Arkagas Arkagas komentáře u knih

Napříč vesmírem Napříč vesmírem Mark Waid

Strange přijde o schopnosti a Tony Stark ho pošle hledat je do vesmíru, kde je zajat a zkoumán mimozemšťany do doby, než ho vysvobodí žena, jejíž jméno zní jako kdybyste si pšikli. Je to skvělý - barevný, svižný, Strange má svůj rýpavej humor i nadhled. Celkově to na mě působilo fajn, čtení jsem si užila a na pokračování se těším. Jelikož je to klasická sešitovka, je čtení cca na hodinku, pokud se na to vážně chcete soustředit, ale to ničemu neubírá na kvalitě.

16.10.2022 4 z 5

Těhotnej Buddha Těhotnej Buddha Klára Svobodová

Na tuhle knížku jsem se těšila dlouho, ale po přečtení rozhovoru s Klárou, alias spocklidem na instagramu, v časopise Heroine, jsem se na ni těšila ještě mnohem víc. Není to lehké čtení, ale ztráta dítěte není lehká nikdy. I přes tohle těžké téma podava Klára svou výpověď s nadledem, humorem a poselstvím toho, že nikdo, komu se tohle stane v tom není sám.
Klářina dcera Fínka - Serafína, je pojmenovaná po dračí bojovnici z knihy, Klára je člověk, který měl v těhotenství dready, dnes má duhové vlasy, je potetovaná a má nádherná elfí ouška.. A přes to všechno je to primárně žena, která má úžasné děti, působí jako mentorka ve vzdělávání s neslyšícími a její myšlenky jsou vždy plné témat, nad kterýma se zastavíte.
Číst její příběh nebylo lehké, ale co je kniha oproti skutečnému prožitku.
Mámy jsou bojovnice a tahle knížka snad každému otevře oči v tom, že mnohdy není vše tak, jak si spoustu lidí na první pohled domyslí.

16.10.2022 5 z 5

Dračí dcera Dračí dcera Liz Flanagan

Moc příjemná fantasy určená primárně pro mladší čtenáře, což mi jako silně dospělé vážně nevadilo a příběh jsem si užila.
Nevýhodou všech dračích fantasy u mě je fakt, že vždy pak potřebuju nutně draka. :)

16.10.2022 3 z 5

Rudý vlk Rudý vlk Rachel Vincent

Retellingy mě oběcně baví a tenhle na Červenou karkulku se více než povedl. Je tu osamocená vesnice, temný les, nebezpěčí v něm číhající a ženy v rudých pláštích lemovaných sněhově bílou kožešinou. Adéla je zamilovaná a její vyvolený je strážce vesnice. Když se ale jedné úplňkové noci vydá přes les ve svých 16 letech za babičkou úplně sama, bez doprovodu, stane se věc, která ji navždy změní život a která jasně říká, že se svým vyvoleným nikdy být nemůže. Rudý vlk je YA román určený primárně mladšímu osazenstvu, čemuž odpovídají krátké kapitoly a větší font písma. I přesto je to ale knížka, která mě neskutečně bavila, nechybí v ní akce, napětí, hezké, ale i drastické scény, které příběhu dodávají spád a kdyby neměla až moc rychlý konec, měla by u mě našlápnuto na plný počet. Bohužel se ale stalo. Rozhodně by ale příběhu slušelo pokračování. Knížku jsem vyhrála u knižního účtu rosebloodbooks na instagramu :)

16.10.2022 4 z 5

Doteky snů Doteky snů Roman Cílek

Knížka, která se mi dostala do ruky úplně náhodně a kterou jsem přečetla na jeden zátah za jedno odpoledne.
Devět krimi příběhů opírajících se o skutečné události - od vraždy, přes únos, nebo ochranu svědků. Tak skvěle napsané, že se mi před očima odehrávala seriálová verze a fakt by to té knize slušelo.
Myslím, že v téhle knize si každý najde svoje - někdo ji bude považovat za slabší, někdo za silnější, ale pokud máte rádi krimi, rozhodně ji dejte šanci.
Má krásný neotřelý formát i zpracování uvnitř a díky většímu a příjemnému fontu se čte skoro sama.

27.09.2022 4 z 5

Záhada městečka Bleak Creek Záhada městečka Bleak Creek Link Neal

Malé městečko, jedna podivná polepšovna, záhadná úmrtí dětí, 3 nejlepší kamarádi, zvláštní chlapec v lese, který z onoho místa utekl a kameramanka, která se rozhodne společně s dětmi celé téhle věci přijít na kloub. Jak vidím u knihy Creek, evokuje to ve mě klasicky strašidelné domy, což tady není pravda a bylo fajn číst něco neokoukaného, jinak podaného a přesto hezky záhadného. Byť se jedná opravdu o YA literaturu, k horkému čaji, dýmce a upršenému počasí venku je to super volba, protože děj ubíhá svižně, pasáže jsou psány nenáročně a finální zápletka Vás mile překvapí. Vracet se k ní asi nejspíš nikdy nebudu, ale bavila. Moje hodnocení: 7/10

27.09.2022 3 z 5

Boje a proměny jedné ženy Boje a proměny jedné ženy Édouard Louis (p)

V téhle sociální studii života své matky je nejdůležitější jedna věc - fotografie, která je součástí knihy a od které se odvíjí celkový pohled na její život, který nebyl jednoduchý. Chudoba, péče o domácnost děti. Eduard tu přemýšlí nad tím, zda tohle byla nutná cesta, nebo zda bylo vše způsobeno i tak trochu neochotou matky něco změnit. Odpověď známe asi všichni. Jednoho dne ale ten moment přišel. Jeho matka odešla od otce a přestěhovala se za ním do Paříže, kde konečně mohla začít být sama sebou. A dokonce si dala kávu se svou oblíbenou herečkou.
Kniha plná těžkostí, úvah, rozhledu a pokory. Stejně jako ve všech ostatních knihách tohoto autora.
Jednohubka o pár stranách a přesto silně rezonující kniha, která ve Vás vyvolá změť pocitů.
Každý se myslím při čtení téhle knihy tak nějak zamyslí nad životem své matky...

27.09.2022 5 z 5

Labyrint: Nezdolné srdce Labyrint: Nezdolné srdce Ryan Ferrier

Nádherný fantasy příběh plný životních úskalí, lásky, přátelství, ale především odhodlání si jít za svým a dojít do cíle, ať to stojí, co to stojí. Král skřítků Jareth, který vypadá spíše jako člověk, Soví král, který vězní dítě, ze kterého chce vysát životní energii pod lživou záminkou, že z něj udělá dalšího krále, matka odhodlaná svého syna zachránit, růžový keř Klubko, který se velmi rád objímá a malá červí Bluda - moje nejoblíbenější postava.
Jak tohle dopadne, když v Labyrintu není nic tak, jak se zdá.
Příběh propracovaný do poslední věty i kresleného panelu. Nádherná kresba, která na Vás dýchne pohádkovou atmosférou a přesto téma místy velmi vážné. To je Labyrint.
Tuhle knížku z hlavy jen tak nevyženu a protože jsem ostuda a všichni kolem mě film znají, tak já se na něj teprve chystám. I přesto jsem se ale v knížce bez problému chytala.

24.09.2022 5 z 5

Krvavý Bronx Krvavý Bronx Petra Soukupová

Na knížku jsem se chystala dlouho a očekávání jsem měla asi veliká. Některé povídky jsou super, některýma jsem se prolouskávala horko těžko, ale asi i hodně záleželo na tom, z jakého článku konkrétní věc pochází.
Cejl nebo Bronx je místo, o kterém se tradují legendy a i když nejsem rozený brňák, jeho atmosféra mě prostě baví.
Knížka celkově fajn, ale na Brnox to prostě nemá.

Moje hodnocení: 7/10

21.09.2022 3 z 5

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Skvělý! Po dlouhé době horor, který čtenáře překvapí svojí neotřelostí - žádné duchařiny, strašidelné staré doby a démoni, ale finský panelák postavený v roce 1971 a Joni, který od malička trpí halucinogenními stavy, na několik let odjel do světa a vrací se zpět do bytu, který mu v onom paneláku koupil otec, aby mohl úspěšně dokončit studia. Obyvatelé domu jsou ale všichni svým způsobem zvláštní a když Joni zjistí, že v jeho bytě docházelo k mnoha hrůzám a postupně nachází podivné předměty pod linem a za kachličkama v koupelně, je mu jasné, že tenhle dům má svoje tajemství. Co když to ale není tajemství domu jako takového, ale architekta, který ho navrhl?
Nemám co vytknout, tahle knížka mě tak trošku vytáhla z hororové krize, kdy už mi všechno přišlo na jedno brdo a zhltla jsem ji za 2 dny. Tak jako jsou zárukou kvality horory z Carcosy, tak Golden dog je na tom velmi, velmi podobně, což mě těší, protože venku je konečně pozdim a hororové čtivo přichází na řadu :)

18.09.2022 4 z 5

U Zlaté rukavice U Zlaté rukavice Heinz Strunk

(SPOILER) Tak tohle byla vážně síla. Německo - 70. léta a jedna putyka, která zavírá jen na hodinu denně a ve které se chází ta nejnižší spodina společnosti - vyvrhelové, bezdomovci, feťáci, alkoholici, prostitutky, lidi rozkládající se zaživa. Humus, smrad a špína všude kam se člověk podívá. Hans, který přebývá v bytě, kam si vodí sem tam nějakou "ženu", většinou prostitutku bez domova, znásilňuje ji čím ho napadne a když ho přestane bavit, protože mu vypila zásoby chlastu, tak jí prostě zabije, rozřeže a poschovává v pytlích po bytě. Za nějaký čas si dovede další ovečku..
Pokud si myslíte, že tohle je to nejhorší, tak věřte že číst o tom, jak čtvrtil oběti na kuchyňské lince je ještě slabý odvar oproti tomu jak byli oba dva tak opilí, že se mu dotyčná spánku vykálela a pozvracela do postele a pořád si myslela jak je krásná.
Fritz Honka byl nakonec odsouzen k pobytu v psychiatrické klinice, kde pod změněným jménem - Jans Jensen předčasně zemřel na selhání mnoha orgánů zpustošených alkoholem. Byl to typický příklad toho, kam se může dostat člověk, který neměl nikdy zázemí a neví co se sebou. V době poválečného Neměcka navíc tyhle trosky nikoho nezajímaly.
Knížka je předlohou stejnojmenného artového filmu, na který se chystám, ale nejdřív na něj musím sebrat sílu.

18.09.2022 4 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Julie Tottman

(SPOILER) filmového Harryho Pottera známe všichni. Všichni víme, že v něm vystupuje spoustu zvířat, ale málokdo ví, kde se tahle zvířata vzala a jak byla cvičena. Julie Tottman je ve filmovém světě velice známé jméno - cvičí zvířata pro film přes 25 let a o zkušenostech by mohla vyprávět. Knížka primárně vypráví příběh Hagridova filmového Tesáka, neapolského mastina, který byl už na svou roli zvyklý, ale kvůli stáří musel role nechat. A Julie měla za úkol sehnat nového. Když našla v útulku týrané roční štěně stejné rasy, okamžitě se zamilovala, ale nevěděla, zda tohle bude vhodný pes pro film. Původní Herkules, jak ho pojmenovala rodina, která se ho zbavila byl přejmenován na Monkeyho pro svůj obrovský temperament a jak se ukázalo, byl to filmový pes tělem i duší. Julie nás provede nejen jeho léčbou a zařazením do tréninků, ale i natáčením na place a vtipnými situacemi, které dokázal na place vytvořit. Knížka je navíc primárně příběhem Monkeyho alias Tesáka, ale dozvíme se zde i o cvičení dalších zvířat pro HP - věděli jste, že na place bylo například opravdu 250 živých sov a nebyly dodělány počítačově? Nebo že většina tarantulí je opravdu živá, kdy jich pro film bylo objednáno přes 300 a dokonce s nimi pracoval speciální cvičitel pavouků? Spousta zajímavostí Vás v téhle knize rozhodně nemine :)Na konci si každý milovník psů a zvířat obecně dost pobrečí, ale za přečtení rozhodně stojí.

07.09.2022 5 z 5

Síla psa Síla psa Thomas Savage

román, který ve Vás zanechá smíchané pocity a dojem, že jste v té době na ranči žili a znáte okolní přírodu stejně dobře, jako tihle dva bratři. Román, ve kterém se nehraje moc na city, ale spíše na bezmocnost a náročnost tehdejší doby, která si nebrala servítky s nikým. Myslím, že každý čtenář si oblíbí jen jednoho z bratrů a byť to bude znít možná divně, mě přirostl k srdci spíše Phill, protože měl na život nezkreslený pohled a věděl, že život je to největší peklo, ale i ráj na zemi. Žil život takový, jaký byl a bez příkras. George byl spíše snílek, což se v té době a kor na ranči moc neodpouštělo. A přesto je to kniha, která otevírá myšlenky i srdce. Není jednoduchá, ale je krásná.

07.09.2022 4 z 5

Cesta do blikajícího pekla Cesta do blikajícího pekla Šárka Andrlová

(SPOILER) knížka po které jsem sáhla, protože mám s tímhle druhem závislosti bohaté zkušenosti z rodiny. Když se řekne gambling, každý si v první moment představí lidské trosky, které jsou krom automatů závislé i na alkoholu. Milena ale alkohol nepije. U automatu sedí s colou a snaží se vydělat peníze, což jí zprvu docela vychází. Ale závislost se přikrádá pomalu a nenápadně. Nejdříve zmizí výplata, pak si vybere potají z manželovy karty, následuje půjčka o homecreditu, žádání o půjčky u kamarádů, kradení peněz švagrové a nakonec úplné dno - vykrádání kasičky svému synovi. Dluhy se vrší, Milena mizí z domu stále častěji a až když prohraje za jeden večer přes 160k, rozhodne se svěřit manželovi. Následuje insolvence, protože Milena defakto prohrála jejich byt i auto, stěhování z města a nástup do nové práce. Milena si o sobě myslí, že je silná a zvládne vše sama s ambulantní návštěvou psychologa, ale recidiva je věc, která na Vás číhá klidně i po několika letech. A tak nezbývá nic, než nastoupit na léčení..
Tahle kniha je strašně skvěle napsaná, protože sledujete příběh obyčejné ženské, která propadla závislosti a dotkla se tak dna, kam by ji nikdy nenapadlo, že se podívá. Kniha, která je přínosná v osvětě o tom, že automaty nehrajou jen fetky a alkoholici, ale lákadlu výhry může velmi rychle propadnout každý a především kniha o tom, že každá závislost se dá léčit, pokud kolem sebe máte lidi, kteří Vás v tom nenechají a pokud se sami rozhodnete, že chcete. V opačném případě se můžete snažit jak chcete a stejně to bude k ničemu. Byť jsem po knize sáhla úplnou náhodou, jsem ráda, že se ke mě dostala.

30.08.2022 4 z 5

Odepsaný Odepsaný Osamu Dazai (p)

Vím, proč tolik nečtu Japonce. Protože mě ty knížky vždycky úplně rozloží. Odepsaného jsem si vzala úplně náhodně (dobře, zas tak náhodně ne - růžová obálka, velká písmenka a málo stránek tomu dost nahrálo), ale i když jsem se x krát zařekla, že budu číst ty anotace, tak jsem to zase neudělala.. chyba. Odepsaný je vlastně autobiografií, kterou Osamu napsal před tím, než definitivně spáchal sebevraždu. Člověk, který měl psychické problémy, jeho rodina ho vydědila a o společnou sebevraždu se pokusil i se ženou, což se povedlo jen jí a on přežil.. Následovalo pár let protloukání se vším možným, sáhnutím si opět na samé dno a definitivní sebevraždou v roce 1948. A přitom pocházel z vážené a bohaté rodiny. Tady se zase krásně ukazuje to, že peníze nejsou všechno. Forma psaní odpovídá době, kdy kniha vznikla a i přes ten malý počet stran je to kniha hodně náročná a rezonující.

24.08.2022 4 z 5

Cvičení důvěry Cvičení důvěry Susan Choi

(SPOILER) Knížka kterou jsem si půjčila ze dvou důvodů - je to Hostovka a je z divadelního prostředí. Absolutně jsem nevěděla co čeho jdu, prvních 100 stran na mě působilo jako takový YA román s přesahem elitní divadelní školy, kde se řeší mladé lásky a sledujeme chování učitele, který všechny tyto pocity zařazuje do vzdělání a nutí tak samotné aktéry vztahu konfrontovat se se svými pocity tváří v tvář. Od poloviny knihy jsem ale hodně rychle pochopila, že nic není jen tak. Tenhle skvěle vystavěný příběh se nenápadně posune o mnoho let dopředu, kdy se po několika letech od ukončení školy setkáme se životem hlavních aktérů nejen v současnosti, ale retrospektivně i v minulosti. A je nám tak odkryto, že co na škole vypadalo jako ukončení kamarádství po náctileté hádce bylo ve skutečnosti neplánované mateřství s jedním z učitelů. Stejně tak se dozvídáme mnoho temných momentů, které se odehrávaly v rodině studentů, ale nikdy o nich nikdo nemluvil a tak se propadly do zapomnění. Troufám si říct, že tahle kniha je opravdu čtení pro náročné - formou i obsahem, rozhodně to není typický román, na jaké jsme zvyklí. Je to něco, kdy si troufám říct, že jsem nikdy nic podobného nečetla a kniha mě absolutně pohltila.
Rozhodně se k ní někdy vrátím, protože před autorkou smekám, jak skvostně umí psát, nechat čtenáře na vážkách a v poslední chvíli mu vyvrátit všechno, když už si myslel, jak to doopravdy je.

24.08.2022 5 z 5

Osiřelec Osiřelec Mira Marcinów

Velmi dobře zpracovaná kniha o až toxickém vztahu matka - dcera, kdy je matka, i přesto, že nikdy nebyla dokonalá - alkohol, dluhy, automaty, stěhování, chudoba pro svou dceru vlastně bohem a modlou.
Když matka zemře, musí se dcera vyrovnat s tím, že odteď už je na všechno sama. Je jí 33, v pokoji, kde matka umírá kojí svou dceru a vzpomíná na to dobré, ale i zlé.
Je to bolestné čtení plné pocitů, obzvláště, pokud jste si něčím podobným prošli se svou matkou.
Je to o vzdání holdu matkám, které nejsou vždy dokonalé a přesto je jejich děti vidí jako jediné správné bytosti na světě.

Forma textu je skvělá, krátké úderné kapitoly, kdy je mnohdy na jedné straně jen jedna věta. To bylo ostatně to, co mě na knize zaujalo hned na první dobrou.

Je dobře, že takové knihy vznikají a jsem ráda, že se mi dostala do rukou.

Původně jsem ji dala 10/10, ale po delším přemýšlení stahuju na 8/10 :)

24.08.2022 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Když se řekne Stephen King, všichni čekají horor, thriller nebo napětí. Ale Stephen umí napsat i příběhy bez strašidel, démonů a strachu a přitom s obrovským přesahem a lidskostí. Povznesení je příběh Scotta, který vypadá stále stejně, ale přesto každým dnem ubývá na váze. A jak to dopadne už tak nějak sám tuší. S tímhle tajemstvím se rozhodne svěřit svému dlouholetému příteli a nakonec ji dvou sousedkám - lesbickým manželkám, se kterými neměl ještě nedávno dobrý vztah. Lidé se ale vyvíjí a pochopení lze najít mnohdy i v situacích, ve kterých byste to nečekali. Zatímco Scott se pomalu začíná vznášet, přátelství těhle pár lidí zapouští kořeny.
Tahle kniha je vlastně takovou pohádkou pro dospělé, trošku román, trošku sci-fi, trošku společensky - kritická. Ale konec Vás rozhodně dostane. Jedná se o útlou knížečku o pár stranách, spíše takovou novelu, která vypadá jako příběh pro děti, ale její poselství je obrovské.

24.08.2022 4 z 5

Koralína (komiks) Koralína (komiks) P. Craig Russell (p)

dnes už kultovní příběh Koralíny a světa za zavřenými dveřmi jsem dostala chuť si znovu přečíst hned po tom, co jsem dokoukala seriálového Sandmana.
Kdo Koralínu jako komiks nečetl, rozhodně to napravte. Je to krásné, drsné, barevné a hodně temné zároveň. A musím říct, že se mi komiks snad líbí mnohem víc, než origoš knížka, protože Craigova kresba je prostě dokonalá a kdo ji zná z ní nemůže spustit oči.

Moje hodnocení: 9/10 - jednu hvězdu ubírám za to, že chci Koralíny víc! :)

14.08.2022 5 z 5

Otisk Otisk Alexandra Oliva

Letos další knížka, která skončí v nejhorších knihách, jaké jsem četla. Dočíst do konce bylo dost utrpení, ale pořád jsem tak nějak čekala, že se něco stane. Oliva měla skvělý námět - psychicky nemocnou matku, dceru v domě, která za 12 let nebyla ani jednou venku a svět v blízké budoucnosti, kde jsme kompletně napojeni na každém kroku na technologie a virtuální realitu. A výsledek? Žádný. Nevytřískala z toho absolutně nic. Ta kniha je nudná, má zdlouhavé pasáže a pořádně se začne něco dít až na posledních 40 stranách. Její debut Poslední byla za mě taky kniha o ničem, která šla hned z domu, takže se vlastně nemám čemu divit. Olivu si tak píšu na seznam nečíst. Bohužel mě tahle autorka nedokáže zaujmout absolutně ničím.

Moje hodnocení: 4/10 - za námět a těch posledních 40 stran, kde se konečně něco dělo.

14.08.2022 2 z 5