Astarothh Astarothh komentáře u knih

Nezhojené rány národa Nezhojené rány národa Lubomír Vejražka

Autor se věnuje politickým vězňům zatčeným po Únoru 1948. Jsou zde popsány desítky, možná stovky velmi smutných příběhů lidí, kteří se dostali do hledáčku tehdejší StB. Kniha popisuje osudy nejen samotných vězňů ve věznicích, lágrech či uranových dolech, ale i příběhy jejich rodin, s kterými režim nakládal velmi krutě a nelidsky.
Každý příběh, represí postižených lidí v této knize, nám najisto ukazuje, jaký byl komunismus zvrhlá a ničemná ideologie. Každý příběh ukazuje, kam až může dojít fanatismus „pro věc“.
Věznění byli většinou vysokoškolsky vzdělaní lidé, kněží, učitelé, právníci aj. Při výsleších byli krutě vyslýcháni, mučeni, ponižováni. Život ve vězení byl krutý – tresty v korekcích, hladovění, bití, vize 10 a více let či doživotí. Opakovaná šikana ze strany dozorců, drcení nejen těla, ale i duše muklů. Nenávist vůči tzv. politickým vězňům byla obrovská.
Rodiny vězňů byly pronásledovány StB. Sledování, vydírání, vystěhování z bytů do horšího, ztráta práce a dosazení na hůře placenou pozici.
Dále se kniha věnuje problematice rozvodů – vize deseti a více let bez muže leckterá manželka nevydržela a požádala o rozvod. Psychicky nezvládaly kruté represe ze strany komunistů. Často byly velmi na dně a síly jim docházely.
Po amnestii v šedesátém byla většina muklů propuštěna na svobodu – i tomu je věnována kapitola. Narušené vztahy po tolika letech odloučení. I takto režim ničil, nejen fyzicky, ale i psychicky – systematicky drtil vězně samotné, ale i jejich rodiny, vztahy, vazby….Do konce života muklů zůstala v duši bolest z prožitých bolestivých zážitků.
Nejbolestivější pro mě byla kapitola o ženách – vězenkyních. Ženy byly také mučeny, bity, velmi krutě ponižovány ze strany dozorců/dozorkyň – bestií. Jako ženu a hlavně jako matku mě velmi zasáhly příběhy těhotných, jejichž narozené děti podmínky vězení nepřežily. Ač člověk obecně ví, že se toto dělo, tak konkrétní příběhy skutečných žen zasáhnou skutečně velmi hluboko.
V poslední části knihy se autor zamýšlí nad existencí současného komunismu a klade si otázku, proč nebyl komunismus po revoluci, jako strana, zrušen.
Cituje tzv. omluvy politiků strany KSČM po roce 1989 a zamýšlí se nad spravedlností, odpovědností a odpuštěním. Zde se už lehce dostává do roviny filosofické.
Závěrem autor popisuje výslechy dědečka, který byl v prvním, druhém i třetím odboji.

Kniha je biblí skutečných příběhů lidí padesátých let. Výpovědi vězňů jasně poukazují na to, že byl komunismus zvrácená a odporná ideologie, která zničila statisíce nevinných životů. Má úcta a respekt směřuje ke každému, kdo prošel vězením, lágrem, uranovými doly. Rodinám, manželkám, které musely trpět represe ze strany Státní bezpečnosti a ostatních jako třídní nepřátelé.
Kniha by měla být i jakési varování pro naši současnou společnost. Jak jednoduché je dostat se k moci a začít systematicky plenit vlastní zem a lid. Kdo se nepoučí z dějin, musí je znovu opakovat. Nedopusťme již další Únor 1948. Važme si svobody a demokracie. Není samozřejmá.

06.07.2018 5 z 5

Trestankyně: Příběh Růženy Vackové Trestankyně: Příběh Růženy Vackové Milena Štráfeldová

Velmi silná, před nikým se hrbící žena..Dva kriminály, které jí nezlomily! Obdivuhodná žena! Knihu doporučuji všem příznivcům KSČ(M).

10.06.2018 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

...ten konec....❤

Nemám slov...

02.04.2018 5 z 5

Vrátíme se do otcovské náruče. Tři kázání P. Josefa Toufara Vrátíme se do otcovské náruče. Tři kázání P. Josefa Toufara Miloš Doležal

Nezapomeneme.....

31.03.2018 5 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Paradoxně čtu až po "Kroku do tmavé noci", která byla v pořadí druhá autorova kniha o P. Toufarovi. "Jako bychom dnes zemřít měli" a zároveň kniha roku 2012 ukazuje život Toufarův, svědectví pamětníků, poslední měsíce života JT a velkou spoustou fotografií. Autor oživuje to, co mělo být zapomenuto. Velmi oceňuji obrovskou snahu a píli Miloše Doležala....Čest památce JT aneb, žijme tak, jako bychom dnes zemřít měli........❤

29.03.2018 5 z 5

Návrat P. Josefa Toufara do Číhoště po 65 letech Návrat P. Josefa Toufara do Číhoště po 65 letech Miloš Doležal

Krásné fotografické přiblížení paterovo exhumace, zkoumání a důstojné navrácení ostatků zpět do Číhoště....

17.03.2018 5 z 5

Krok do tmavé noci Krok do tmavé noci Miloš Doležal

Již delší dobu jsem se na ni chystala a zcela mě pohltila. Velmi silná a poutavá kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem. Silný příběh lidového kněze, utýraného příslušníky Státní bezpečnosti. Stále nedovedu pochopit to zlo, které se v té době dělo. V lidech, kteří ho šířili a ničili životy jiným, zcela nevinným. Oblíbený kněz, jak v Záhrádce, posléze v Číhošti. Všude, kde se objevil, lidé ho milovali. A tyto lidi komunisté systematicky ničili. Moc děkuji autorovi za velmi silný zážitek z knihy i po jejím přečtení. Nesmírně obdivuji a velmi oceňuji jeho snahu o vrácení kněze zpět do Číhoště. Děkuji za celkový náhled na osobu p. Toufara jako člověka. Tato kniha je jedna z nejlepších, jakou jsem kdy četla. Nechť páter Josef Toufar odpočívá v klidu a pokoji. Nezapomínejme na zločiny komunismu, je třeba si je stále připomínat......

16.03.2018 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Má první kniha od dua Kepler. Určitě sáhnu i po dalších. To vcítění a prožitky právě zabíjených žen je exceletně popsané a mrazí z toho. Těším se na další knihy!

01.10.2017 4 z 5

Absolutní strach Absolutní strach Lisa Jackson

Přečteno absolutně jedním dechem za dva dny. Super kniha!! Miluju příběhy plný temných tajemství, navíc spojené se starou psychiatrickou léčebnou..Dávám pět hvězdiček. Moc často je nedávám, ale tato kniha si je zaslouží!

17.09.2017 5 z 5

Chirurg Chirurg Tess Gerritsen

Pěkná klasická detektivka...

11.09.2017 4 z 5

Dívka od vedle Dívka od vedle Jack Ketchum (p)

Vzhledem k tomu, že jsem načetla dost knížek o holocaustu, jsem se už ani ničemu nedivila..asi jsem už otupela...psycho stránka knihy je dobrá, stupňující násilí a chlapcovo bilancování na hraně toho, co už je či není přes čáru...

28.08.2017 3 z 5

Smrt včel Smrt včel Lisa O'Donnell

Velmi silná.. Psáno vtipně, ale to pozadí je velmi smutné..Určitě doporučuji.

25.08.2017 3 z 5

Bouře Bouře Boris Starling

Vcelku povedená. Trochu jsem se prokousávala úvodem, ale brzy jsem se do děje dostala. Není to kniha, kterou bych četla bez dechu a na jeden zátah, ale je čtivá, semtam i napínavá. Mesiáš byl lepší. Těším se na Vodku :-)

22.08.2017 3 z 5

V mlze V mlze Caroline Eriksson

Díky nižšímu hodnocení jsem se skepsí sáhla po této knížce. Byla jsem však mile překvapená. Ze začátku trochu schizofrenní chaoz, nicméně s blížícím se koncem jsem se hezky začetla a líbila se mi. Doporučuji. Není to tak hrozné, četla jsem už mnoooohem nudnější příběhy.

18.08.2017 3 z 5

Trest pro hříšné Trest pro hříšné John Saul

Konec jsem čekala jiny, ale proč ne... Každopádně tohoto autora už hledat nebudu...Nemastná, neslaná, bez koulí....

15.08.2017 2 z 5

Lež Lež C. L. Taylor

Jedním slovem: trapárna. Musela jsem otáčet stránky silou vůle. Od první až do poslední stránky žádná akce, jen plytké dialogy trapných postav, žádné napětí, u některých pasáží jsem se přistihla, že je vlastně ani nevnímám. Dávám jednu hvězdu za obal, víc si kniha nezaslouží.

12.08.2017 1 z 5

Temné šílenství Temné šílenství Wulf Dorn

Čekala jsem více napětí. Kniha velmi čtivá. Rozuzlení vcelku vtipné a krátké.

09.08.2017 3 z 5

Kauza Jan Masaryk - Nový pohled: Doznání k vraždě a tajný přešetřovací proces StB z let 1950–1951 Kauza Jan Masaryk - Nový pohled: Doznání k vraždě a tajný přešetřovací proces StB z let 1950–1951 Václava Jandečková

Tato kniha je velmi obsáhlá na informace. Nezaujala mě tolik, protože se z 85 procent věnovala muži, který se "doznal " k vraždě JM, jeho životu a výslechům, lidem okolo Bydžovského. Kniha je plná citací a výslechů, ale není to nijak extra záživné. Je bohatá na fotodokumentaci, avšak samotnému aktu vraždy JM se věnuje velmi málo, řekla bych : "o Masarykovi bez Masaryka". Zcela určitě doporučuji knihu ultranadšeným historikům. Závěr tam samozřejmě není jednoznačný, což je pochopitelné, ale já se stále ztotožňuji s úplně jinou verzí, než s tou, s kterou pracuje tato kniha.

20.11.2016 3 z 5

Hovory s Janem Masarykem Hovory s Janem Masarykem Viktor Fischl

Za 20 kaček další krásná kniha o J. Masarykovi. Spisovatel Fischl Masaryka podává jako člověka milujiciho lidi a milovaného zároveň. Na konci knihy spisovatel vyjadřuje přání, aby knihu četli hlavně mladí lidé. Jsem tedy jedna z nich.. Osobnost Masarykova je mi opět o něco bližší díky této krásné knížce...

10.10.2016 5 z 5

Ani opona, ani most... Ani opona, ani most... Jan Masaryk

Kniha, ve které Jan Masaryk hodnotí zahraniční poválečnou politiku v plénu sněmovny. Pro Masarykofily ano, pro mě jako Masarykofila ve smyslu zájmu o jeho život, osobnost a otazníky jeho smrti spíše nudné.. Těším se na další životopis...

05.10.2016 3 z 5