Awča Awča komentáře u knih

Kniha lesů, vod a strání Kniha lesů, vod a strání Stanislav Kostka Neumann

Poezii mám ráda, ale tahle kniha není úplně mým šálkem kávy. Možná se mi jeví z pohledu dnešní doby patetická, nevím.
Zima je ale vykreslena krásně:
"To není země, to je zjev,
jenž vyplul z nekonečnosti.
Já, blázen, bod a cizinec,
jdu směšný mraznou večností."

05.06.2019 3 z 5

Bouřková fronta Bouřková fronta Jim Butcher

Úplně náhodou jsem se dostala tuším ke 4.dílu v angličtině a docela mě bavil. Zkusila jsem tedy od jedničky a v češtině, a bavilo mě to stále :-) Že by mě autor vtáhnul úplně do děje, to ne, některé pasáže byly prostě moc rozvleklé, ale čas mi s Harrym plynul příjemně, když jsem knihu na čas odložila, nebyla jsem jako na trní, jak to dopadne, ale návrat po té byl milý. Asi spíše pro ženy, nejen kvůli hlavnímu hrdinovi, je to takový mix fantasy, krimi a červené knihovny.

02.05.2019 4 z 5

Lovec zločinců Lovec zločinců C. S. Quinn

Ke knize jsem se dostala náhodou a nelituji. Příběh byl čtivý a napínavý, líbil se mi i z historického hlediska, život v Londýně i morová epidemie byly vylíčeny pro mne dost věrohodně, až mi to připomnělo epidemii z knihy Apokalypsa Z.
Nečekejte nic hlubokého, kniha pro volné chvíle, nic víc a nic míň.
Těším se na další díl z období požáru Londýna, ale koukám, že si ho asi budu muset obstarat v originále...

22.03.2019 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Severskou mytologii jsem znala jen velmi zběžně. Příběhy představují některé z bohů více, o některých se jen zmiňují. Někdy jsou vtipné, ale někdy až neuvěřitelně a hlavně nepochopitelně kruté. Co mě překvapilo, byla absence morálního ponaučení, asi jsem si mýty představovala naivně více jako pohádky, ale severský svět bohů je prostě nevypočitatelný, krutý, pomstychtivý, někdy naštěstí i krásný, vtipný a bohatýrský.

14.02.2019 3 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Čteno bezprostředně po "zhltnutí" předchozího dílu. Druhý díl mě bavil o hvězdičku méně. Moc nemusím to hrabání se v minulosti a probírání vztahů a bývalých lásek. Opět trošku nelogičností. Začíná mi být sympatičtější dcera hlavního hrdiny než hrdina samotný. Měl by se dát fyzicky do kupy, potrénovat střelbu a nechat se zaučit do mobilních technologií :-) Ale to už by asi byla jiná kniha, nejspíše James Bond :-) nebylo to špatné, zbylo tam spousta otevřených věcí, tak se vrhám na další díl.

03.01.2019 3 z 5

Žádná chvíle není poslední Žádná chvíle není poslední Petr Heteša

Parádní oddychovka. Hlavní hrdina je sympaťák ze staré školy, zřejmě má játra jako zvon (pozor kniha obsahuje produkt placement a vyvolává nezřízenou chuť na Jacka D a camelky :-)). Postavy nejsou vykresleny do hloubky, ale to jsem snad ani neočekávala, celkem dobře se v nich orientuje. Příběh lehce plyne, není předvídatelný, konec prima, mě se mi líbil.

28.12.2018 4 z 5

Kartosský gambit Kartosský gambit V. Mahaněnko (p)

Skvělé pokračování velmi dobrého prvního dílu.
Nový začátek, zajímavé postavy a napínavé úkoly.
Ač nehráčka, početla jsem si a díky závěru se těším na další díl.

09.04.2021 5 z 5

Čertovo kopyto Čertovo kopyto Jan Sviták

Pohlazení po duši. Milé čtivé, s prvky hororu a dobrým koncem.
Ač již dlouho dospělá, u knihy jsem se bavila a zkusím i druhý díl.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

22.02.2021 5 z 5

Valhalla Valhalla Robert J. Mrazek

Dobře napsaná dobrodružná pohádka pro dospělé.
Úvodní kapitoly rychle vtáhly do příběhu, vysvětlení historických souvislostí a runového písma bylo tak akorát.
Některé věci byly hodně nadsazené, ale miluju béčkové akční filmy a tento příběh, pokud by byl zfilmovaný, by patřil k jedním z nich.
Četlo se to dobře, ale není to úplně můj šálek čaje.

01.02.2021 4 z 5

Zřetelně nevyprávíš Zřetelně nevyprávíš Alžběta Michalová

Velmi silná a velmi intimní sbírka. Zůstal mi po ní smutný pocit. A zvědavost, jak se má autorka dnes.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

10.11.2020 5 z 5

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

Začetla jsem se okamžitě, hltala jsem stránky a neskutečně mě to bavilo. Pak přišla chvilka vystřízlivění, takové ty romaticko-erotické pasáže mě moc neba, to jsem vzala rychločtením, pak přišla i kocovina, protože těch mailů, zkratek, nařízení a úředničtiny bylo ještě víc než při práci v nadnárodní korporaci.
Těšila jsem se, až se to zase rozjede a celé se to završí.
Což o to, na závěr se to rozjelo, ale završení asi až v dalším díle. Což mě mírně rozladilo.
Nicméně kniha stojí za to, zajímavé téma, které je důmyslně rozpracované.

20.04.2020 4 z 5

Češi znovu dobývají vesmír Češi znovu dobývají vesmír Kamil Miketa

Knihu jsem nečetla na jeden zátah, vždy jsem si našla část, která mě zajímala, pokračovala jsem zase za čas. Je to velmi zajímavé téma, pěkné zpracované. Líbila se mi, budu se k ní vracet.

18.04.2020 5 z 5

Hvězda v kamenném člunu Hvězda v kamenném člunu Robert Frost

Je to spíše poetické vyprávění, někdy dost smutné. Překlad je povedený, zkusila jsem některé básně i v originále, náherné.

13.02.2020 5 z 5

Wenjack Wenjack Joseph Boyden

Krásná, smutná kniha. Svým způsobem poetická. Útlá, ale velká obsahem. Četla jsem ji na doporučení kamarádky, obě jsme nemohly uvěřit, že se takovéto věci mohly dít v poměrně nedávné době. Stojí za přečtení.

11.02.2020 5 z 5

Ďáblovo dílo Ďáblovo dílo Lotte Petri

Dobrý námět, zajímavé postavy, kniha se četla velmi lehce. Jen ten konec byl ukvapený a vysvětlení formou rozhovoru dvou policistů bylo dost primitivní, sráží to hodnocení o hvězdu dolů.
Ale jinak pěkné počtení, další díl si přečtu ráda.

28.01.2020 4 z 5

Hořká sezona Hořká sezona Tami Hoag

Šikovně napsaná čtivá detektivka. Nic víc nic míň. Čtení mě bavilo, ale k žádné z postav jsem si nevytvořila hlubší pouto.

16.11.2019 4 z 5

Nikomu ani slovo Nikomu ani slovo Harlan Coben

Opravdu béčkový kousek. Zpočátku napínavé, ale pak neveřitelně překombinované a nevěrohodné. Obvykle beru tyto příběhy tak, že jsou psány s velkou nadsázkou, ale tady byla tedy nebetyčná. Nicméně jako oddychovka na dovolenou stravitelné.

13.11.2019 3 z 5

Já jsem Čína Já jsem Čína Xiaolu Guo

Knihu jsem si koupila náhodou ve slevách před cestou vlakem, a litovala jsem, že trasa Praha -Opava není delší. Příběh mě zaujal, připomněl nedávnou minulost Číny, o které se téměř nemluví. Nejsem fanda psaní napřeskáčku a prolínání čaových rovin, ale tady mi to nevadilo, k příběhu to sedělo, bylo to svým způsobem napínavé.
Pěkné čtení, zajímavá kniha, navíc se hodí do výzvy.

31.10.2019 5 z 5

Vražda mezi námi Vražda mezi námi Ann Granger

Tento díl se mi zatím líbil nejvíce, i když jsem se zpočátku nemohla začíst a neorientovala jsem se ve velkém množství jmen. Opět poklidný anglický venkov, žádná brutalita a agrese, vše poklidně plyne až ke zdárnému konci. Těším se na další díl, i když ho možná proložím něčím akčnějším.

18.10.2019 5 z 5

Muž bez tváře Muž bez tváře Caimh McDonnell

Dobrá oddechovka. Hlavní zápletka mě až tak neoslovila, což vůbec nevadilo, sloužila jen jako podklad sledu vtipných, někdy až bizardních událostí.
Hlavní hrdina je outsider, vláčený událostmi, ale má prostě kliku.
Kniha mě pobavila a ukrátila dlouhou chvíli (čteno v nemocnici), ovšem za pár týdnů si ji asi nevybavím.

13.09.2019 4 z 5