amaenium amaenium komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Moje první Agatha Christie. Nečtu moc detektivky, ale díky výzvě jsem po ní konečně šáhla a v naprosto splnila očekávání. Kniha mě hned vtáhla, na knihu jsem se během nečtení těšila a neustále jsem přemýšlela a snažila se záhadu vyřešit. Avšak nepodařilo se a autorka překvapila. Rozhodně si dám další knihy od autorky.

17.01.2021 4 z 5

Básně z koncentračního tábora Básně z koncentračního tábora Josef Čapek

Básně nejsou zrovna dvakrát mým vyhledávaným žánrem, nicméně kvůli výzvě jsem nějaké přečíst musela - a když už, tak jsem si vybrala spisovatele, u kterého vím, že dané dílo bude stát za to.

Básně sami o sobě jsou velmi silné, jen zdánlivě pár veršů dokáže vykreslit atmosféru nejen tábora, ale i rozložení mysli a pocitů autora. V průběhu čtení jde pak vidět jak místo na autora působí a stav mysli, jež se v průběhu mění a potemňuje. I přes stesk po bratrovi a úzkost z koncentračního tábora však nedokáže úplně zabít naději a touhu po životě, jež místy básněmi prosvítá.

28.12.2020 4 z 5

Nový čas Nový čas Ida Jessen

Knihu jsem četla jen díky čtenářské výzvě a nebýt jí, tak ji snad ani nedočtu. Plytký a nemastný-neslaný děj, táhnoucí se pomalu, aniž by se během knihy stal nějaký větší zvrat, na který jsem celou dobu čekala. Na konci se mi líbila snad jen její profese knihovnice a že se naučila vázat, jinak jsem si z knihy víc neodnesla.

25.12.2020 1 z 5

Něžná píseň Něžná píseň Leïla Slimani

Fakt, že se na začátku dozvídáme co se stalo a kdo je vrahem, naznačuje, že se nejedná úplně o to hlavní. Díky odhalení na začátku jsem se mohla soustředit na postavy a jejich smýšlení a pocity a taky prostředí, ve kterém se příběh odehrával a poté se až dostat do bodu, který byl zlomový. První kapitolu bych na konci klidně zopakovala, stejnak jsem si ji četla znova.
Nejvíce mě zaujaly myšlenky Myriam a jejímu postavení k dětem, které není v naší společnosti úplně běžné, zároveň smýšlení Louise se během knihy hodně posunovalo a začínalo být znepokojivé a byla vidět její změna.
Co se mi nelíbilo, tak posledních pár stránek, kdy jsem sledovali události skrz policejní vyšetřovatelku. Připadalo mi to jak z nějakého laciného televizního vysílání o vraždách.

19.11.2020 3 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Nadhodnocená kniha. Už při prvních stránkách jsem měla chuť ji odložit, avšak díky výzvě jsem ji dočetla až do konce - ještě že byla tak krátká. Podle mě knihy o holokaustu by měli mít úroveň, ve které budou, ač se jedná o román nebo literaturu faktu, informovat a zároveň neznehodnocovat či nenadlehčovat tuto část dějin.
Tato kniha je sice psaná z pohledu chlapce, takže by se její naivita a omezenost dala tímto omluvit (ačkoliv je jakkoliv přehnaná), avšak styl, kdy od začátku máte pocit, že čtete pohádku na dobrou noc je naprosto iritující.

12.11.2020 1 z 5

Všem sráčům navzdory aneb Válka, o které nechcete nic vědět Všem sráčům navzdory aneb Válka, o které nechcete nic vědět Jan Urban

Těžko se mi ke knize vymýšlí nějaký komentář. Určitě mě obohatila o informace, co se v Bosně a Sarajevu za války odehrávalo, jak probíhala, obsahovala malé kapitoly zdánlivě ne tak podstatných dat jako hesla po budovách Sarajeva a nebo vtipy, obsahovala kapitoly, které se mi těžko četli, kdy vojáci uřezávali prsty malým dětem a pak obsahovala spoustu politicky vysvětlujících kapitol, ve kterých jsem se ale bohužel ztrácela. Spoustu základních informací jsem si musela dohledat a pustila jsem si o válce v Bosně i dokument, avšak dohledávání těchto základních informací není žádná chyba knihy.

04.11.2020 4 z 5

Platící hosté Platící hosté Sarah Waters

Od autorky jsem již četla dvě knihy, takže jsem věděla zhruba co čekat a na knihu jsem se těšila.
První část knihy mě velmi bavila, vtáhla mě a já se často těšila opět na čtení, abych viděla kam se příběh hlavních hrdinek posouvá. Ze začátku mi bylo jasné co se odehraje mezi hlavními hrdinkami, avšak zvrat v druhé části mě překvapil. Co se třetí části týče, zkrátila bych ji klidně o sto stran. Soudní proces byl zdlouhavý a nudil mě. Knihy autorky mám hrozně ráda – líbí se mi zasazení do doby, jenž se děj odehrává a celkově vždy nacházím v autorčiných knihách zvláštní kouzlo a atmosféru, škoda jen, že tady soudní proces naprosto zabil události, jež se udály na začátku knihy a dal na začátek vlastně zapomenout.

28.10.2020 3 z 5

Poslední kniha Poslední kniha Pavel Trtílek

Ke knize jsem se dostala přes doporučení, avšak i zde platí: nesuď knihu podle obalu. Kniha je pěkná, avšak její obsah mě nenadchl. Ze začátku jsem si říkala, že kniha je taková snová, dokonce se mi i ze začátku líbila, ale jelikož zde nebyly žádné výkyvy a kniha se snově, ale plytce, táhla pořád stejně, jakoby rovná čára, kde se pořádně nic neděje a začala mě velmi brzy nudit. Postavy – Perička a psycholožka opisující ležatou osmičku byly neskutečně otravné a vždy když přišly na scénu tak mě neskutečně iritovaly. Díky častým zmiňováním hospod a neustálé vysedávání v nich změnilo knihu na takovou ódu na alkohol, respektive ódu na pivo, v čemž jsem neviděla příliš velký smysl. Tato kniha holt není nic pro mě.

07.10.2020 1 z 5

Nádherní poražení Nádherní poražení Leonard Cohen

Zvláštní kniha – čtení mě bavilo, ale musela jsem se i zároveň nutit knihu dočíst. Přeskočila jsem dvě kapitoly, ty dvě, kde je každé slovo napsané s velkým počátečním písmenem a jedná se o jakousi modlitbu či zaříkávání, pasáže vyprávějící pozadí postav a nebo příběh Kateřiny mě také bavily, pasáže právě psané různými výkřiky, náhodnými spleti myšlenek či celých myšlenkových pochodů mě nutily knihu odložit. Nejedná se však o knihu, jejíž přečtením bych ztratila čas, ačkoliv jsme se do dokončení nutila – kniha velmi dobře dokáže dovést k zamyšlení se. Ať nad příběhem, jeho spojitostmi a opakujícími se detaily napříč oběma vyprávěními, nebo nad sebou samým.

04.10.2020 3 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Můj první Kotleta. Ke knize jsem se dostala díky book clubu a ačkoliv jsem se jej nemohla nakonec zúčastnit, jsem asi i tak ráda, že jsem se k autorovi dostala. Ze začátku jsem měla problém asi s dvěma přirovnáními, protože mi v knize přišly jako pěst na oko, ale po začtení stránky ubíhaly a vtáhly do děje. Utopická budoucnost byla zajímavá, kvůli nadcházející hře Cyberpunk 2077 jsem si město hodně vybavovala tímto stylem. U zápletky bych pak možná vytkla konec, kdy mi přišlo že tak nějak vyšuměl, všichni se rozutekli a bylo to. Kvůli konci a také tomu, že ačkoliv mě kniha bavila, nezanechala ve mě hlubší pocit a po pár dnech si ji jakžtakž vybavuji, dávám hodnocení 3.

03.10.2020 3 z 5

Slavnost bezvýznamnosti Slavnost bezvýznamnosti Milan Kundera

Konečně se nám dostalo alespoň jednoho překladu z francouzsky psaných románů Milana Kundery.

Na knihu jsem se těšila, hned po koupi přečetla - se svými ani ne sto dvaceti stranami to byla chvilička - a můžu s jistotou říct, že mě nezklamala. Avšak i přesto to není ten typ jeho románu, který mě tak zasáhne a rozmělní, jako třeba moje nejoblíbenější Nesmrtelnost. Pořád ve mě rezonuje Slavnost bezvýznamnosti a příběh nenápadného přítele Quaqueligua. Zároveň se mi líbí propletenost a opakující se motivy, vyskytující se napříč tímto krátkým románem/románkem. Knihu si v brzké době přečtu určitě ještě jednou.
„Lidé se v životě potkávají, povídají si, disutují, hádají se, a neuvědomují si, že k sobě navzájem mluví z dálky, každý z rozhledny postavené na jiném místě v čase.“

06.09.2020 4 z 5

Boletus arcanus Boletus arcanus Miloš Urban

Ani u této knihy se opět nedalo popřít, že se jedná o dílo z dílny pana Urbana. Kniha měla svoji záhadnou atmosféru, trochu podivnosti u povah hlavních hrdinů, trochu podivností okolo nich a konec, jaký jsem nečekala. Kniha se mi líbila, ale i tak bych ji zařadila k těm slabším od autora.

08.08.2020 3 z 5

Interiér - Tvorba obytného prostoru Interiér - Tvorba obytného prostoru Boris Hála

Kniha se mi líbila. Byly zde pěkně popsány plochy od obecného řazení (veřejné/soukromé) přes rozdělení místností až po blízké seznámení s každou z místností. Kniha se nevyhýbá ani materiálům či tipům na efektivní bydlení. I přes její relativní tenkost obsahovala spousty informací, donutila mě více se zamyslet nad prostorem, který obývám a určitě mi pomohla vnímat více prostor.

09.05.2020 4 z 5

Povídky o lásce Povídky o lásce Tereza Schillerová

Povídky se mi líbily. některé více, některé méně, ale tak už to u povídek bývá.
Začnu s těmi, které mě oslovily méně: u některých mi přišlo, že mají velmi podobnou strukturu, mění se jen detaily a obsahují klíčová slova jako “ten pravý”, “objevil se on”, “krásný a vysoký”, “rozhodla jsem se, že na muže kašlu” a podobně. Z těch, které mě oslovily méně byly třeba Na samotě, Popelka, Srdce a rozum ve střídavé péči a nebo Z role do role. Naproti tomu se mi ale velmi líbily povídky, kde jsou ženy silné, vědí co chtějí a hlavě se sebou nenechají zametat a nebo se jednalo o povídky, které se lišily, byly více originální a díky nim byla kniha pestřejší. Jednalo se třeba o povídky Přísná účetní, Samospoušť, Slečna drsňák, Tady dobře hrajou a nebo
Konec to mít musí. Silnější a originálnější povídky pak převyšují počet těch slabších.

17.04.2020 4 z 5

Hokusai Hokusai Josef Hloucha

Malá a poměrně křehká knížečka o životě jednoho z nejznámějších japonských umělců, jenž vytvářeli obrazy pomíjivého světa ukijo-e. Každý snad zná jeho nejznámější obraz Velká vlna u pobřeží Kanagawy. Kniha mi ukázala umělcům život, avšak stále bych uvítala obsáhlejší informace a případné ukázky jeho prací.

14.04.2020 3 z 5

Pokud si dobře pamatuju, do knihy jsem se pokoušela začíst nejmíň třikrát. na první dva pokusy mi to moc nevyšlo, jelikož jsem neměla k běhání žádný vztah a do knihy se mi špatně začítalo. Avšak sama jsem se nějakým způsobem posunula a kniha mi velmi obrazně posloužila jakožto takový "úvod" doběhání. Hlavně co se překonání, přesvědčení sama sebe, že opět mám vyběhnout. Je zjevné, že běhání je součástí neodmyslitelně součástí autorova života a pokud mě, jakožto čtenářku jeho knih, zajímá i jeho život a myšlenky mimo romány, tak jsem si knihu musela dřív nebo později přečíst. Kromě běhání tu pak byly i pasáže týkající se psaní a nebo autorova života, což vždy okořenilo vyprávění.

14.04.2020 3 z 5

Dost dobře nenormální Dost dobře nenormální Denise Linke

Není to první kniha, s tématikou autismu kterou jsem četla a myslím že je vcelku povedená. Obohatilo mě, že jsem se zde dozvěděla i o jiných typech autismu (jako například má autorka knihy) a nejedná se o takovou tu hraniční distanci a uzavřenost od lidí, ale ukazuje, že se s touto poruchou dá žít plnohodnotný život, i když to někdy není jednoduché.

05.04.2020 3 z 5

V lidožroutově zahradě V lidožroutově zahradě Leïla Slimani

Knihu jsem měla přečtenou za jediný den, byla velmi čtivě napsaná, dokázala mě hned vtáhnout. Důvod, proč mě kniha zaujala, bylo hlavně téma, které v něm autorka rozebírá v rámci “problému” hlavní postavy – neustálá touha po mužích. Tělesná touha, kdy ji nestačí její muž, ale neustále touží po vícero mužích kolem. Bez ohledu na... všechno. A myslím si, že tato forma touhy, kdy žena touží po vícero mužích (a né jen po jednom), se v literatuře neobjevuje tak často, většinou tuto funkci zastávají muži. Konec byl zvláštní, ale uvěřitelný, zároveň mi přišel ale i velmi ironický.

04.04.2020 4 z 5

Mrtvý holky Mrtvý holky Miloš Urban

Olalá! Tak to byly vskutku povedené divné povídky! Spisovatele mám ráda pro jeho fantazii vytvářející velmi neobvyklé příběhy a v této knize je to jedna divnost za druhou! Povídky byly nejen strašidelné či místy nechutné ( *šmik*), ale i krásně nepochopitelné. Nejvíce se mi líbily povídky Běloruska, Žádný něžnosti či To strašný kouzlo podzimu, nejméně mě oslovily Občina či Pražské Jezulátko.

27.03.2020 4 z 5

Manuál pro uklízečky Manuál pro uklízečky Lucia Berlin

Kniha mě ze začátku překvapila. Je psaná osobitým stylem, který se jen tak nevidí. Zároveň je upřímný, surový i lidský. v povídkách se autorka věnuje rozpadlým či nefunkčním vztahům, závislostem, chudobě či nemoci a díky tomu vznikají velmi autentické části života různých lidí. Ať už lidmi smyšlených či skutečnými, s kterými se jistě autorka sama ve svém životě setkala. Co mě ale nejvíce oslovilo, čím byly povídky nejvíce nasycené, byla mexicko-americká atmosféra. Z povídek bylo neskutečně cítit jejich umístění, přišlo mi neskutečně reálné a pravdivé.

22.03.2020 4 z 5