AlbionFoxyFox AlbionFoxyFox komentáře u knih

Děvčata z Osvětimi Děvčata z Osvětimi Sylwia Winnik

Pro mě další z mnoha knih s tématikou holocaustu a opět jsem při čtení téměř nedýchala. Tím, že jsem zároveň četla Dějiny Polska, pro mě bylo nesmírně přínosné zkombinovat si informace o polském odboji a osudech polských žen, které do něj byly více či méně zapojeny. Nesmírně oceňuji fotografie doplňující text, mnohé z nich jsem neznala. Byť příběhy mnohdy popisovaly tytéž momenty a aspekty, zároveň byly unikátní. Každý by si měl alespoň jednu podobnou knihu přečíst.

04.04.2021 5 z 5

Rituál Rituál Adam Nevill

Za první část knihy bych klidně dala 4, 5 hvězd, líbila se mi ponurá atmosféra, pro mě osobně je nesmírně děsivá představa ztratit se v nekonečném lese, navíc s děsivými pozůstatky staveb a lidí, takže fakt jsem kapitoly hltala. Ale druhá část byla vyloženě brakovitá, zbytečně táhlá a konec byl nijaký, těžko uvěřitelný. Proto dávám průměr.

02.04.2021 3 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Pomalejší rozjezd, případ sériového vraha byl originální a zajímavý, škoda, že mu nebylo věnováno více prostoru na úkor korupční aféry, bez té bych se obešla. Mrzelo mě, že nebylo věnováno moc času hlavním postavám. Druhá polovina knihy byla akčnější a čtivější, ale i tak dávám o hvězdu méně než předchozím dílům.

30.03.2021 4 z 5

Klikatá cesta Klikatá cesta Brian Freeman

Další případ mého oblíbeného Frosta (a Shacka). Sice mě moc nezaujalo prostředí a motivy a celková atmosféra neustálé špionáže, ale kniha byla napsaná nesmírně čtivě, byla plná zvratů, neskutečně akční. Musela jsem jít spát později a dočíst ji, i když můžu říct, že posledních pár řádků knihy způsobilo, že jsem se pak vztekala a nadávala ještě notnou chvíli po odložení :) doufám, že bude další díl, ať mám klid.

26.03.2021 5 z 5

Pustina Pustina Stina Jackson

Kniha se mi četla velmi dobře, líbila se mi ponurá atmosféra i zajímavé postavy. Ale příběh byl na mě málo napínavý, děj plynul tak nějak mdle až to rychlého, byť překvapivého konce. Mnoho otázek však zůstalo.

22.03.2021 3 z 5

Praha v srdci Praha v srdci Renáta Fučíková

V knize jsem si mnohé připomněla, mnohé se dozvěděla, lépe se zorientovala v mém oblíbeném městě a naladila se na další návštěvu. Grafická úprava nemá chybu.

20.03.2021 4 z 5

Dívka, žena, jiné Dívka, žena, jiné Bernardine Evaristo

Knihu jsem četla v originále a byl to zážitek, nejen díky formě, jakou byla psaná. První dvě části jsem moc nepobírala, pak jsem se ale začetla. Velmi mě bavily protínající se osudy postav. V závěru mi dojem kazily úvahy a dialog mezi Ammou a Dominique. Úplný závěr byl příjemným překvapením.

19.03.2021 4 z 5

Ravensbrück - Život a smrt v Hitlerově koncentračním táboře pro ženy Ravensbrück - Život a smrt v Hitlerově koncentračním táboře pro ženy Sarah Helm

Nesmírně obsáhlá a podrobná kniha. Čtení bylo vyčerpávající, ale rozhodně stálo za to. Události byly popisovány detailně, ale kvůli jejich brutalitě mi bylo zatěžko mnohdy věřit a představit si.

13.03.2021 5 z 5

Kůže Kůže Mo Hayder

Kniha mě bavila díky různorodým postavám, různým případům a celkové čtivosti. Jsem spokojená.

03.03.2021 4 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Knihu nešlo odložit. Její strohý styl pro mě umocňoval dopad slov a nad příběhem budu dlouho přemýšlet.

28.02.2021 5 z 5

Belzec, Sobibor, Treblinka Belzec, Sobibor, Treblinka Jicchak Arad

Kniha je nabitá fakty a díky neosobnímu jazyku a stylu na mě dané informace působily ještě intenzivněji. O těchto třech táborech jsem měla jen běžné povědomí a přečtení této publikace mi mnoho dalo včetně tipů na další obdobné tituly.

26.02.2021 5 z 5

Ilustrované dějiny českého národa Ilustrované dějiny českého národa Alena Křivánková

Z prvních kapitol knihy byla patrná závislost na kronikách dané doby, ale postupně se to zlepšovalo. Kniha je psaná krásnou češtinou, ilustrace jsou perfektním doplňkem a byť je mnohdy přítomen silný národní akcent (jak je patrné i ze samotného názvu), je kniha výbornou kombinací odborného a populárního.

24.02.2021 5 z 5

Nikdo nás nečekal Nikdo nás nečekal Helga Hošková-Weissová

Přečteno za den. Na přednášce paní Helgy Weissové jsem byla se třídou a jsem velmi ráda za možnost paměti si přečíst. Kniha je výborně koncipována, skvělé jsou fotografie, po Deníku autorky je to skvělé doplnění jejího dalšího osudu.

20.02.2021 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Díky čtenářské výzvě jsem se vrátila o víc než čtvrtstoletí zpět, kdy mi maminka jako malé holce knížku předčítala a to mě motivovalo naučit se ve 4 letech číst. Teď jsem si čtení vychutnala, byť mi vadily neustálé krvavé scény, užila jsem si nádherné vyprávění o životě v krajině, kterou dnes tak ráda cestuji.

20.02.2021 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě a ani jsem moc nečetla, o čem má být. Když jsem dodatečně zjistila, že spadá do kategorie románů pro ženy, trošku jsem se bála, tento žánr mi je vzdálený, ale příběh byl skvěle poskládaný, napětí dodala nevyjasněná vražda a konec byl velmi překvapivý. Byť mi zpočátku dělal problém velký počet postav, kapitoly byly napsané tak, že jsem brzy měla jasno. Kniha mnohonásobně předčila mé očekávání.

16.02.2021 5 z 5

Sbohem, armádo! Sbohem, armádo! Ernest Hemingway

Hemingway asi není šálek mé kávy, je to pro mě po Fiestě druhá zkušenost a asi neumím dostatečně číst mezi řádky, ale příběh mě nezaujal, doufala jsem ve více válečnou tématiku a vlastně nevím, co ve mně kniha vyvolala nebo měla vyvolat. Jsem ráda, že jsem ji dočetla.

09.02.2021 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Nádherná kniha. V začátku jsem nevěděla co čekat, děj se rozjížděl pomaleji, ale najednou se příběh rozběhl a líčení událostí v ghettu a poté Osvětimi bylo nesmírně působivé, knihu nešlo odložit. Závěr byl strhující. Kniha patří k nejlepším, co jsem k tématu holocaustu četla.

06.02.2021 5 z 5

Veterinářka Veterinářka Gillian Hick

Velmi příjemně napsaná kniha, byť humorná zase tolik nebyla, ale utvrdila mě v tom, že jsem se kdysi dobře rozhodla, že se přece jen raději veterinářkou nestanu :)

03.02.2021 4 z 5

Střepy života Střepy života Brian Wallace

U knih na téma holocaustu navíc ještě psaných přímými účastníky se dává velmi těžko nižší počet hvězd než 5. V úvodu knihy jsem měla pocit, že v tomto případě tomu bude nejinak. Začátek byl strhující, nevadily mi střídavé kapitoly z pozdější doby. Od poloviny knihy ovšem na mě zápisy působily zmateně, neorientovala jsem se a kapitoly v USA se začaly ve svém poselství opakovat. Po velkém množství přečtených knih na toto téma jsem musela uznat, že se jedná o průměrnou publikaci.

01.02.2021 3 z 5

Slepec Slepec Christine Brand

Začátek byl na jednu stranu rychlý a zajímavý, ale potom od cca 50. strany do poloviny mě kniha nudila. Nic moc se nového nedělo a nedokázala jsem si vytvořit větší sympatie k žádné z postav. Na druhou stranu poslední třetina knihy měla spád, byla napínavá, bavila mě.

30.01.2021 4 z 5