Andi Andi komentáře u knih

Láska ve světě lichých ponožek Láska ve světě lichých ponožek Marie Vareille

Jeden z nejlepších románů pro ženy, jaký jsem kdy četla. Hodně nečekaných událostí a zvratů v ději, ale i přesto šlo o odpočinkové čtení, což oceňuji. Vtipné, nadějeplné.

13.05.2022 5 z 5

Zápisky o západních krajinách za Velkých Tchangů Zápisky o západních krajinách za Velkých Tchangů Süan-cang

Ráda bych hodnotila výše, ale přes ty budhistické žvásty jsem se prostě nedokázala přenést ... zápisky tímto ztratily kouzlo jinak zajímavého cestopisu.

14.04.2022 2 z 5

Próza českého středověku Próza českého středověku Jaroslav Kolár

Líbily se mi pouze příběhy o Bruncvíkovi a jeho otci. Alexandra Velikého jsem přečetla jenom půlku. Zbytek jsem přeskočila - Samé křesťanství, katastrofa. Jakoby žádné jiné příběhy z té doby neexistovaly ...

05.04.2022 1 z 5

Sám na lodi kolem světa Sám na lodi kolem světa Joshua Slocum

Vydání z roku 1973 nádherně voní. To jsem tu prostě musela napsat. Také bylo mnohokrát využito na rozdrcení oříšků, prostě pecka knížka. Obsah knihy byl vtipný, občas jsem sice pozbývala pozornost a soustředění, a tak musela číst nějaký odstavec znovu. Cesta kolem světa na Sprayi mě bavila více než cesta na Liberdade.

03.03.2022 4 z 5

Strážci příběhů Strážci příběhů Mechthild Gläser

To snad ani nenapsala ta samá autorka, která má na svědomí Emma, faun a zapomenutá kniha, no ne? To bylo veledílo. Tohle je slabý odvar, ještě že jsem tu Emmu četla jako první. Vím, že slečna umí psát. Tohle se třeba jenom tolik nepovedlo.

21.02.2022 2 z 5

Jezdec na Šedobílém koni Jezdec na Šedobílém koni Jaromír Štětina

Těch příběhů by mohlo být více. Je to čtení na jedno odpoledne, což je škoda, líbí se mi představa strávit čtením altajských eposů déle.

03.11.2021 4 z 5

Jak přežít konec civilizace Jak přežít konec civilizace Magdalena Vožická

Psala jsem si výpisky. Ta příběhová část tam byla zbytečně navíc, knize by pouze "populárně naučná" slušelo víc.

Na jedné vlně Na jedné vlně Jenn Bennett

Nakonec jsem to dočetla. Protože je to paperback, tedy váhově lehká knížka, která se snadno čte a tak si máte co číst v tramvaji, autobuse cestou do práce, z práce. Uvažovala jsem, že to zavřu, přece se nebudu přepínat, ale najednou už byla půlka zamnou, tak: že to doklepu. Uff. Myslela jsem si, že je to YA. Ajaj. Nebylo. Je to pro děti.

03.11.2021 2 z 5

Padesát odstínů tymiánu Padesát odstínů tymiánu Zdenka Pšeničková

(SPOILER) Slibně našlápnuto, ale pak se mi už příběh nelíbil. Tím nemyslím, že by to nebylo dobré, náhodou je to skvělá a nestandartní pohádka, u které se nasmějete, ale nakonec udělat z černých mágů klaďase, je pro mě přes čáru.

O klíči O klíči Pavel Čech

(SPOILER) Myslela jsem si, že to bude delší a bude to mít nějaký konec.

Perské mýty Perské mýty Vesta Sarkhosh Curtis

Útlá knížka, která obsahuje jen jakýsi výcuc z příběhů Iránské minulosti a okolí. Děkuji autorce za práci, kterou si s tím dala, ale opravdu jde jen o povrchní info.

16.10.2021 3 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Holky a kluci - to, že půjde o pentalogii se ví už dlouho. Osobně mi vadil přístup Hostu, než knihu vydali, už jsem si pomalu začala myslet, že dřív bude konec světa.
A co se týče ději samotného, trochu mě zklamala kapitánova linka. Nakonec má své mouchy, a to jsem si ho malovala jako super chlapa.

Ze země jitřní svěžesti Ze země jitřní svěžesti Jaroslava Bičišťová

Skvělé a velmi čtivé. Dávám za pravdu paní autorce, která si všimla, že některé pohádky a lidové příběhy jsou napříč národy velmi podobné.

Vítěz je sám Vítěz je sám Paulo Coelho

Odebírám jednu hvězdu za tu divnou kriminální linku - nebo jak se tomu dneska říká? Thriler? Zato se mi moc líbilo, jak byl děj provázaný a žádná z postav nebyla v knize zmíněna zbytečně, pro každou měl autor připravený příběh.
No a samozřejmě nesmím zapomenout napsat, jak jsem se nadchla pro vyprávění o slávě a pozlátku. Tak tedy píšu - ne, nestojí to za to.

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

V těchto dnech dalších zbytečných voleb se hodí z knihy citovati:
"Na jeho světě jsou lid lidi. A vůdci jsou veleještěři. Lidi ještěry nenávidí a ještěři jim vládnou."
"Zvláštní," prohodil Arthur, "myslel jsem, že jsi říkal, že je to demokracie."
"Říkal," potvrdil Ford. "Taky že je."
"Tak proč," Arthur jen doufal, že to, co říká nebude znít směšně a tupě, "tak proč se lidi ještěrů nezbaví?"
"To je totiž vůbec nenapadne," vysvětloval Ford. "Všichni mají volební právo, a tak předpokládají, že vláda, kterou si zvolili, víceméně odpovídá vládě, jakou by chtěli."
"Chceš říct, že oni ty ještěry skutečně volí?"
"No jasně," Ford pokrčil rameny, "ovšem."
"Ale," Arthur se opět dostával k velké otázce, "proč?"
"Protože kdyby nezvolili jednoho ještěra, mohl by se na to místo dostat nesprávný ještěr. Máš tu nějaký gin?"
_________________
A tak si lid žije i nadále ve sladké nevědomosti. A vůbec je podle mě tahle sága tak oblíbená a vtipná proto, že se v mnoha věcech vidíme a poznáváme. Pak se jen tak uchichtáváme pod vousy s přiblblým výrazem, že nás se to přece netýká - je to sci-fi ...

08.10.2021 4 z 5

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

Něco nového. A přitom starého. 50 let stará série a já o ní nikdy neslyšela. Boha, to je přesně ta kniha, která by mnoho děcek ve škole bavila - dala bych to do povinné četby na střední, je to totiž dostatečně dospělé, ale i poučné. Pěkné odpočinkové čtení. Jedna kniha stačí, dávám 4 hvězdičky proto, že beletrii o veterinářích jen tak nenajdete.

08.10.2021 4 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Se mi zdálo, že autor kolikrát plácá páté přes deváté. Pak už jsem i přestávala dávat pozor, co čtu. A najednou konec - uff. Ale pořád jsem se u toho bavila a několikrát se i zasmála, takže furt je to spíš dobré než špatné čtení.

08.10.2021 3 z 5

Poselství růží Poselství růží Leila Meacham

Nakonec jsem to v půlce vzdala, protože to bylo opravdu úmorné čtení. Ne, že by to bylo špatně napsané, jde o velmi čtivý počin, jenže ta hlavní hrdinka mi lezla krkem. S každým jejím dalším rozhodnutím se ve mě krev vařila. A pak už jsem to prostě zavřela s tím, že na tu hlupačku nemám nervy.
A srovnávání s knihou Sever proti Jihu je taky dosti scestné, protože jediné, co mají tyto dvě knihy společného jsou bavlníková pole. Jinak jde o jiný formát, jinou dobu, jiný stát, jde o rodinnou ságu, ...

02.09.2021 2 z 5

Na kole přes Afriku Na kole přes Afriku Tadeáš Šíma

Mám chuť na všechno to exotické ovoce a zeleninu. Ananas, avokádo, kokos. Mňam. Fandila jsem, když si musel znovu projít setkání se "zlem" a překonat ho. No a pro nás obyčejné smrtelníky - zas a znovu, další cestopis, který nad míru dokázal, (ať už vyrážíte na cesty autem nebo letadlem, stopem nebo pěšky - jo nebo na kole ... ) že takové cestování samo o sobě je pro člověka vždy přínosem.

19.08.2021 5 z 5

Praktická příručka pro chůvy Praktická příručka pro chůvy Michaela Pitáková

Tak, co se mi na příručce zdálo užitečné, jsou aktivity pro děti - kreativní, pohybové, jak zabavit děti, když venku prší, apod. Taky se mi líbily části, kdy se podělila o některé své zážitky s dětmi v praxi.

19.08.2021 3 z 5