.
Bohužel se ale autor věnuje některým jazykům více a druhým méně. Například toki pona jazyk by zasloužil více prostoru, oproti tomu jazyky z Tintina jsou probrány poměrně podrobně.
Také mi nesedí některé poznámky, například srovnávající konlang s mandarínštinou.
Rozhodně jsem rád za popsání fenoménu grammelotu - viz legendární seriál Pingu.

23.01.2020 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Hodně dlouho jsem se těšil, až konečně začnu číst tuto knihu. Ale má očekávání se nenaplnila. Je to trochu jiný šálek kávy, než jsem čekal. Příběh "jen plyne", nedokázal jsem se do něj ponořit a zůstal jsem na hladině.
Kniha působí depresivně, ale naděje neumírá. A to je asi to hlavní poselství.

18.08.2019 4 z 5

Finská čítanka Finská čítanka * antologie

Příjemné povídkové počtení s dávkou "finského podivna".
Součástí knihy je shrnutí překladů z finštiny do češtiny po roce 2000 a také medailonky překladatelů povídek v knize.
Rád jsem si rozšířil ponětí o finské literatuře za hranice jmen Waltari a Paasilinna, i když chápu, že povídky a vlastně tato kniha celá nezaujmou vysoké číslo čtenářů.
Zrcadlová četba jako bonus.

24.03.2019 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

není to úplně jednoduché čtení. Ale jak se do příběhu čtenář jednou ponoří, pak prostě nezbývá než plavat až do konce. A užívat si tak povedené sci-fi dílo

18.03.2019 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Japonská kultura mě snad vždycky fascinovala. A vysokoškolské prostředí jsem taky uvítal.
Ve výsledku jsem spokojen. Jsem rád, že jsem si ji koupil a dal se do čtení. A jako bonus si rozšířil "japonské obzory".
Není to kniha jen pro nadšence do japonské kultury. Někomu nemusí sednout hovorový styl vyprávění a ta jakoby neuzavřenost konce knihy. Ale tento konec se sem hodí.
Jak již bylo ve více příspěvcích přede mnou zmíněno, ve vydavatelství si tu knihu měli pořádně pročíst a odhalit chyby. Ty dojem z knihy trochu kazí.

24.01.2019 5 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Velice dobrá kniha. Doporučuji ji všem, ať už se zajímají o IT nebo ne. Kniha seznámí čtenáře s osobností a také životní filosofií Steva Jobse, nejen s "jeho" výrobky. Mnoho zajímavých myšlenek k zamyšlení :)

19.10.2018 5 z 5