babicka_amalka - Příspěvky

Honzíkova cestaHonzíkova cestaB. Říha

ať si dneska kdo chce tu knížku shazuje a kritizuje kvůli "ideologickému pojetí", vyčítá jí družstevní život a kde co, ta knížka prostě pro děti půvab měla; nejen laskavým příběhem, ale i ilustracemi; a i já ji měla moc ráda, byť to byla povinná četba;

16.02.2017

Tak to je, tak to budeTak to je, tak to budeS. J. Bolton

vynikající, mrazivé, nelze téměř odložit a každé zdržení jinou činností (např. prací či spánkem) je úkorné ;-)

06.06.2017

SaturninSaturninZ. Jirotka

knížka, která se dá číst stále dokola; a i když už ji znáte téměř nazpaměť, vždycky si najdete něco nového;

18.02.2017

Poslední anglická královnaPoslední anglická královnaS. Robinson

pro mě zatím nejlepší ze tří dosud přečtených - především zajímavý exkurz do britské historie a možnost dát si některé věci do nových souvislostí; skvělý byl i první díl, nejslabší mi přišel prostřední; a už se opravdu těším na Ztracenou vládkyni;

07.09.2017

Entomologův odkazEntomologův odkazP. May

skvělé; a i když aspoň pro mě to stále nedosahuje kvalit ostrovní trilogie (ale tam hraje velkou roli také téměř mystické prostředí), je Enzo čím dál lepší! příběh graduje - a když už si člověk myslí, že ví, zjistí že nic neví ;-)
už aby přeložili ty další dvě knihy.... nemůžu se dočkat;

Dva roky prázdninDva roky prázdninJ. Verne

moje nejoblíbenější verneovka; zřejmě i proto, že jako každé dítě jsem toužila mít taky dva roky - a nejen dva měsíce - prázdnin ;-)

12.02.2017

Ostrov šedých mnichůOstrov šedých mnichůM. Klevisová

pro mě osobně zajímavé, protože ostrov znám a moc se mi na něm líbilo; příběh sice není úplně extratřída, ale je to slušné oddechové čtení;

26.01.2017

Stopy v krviStopy v krviS. Robinson

skvělé, čte se jedním dechem; a pro mě jako "anglofila" ještě příjemnější o známé reálie;

Deník Anne FrankovéDeník Anne FrankovéA. Frank

silné čtení; jen je škoda, že my ji měli k dispozici v okleštěné verzi a velká část deníku byla publikována až po smrti jejího otce v r. 1980, který tak "chránil její památku"; doplněné vydání vyšlo až r. 1986;
koho by zajímaly podrobnosti, našla jsem víc na:

BroučciBroučciJ. Karafiát

moc jsem tu knížku neměla ráda, zejména kvůli mrtvým broučkům.....

19.02.2017

V tomto domě strašíV tomto domě strašíJ. Boyne

miluju Dickense, duchařské příběhy a zejména Viktoriánskou Anglii - takže byť je to lehčí čtení, velmi jsem si ho užívala; příjemná oddychová četba; v zimě za mlžných dní by se v teple domova, když už je venku tma a svítí jen staré plynové lampy (u nás dokonce opravdu jsou) četla ještě lépe ;-))

26.07.2017

Inkoustová stopaInkoustová stopaM. Starr

tak - dočteno jedním dechem, opět skvělé; a teď kde je těch dalších šest dosud u nás nepřeložených? doufám, že nakladatel nepřestane ve třetině a skutečně se dočkám ;-)

18.09.2017

Mlýn na mumieMlýn na mumieP. Stančík

dlouho odkládáno - a mělo to tak raději zůstat; naprosto zbytečné a prvoplánově použité vulgarity, rádoby provokace - to vše degraduje jinak zajímavý námět;
ty nadšeně vychvalující recenze a cenu Magnesia litera si to dle mého nezaslouží; nebo je úroveň současné české prózy tak mizerná, že i tohle se staví na piedestal umění?

Poslední rituálPoslední rituálY. Sigurðardóttir

slušný příběh, slušný styl, pro mě zajímavé prostředí; nezklamalo;

RozpuštěníRozpuštěníC. J. Sansom

fantastické čtení, kombinace napětí a historie, navíc z mé milované Anglie: co víc si přát!
jednoznačně doporučuje (stejně i následující díly); četla jsem jedním dechem a jsem "zklamaná", že těch dílů je jenom šest;

Umění zabíjetUmění zabíjetD. Silva

kdysi jsem od Silvy už něco četla, teď jsem se k němu vrátila; rozhodně nezklamal ani tentokrát;

31.01.2017

Zmizela v mlzeZmizela v mlzeM. Klevisová

víc se mi líbí detektivky paní Klevisové, odehrávající se jinde než v Čechách; proto se mi líbil Ostrov šedých mnichů i Zmizela v mlze; popis zajímavého prostředí je pro mě jakýmsi bonusem k jinak běžné oddechové detektivce; takže doufám, že si příště vybere zase nějakou zajímavou destinaci, kam svůj příběh i Bergmanem zasadí ;-)

12.10.2017

Jak voní tymiánJak voní tymiánM. Pagnol

naprosto úžasná kniha, kterou jsem kdysi četla jedním dechem; a dnes dodatečně ji oceňuji ještě víc, protože jsem měla možnost ten krásný, i když i poněkud drsný kraj vidět na vlastní oči a jen si potvrdit, že Pagnolův jazyk tu atmosféru i kraj víc než výstižně popisuje;

13.02.2017

Pantáta BezoušekPantáta BezoušekK. V. Rais

půvabné, ať už čtete jako dítě či dospělý;
život neměli rozhodně lehký, ale kde se povedly rodinné vztahy, byla to taková neuspěchaná pohoda;

14.02.2017

Pouští a pralesemPouští a pralesemH. Sienkiewicz

nad knížkou jsem strávila mnoho příjemných chvil, většinou v napětí a obavách o osud dětí i jejich mladého průvodce; a ta úleva, když to všechno dobře dopadlo ;-)

Sloky láskySloky láskyS. P. Ščipačov

četla jsem kdysi v češtině i ruštině, obojím jsem byla potěšena

Ročník jedenadvacetRočník jedenadvacetK. Ptáčník

velmi působivé čtení

18.02.2017

Tři mentolová lízátkaTři mentolová lízátkaR. Sabatier

knihu jsem nedávno četla znovu při probírání knihovny - a opět jsem si čtení velmi užívala; laskavé čtení;

18.02.2017

Praha let 1826 - 1834 v plastickém modelu Antonína LangweilaPraha let 1826 - 1834 v plastickém modelu Antonína LangweilaV. Hlavsa

škoda, že není možné si do modelu "vlézt" - mám několik publikací o něm, i celé sady fotek, často jsme používali alespoň fotky při konfrontaci s projekty jako vodítko pro další práci;

21.02.2017

MotivMotivJ. Kellerman

patrně budu v opozici k ostatním recenzentům, ale za mě prostě nuda, nuda, nuda; dočetla jsem ji jen proto, že jsem ji dostala darem;
hlavní aktéři - detektiv s psychologem jsou sice vcelku sympatická dvojka, ale je to standardní detektivka, která nijak nevyniká nad průměr, příběh je psaný velmi rozvláčně a místy je to příliš překombinované a nevěrohodné; nemá ani pořádné vyústění - zabitím vraha se ztrácí pointa a vysvětlení, proč, co a jak - namísto toho jen předpoklady a dedukce; přečtení téhle knihy mě nijak neláká k dalším autorovým dílům;

08.03.2017

Černá komnataČerná komnataL. Child

špatné to není, četlo se dobře; ale trochu mám dojem, že s přibývajícími díly jde kvalita poněkud dolů; na druhou stranu - při tom množství knih, které oba pánové chrlí, by bylo spíš s podivem, kdyby všechny byly špičkové kvality;

21.04.2017

Akta JuliánAkta JuliánG. Loomis

Případ Pegasus se mi líbil víc, ale ani tohle není špatné, jen to má poněkud pomalý rozjezd;

28.04.2017

Chladný popelChladný popelS. Beckett

první díl jsem nečetla, ale tohle bylo úžasné - napínavé a překvapivé do poslední stránky! vše navíc podkresleno atmosférou bouří na (byť fiktivním) Hebridském ostrově; doufám, že hodně rychle budou přeloženy i další tři díly série s Davidem Hunterem a my se budeme moct bát s jeho dalšími případy ;-)
doporučuju!

11.06.2017

Neklidné kostiNeklidné kostiM. Starr

četla jsem až jako druhou, přesto jsem z četby měla velké potěšení; díky google street view jsem si vesnici "prošla" na vlastní oči a spolu se skvělým popisem vesnice, jejích dějin a dalších informací (na stránkách http://www.british-history.ac.uk/vch/oxon/vol13/pp6-8 ) jsem si tu knížku užila hned několikrát; teď se chystám na třetí díl - Inkoustovou stopu, a doufám, že brzy někdo přeloží a vydá další díly; je to sice lehčí čtení, ale to mu nijak neubírá na zajímavosti a poutavosti; pro toho, kdo má rád kombinaci historie, detektivky a možná i trochy romantiky, je to ideální čtení;

13.09.2017

KulkaKulkaM. L. Kelly

psáno lehkou rukou, svižným perem, četlo se to samo - díky krátkým kapitolám "ještě tuhle, už jen jednu..." až byl najednou konec knihy;
zajímala by mě i její další kniha Anonymní zdroje, ale ta tu asi zatím nevyšla;

Lev v údolíLev v údolíE. Peters (pseudonym)

Peabodyová s Emersonem a Ramsesem jsou prima a jejich příběhy psané půvabně "zastaralým" jazykem, odpovídajícím době příběhů, jsou půvabné

26.01.2017

Svátkův kalendář československého studentstva 1919-20Svátkův kalendář československého studentstva 1919-20J. Svátek

mnohé z "pomůcek" jsou použitelné při studiu i dnes ;-)

04.03.2017

Světlo pod hladinouSvětlo pod hladinouD. Chamberlain

dobře se četlo, závěr byl docela překvapením

25.01.2017

Všichni muži královnyVšichni muži královnyL. Howard

moc se mi líbilo - dobrý příběh, kniha měla spád, četlo se skvěle

OhroženíOhroženíF. Francis

škoda, že Dick Francis už žádnou knížku nenapíše; ale Felix je jeho důstojným nástupcem, dobře se při spolupráci s otcem "vyučil";

Chlapci z Pavelské uliceChlapci z Pavelské uliceF. Molnár

četla jsem kdysi jako dítě (jak už je to dávno!) - a moc se mi to líbilo; doufám, že se to bude líbit i dnešním dětem a mladým;

27.01.2017

Kdo jinému jámu kopáKdo jinému jámu kopáA. Granger

byla to moje první knížka autorky - a s velkou pravděpodobností se vbrzku poohlédnu po další;

07.02.2017

Navštívení krásy - italská renesanční lyrikaNavštívení krásy - italská renesanční lyrika*. antologie

knížka byla součástí edice, kterou jsme měli doma předplacenou; stejně jako jiné i tahle patřila k těm skvělým, co se v edici objevily; a vybrané texty byly skvělé nejen v době svého vzniku, ale i dnes; na kráse knihy mají ovšem nemalý podíl skvělé překlady!

07.02.2017

Ranní ptáčekRanní ptáčekE. Malpass

trochu smutné, trochu veselé - v každém případě nádherné čtení; vřele doporučuji!

12.02.2017

Tři muži ve člunu (o psu nemluvě)Tři muži ve člunu (o psu nemluvě)J. Klapka Jerome

klasika - bez ní by nebyla anglická literatura kompletní ;-)

1 2 3 4 5 6 >