Anita8 Anita8 komentáře u knih

Krvavá voda Krvavá voda Jurica Pavičić

Dokonalá detektívka a spoločensko-sociálny román v jednom. Perfektne vystavaný dej, zápletka a životy postáv, na pozadi dejinnych reálnych udalosti. Už dlho som nečítala tak dôsledne, a do najmenšieho detailu prepracovaný roman, bol to nádherný čitateľský zážitok. Takto sa majú písať knihy. O pár rokov si ju prečítam znovu. Román má peknú zbierku literárnych cien. Autora budem sledovať a zároveň sa tešiť na ďalšie knihy.

25.08.2023 5 z 5

Květy nad peklem Květy nad peklem Ilaria Tuti

Z tejto knihy som nadšená, a ani po týždni po prečítaní neviem na tento príbeh prestať myslieť. Zápletka je inšpirovaná reálnym pokusom jedného psychoanalytika na deťoch v r. 1945-46, s hrôzostrašnými následkami. Mrazivý dej je zasadený do talianskych Dolomít, kde v lesoch vyčína zlo. Vyšetrovanie vedie staršia, nevrlá, ale empatická a skúsená vyšetrovateľka, ktorú zároveň začína zrádzať vlastné zdravie. Je to veľmi ľudské a uveriteľné. Mám túto postavu rada a veľmi sa teším na ďalšiu knihu s ňou.
Bolo zvláštne pozorovať, ako pri čítaní mením svoje pocity k "beštii". Najprv strach /ozaj som sa bála, ako malé dieťa, keď sme si v detstve hovorievali, že v lese chodí vrah :-) /, zdesenie ...a neskôr hlboké pochopenie.
Kniha, na ktorú sa nezabúda.

15.10.2019 5 z 5

Lúpež z helikoptéry Lúpež z helikoptéry Jonas Bonnier

Toto sa naozaj realne stalo? To vazne takto ? Pecka :-). Aj keby nie, davam plny pocet, lebo je to velmi dobre beletristicky uchopene a spracovane. Hned po docitani som sla na youtube pozriet realne policajne videa z akcie.

24.08.2019 5 z 5

Pátrání Pátrání Monica Kristensen

Viac ako pátranie ( asi v polke knihy sa dozviete čo sa vlastne stalo) má bavili opisy prírody a miestneho života . Ale celkovo fajn napísané.

17.08.2019 3 z 5

Manželka medzi nami Manželka medzi nami Sarah Pekkanen

Dobre sa to citalo, aj keď to bolo trochu monotonne "upovidane" . V kategórii "triler z prostredia manzelstva" je to taký priemer. Podľa recenzii som čakala na záver wau efekt, ale akosi neprišiel . Podľa mňa boli zapletky dobre vymyslené, s potenciálom, ale slabo napísané.

26.06.2019 3 z 5

Nočný vlak do Lisabonu Nočný vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Niekto tu napísal, že "mainstreamove filozofovanie", ale aj to treba. Tiež mi kniha nesadla. Ale aspoň si ju môžem odfajknut a viem, akym typom ľudí by sa mohla páčiť. Pre mňa by bol lepšie strávený čas, keby som si kúpila lacnu letenku do Lisabonu a strávila tam pekný predlzeny vikend :-). Lea sa mi páčila viac.

10.04.2019 3 z 5

Pochované klamstvá Pochované klamstvá Kristina Ohlsson

Nebavilo ma to. Chvíľami som sa pristihla, že ani neviem o čom čítam. Druhu polovicu knihy som len dolistovala .. pre mňa infantilný dej pritiahnutý za vlasy a nezáživný štýl písania.

27.02.2019 1 z 5

Žiadosť o priateľstvo Žiadosť o priateľstvo Laura Marshall

Oddychová jednohubka, rýchlo to odsýpalo, prečítané za jeden deň. Dám o jednu hviezdičku viac ako som chcela, za nečakaný záver. Aj keď zajtra si už tú knižku nebudem pamätať.

22.01.2019 2 z 5

Malíř vzpomínek Malíř vzpomínek Gwendolyn Womack

Nevyužitý potenciál, ale aj tak pekné a zaujímavé čítanie. Prechádzanie v čase a sledovanie v akom som období.. to ma bavilo :-)

22.01.2019 3 z 5

Všetko okrem pravdy Všetko okrem pravdy Gillian McAllister

Príjemná romanticko-detektívna oddychovka . Na záver pár myšlienok na zamyslenie, že ak chceme niekoho súdiť, pozrime sa najprv na seba .

22.01.2019 2 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Prečítala som zo zvedavosti, keďže knižka je opisovaná ako " iná" .
Spomenula som si na svoju kamarátku z detstva, ktorá bola tiež takáto plná energie , neobsedela, stále niečo vymýšľala. bolo potrebné sa s ňou kamarátiť, aby som ju mala na svojej strane. Beda tomu, koho bola nepriateľom :-). Mne tento mono - rozprávačský štýl moc nesedí . Ale bolo fajn si prostredníctvom tohto románu v podstate zaspomínať na vlastné socialistické chudobné detstvo s rebelantskou kamarátkou, ale ďalšie časti už nebudem čítať :-)

22.01.2019 3 z 5

Made in Sweden Made in Sweden Anders Roslund

Mám rada témy ako military , psychológia, detstvo, súrodenecká spolupatričnosť, divná rodičovská výchova , inšpirácie skutočnými udalosťami... Skvelo napísané, napínavé, chladnokrvné, premyslené. Stefan Thunberg ako spoluautor, je štvrtý brat , ktorý sa na reálnych lúpežiach nezúčastňoval. Aj vydarené pokračovanie Černá vlákna , sú moje TOP v rámci military.

22.01.2019

Černá vlákna Černá vlákna Anders Roslund

Mám rada témy ako military , psychológia, detstvo, súrodenecká spolupatričnosť, divná rodičovská výchova , inšpirácie skutočnými udalosťami... Málokedy sa stáva že druhý diel knihy doplní dej z prvej knihy, objasní charaktery a niektoré počiny postáv z minulosti.. Skvelo napísané, napínavé, chladnokrvné, premyslené. Stefan Thunberg ako spoluautor, je štvrtý brat , ktorý sa na reálnych lúpežiach nezúčastňoval. Oba diely sú moje TOP v rámci military.

Ulička Apple Tree Yard Ulička Apple Tree Yard Louise Doughty

Ešte dlho po prečítaní mi rezonovala v hlave . Ulička Apple Tree Yard je pre náročnejších čitateľov, veľmi inteligentne a rafinovane napísaná, vhodná pre " otvorené hlavy", pretože stotožniť sa s hlavnou hrdinkou, ktorá vtiahne do udalostí bez vysvetľovania a teda šance vopred pochopiť jej správanie, je spočiatku dosť ťažké a bojovala som . (Čo to preboha stvára?? 50 ročná? To vážne? Kašlem na to , nebudem to čítať.. ale nie , dám tomu šancu, veď redaktorku poznám , ona má dobrý vkus, musím jej veriť .. ) Kniha nie je pre masy, ktoré milujú jednoduchú dejovú líniu. Postupne dokresľovaný príbeh, prekvapivý až do poslednej strany. Výborne popísaný súdny proces .Prečítané 2x kvôli pochopeniu skrytých významov, ktoré psychológiu postáv vyvyšujú o level vyššie . Ale keby som bola muž, asi by ma to nebavilo.

Dve medvedice Dve medvedice Meir Šalev

Nádherne napísaný príbeh, ktorý životne bolí a zároveň oblažuje až do špiku kostí ♡ Padla mi sánka a nenachádzam slov. Moja TOP kniha.

22.01.2019 5 z 5

Tato kniha by sa mala podla obsahu volat Nestastni ludia vela fajcia a piju vela kavy. Knihu som precitala, lebo niektori znami z nej boli nadseni, dokonca plakali pri nej a chcela som vediet preco. Na mna trochu naivne a jednoduche. Tato autorka mi nesedi , je to velmi malo pre mna. Dost vela ludi sa foti s tou knihou aby bolo vidiet nadpis, je to zabavne . Asi aby posobili stastne :-).

31.12.2018 1 z 5

Rašelinisko Rašelinisko Susanne Jansson

Mohla to byt dobra knizka, lebo je to zaujimave prostredie aj namet. Chybalo mi dotiahnutie v niektorych veciach, napr. ak 5 stran citam ako strkaju rurky do raseliniska na roznych miestach a robia vypocty , tak ma aj zaujima co vlastne zistili, to mi chybalo. Rozuzlenie bolo uponahlane, povrchne, akoby narychlo uzavrety koniec, skoda.

31.12.2018 2 z 5

Dievča v snehu Dievča v snehu Danya Kukafka

Knihu som nedočitala , tusim cca 10 stran , rzchle prelistovanie , a dost. Este som sa pozrela na rozuzlenie, ci to bude naozaj volovina ako som tusila, a aj bola. Skoda casu. Skoda papiera. Skoda penazi. Nikdy som nerozumela myslienke, ze knihu treba docitat z akejsi ucty k autorovi. Z ucty k citatelovi taka nevkusna kniha ani nemala vyjst. Hviezdicka za obalku, ktora zial predava.

31.12.2018 1 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Lahucke oddychove citanie. Neurazi, neprospeje. Pekna obalka .

31.12.2018

Déšť smývá stopy Déšť smývá stopy Mikaela Bley

Ellen je sympaticka a bavilo ma to s nou. Velmi citave, neda sa tomu nic vytknut. Necakala som tento zaver. Autoka ma dar na opis prostredia. Celu knihu som bola zmoknuta a zablatena.

31.12.2018 4 z 5