Ariane909 Ariane909 komentáře u knih

Jenom já jsem letadlo Jenom já jsem letadlo Andrea Jolander

Na knize jsem ocenila zejména základní důvod, proč byla napsána: Aby umožnila čtenáři nahlédnout, že jeho pohled na svět není ten jediný možný, a zároveň pochopit své vlastní jednání a vnitřní svět. Abychom lépe porozuměli tomu, že ostatní vidí věci jinak než my, a přesto to nemusí být zákonitě špatně.

20.08.2020 5 z 5

Hortenziová zahrada Hortenziová zahrada Marie Lamballe (p)

Zajímavý a napínavý příběh. V českém vydání se bohužel vyskytují hrubky, které snižují kvalitu čtenářského prožitku.

18.08.2020 4 z 5

Ilustrovaný muž Ilustrovaný muž Ray Bradbury (p)

Jak by se člověk zachoval, kdyby na Mars cestoval? :) Zábavné, ale i závažné příběhy. Krásně barvitě popsáno, jako byste nečetli, ale prohlíželi si ony příběhy přímo na Ilustrovaném muži. Autor se asi brzy stane mým oblíbeným spisovatelem.

23.04.2020 5 z 5

Hrob třinácté panny Hrob třinácté panny Naďa Horáková

Plusy: zajímavý námět a napínavý příběh. Mínusy: lehký chaos v množství postav a v podstatě nesympatická hrdinka.
Mrzí překlepy a dokonce hrubky.

14.04.2020 4 z 5

Člověk nula Člověk nula Anna Starobiněc

Nejdřív jsem se nemohla začíst, pak jsem zase nemohla přestat, chtěla jsem vědět, jak to dopadne. Je zde spousta zvratů, k mému lehkému zklamání to nedopadlo zrovna dobře.

28.03.2020 4 z 5

Borovicové ostrovy Borovicové ostrovy Marion Poschmann

Nehodnotím hvězdičkami, protože jsem nedočetla. Kniha je na zajímavé téma, které je bohužel popsáno tak nudným způsobem, že jsem se dostala jen na 50. stranu.

03.03.2020

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Možný SPOILER
Také jsem neměla představu, o čem román je, takže úvodní taškařici jsem četla s obočím zdviženým údivem. Potom jsem to brala jako ironickou černou komedii a bavila jsem se i jmény postav. Část o proměně Markéty a plese jsem doslova zhltla, bylo to úžasně barvitě popsané. Po dočtení, při pokusu o shrnutí, „co tím chtěl spisovatel říci“, vlastně nevím. Ďábel se zde zjevuje snad v jakési roli Deus ex Machina, aby zachránil Mistrovu duši před zkázou. Zároveň dochází vykoupení i Pilát, kterému je konečně odpuštěno. Pro pochopení detailů asi budu muset číst opakovaně.
Co se týká vraždy Jidáše, mám za to, že Pilát skrytě přikázal Afraniovi, aby mladíka odstranil.

27.02.2020 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Když jsem knihu (je tomu již dávno) četla, bála jsem se jít v noci i na WC. Podle mne nejstrašidelnější Agáta.

19.02.2020 5 z 5

Jeptiška pro markraběte Jeptiška pro markraběte Naďa Horáková

Horákovou čtu ráda, toto byla pro mne první historická kniha, a nezklamala.

09.02.2020 5 z 5

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

Četla jsem jako dítě několikrát a doteď si pamatuji, jak jsem byla nadšená.

07.02.2020 5 z 5

Čarodějkou snadno a rychle Čarodějkou snadno a rychle Jenny Nowak (p)

Stojí za přečtení, i pokud se nechcete stát snadno a rychle čarodějkou. Obsažené informace jsou obecně užitečné i v běžném životě.

04.02.2020 4 z 5

Píseň pro Issy Bradleyovou Píseň pro Issy Bradleyovou Carys Bray

Bylo mi z toho moc, moc smutno. Jako sonda do prostředí, kam se běžně nedostaneme, to bylo zajímavé. Vždy mě rozčiluje, když lidé dělají škodlivé a nesmyslné věci jen kvůli sociálnímu tlaku okolí (které zneužívá situace). Ufff.

02.02.2020 4 z 5

Anglická promenáda Anglická promenáda Johana Kroupová

Zajímavé, k zamyšlení. Některé hrdiny se těžko chápe, jakoby neviděli jinou cestu, než zůstat v pasti svého utrpení. Trochu mi vadily opakující se motivy v některých povídkách. Je to napsáno dobrým stylem, hvězdička dolů za občasné přehlédnutí pravopisných chyb, což mírně snižuje požitek ze čtení.

02.02.2020 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Neuvěřitelně nadčasová. Vize apokalypsy, ale na konci střípek naděje na znovuzrození.

24.01.2020 5 z 5