Atuin Atuin komentáře u knih

Pohádka Pohádka Stephen King

Podpisuji se pod komentář Lenka.Vilka

Můžete Kingovi i něco vyčítat ale srdce , srdce v tom prostě nechal, budete čichat člověčinu a magická zadání na každé stránce. Čtení jako by vyšil zlatou nití, čtení které vás zapouzdří do velkého srdce, stanete se hvězdou, jež se sype trychtýřem do netušených hlubin příběhové frajdy....

Je jen otázka zůstanete li knize věrní až do samého konce a zda se sami obtisknete na stránkách jež budete otáčet.

12.06.2023 5 z 5

Greenwoodové Greenwoodové Michael Christie

Neuvěřitelně skvělá kniha, skvělá porce příběhu ...konec kropka

08.06.2023 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Můžete užívat v opakovaných dávkách, hrozí jen to že se vám kniha rozpadne neustálým čtením v rukách, čtu po několikáté a je to sakra jízda. Opravdu, člověk se nestačí divit jak skvěle se baví.

Poklona a poděkování.... škoda že se jim nepovedlo takových sztuczek víc, bylo by to k nezaplacení, ti dva spolu....

Douška: Nedoporučuji číst u jídla

04.06.2023

Všechny řeky Všechny řeky Dorit Rabinjan

Obrovsky jsem si tuto knihu užila, koupila jsem ji čisté náhodou bez nějakého velkého rozmýšlení a dostala jsem obrovsky zajímavý vzhled i pěkně odvyprávěný příběh který si své umístění víc jak zaslouží.

31.05.2023 5 z 5

Drsná země Drsná země Annie Proulx

Když chcete psát o historii a životě na velkých Texaských pláních, když chcete mapovat lidi, jejich tvary a barvy a vykrajovat přírodu, mapy, osudy i okolnosti životů, tak asi jedině nějak takto. Jinak to nemá vážně smysl. Excelentní kniha.

" Když tady žijete je nejlepší být napůl kráva, napůl mesquite a úplný blázen"

29.05.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Bohužel. Tak kniha má všechno co by se mělo líbit a měla obrovský potenciál stát se jakousi srdceční záležitostí. Ovšem nestalo se tak. Je mi to docela líto. Nápad skvělý, příběh sám o sobě ovšem evidentně nestačí.
Nebudu brečet nad tím že překlad a název Projektu Hail Mary na Poslední šanci je strašný. Měla jsem za to že titulový Spasitel bude i název projektu a lodi. Nikoliv. Ovšem to je to nejmenší a to je drobnost.
Slohově je to prostě hrubě nedostečné, hrdina je plochý, bezbarvý a stejně tak ploché a papírové jsou všechny dialogy. Na to jak se v nich autor plácá je ta kniha podezřele ukecaná, ať už v pouhých monolozích. Možná by celému konceptu lépe seděla er- forma. Atmosféru umí autor vyvolat jen na několika opravdu výjimečných místech, jinak máte pocit že kdyby se vše odehrávalo ve výtahu nebo někde kdekoliv vyšlo by to na stejno.
Podruhé vstoupit do stejné vody se nevyplácí.
Zklamaní.

27.05.2023 3 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Myslím že jedno přečtení u této knihy je nedostatečné k tomu aby ji člověk správně ohodnotil a posoudil, pokud by vůbec takové knihy měl člověk hodnotit. Zase to není titul po kterém sáhnout znovu je lehké a dobré.
Osobně potřebuji, abych citovala z knihy " něco mírumilovného a nesrpnového". Vyznění jsem osobně očekávala trochu jiné.

Vše není a nemusí být krásné, něco je vyloženě příšerné a nepřenastaví to vubec nic. Životní pozadí mohou vypadat všelijak, mohou to být jen střepy a úzké průrvy v nichž se dá sotva dýchat.

27.05.2023

Ženy ze zámku Lafayette Ženy ze zámku Lafayette Stephanie Dray

No já nevím úplně mě tím autorka nepřesvědčila. Některé úseky byly na 5* a některým bych dala s bidou 2*. Přes všechny vrstvy času a přes vodopád historických událostí a podnětných informací mi tam chyběla nějaká zásadní substance, která kupříkladu postavila na nohy atmosféru všech třech linek, tady vzdor úporný historické kavalkádě zelo jakési bezčasí s porůznu povypůjčovanými charaktery.

Méně je někdy více.

17.05.2023 3 z 5

Sídlo Mansfield Sídlo Mansfield Jane Austen

To co tady Austen dokázala a představila to se nedá nejen popsat, ale nedá se to tak lehko zopakovat. Každý po ní chtěl a strašně se snažil, ale už jí vlastně nemohl dorovnat. Je to excelentní ukázka doby, lidských povah a schopností i neschopností....je to odraz tak věrný a tak v mnohém bolestný, že to až není možné....

03.05.2023 5 z 5

Bílý pramen Bílý pramen Klára Teršová

Kniha bohužel není ničím výjimečná, atmosféra žádná, hrdinové zapadají v x dalších podobných knih a odehrávat se to může třeba na Marsu, tak málo osobní invence do toho autorka vložila. Škoda, ze začátku to vypadalo slibně, pak se to slilo v něco dost podobné slohové práci ze školy.

28.04.2023 3 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Kdyby se autorka nesnažila o to být tak záhadnou a kdyby to mírně nepřepálila v dialozích, které místy šustí papírem až hrůza, byla by to víc jak dobrá kniha. Takto ale úplně není a přitom příběh není vymyšlen vůbec špatně, jenom něco tam trčí vpáčené násilím. Právě v takových chvílích potom jde do kytek i samotný téma a je to jakási degradace námětu a celého poselství. Vyšúmí to v pouhou fikci. Je to čtivé, čte se to vyloženě jedním dechem ale přes všechny hrůzy to není kniha která by člověku vyrazila dech. Prostě méně je někdy více.

Čtení ani koupě nelituji, osobně jsem dostala to co jsem čekala... nečekala jsem totiž 5* titul, ani náhodou. Alena Mornštajnová má velký potenciál a psát umí, ale někdy je znát že vse v tématice prostě plácá.

26.04.2023 4 z 5

Napořád Emily Napořád Emily Maria Navarro Skaranger

Není to příliš kompaktní, rozhodně to není román, spíš taková novelka, která se podobá charakterem stylu psaní například knize Roky, takové " eseje"..Ne přímo ale ani příliš daleko. Současný proud autoterapie, který vypovídá více méně o problémech jež mohou trápit nejednu z nás, ale v každodenním životě každá ( každý) 6 nás snadno zapadne do jakéhosi nevědomí. Kniha k zamyšlení, ale rozhodně jsou lepší knihy s podobným driftem. Něco mezi 3 a 4 * pokud bych už musela hodnotit, což u takových knih já osobně ani nemusím....

26.04.2023 3 z 5

Harry Potter a Fénixův řád (ilustrované vydání) Harry Potter a Fénixův řád (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Nehodnotím 5* odděleně grafickou stránku knihu, ale znovu pouze samotný příběh..

Co se ilustrační stránky týká tak je zřejmě že Jim Kay z tohoto projektu prostě odchází. Z blíže neuvedených důvodu ( snad zdravotních, možná i jiných) předává bohužel tuto rozjetou ilustrační verzi dál a osobně se lze vůbec modlit zda další díl vůbec uvidíme v provedení jakýchkoliv ilustrátorů, ačkoliv vydavatel se dušuje že toto vydání dokončí. Evidentně však s jinými ilustrátory.
Jelikož už od třetího dílu lze v této sérii vidět kde Jim Kay prostě má slabá a silnější místa a jelikož lze pochopit že čím hloub v obsáhlejší děj tím hůř, pořád by člověk očekával že by bylo hezké ( i za větší cenu) kdyby každá kapitola obsahovala jednu významnou dějovou ilustraci. Tento díl je opravdu slabý a pomíjí vyjma začátku a konce poměrně úplně všechno. Celé dlouhé kapitoly jsou prázdné bez pomrknutí na obzvláště srdcecné i velké okamžiky.
Neil není ilustrátor špatný je to hlavně ilustrátor úplně jiný. Nelze mu příliš co vytknout jeho vizitka je jiná a kdyby spolupracoval na sérii od začátku bylo by to přínosné. Takto člověk musí prostě překousnout že víc toho prostě nedostane a tečka.

Já osobně považuji za nejlepší grafický počin co se Harryho Pottera týká verzi, která u nás nevychází a která má zatím na kontě pouhé dva díly s tím že třetí vyjde na podzim. Ovšem i tam očekávám změnu právě od toho třetího dílu.

25.04.2023 5 z 5

Sedláci III, Jaro Sedláci III, Jaro Władysław Stanisław Reymont

Knihu otevírá krásný, opravdu krásný popis jara..... ovšem všechna ta malebnost a ukázka je zahalená neprostupnou atmosférou, která po předchozím dílu musí přijít. Lipce, jsou divné tiché, smutné....a do nich vstupuje Agáta, s níž jako v první části vycházíme domů. Jenže jaký to je domov. Agáta je postava, která má jen ty naše oči a srdce.
Velikonoce nabírají v knize zvláštní charakter, nic není jak má být a vše je potřeba zachovat. Některým postavám se dá rozumět jako kapce vody, tak jsou čiré, jiným vůbec nebo jen málo. Přesto však soudit nelze nikoho.
Konec doslova gotický, uzavírá kapitolu jednoho života, uzavírá jí až málem poovsky.

Doporučení z mé strany velké...... sugestivní a lidské....

05.04.2023 5 z 5

Sedláci II, Zima Sedláci II, Zima Władysław Stanisław Reymont

Ačkoliv nám začínají květnou nedělí vlastně Velikonoce já jsem zaháčkovaná v této úžasné knize a prožívám právě s Jagnou její horkou chvilku na půlnoční. Ovšem věřím že tímto tempem si odžiji u Borynu i ty Velikonoce a Žně než mrknu okem. Úžasná kniha, hned ten začátek a vytáhnutí do zimy je tak sugestivní, poetické a krásné že by člověk četl knihu jenom o tom. Okénko do lidských duší....do kraje, do tradic a svátku, do víry, která přinese každému něco jiného....

02.04.2023 5 z 5

Sedláci I, Podzim Sedláci I, Podzim Władysław Stanisław Reymont

Nechápu, opravdu nechápu proč je tento autor u nás tak zapadlý. Je to esence života na venkově, přírody i lidských povah, tradic, zvyků a krásné ukázky lidských povah, které ukazují jak je člověk vlastně všude úplně stejný. Znám knihu v originále, ale přiznávám že Reymont je v originále v případě Chlopu trochu tvrdší oříšek, tak jsem si sehnala vydání z r.1929 a to je úplný cud. Překlad výborný a atmosféricky je kniha nabitá až po okraj a je v ní a kolem ní chytlavých míst, které vás zaháčkují už v samém začátku, jelikož autor dokázal, stejně jako třeba Hardy dost věrně a přesně popsat činnosti kolem zemědělství a rolnictva, takže vás na ta pole a louky a k těm hlàvkàm zelí prostě přenese. Navíc popisy počasí a nálady vytváří hotový skvost. Podle mě tento autor stojí za mnohem větší zmínku nebo minimálně stejnou jako třeba Sinkiewicz či Prus a takových polských autorů by se našlo daleko víc.

01.04.2023 5 z 5

Vzpoura Vzpoura Władysław Stanisław Reymont

Kniha je bezesporu výjimečná už jen proto že kdyby se nestala zakázanou pravděpodobně by triumfla Orwellovu Farmu zvířat. Nepochybně jsem zachytila jistě zakolísání v průběhu knihy, autor možná zvažoval žánr až během psaní, nebo původní nápad zaměnil za nějaký mimovolný a nahodilý, nikoliv však nepůsobící a nevtíravý.

Ovšem jiné autorovo knihy mě zasáhly víc až do maxima.

31.03.2023

Plavba Plavba Virginia Woolf

Ačkoliv by ,v rámci tvorby VW, bylo spravedlivé knihu hodnotit objektivně mě to nejde, u této autorky to prostě nedokáži. Její knihy se přes mě převalily jako vlny.. všechny však zůstaly jakýmsi bezpečným majákem a přístavem, protože plavba skrze jejich peřeje he prostě neúnosně krásná..

Asi tolik k tomu co se mnou knihy od autorky dělají.

28.03.2023 5 z 5

Bludná hvězda Bludná hvězda Jean-Marie Gustave Le Clézio

Kniha, která mi zlomila srdce. Narazila jsem na ni náhodou v antikvariátu a je to úplný poklad. Krásné popisy přírody, lámající se o těžké téma tj. válka. Vše co zůstává nevyřčené i to co je pevně vryté na stránkách v člověku zanechá absolutně nesmazatelný obtisk. Schopnost autora vyvolat ve vás emoce aniž by emočně vydíral je neuvěřitelně dechberoucí...

28.03.2023 5 z 5

Haldy Haldy Anna Maria Tilschová

Syrová, podmračená a otevřeně nepoetická kniha z prostředí Ostravy. Pokud někdo marně vyhlíží třetí díl Šikmého kostela a nechce si dávat rereading, potom si tento titul může klidně dovolit. Ačkoliv tady jde přeci jen o něco maličko jiného.Zjistí že vše již vlastně bylo napsáno a řečeno a literatura za sebou zanechává vždy echa a stopy v nichž jsou další literáti.
Postavy naskicované bez příkras, realita bez obalu. Autorka se narodila v 19.st musíte být tedy připraveni na jazyk který s vámi možná nebude ihned spolupracovat, ovšem atmosféra se postará o to byla komunikace navázána celkem brzy.

26.03.2023 4 z 5