Balsekar Balsekar komentáře u knih

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Abych dal některé knize 5 hvězd, musí něčím vynikat. Nejlepší kniha nemůže být každá. Ale tahle má (alespoň pro mě) něco navíc.

Kniha mě velmi bavila. Wim Hof je, jak sám píše, “blázen do života, šílenec, kterému se vysmívali... a také misionář.” Za mě je Wim taky trochu vejtaha. Ale důležité je, že i když nevěřím všem jeho názorům a tvrzením, věřím jeho příběhu! Jeho mise je inspirativní.

WH metoda stojí na třech pilířích. Prvním pilířem je chlad, druhým dýchání a třetím pilířem je nastavení mysli - sebejistota.
Já osobně s myslí pracuji již dlouho, stejně tak prakticky přistupuji i k meditaci a práci s dechem. Zařadil jsem tedy Wimovu specifickou dýchací metodu do své praxe a baví mě velmi. Novinkou pro mě je chlad. Jako milovník slunce a tepla jsem se vyhýbal chladu, co to šlo (snad kromě zmrzliny). Ale jak jsem psal - WH metoda je inspirativní a já se už pár týdnů na konci teplé sprchy cachtám i v ledové vodě. Neuvěřitelně osvobozující.
Knihu doporučuji a přidávám pár citátů: https://www.databazeknih.cz/citaty/wim-hof-136976

10.04.2021 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Asi první kniha, kterou jsem jako kluk se zájmem přečetl :-).

23.03.2019 5 z 5

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

Životní moudrost je tolik cenná, obzvlášť podaná s lehkou nadsázkou. Poučné, inspirativní a zábavné v jednom. Rád se ke knize i autorovi vracím.

12.03.2019 5 z 5

Sbohem, věci. Nový japonský minimalismus Sbohem, věci. Nový japonský minimalismus Fumio Sasaki

Nehledě na fakt (zde již komentovaný), že autor má pár dobrých myšlenek, ale ty se opakují dokola a jsou platné kulturnímu prostření Sasakiho, musím uznat, že kniha mne inspirovala směrem blíže k minimalismu.
Mít v knihovně místo, knihu bych si nechal, ale... :-)

23.10.2019 3 z 5

Čas psychopatů Čas psychopatů František Honzák

R. Honzáka mám jako autora a odborníka rád. Líbí se mi i jeho otevřenost a přímočarost. V této knize však mi těch psychopatů přišlo až moc.
Přesto první polovina knihy zábavná, vtipná, užíval jsem si to. Druhou polovinu jsem místy přeskakoval, neb jsem se trochu nudil.

09.10.2019 3 z 5

Stravitelná věda Stravitelná věda Robert Dinwiddie

Kniha je poučná, má široký záběr témat, bavila mě. Přečetl jsem ji takřka celou a dozvěděl se stručně dost nových věcí. I když (subjektivně a asi z nostalgie) mám raději o čtvrt století starší - Už vím proč. 3,5 hvězdy zaokrouhleno nahoru...

20.04.2022

Tajná řeč a problémy poruch příjmu potravy Tajná řeč a problémy poruch příjmu potravy Peggy Claude-Pierre

Popis knihy uvádí: "odborníky nepříliš uznávána"... inu, pokud by byl bohatý výběr kvalitní odborné literatury na dané téma, lze na knihu hledět zčásti skepticky.
Knih s tématem Poruch Příjmu Potravy je na českém trhu několik, častěji se však jedná o prózu uměleckou, a proto knih, jež by byly užitečným pomocníkem (snad i návodem) v boji s PPP je poskrovnu.

Jestli "Tajná řeč a problémy PPP" má potenciál pomoci? Má.
Ano, jsou na českém trhu jiné kvalitní odborné texty (Papežová, Krch), ale pohled matky, jež si prošla utrpením se svými dcerami, na téma hledí trochu jinak, lidsky. Kniha je takovou kombinací osobního příběhu autorky a dobrými postřehy a doporučeními, jež můžou pomoci.

Ovšem platí, tak jako u všech knih, že pouhým přečtením se náš problém nevyřeší, "jen" pomůže získat lepší náhled na problematiku, otevřít obzory. Cesta ven z PPP je možná, i když dlouhá a náročná.

I když mám ke knize výhrady, doporučuji přečíst. A pokud knihu budete brát spíše jako podnětnou než návodnou, tím lépe.

31.12.2021 4 z 5

100 jednoduchých věcí, které můžete udělat proti Alzheimerově nemoci a úbytku paměti 100 jednoduchých věcí, které můžete udělat proti Alzheimerově nemoci a úbytku paměti Jean Carper

Kniha mi přišla užitečná. To co slibuje název je bohatě naplněno. Jednoduché rady s vysvětlením a doporučením, jak na to. Nejsem odborník na zdravou stravu, ale kniha mi dává smysl i v této oblasti obecně. Text má z mého pohledu mnohem širší oblast využití, než jen při prevenci proti Alzheimerově nemoci.

15.06.2021 4 z 5

Tři otázky: Jak objevit a ovládnout naši vnitřní sílu Tři otázky: Jak objevit a ovládnout naši vnitřní sílu Don Miguel Ruiz (p)

Říkám si - proč se autor bestselleru tak často snaží o pokračování úspěchu..?
...ale často nenahlédne, že místo psaní dobré knihy jen mlátí prázdnou slámu.

Přirovnávat mentální procesy jednotlivce k dění na politické (americké) scéně? Proč?
Jedna hvězda za tři dobré myšlenky.

23.10.2019 1 z 5

Závist, žárlivost a jejich smysl Závist, žárlivost a jejich smysl Verena Kast

Po přečtení knihu posílám dál. Nedoporučuji vše brát jako fakta, ale jeden z možných pohledů na problematiku. Analytická interpretace je sice lákavá (vše je vysvětleno), ale zavádějící!

29.03.2019 2 z 5

Mystik a učitel František Drtikol Mystik a učitel František Drtikol Karel Funk

Taková před-verze Duchovní cesty (F. Drtikol). Kniha je to užitečná, přestože Duchovní cesta je přesnější a pečlivěji sestavena (vydavatel S. Doležal).

24.03.2019 4 z 5

Všímavost Všímavost Mark Williams

Výtečná kniha přibližující mindfulness českému čtenáři.

12.03.2019 5 z 5

Bytí a čas Bytí a čas Martin Heidegger

Nejpopulárnější dílo autora. Přestože sám Heidegger uznává, že kniha je slepou uličkou, dílo se svým významem řadí k povinné četbě. Již jen ji dočíst čtenáře odmění (kdo přečetl, porozumí).

12.03.2019 4 z 5

Sjednocení s pravdou Sjednocení s pravdou H.W. L. Púndža

Výtečná kniha od "žáka" Ramana Maharšiho.
Harilal W. Púndža neboli Papaji je můj oblíbený duchovní učitel a autor; dají se na YT najít videa z jeho satsangů - doporučuji, stejně jako tuto knihu.

05.10.2021 5 z 5

Psychiatrie - minimum pro praxi Psychiatrie - minimum pro praxi Jiří Raboch

Kniha to není špatná. Pravda, pro laickou veřejnost asi užitečná tolik nebude, ale jako stručný přehled psychiatrických pojmů a výčet duševních poruch i s popisem a vysvětlením... Hm, za mě fajn. :-)

04.06.2021 4 z 5

Jak překonat nízké sebevědomí Jak překonat nízké sebevědomí Melanie Fennell

Velmi dobrá kniha. Teoretický rozbor problematiky, testy, praktické návody. Koho se téma dotýká, určitě doporučuji přečíst.

22.06.2020 4 z 5

Spratek Spratek Zdeňka Jordánová

Zdeňku J. a její knihy mám rád. Takovou nenásilnou formou nám předkládá zrcadlo vlastní duše. Spratek v nás (ego) dokáže potrápit nejen naše okolí, ale i nás. Často sami sobě škodíme a nevíme o tom. Autorka nás přivádí k možnosti nahlédnout na vlastní démony a škodlivé "nefunkční" chování.
Místy je kniha trochu více ezo, ale celkově mě dost bavila i obohatila.
Hodnocení? 4 je málo, 5 je moc, bude to podle mě - 4,5. ;-)

31.12.2019 4 z 5

Kam zmizel můj sýr? Kam zmizel můj sýr? Spencer Johnson

Jedna myšlenka - motivace ke změně, je roztažena na desítky stran. Bestsellerem, proč? Tři hvězdy za snahu a zábavu na pár jízd tramvají.. :-)

15.09.2019 3 z 5

Jak se stát Buddhou v pěti týdnech Jak se stát Buddhou v pěti týdnech Giulio Cesare Giacobbe

Jedna z nejlepších knih čerpajících z moudrosti buddhismu. Nejen teorie, ale také vkusně podaný návod k praxi.

12.04.2019 5 z 5

Autor sice podává trochu zkreslené a nepodložené informace. Přesto s ním lze ve většině tvrzení souhlasit. Hloupneme jako společnost? Zdá se že ano!

24.03.2019 4 z 5