babicka_amalka - Příspěvky

Honzíkova cestaHonzíkova cestaB. Říha

ať si dneska kdo chce tu knížku shazuje a kritizuje kvůli "ideologickému pojetí", vyčítá jí družstevní život a kde co, ta knížka prostě pro děti půvab měla; nejen laskavým příběhem, ale i ilustracemi; a i já ji měla moc ráda, byť to byla povinná četba;

16.02.2017

Tak to je, tak to budeTak to je, tak to budeS. J. Bolton

vynikající, mrazivé, nelze téměř odložit a každé zdržení jinou činností (např. prací či spánkem) je úkorné ;-)

06.06.2017

OsmOsmR. Třeštíková

všude velkolepé recenze - na další z okamžitě zapomenutelných knih (snad ještě dřív, než dočteno) současné české autorky, připomínající spíš než kvalitní příběh nepříliš povedené školní slohové cvičení;

Ostrov šedých mnichůOstrov šedých mnichůM. Klevisová

pro mě osobně zajímavé, protože ostrov znám a moc se mi na něm líbilo; příběh sice není úplně extratřída, ale je to slušné oddechové čtení;

SaturninSaturninZ. Jirotka

knížka, která se dá číst stále dokola; a i když už ji znáte téměř nazpaměť, vždycky si najdete něco nového;

18.02.2017

Poslední anglická královnaPoslední anglická královnaS. Robinson

pro mě zatím nejlepší ze tří dosud přečtených - především zajímavý exkurz do britské historie a možnost dát si některé věci do nových souvislostí; skvělý byl i první díl, nejslabší mi přišel prostřední; a už se opravdu těším na Ztracenou vládkyni;

07.09.2017

Entomologův odkazEntomologův odkazP. May

skvělé; a i když aspoň pro mě to stále nedosahuje kvalit ostrovní trilogie (ale tam hraje velkou roli také téměř mystické prostředí), je Enzo čím dál lepší! příběh graduje - a když už si člověk myslí, že ví, zjistí že nic neví ;-)
už aby přeložili ty další dvě knihy.... nemůžu se dočkat;

05.01.2018

Mlýn na mumieMlýn na mumieP. Stančík

dlouho odkládáno - a mělo to tak raději zůstat; naprosto zbytečné a prvoplánově použité vulgarity, rádoby provokace - to vše degraduje jinak zajímavý námět;
ty nadšeně vychvalující recenze a cenu Magnesia litera si to dle mého nezaslouží; nebo je úroveň současné české prózy tak mizerná, že i tohle se staví na piedestal umění?

26.02.2018

Dva roky prázdninDva roky prázdninJ. Verne

moje nejoblíbenější verneovka; zřejmě i proto, že jako každé dítě jsem toužila mít taky dva roky - a nejen dva měsíce - prázdnin ;-)

12.02.2017

RozpuštěníRozpuštěníC. J. Sansom

fantastické čtení, kombinace napětí a historie, navíc z mé milované Anglie: co víc si přát!
jednoznačně doporučuje (stejně i následující díly); četla jsem jedním dechem a jsem "zklamaná", že těch dílů je jenom šest;

26.01.2017

Stopy v krviStopy v krviS. Robinson

skvělé, čte se jedním dechem; a pro mě jako "anglofila" ještě příjemnější o známé reálie;

Paní CurieováPaní CurieováE. Curie

obdivuhodná žena, obdivuhodný život - a skvělá knížka, která přiblíží nejen Marii Sklodowskou-Curie, ale i jejího muže, děti a fascinující svět vědy

Deník Anne FrankovéDeník Anne FrankovéA. Frank

silné čtení; jen je škoda, že my ji měli k dispozici v okleštěné verzi a velká část deníku byla publikována až po smrti jejího otce v r. 1980, který tak "chránil její památku"; doplněné vydání vyšlo až r. 1986;
koho by zajímaly podrobnosti, našla jsem víc na:

BroučciBroučciJ. Karafiát

moc jsem tu knížku neměla ráda, zejména kvůli mrtvým broučkům.....

19.02.2017

InspiromatInspiromatB. Hartl

ano, není to román - je to "jen" sbírka výroků; přesto jsou mnohé nejen k zamyšlení, ale mnohé i k úsměvu; a zamyšlení bývá často zdrojem další inspirace - proto "inspiromat"; rozhodně nemohu souhlasit s hodnocením "nelcisko", je to rozhodně smysluplnější počin vydat takovou knížku, než kdejaký brak (a že by se ho tu našlo!);

24.02.2017

V tomto domě strašíV tomto domě strašíJ. Boyne

miluju Dickense, duchařské příběhy a zejména Viktoriánskou Anglii - takže byť je to lehčí čtení, velmi jsem si ho užívala; příjemná oddychová četba; v zimě za mlžných dní by se v teple domova, když už je venku tma a svítí jen staré plynové lampy (u nás dokonce opravdu jsou) četla ještě lépe ;-))

26.07.2017

Inkoustová stopaInkoustová stopaM. Starr

tak - dočteno jedním dechem, opět skvělé; a teď kde je těch dalších šest dosud u nás nepřeložených? doufám, že nakladatel nepřestane ve třetině a skutečně se dočkám ;-)

18.09.2017

Zločin na Starém Městě pražskémZločin na Starém Městě pražskémD. Krolupperová

příjemná knížka, v níž je nenásilnou formou zařazena spousta informací o kulturním a společenském životě té doby i o jejích významných představitelích; zajímavé nejen pro malé děti;

06.04.2018

Poslední rituálPoslední rituálY. Sigurðardóttir

slušný příběh, slušný styl, pro mě zajímavé prostředí; nezklamalo;

Umění zabíjetUmění zabíjetD. Silva

kdysi jsem od Silvy už něco četla, teď jsem se k němu vrátila; rozhodně nezklamal ani tentokrát;

31.01.2017

Jak voní tymiánJak voní tymiánM. Pagnol

naprosto úžasná kniha, kterou jsem kdysi četla jedním dechem; a dnes dodatečně ji oceňuji ještě víc, protože jsem měla možnost ten krásný, i když i poněkud drsný kraj vidět na vlastní oči a jen si potvrdit, že Pagnolův jazyk tu atmosféru i kraj víc než výstižně popisuje;

Poslední kabrioletPoslední kabrioletA. Myrer

další z nádherných knih, které vydával Odeon ve svém Klubu čtenářů; a která se četla skvěle před 33 lety, stejně jako dnes; i v dnešním uspěchaném světě stojí za to po ní znovu sáhnout;

13.02.2017

Navzdory básník zpíváNavzdory básník zpíváJ. Loukotková

jako první jsem četla Nezbedného mistra balad od Johna Erskine; obě knihy jsou skvělé, každá jiným způsobem; a obě stojí za přečtení;

Hanýžka a MartínekHanýžka a MartínekJ. Š. Baar

jedna z mých nejmilejších dětských knížek;
díky ní jsem pak objevila další Baarovy knihy a Baar je tím pádem také můj favorit v oblíbených autorech;

Pantáta BezoušekPantáta BezoušekK. V. Rais

půvabné, ať už čtete jako dítě či dospělý;
život neměli rozhodně lehký, ale kde se povedly rodinné vztahy, byla to taková neuspěchaná pohoda;

14.02.2017

Pouští a pralesemPouští a pralesemH. Sienkiewicz

nad knížkou jsem strávila mnoho příjemných chvil, většinou v napětí a obavách o osud dětí i jejich mladého průvodce; a ta úleva, když to všechno dobře dopadlo ;-)

Sloky láskySloky láskyS. P. Ščipačov

četla jsem kdysi v češtině i ruštině, obojím jsem byla potěšena

16.02.2017

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I-IVOsudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I-IVJ. Hašek

přečetla jsem v podstatě jen z povinnosti - patří ke všeobecnému vzdělání; ale nikdy nebudu patřit do spolku jeho skalních fanoušků ;-)

Jeruzalémské povídkyJeruzalémské povídkyV. Fischl

velmi působivé a půvabné povídky - při jejich čtení si čtenář živě představí "Fischlův" Jeruzalém

Ročník jedenadvacetRočník jedenadvacetK. Ptáčník

velmi působivé čtení