babystar babystar komentáře u knih

Mořský vlk a veselá vdova aneb proti všem Mořský vlk a veselá vdova aneb proti všem Miloslav Švandrlík

Milá knížka, kterou jsem pro zlepšení nálady četla během čtyřiceti let už několikrát. Moje maminka kdysi tvrdila, že si autor dělá legraci ze starších žen, ale já si myslím, že s humorem vystihl situaci, kdy začínají působit feromony, rozum odchází bůhví kam a nastupuje příroda...

30.10.2018 5 z 5

Češi na vlásku - Příručka národního přežívání Češi na vlásku - Příručka národního přežívání Benjamin Kuras

Bezvadná kniha o české a moravské duši. Moje první seznámení s knihami B. Kurase (ještě v době, než se začal zabývat ožehavějšími tématy). Považuji ho za Čecha s typicky anglickým humorem. Když si chci zlepšit náladu, tak se ke knize velice ráda vracím.

21.10.2018 5 z 5

Zelená jako smaragd Zelená jako smaragd Kerstin Gier

Třeba už dětinštím, ale celá trilogie se mi moc líbila. I když neumím putovat časem, tak jsem se vrátila do doby prvních lásek a bylo to fajn. Včera jsem byla na výletě na krásném zámku v Lednici a při pohledu z okna do parku jsem si fakt představovala, že najednou přeletím časem a v dlouhých šatech se budu elegantně procházet parkem. Při mé smůle bych ale určitě skončila jako nejposlednější služka, která chodí topit do nádherných kachlových kamen a na nějaké procházky parkem nemá čas. Ach jo!!

21.10.2018 5 z 5

Modrá jako safír Modrá jako safír Kerstin Gier

Už dlouho se mi nestalo, abych byla naštvaná, že musím, opravdu musím, přestat číst, abych ráno byl schopna vstát, a pak se celý den těšit, že si zase večer počtu. Je to zamilované i napínavé, není to drastické a hrdinové se pohybují v tolika časových rovinách, že člověk neví, zda zítra už bylo včera, nebo včera bude zítra...

15.10.2018 5 z 5

Jihlavský zlý duch Jihlavský zlý duch Jan Bauer

Zábavné čtení, i když náznak pachatele byl už skoro na začátku. Jen jsem čekala, jak se to vyvine a kdy Blasius a Protiva dojdou ke stejnému výsledku jako já. Myslím, že si četbu zvláště užívají čtenáři z Jihlavy. Já jsem knihu přečetla za jeden den a už se těším na další, i když mne mrzí, že se už děj netočí kolem historických událostí ze života Václav IV. (možná ale, že nějaká padělatelská aféra v Jihlavě opravdu byla).

31.08.2018 5 z 5

Král nezná bratra Král nezná bratra Jan Bauer

Tak mne zajímalo, jak se autor popere s historickou událostí kolem popravy králova oblíbence Zikmunda Hulera. A bylo to dobré! Zikmund Huler se přesvědčil o platnosti pořekadla, že "panská láska po zajících skáče". Znovu se mi potvrdilo, že autor vychází z historických faktů, a docela mne překvapilo, že i většina šlechticů s podivnými jmény opravdu v dané době žila (např. Lacek z Kravař, Václav Králík z Bořetic). Dokonce jsem objevila i Hanuše Opavského, který se ve skutečnosti jmenoval Jan II. Opavský zvaný Hanuš (jako mistr kat). Už jsem zvědavá, jak se autor popasoval z historií dál.

27.08.2018 5 z 5

Dárek pro mistra kata Dárek pro mistra kata Jan Bauer

Tentokrát napínavá honba za nebezpečným lapkou. Už si pomalu zvykám na autorův styl. Ke knihám nelze přistupovat, jako k historické literatuře. Spíš mi to připomíná parodii. Kdyby byly příběhy zfilmovány, tak by určitě připomínaly filmy jako Myš, která řvala nebo řadu filmů o Sedmé rotě. Ze začátku vážné a postupně se z příběhu stává komedie. Čte se to ale dobře. Dodatečně se musím poopravit. K mému překvapení lapka Jan Zoul opravdu existoval a proti němu bojovalo vojsko pod vedením arcibiskupa. Jsem čím dál více mile překvapena, že autor používá pravé historické události. Vzhledem k tomu, že o těchto dobách víme z kronik opravdu málo, je možné domýšlet si cokoliv...

23.08.2018 5 z 5

Výkupné za krále Výkupné za krále Jan Bauer

Další zajímavý pohled na naše dějiny. Je opravdu zábavné, jak autor dovede obohatit holá historická fakta o napínavé detaily. Tentokrát jde o události kolem zatčení krále Václava IV. českými pány. Hlavní roli hraje Blasius, kterému tentokrát opravdu jde o krk. Opět se ukazují lidské charaktery. Od Jana Roháče z Dubé, který zde vystupuje jako mladíček a lapka, by po tomto dílu nikdo ani kůrku nevzal.. I zmínka o lapkovi Žižkovi se zde objevila. No uvidíme, co bude následovat...

13.08.2018 4 z 5

Jak nezabít manžela Jak nezabít manžela Pavel Verner

S ironickou nadsázkou napsaný krutý příběh o ženě, která vybírala, až přebrala. Nemám ráda hrdinky, co se sebou nechají "orat", nechají se mlátit a stále melou něco o lásce. Jako audiokniha se to dalo poslouchat a konec inspirovaný Maryšou se vydařil...

11.08.2018 4 z 5

Nebezpečí odjinud Nebezpečí odjinud Jaroslav Velinský

Po přečtení všech autorových detektivek jsem chtěla poznat jeho sci-fi. Bohužel příběhy o klaďasovi Danu Youngovi, který bojuje s nezničitelným padouchem (samozřejmě s pomocí krásné dívky-kyborga) mne připomínaly slabý odvar příběhů Marka Stonea a moc mne nenadchly. Detektivky s amatérem Finkem byly mnohem lepší.

12.06.2018 2 z 5

Zima bez tebe Zima bez tebe Beth Good

Bohužel mé hodnocení je ovlivněno mou "blbou náladou", ani tu vánoční náladu to u mne neprobudilo. Stále pršelo nebo děsně sněžilo, pak se i rozvodnila řeka.... Jinak to je takový "sluníčkový příběh". Všichni se mají rádi, všichni si pomáhají a i ten škarohlíd Raphael se polepší. Jen si fakt nedovedu představit v těhotenství život sama, v zimě, ve starém, studeném, zatuchlém domě na samotě a v neznámém prostředí. Tak si romantiku nepřestavuji.

17.12.2023 3 z 5

V rytmu charlestonu V rytmu charlestonu Sophie Kinsella (p)

Knihu jsem četla na základě doporučení v databázi, a tak splnila i jednu z podmínek čtenářské výzvy. Aniž jsem to tušila, tak kniha začíná i končí pohřbem. Ovšem přečíst ji, bylo pro mne učiněné trápení. Nemám nic proti duchařským knihám, ale Sadie mne vyloženě štvala, Tora mi přišla zamindrákovaná a ještě k tomu "stalkerka". Asi jsem v dnešní době koronaviru neměla náladu na pěstování všeobjímajících mezilidských vztahů po vzoru hollywoodských filmů. Ach jo!

19.03.2020 3 z 5

Kromě sňatku uvážím cokoli! Kromě sňatku uvážím cokoli! Peter Mayle

Dobrodružství, v němž se mladý Angličan Bennett přesvědčí o pravdivosti pořekadla "Nechval dne před večerem". Místo nezaslouženého luxusu si užije honičku s mafiány i policií a možná ani "chomoutu" se nevyhne. Z knihy vyzařuje autorova láska k Provence, k její krajině i svérázným lidičkám zde žijícím. Trochu mi vadila spousta francouzských slov. Franštináři si to ale jistě užijí.

29.02.2020 4 z 5

Na život a na smrt Na život a na smrt Gert Fritz Unger

Tak trochu variace na sedm statečných. Bratři Adamsové se snaží zachránit městečko Golden Cruz od bandy Kilroyových. Docela zajímavý pohled na to, jak se z vylidněného městečka zlatokopů stalo prosperující město, kde se těží a zpracovává stříbro a měď.

02.01.2020 4 z 5

Muži v sedle Muži v sedle Gert Fritz Unger

Příběh o tom, že touha po zlatě nepřináší štěstí. Jinak také Vinnetou naruby. Hrdinní vojáci bojují se zlými Apači a člověk neví, zda fandit vojákům nebo indiánům.

31.12.2019 4 z 5

Čas smrti, čas vzkříšení - Regent Čas smrti, čas vzkříšení - Regent Roman Cílek

První dvě povídky spojené postavou novináře Kramáře se mi zdály zdlouhavé a nezáživné. Pak se to ale rozjelo a další čtyři jsem už "zhltla naráz". Příběhy jsou odrazem naší společnosti 90. let., kdy se objevovali noví "podnikatelé", obchodníci s "bílým masem" apod.

19.08.2019 4 z 5

Sólo pro virtuosa Sólo pro virtuosa Jan Voldán

Příběh psaný formou literatury faktu (docela bych věřila, že může být pravdivý) o muži, který byl jako špion vyslán naší zpravodajskou službou do Anglie. Zajímavý byl jeho vývoj, jak se z normálního emigranta přes známosti v emigrantských kruzích dostal až k vojenskému tajemství. Jeho zprávy nám tehdy pomohly v době Karibské krize.

14.08.2019 4 z 5

Podivný spolužák Podivný spolužák Karel Štorkán

Příběh člověka, který si díky touze po penězích zpackal život.

05.06.2019 4 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Ke knize jsem se dostala díky výzvě 2019. Naštěstí jsem ji vyslechla jako audioknihu, takže jsem se mohla zároveň věnovat ručním pracím. Jinak bych ji asi nepřečetla. Mám raději optimistické knížky a představa, že mne zasáhne nějaký hnusný virus...brr.

17.05.2019 3 z 5

Rozsudek vynese vrah Rozsudek vynese vrah Ladislav Šťastný

Detektivka o vyšetřování vraždy dvou dívek nás zavede na drogovou scénu v Praze koncem 80. let. Jde o zajímavý popis práce veřejné bezpečnosti, která vede k odhalení vraha. Podle doslovu ji psal autor na základě vlastních zkušeností.

04.05.2019 3 z 5