Aghatte Aghatte komentáře u knih

Dlouhán odnaproti Dlouhán odnaproti Táňa Kubátová

Rozkošná a úsměvná pohádka pro velký holky.
Sedlo mi to, přečteno za dopoledne.
Autorku znám jen podle jména, vidím, že se jejich knih bát nemusím, určitě se po další ráda poohlédnu.

03.12.2023 5 z 5

Fantom propasti Fantom propasti Irene von Velden

Spíše červená knihovna než cokoliv jiného.
Krásná obálka a lákavý název,
příběh ale dosti jednoduchý a nudný, vše bylo krásné a něžné

01.12.2023 1 z 5

Jak se do lesa volá Jak se do lesa volá Marie Horová

Vyšetřování zajímavé, ale postavy mi prostě k srdci nepřirostly.
Kdybych měla napsat referát, jaká je Lenka, Martin, Patricie, tak vím jen, že jsou. Kladou dotazy a jinak prostě nic. Nic o nich nevím. Ještě průhlednější je Gaia, o té si myslím, že si ji Martin jen vymýšlí.

29.11.2023 2 z 5

Předehra Předehra Radka Zadinová

Nepochopila jsem ji vůbec.
Je prostě divná.
Deprese a beznaděj, nic jiného, nic, co bych chtěla ještě číst.

26.11.2023

Proklínám Tě, lásko Proklínám Tě, lásko Radka Zadinová

Brr, fakt divný, ujetý.

26.11.2023 odpad!

Když svítí hvězdy Když svítí hvězdy Markéta Harasimová

Opět knížka o tom, jak naivní puberťačka
“ miluje “ záporáka, a odmítá hodného kluka.
Rodiče zde jsou popsáni tak kladně a chápavě, až to působí jako parodie.
Nevím, zda má autorka osobní zkušenosti s predátory, ale téměř pokaždé vykreslí toho hajzla obzvláště odpudivě, u knih s násilím opravdu brutálně, že člověk nechápe, jak ho může dívenka 3/4 knížky milovat a nechat se ponižovat a využívat.
Hvězdičku za návrat v čase do 90. let.

26.11.2023 2 z 5

Rozcestí Rozcestí Markéta Harasimová

Poněkud naivní příběh, ale kdyby mi bylo 18., přečetla bych ho s větší chutí. Nikdy jsem tyto dívčí a ženské romány nečetla, líbila se mi Zdena Frýbová a dál jsem v české tvorbě nedošla. V předpubertě to byla řada Veronika, tu jsem asi přelouskala celou, ale ke knihám z edic Petra, Erika, Vikend a Akcent jsem cestu nenašla. Nyní mám období, kdy jsem přetížená bestsellery a holocausty a vraždami, tak mám nakoupen valník knih po 5 korunách právě z těchto edic.

Hrdinka je nesympatická rozmazlená husa, co nesmyslně žárlí. V podstatě okamžitě, co na chodbě zahlédne krásnou sousedku, vyhodí
( novo ) manžela od stolu i lože.
Mamince sice vyčítá absenci citu, ale její prachy ji nesmrdí.
V práci se moc neohřeje, napřed si stále bere volno, aby si řešila své osobní věci, následně zůstane doma na rizikovém ( jak jinak) těhotenství.
Dále tam máme jako vždy několik tragických úmrtí.
Lásku dalšího muže odmítá, ale byt si od něj vezme.
Nepochopila jsem, proč dítěti rve lahev ( kterou, cituji : potvůrka, odmítá ), a nekojí ji.
Také k ní večer volá pohotovost a druhý den vyrazí s kočárem na nákupy. Plno nesmyslů, jako v každé knize autorky.
Konečná zápletka už je vrchol trapasu. To už bylo vážně moc.
Ale, jak říkám, v 18. bych to ocenila lépe. Vdavky, peníze, skvělá práce, nevěra, miminko, hepíček, to vše by mě bavilo.
Hvězdičku dávám za návrat v čase do dob telefonních budek a Felicií.

26.11.2023 2 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Nejsem cílová skupina, mystery nečtu, myslím, že peklo dokáže člověku udělat člověk sám o sobě až až.
Co hodnotím velmi kladně, je jazyk. Od autorky bych si ráda přečetla cokoliv “ normálního.
To, co dokáže vykřesat z jazyka českého, je nádherné.
Pokud je pachatelem něco, co ve skutečnosti není, tak mě to prostě nebaví, nevěřím, a tím to pro mě ztrácí hodnotu. Nejsem schopna a ochotna se na tu vlnu naladit, přijmout to.
A otevřený konec je doslova podraz na čtenáře.

24.11.2023 2 z 5

Zámek u vřesoviště Zámek u vřesoviště Irene von Velden

Na můj vkus je tam příliš vévodkyň, princů a hlavní hrdinka má lautr houby co na práci, jen pije kávu, utrácí hraběnčiny peníze, odpočívá a prochází se, aby jí vyhládlo.
Jo, vlastně jí jde o život :-)
Ale myslím, že dřív ji zabije kofein a cholesterol.
Trochu nudné a rozhodně se to moc do edice nehodí, je vidět, že autorka je doma v Zámeckém románu.
Slabší, i na četbu do vlaku,
a chlap by to asi nedokázal přelouskat vůbec.
Horor nečekejte, spíš jatka v podobě tuctu otrávených zajíčků ušáčkůještěže má hraběnka za kámoše bývalého policejního radu :-D

23.11.2023 2 z 5

Život nezklame Život nezklame Jiřina Dvorecká

Další kniha mého mládí a dospíváni. Tylku jsem milovala a moc jí fandila.
Četla jsem opakovaně, nikdy mě nepřestala bavit.
Už je to asi 40 let, stále ji ale mám a jednou ji opět otevřu.
Třeba pro svou vnučku, dá-li mi někdy panbu nějakou :-)) Ta bude zírat, až odložíme mobil a ponoříme se o 100 let dozadu do mouky a marcipánu.

23.11.2023 5 z 5

Střípek pro štěstí Střípek pro štěstí Marie Flieglová

Moje oblíbená kniha v pubertě.
Nevím, kde se u nás vzala, asi ze zrušené závodní knihovny.
Nevím ani, kdy jsem ztratila touhu číst stejné knihy stále dokola.
Tato mě velmi bavila, příběh šikovného děvčete v kanceláři jsem přečetla snad 300x, a ještě dnes si vybavím nějakou pasáž.
Knihu určitě stále doma mám, a jednou ji opět otevřu.

23.11.2023 5 z 5

Miriam Miriam Markéta Harasimová

Vynechám naprosto děsivou obálku, to nemá člověk slov.
Příběh citově plochý, bez emocí vyprávěný, a na druhou stranu samé kudrlinky, škádlení a čertovské jiskřičky v očích, dloubání do žeber.
Kamarádka Anna ( ikdyž jejich přátelství - nikoho jiného prostě neměly ) má přes rok anorexii, a “už i manžel si toho všiml ?
Překotný porod trvající 3 hodiny proč nevytočil 155 hned, jak začal? Předčasně narozená dvojčata asi o měsíc, co je na to divného? Neznám dvojčata narozena v termínu. Děti ihned po porodu spokojeně spaly, obě, aby se mohl v klidu věnovat mamince.
Měla asi 50 chlapů, ale když ji chytil Robert kolem pasu, instinktivně ucukla, a ucítila závan minulosti. Jeho dech páchl pivem, jako dech otce, ale najednou ji to vzrušovalo?
Vytáhne cizí ženskou nabouranou z auta, přitáhne ji do svého objetí, a už ji nechce pustit. Za pár minut už se válej v hotelu.
První část knihy je psána skokově, měsíc sem, rok tam, a v druhé části se nudíme u každého polínka přiloženého do kamen a každého kousnutí do buchty.
Miriam měla štěstí, že její zvrhlý otec měl prachy a včas zemřel, aby se mohla osamostatnit, a přehrabovat prachy vidlemi, co kdyby to byl zadlužený ožrala, co zde bude strašit 50 let?
A taky měla báječné spalování, při tom, co sežrala, by každá normální žena byla jako almara.

Prostě scifi já nečtu, tak nevím, proč to dělám.

19.11.2023 1 z 5

Nefritová lilie Nefritová lilie Kirsty Manning

Opět střídání postav a časových rovin...
Námět trochu okoukaný, v každé druhé knížce se někdo někam vydá pátrat, jak to bylo za války a čí je to dítě. A cestou většinou potká svůj osud. Zde bylo trochu netradiční prostředí, ale že by mě kniha uchvátila, nemůžu říct.

Neumím si představit, že bych tyto knihy kupovala a hromadila doma v knihovně.
Mám knihovnu plnou oblíbených autorů a nadčasových děl, knížky, ke kterým se ráda vracím. To, co produkuje současné tvorba, je jednak jako přes kopírák, a jednak nemám chuť vzít knihu znovu do ruky.
Vracím do knihovny a půjčím si zřejmě něco obdobného...

13.11.2023 2 z 5

Osmnáct... Osmnáct... Markéta Harasimová

Více než kdy jindy platí, nesuď knihu podle obalu. To by Erika a Petra neprodaly ani řádek. Za 5 korun z antikvariátu a ještě vyřazena z knihovny. Večer jsem otevřela, do půlnoci přečteno, nešlo odložit.
Hutný děj bez zbytečné omáčky rovnou na dřeň problému. Kdo někdy byl zamilovaná puberťačka, ví, jak je všechno přehnané. City, pocity, láska, nenávist. Zdá se to přehnané, ale za mého mládí tak děvčata reagovala. Nevím, jak je na tom mládež dnes, celá společnost je nemocná
Nejlepší, co jsem od autorky četla. Většinou jsou to bláboly, ale zde byla ještě skromná, a snažila se zachytit problémy tak, jak jsou. Verča byla nešťastná, o to více kolem sebe kopala a odmítala pomoc, její sebedestrukce dospěla do konečné fáze. Rodina naprosto zklamala, a reakce matky byly horší než pěsti agresora.
Sluníčkový konec je jediné, čemu nevěřím, suicidálni bulimička by šla štandopéde na uzavřené oddělení na psychiatrii, také nevěřím, že její blízkost u mrtvé feťačky
( zapoměla tam navíc všechny své věci ), by nechala příslušné orgány chladnou a nikdo ji ani nevyslechl.
Postava zamilovaného doktůrka působila směšně až ujetě, jeho kočičky, berušky, holčičky ve mně vzbuzovaly podezření, že jde o dalšího magora, kterej využije slabou a méněcennou holku.

Mám objednáno ještě Miriam, tak jsem zvědavá, ale už se i těším :-)

12.11.2023 5 z 5

Říkali jí Meluzína Říkali jí Meluzína Maja Merling

Někdo by měl Maje říct, ať napíše pořádnou knihu, a já budu první, kdo si ji koupí.
Opět čtivá zajímavá povídka, moc mě to bavilo.
Tajemné prostředí ostrůvků Scilly,
tajemství zlaté sošky, přála jsem si,
aby to mělo o 200 str. více.

11.11.2023 5 z 5

Se džbánem pro vodu Se džbánem pro vodu Marie Horová

(SPOILER) Já bych to čtivé nenazvala. Nudné popisy cesty a řeky a silnice stále dokola, šel tam a šel sem, a zase zpět, 200 str. tam vůbec nemuselo být, a byla by z toho krátká povídka. Kdybych měla na práci už jen ležet a číst, tak budiž.
Pachatel zjevící se hned na začátku, a pak až na konci je okoukané, tudíž překvapení se nekonalo. Osoby mi nepřirostly k srdci ani jediná, snad trochu snesitelný byl Knihovník.
Mám pocit, že celé slavné pátrání nikam nevedlo, a případ se vyřešil tak nějak sám. Policie ani její úžasný poradce mě o svých kvalitách nepřesvědčili.
Podruhé už knihu číst nebudu.

11.11.2023 2 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Na autorku se chystám už roky, ale vždy bylo, co číst jiného.
Včerejší probdělá noc mi vtiskla do ruky tuto knihu.
Musela jsem se podívat, zda nedržím Jiráskovo Temno...
Překvapila mě ta hustá deka nad celou knihou. Byla jako ten smog nad městem.
( Přiznám se, že ta města mi dávala zabrat, kromě zmíněné Prahy jsem nechápala, ve kterém se zrovna děj odehrává ).
Stát řídila strana, nemocnici lékaři a vrchní sestry, rodinu rodiče, a město drbny a kadeřnice.
Sylvie mohla jen stát v pozoru a s hlavou sklopenou poslouchat rozkazy.
její jediná revolta byla, že "klofla doktora", což ji nebylo nikdy a nikým odpuštěno.
Postava Oldřicha byla vyloženě odpudivá, kromě toho, že se na ni sápal překypujíc touhou, kdykoli se dostal do jejího rádiusu, se na nic jiného nezmohl.
Klofnout takového doktora považuji za vítězství Pyrhy.
Popis komunistické svatby a porodu byl jako noční můra. Korunu tomu nasadil prvomájový průvod.
A to, že všichni všude hulí a pijou kávu považuji za nemocniční klišé té doby.
I já pamatuji doby, kdy se normálně kouřilo na sesterně, člověk psal papíry a vedle přetékal popelník...
Takže, nebyla jsem četbou potěšena a myslím, že dnešní ženy neosloví vůbec. Oboje rodiče vyzněli jako banda ze 17. století, ač stále zaznívalo, není přece středověk. A podezřívám novopečeného dědečka, že by slzu rozhodně neuronil, kdyby prvorozený vnuk byl holka....
Nedivím se, že jediné, čím se lidé bavili, byl sex a chlast, celých 40.let. Z celé knihy jsem nepocítila ani střípek naděje, něco pěkného. Jediná kladná postava - mateřsky starostlivé sousedky, začala brzy lézt na nervy nejen mně, ale i Sylvii.

09.11.2023 2 z 5

Jsi můj osud Jsi můj osud Markéta Harasimová

Proč je v anotaci psáno, že Magdina rodina je nefunkční a bez citu?
Byla naopak jako vystřižena z příručky o rodině, všichni tak trapně kladní a chápaví.
Vrátila jsem se o 30 let zpět. Dokonalý posun v čase.
V pubertě za totáče podobné “dívčí románky četla každá holka. Jazyk a prostředí odpovídá době vzniku, čerstvého postkomunismu, podniky, večírky, organizovaný Silvestr, zlepšováky, Olcity a Felicie, uhlí na dvorku a bublanina ve spíži, blůzky a kostýmky, postsoudruzi na postech ředitelů a do toho dívky prahnoucí po skutečné a jediné lásce a milování. Učení, maturita a nechtěná těhotenství.
Jako pohled do minulosti docela zábavné, ale rozhodně ne nadčasové, dnešní mládež asi neosloví. Není tam ani jeden upír :-))

05.11.2023 2 z 5

Satanovo venkovské sídlo Satanovo venkovské sídlo M. R. Richards (p)

Děsná ptákovina plná zohavených tlejících mrtvol.
Plné nelogických jednání démonů, kdy mají a nemají moc, byl to takový blábol, co nedával moc smysl.

05.11.2023 odpad!

Nejkrásnější dar Nejkrásnější dar Markéta Harasimová

Chápu, že na 160 str. nejde nijak prokreslit charaktery, ani rozvíjet složitější příběh. Ovšem toto bylo jen miluje mě, nemiluje, miluju ho, nemiluju, ne, miluju toho druhého.
Semtam sebou flákla vysílením na zem, a hned přispěchal švarný mládenec na pomoc. A co víc, okamžitě po ní zatoužil, ona po tom prvním ne, a po tom druhým ano...
Pak to zase bylo jsem těhotná, nejsem těhotná.
Chudák její zaměstnavatel, napřed si dávala každou chvíli volno, aby se mohla z té země sebrat a zamilovat, a nakonec se slovy "vrátím se s výpovědí pro své věci", zdrhla z práce úplně.
Šišlající chlapeček a babička v nemocnici to už byl jen vrchol mé míry tolerance.
Zhnuseně jsem zaklapla a litovala 50kč, kterou jsem za ni dala.

P.S. příšerná obálka, a nicneříkající název, ale to byl v devadesátkách v této edici běžný jev

04.11.2023 odpad!