BaS1972

Bludy Erika N.Bludy Erika N.Josef Nesvadba

Mám ráda příběhy z minulé doby, bohaté na fantazii a psané pěknou češtinou. Tento k nim patří.

08.06.2020

Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**leDůmyslné umění, jak mít všechno u pr**leMark Manson

Kniha na mě působí tak nějak jako neohoblované prkno nahrazující poličku v jinak pěkné a řemeslně dobře vyvedené skříni. Svůj účel snad splní....
Dílko obsahuje řadu zajímavých myšlenek, čtenář je však bohužel nucen k nim klopýtat přes hory vulgarismů, a bohužel i cestami zcela nepolíbenými jazykovou korekturou. Je smutné, když namísto nad obsahem knihy přemýšlíte o smyslu vět...

05.03.2020

MilarepaMilarepaEduard Tomáš

Knížka, která asi nesedne každému. Přečetla jsem si ji na doporučení a nelitovala. Zajímavý příběh, hezky podaný. Z mého pohledu za přečtení jistě stojí.

25.02.2020

Křivoklátské pověstiKřivoklátské pověstiViktor Palivec

Knížku jsem četla podruhé, s odstupem několika desítek let. Příběhy jsou čtivé, někdy trochu tajemné, místy drsné - asi tak, jako pověsti mají být.

Kouzelník ze LhasyKouzelník ze LhasyDavid Michie

Přiznám se, že ze začátku jsem trochu přeskakovala "současnou" dějovou linii a více jsem se držela té "historické". Ale jinak milá, čtivá a poučná knížka :-)

28.01.2020

Úplně jiný příběhÚplně jiný příběhHåkan Nesser

Opravdu úplně jiný příběh. Ne takový, který se čte z nudy, ale ten, ke kterému si čtenář sám hledí vyhledat volnou chvilku, aby mohl číst dál.

28.01.2020

Tajemství houslového klíčeTajemství houslového klíčeJiří Marold

Milý nekomplikovaný příběh z minulých časů psaný pěknou češtinou.

17.11.2019

Batoh, medvěd a osm kartonů vodkyBatoh, medvěd a osm kartonů vodkyLev Golinkin

Čtivá kniha obsahuje nejen skutečný příběh, ale i řadu postřehů o lidské povaze. Znovu jsem si uvědomila, že to, co pomalu a v tichosti již skoro zapomínáme, se skutečně dělo, často i s děsivější tváří, než jsme vnímali, a že se to v dohrách děje dosud. Dílko napsané svižným perem mladého autora doporučuji.

09.11.2019

Případ KukockijPřípad KukockijL. Ulická (pseudonym)

Překvapivě čtivá kniha.

10.09.2019

Mipam - lama s paterou moudrostíMipam - lama s paterou moudrostíAlexandra David-Néel

Kniha na mne skromně a v tichosti čekala na nádraží v jedné z poliček "knih do vlaku" a dlužno říci, že předčila i má nejlepší očekávání. Je zajímavá, čtivá, děj má spád. Kromě očekávaného duchovního aspektu umí zahrát i na romantickou strunu. Děkuji a doporučuji :-).

14.05.2019

SněníSněníAleš Dvořák

Poezie je dnes spíše opomíjená. Neprávem. Sbírka Snění mne navzdory svému názvu vrátila do reality. Její verše mi otevřely oči a pomohly mi uvědomit si hodnotu skutečného přátelství a lásky, důležitost důvěry, spolehlivosti nebo nezištné pomoci blízkému člověku. Význam objetí, úsměvu, pochvalného gesta i záblesku v očích. Zvláštním způsobem, trochu bolestným, ale zato velmi kvalitně. Autorovi tímto děkuji.

08.04.2019

Zločin Silvestra Bonnarda, člena InstitutuZločin Silvestra Bonnarda, člena InstitutuAnatole France

Knihu jsem koupila na nádraží v antikvariátu s tím, že ji začnu číst ve vlaku, dočtu doma, a nakonec ji nechám v některé z nádražních knihoven. Opravdu jsem nečekala žádný zázrak. Ale zážitek z četby byl ješťě horší, než bych myslela. Pokud nerozumím tomu, proč byla vůbec tato kniha vydána, o to víc nechápu, jaký mělo smysl ji ještě překládat a šířit dál...

18.03.2019odpad!

Střípky do mozaikyStřípky do mozaikyAleš Dvořák

Každý nemusí mít zajímavý vnitřní svět. Někdo jej má, ale nechce nebo neumí jej zpřístupnit ostatním. Aleš Dvořák to má jinak. Jeho Střípky do mozaiky jsou totiž okénkem, jímž lze zahlédnout jeden takový vnitřní svět. Je bohatý a malebný. Děkuji.

05.02.2019

Den, kdy došly prachyDen, kdy došly prachyMilan Vodička

Popravdě řečeno, čekala jsem víc. Autor si dal nepochybně velkou práci s dohledáváním informací, jak probíhala krize v jednotlivých zemích. Celkově však na mne kniha působí jen jako jakýsi souhrn nalezených podkladů. Nějak mi tam schází vlastní myšlenky autora.

01.07.2018

Saturnin se vracíSaturnin se vracíMiroslav Macek

Pokus o pokračování klasického díla většinou nebývá korunován úspěchem. Chci věřit, že to byla hluboká úcta k panu Jirotkovi, která nedovolila panu Mackovi vystoupit z jeho stínu a zhostit se úkolu poněkud šťastněji. Humor byl často křečovitý, místy nepůvodní. Všechny kapitoly měly téměř stejnou osnovu. Kniha mne zklamala.

24.02.2018

Zátiší s kousky chlebaZátiší s kousky chlebaAnna Quindlen

Jedno z těch klidných pohodových čtení, která mám ráda před spaním.

23.11.2017

SovaSovaS. Bjørk (pseudonym)

Severské detektivky se mi sice velmi dobře čtou, ale možná jimi začínám být již přesycená. Začínám vnímat šablonovitost - alkohol, neuspokojivé osobní životy vyšetřovatelů, trestné činy páchané neuvěřitelně bizarním způsobem. Je mentalita lidí žijících v zemi dlouhých zim a nocí opravdu tak moc odlišná od naší? Anebo je to jen obchodní tah, který prostě vychází?

05.11.2017

Zamilovaný šašek krále JiříhoZamilovaný šašek krále JiříhoJiří Stegbauer

S knížkou jsem se setkala náhodou, ale jsem vděčná za toto milé setkání. Autora si troufám postavit do řady těch, díky nimž považuji současnou českou poezii za čtivou. Děkuji.

25.10.2017

Hněv nebesHněv nebesRichard Dübell

Pro mne příjemné čtení na večery před spaním. Nic příliš komplikovaného. Překlepy v textu jsem zaznamenala, ale ne pohoršuji se. Jsem ráda za pěkný příběh, který bych uměla číst dál...

23.10.2017

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

Kniha mne velmi příjemně překvapila. Má ten správný "spád" - do jednotlivých vedlejších epizod jsem se nezamotala, nejsou tam žádné zbytečné postavy ani děje navíc, přesto je to celé velmi čtivé :-)

04.10.2017

Moravské národní písněMoravské národní písněFrantišek Sušil

Naprosto dokonalé. Před panem Sušilem se skláním až k zemi. Vřele doporučuji všem zájemcům o lidové písně a historii.

04.10.2017

Italské botyItalské botyHenning Mankell

Velmi čtivý příběh. O stáří, bilancování. O vztazích a lidech, kteří nejsou černobílí. Krásné popisy přírody na ostrovech, kam se asi jen tak nepodívám.

19.09.2017

Ve stínu klášteraVe stínu klášteraRichard Dübell

Takové celkem pohodové čtení do postele před spaním.

17.09.2017

Oba dvaOba dvaLiviu Rebreanu

Dějově i vyvedením mi zapadá spíše do konce 19.století, než do období mezi válkami. Připomíná spíš dámskou literaturu než detektivní příběh.

19.08.2017

SexSex Osho

Drobná knížka, která stojí za přečtení. Kultivovaný pohled na intimitu beze studu a bez vulgarit.

01.06.2017

StalkerStalkerLars Kepler

Dobře čtivé, pěkně propracované. Napínavé. Konec trochu moc krvavý.

01.06.2017

Utrpení mladého WertheraUtrpení mladého WertheraJohann Wolfgang Goethe

Pravda, kniha je napsaná hezky. Nic proti autorovi. Nicméně děj, respektive jednání a myšlení hlavní postavy mne popouzelo již v době, kdy jsem dílo měla číst jako povinnou četbu. Když jsem se ke knize jako velmi dospělá vrátila po letech, myslím si o mladém Wertherovi totéž. Hluboce pohrdám někým, kdo si nedokáže najít svůj smysl života, a kdo ze svého malicherného osobního problému udělá tragédii. Jít v stopách páně Werthera, byli bychom asi dnes mrtví všichni... Nicméně je to jistě romantický příběh...

18.05.2017

Lidé z KišiněvaLidé z KišiněvaDumitru Crudu

Na pozadí politických událostí autor v povídkách zajímavým způsobem popisuje pro českého čtenáře až komicky absurdní boje mezi rumunsky a rusky mluvícími obyčejnými lidmi.
Opět smekám klobouk a v hluboké úctě se klaním před prací pana Jiřího Našince, který překladatelské řemeslo povýšil na umění. Plně využil bohatství z pokladnice českého jazyka k dokonale plastickému předání příběhu s celou jeho duší. Děkuji :-)

17.05.2017

Okrsek SinistraOkrsek SinistraÁdám Bodor

Velmi zvláštní příběh. S ohledem na dobu, kdy se měl odehrávat, téměř na hranici uvěřitelnosti.

04.05.2017

Moje záznamy ze světové války 1914-1918Moje záznamy ze světové války 1914-1918František Černý

Kniha je úžasně autentická. Skutečnost, že autor nebyl spisovatel, nýbrž obyčejný voják, se odráží v osobitém způsobu vyjadřování. Nevím o jiné knize, která by popisovala dění za 1.světové války v těchto místech. Kniha možná spíše pro "fajnšmekry", nicméně zájemcům o tuto tématiku doporučuji.

04.05.2017