alabra alabra komentáře u knih

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Tentokrát se mi neposlouchalo tak dobře, jako obvykle u tohoto autora, místy zbytečné opakování již známého, dost dlouhé úvahy, což mám jinak ráda, ale tady to bylo už nad rámec, vadí mi, když hrdina pochopí něco, co je už čtenáři známo, až za delší čas. A také to opakované rytí hřebíku v otevřené ráně (smrti manželky) bylo pro mě za hranou. Proto dnes pouze tři hvězdy u jinak oblíbeného autora.

24.06.2023 3 z 5

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

Nečekaně komplikovaná zápletka, která nás neomylně vede proti směru času, až na konci zajistí naprosté propojení všech sebevíce odlišných faktů. Znamenité. Autor je můj oblíbený.

19.06.2023 5 z 5

Zakladatelka rodu Zakladatelka rodu Cynthia Harrod-Eagles

Je to romantická červená knihovna zasazena do historického rámce bojů Růží ve staré Anglii, jako historický román bych to určitě neoznačila.

15.06.2023 3 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Čtivé, zajímavá a dokonalá logická myšlenková výstavba, napětí, výborná kniha

14.06.2023 5 z 5

Stín ve dveřích Stín ve dveřích Tim Weaver

Posloucháno jako audiokniha, nemohu nepochválit, napětí, vtaženost do děje, úvahy postav, to vše se mi líbilo.

14.06.2023 5 z 5

Jan Masaryk – pravdivý příběh Jan Masaryk – pravdivý příběh Pavel Kosatík

Velmi si cením zpracování informací, odhalujících důležitý výsek našich dějin. Nestranný pohled na aktéry jakkoliv vysoce postavené na žebříčku důležitosti vytváří nový pohled na dobu i osobnosti. Po mnoha knihách o Janu Masarykovi a zcela nemožném filmu konečně dobrá práce.

12.05.2023 5 z 5

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Krásná, hýčkaná, sobecká, egoistická mrcha, která reálně uvažuje, ostatní využívá ve svůj prospěch. Jediné ji dokáže oslovit: Ashly, její láska k němu řídí veškeré chování a jednání. Jemu daný slib a nelítostná válka z ní vychovají ráznou, energickou ženu, která je ochotna převzít odpovědnost za životy jiných lidí odkázaných na ni. I přesto u ní zůstává hybatelem všech činů vlastní ego. Úžasně zachycená dračice plná vzteku, pokud není po její vůli. Autorka reálně zachycuje i hrůzy války, která zaskočila Jižany nepřipraveny na všechny ty obludnosti, ostatně jako každá válka viděná a prožívaná zblízka.

26.02.2023 5 z 5

Oko světa Oko světa Robert Jordan (p)

Poslouchala jsem jako audioknihu a byla spokojená. Zásluhu na tom má i pan Soukup, který byl úžasný předčitatel. Určitě si poslechnu i další díl.

19.02.2023 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Taková trochu červená knihovna, příroda je krásná, lidé až na výjimky oškliví, závěr překvapující. V náznaku rasismus, maloměšťáctví, nepochopitelná necitlivost, krutost obyvatel městečka, hodně věcí nedořešeno, například sourozenci. Kniha zdlouhavá, postavy ploché, většinou bez vývoje.

07.02.2023 3 z 5

Na kole přes Afriku Na kole přes Afriku Tadeáš Šíma

Kniha se dobře poslouchala, určitě na tom má zásluhu i pan Ruml, který knihu načetl. Povídání o Africe, jejich krásách i záludnostech bylo příjemné, klobouk dolů před autorem, že se k takovému putování odhodlal. Vzhledem k délce trasy chápu, že nezabředával do podrobností a proto se možná jeví kniha jako málo rozpracovaná, já bych však kladně hodnotila záměr autora nastínit dojmy a pocity z tohoto putování, fakta můžeme najít přece jinde.

02.02.2023 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Příběh skvělý, úžasné napětí až do konce, spletitý příběh, perfektně vykreslené osobnosti, dokonce nepatrný vývoj hlavní postavy, to vše v superlativech. To, co mi hodně vadí, je technická záležitost, počet stran, kniha je hodně těžká a špatně se drží. Takže bych přivítala zeštíhlení, příběhu by to neuškodilo.

31.01.2023 5 z 5

Nikdo není doma Nikdo není doma Tim Weaver

Propletený chumel lidí a jejich osudů, který je pozvolna, možná až příliš pozvolna, rozmotáván hlavními postavami.

28.01.2023 4 z 5

Pavilón se smuteční vrbou Pavilón se smuteční vrbou Robert van Gulik

Této knize chybí trochu vzruchu, příliš poklidná, až líný děj nás zavádí do slavné minulosti význačných rodů, které se ukážou být ne tak velkolepé, jako spíš zvrácené. Je tam použito i slovo degenerované. Ale jinak opět klasika, takže spokojenost.

26.01.2023 4 z 5

Prípad čínskeho zlata / Prípad čínskeho jazera Prípad čínskeho zlata / Prípad čínskeho jazera Robert van Gulik

Opět příjemný poslech oblíbeného autora, nikdy nezklame. Hodnoty, které by měly být i dnes samozřejmostí, bohužel ne vždy tak tomu je.

26.01.2023 5 z 5

Slavné případy soudce Ti Slavné případy soudce Ti Robert van Gulik

V tomto dílu jsem se trochu ztrácela, ale pobavil i tak.

25.01.2023 4 z 5

Prípad čínskeho zlata Prípad čínskeho zlata Robert van Gulik

Opět dokonalé, smysl pro čest, spravedlnost, lidskost, ale také soucit, cit pro lidi kolem sebe, v každém díle mohu jmenovat samé superlativy. Poněkolikáté a stále výborné.

22.01.2023 5 z 5

Básnik a vražda Básnik a vražda Robert van Gulik

Opět skvělý styl vyprávění, děj se odvíjí pomalu, ale nezadržitelně, odkrývají se vášně, lásky a nenávisti, to protkáno filosofií, výchovou, životním stylem nesmírně chudých i bohatých obyvatel dávné historie. Už poněkolikáté dokonalé.

21.01.2023 5 z 5

Čínske vraždy v bludisku / Čínske vraždy klincom Čínske vraždy v bludisku / Čínske vraždy klincom Robert van Gulik

Soudce Ti mě nikdy neomrzí. V žádné podobě. Tentokrát audiokniha ve slovenském nastudování, naprosto boží.

19.01.2023 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Moje první kniha od tohoto autora a moje pocity jsou rozporuplné. O čem to vlastně je? V každém případě kniha nutí tak či onak k zamyšlení. Asi zkusím ještě další díl a udělám si jasno, zda je to můj šálek kávy.

19.01.2023 3 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Severská mytologie je přitažlivé téma, tady se však objevila pouze v názvu knihy, dál s tématem není pracováno, snad jen v náznacích. I tak je tu dost záležitostí, které vás osloví. Knihu jsem si poslechla, přiřadila bych ji k odpočinkovým knihám. Mnoho zajímavých témat je načato a nedopracováno, to mi asi vadilo nejvíc. Přesto si kniha určitě získá čtenáře.

17.01.2023 4 z 5