alimraj1 alimraj1 komentáře u knih

Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Báječná kniha. Některé příběhy z Havlova života jsou tak jímavé, že si je čtu pořád dokola.
Originálně pojaté a velmi zábavné. 5*

22.04.2021 5 z 5

Yvetta Simonová a její osudoví muži Yvetta Simonová a její osudoví muži Pavel Vrba

Yvetta Simonová nepatří ke zpěvačkám mé generace a když se nějaké z kamarádek o ní zmíním, buď vůbec neví, o koho jde, nebo si vybaví dělení slov na archaismy a historismy... Je mi to líto, zpěvačka s tak krásným hlasem, která se prosadila v době, kdy zpěváci ještě uměli zpívat, si rozhodně zaslouží obdiv i po více než půl století!

24.10.2021 5 z 5

Vesnický román Vesnický román Karolina Světlá (p)

Ach, co mi to má nejoblíbenější autorka, Karolina Světlá, provedla!

Četbu Vesnického románu jsem stále odkládala, neboť jsem se a něj velmi těšila a chtěla si jej „vychutnat“ na dovolené. Byla to sázka na jistotu, neboť jsem již dříve četla Kříž u Potoka či Kantůrčici, které se mi moc líbily. Nakonec přišlo spíše zklamání. Plytký děj se míchal s nepříjemnými pocity, takže na tuto knihu raději pozapomenu a budu nadále dělat, jako by se nic nestalo. Karolinu Světlou na první příčce svých oblíbených autorek i tak ponechám.

12.09.2021 5 z 5

Oskar a růžová paní Oskar a růžová paní Éric-Emmanuel Schmitt

Na tuto knihu nikdy nezapomenu. Měla jsem ji hned přečtenou a poslední slova jsem dočítala se slzami v očích. Velmi silný a hlubokomyslný příběh...

Vřele doporučuji!

05.05.2021 5 z 5

Lidé u moře Lidé u moře Johan Bojer

Kniha, v níž je velmi pěkně vykreslena tehdejší doba. Příběh dokáže čtenáře natolik upoutat, že onen dotyčný u knihy prosedí věčnost a neustále si jednotlivé části dokola opakuje.
(Nejen) Za mě samozřejmých 5*

02.05.2021 5 z 5

Gregor a město pod městem Gregor a město pod městem Suzanne Collins

Je to delší doba, co jsem knihu četla, některá jména si už nepamatuji. Vím však, že mě velmi oslovila a vychutnávala jsem si každou její část. 5*

Divá Bára (4 povídky) Divá Bára (4 povídky) Božena Němcová

Jednoduše - léty ověřená klasika, kterou by si měl přečíst každý!

Luční kvítí Luční kvítí Kimberley Freeman

Na této knize se mi nejvíc líbí prolínání jednotlivých časových úseků a krásně popisovaná Austrálie.
Čtení šlo téměř samo - stačilo pár večerů. 5*

Císařské fialky Císařské fialky Vladimír Neff

(SPOILER) Od této knihy jsem nebyla schopna odvrátit zrak. Druhé pokračování Neffovy pentalogie jsem překvapivě četla dříve než díl první, ale nelituji toho.
Jak jsem zmiňovala v hodnocení Sňatků z rozumu, moc mi chybí paní Valentina, kterou místo ní nahradila postava nová, pro mě nesympatická Marie. Lízu vystřídala Hana Váchová (Bornová), která je mi ovšem milejší než věčně nespokojená Líza.

I tak hodnotím velmi kladně. O něco slabších, ale poctivých 5*.

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Rozhodně kniha k zamyšlení. Ne však k tomu povrchnímu, které vyžaduje snad každá přečtená kniha, ale rozhodně k hlubšímu, uspořádanějšímu, na vyšší úrovni.
Tak či tak mě přemíra různých náhod ke konci už trochu lezla krkem, ale ostatně si přiznejme, že příběhy bez náhody nejsou snad ani pravými příběhy.
Nepovažuji to tedy za něco neomluvitelného.
Jediným problémem, spíše mojí osobní chybou, byl fakt, že mi snad ani jedna postava během čtení nebyla příliš sympatická, obzvláště hlavní hrdinka. Asi tomu tak ale vzhledem k povahám postav mělo být.

Kniha je velmi čtivá, doporučuji ji snad úplně všem, kdo mají alespoň trochu rádi závan vědy a rozporů vědy s běžným životem, rodinných tajemství či atmosféry přelomu padesátých a šedesátých let.
Určitě někdy vyzkouším i anglický originál.

09.07.2023 4 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Velmi zajímavá a hlavně originální kniha. Nezávislým milovníkům fantasy žánrů doporučuji.

23.04.2021 4 z 5

Obsahy z děl české literatury Obsahy z děl české literatury Libuše Ulrichová

Vždy, když přemýšlím, co bych si přečetla, nahlédnu do této brožury. Nikdy pak nevím, co dřív číst...

Zuzanka a její další příhody Zuzanka a její další příhody Catherine Metzmeyer

Jako malá jsem tuto knihu plnou přenádherných ilustrací měla tak ráda, že jsem neustále někoho prosila, aby mi ji četl. Když jsem již uměla číst sama, nadala jsem ji z ruky...
Krásných 5*

22.04.2021 5 z 5

Nezapomenutelné legendy: Vraždy, polopravdy a otazníky Nezapomenutelné legendy: Vraždy, polopravdy a otazníky David Gardner

Člověk si nikdy nemůže myslet, že bude všechno vědět. Vždy je spousta možných variant a je těžké mezi nimi nalézt tu správnou.
Tato kniha ukazuje ty nejpodstatnější informace a stručně popisuje, co se vlastně přihodilo. Příjemné počtení.

22.04.2021 4 z 5

Školní atlas světa Školní atlas světa kolektiv autorů

Především díky němu jsem si oblíbila zeměpis...

05.05.2021 5 z 5

Královny ošklivek Královny ošklivek Clémentine Beauvais

Dost potrhlá kniha, asi se k ní už vracet nebudu.
Doporučuji v případě, že chcete číst něco, nad čím se nemusí přemýšlet.

23.04.2021 3 z 5

Esmeralda a další příběhy o kočkách Esmeralda a další příběhy o kočkách Stella Whitelaw

Nečtu celou knihu najednou, ale každou povídku zvlášť s delšími odstupy. Považuji je vždy za příjemné vsuvky mezi jinou četbou.

23.04.2021 5 z 5

Podzim, na který nezapomenu Podzim, na který nezapomenu Robin Constantine

Typický moderní románek mající kořeny „za velkou louží“. Pro pár dlouhých podzimních večerů v pořádku, víckrát však již asi ne...

23.04.2021 4 z 5

Myslivcův rok - Jaro Myslivcův rok - Jaro Jan Vrba

Moje srdcovka - tetralogie (jestli to lze tak nazvat...) Jaro, Léto, Podzim a Zima. Knihy mám po dědečkovi, který byl vášnivým myslivcem a vždy, když je vidím, si na něho vzpomenu.

Krásky Krásky Jen Calonita

Knihu s tak předvídatelným dějem jsem ještě nečetla, ale moc jsem si ji užila.