Adee.K Adee.K komentáře u knih

Čarodějka Čarodějka Kristina Hlaváčková

Celou sérii jsem nedočetla a ani to nemám v plánu. První díl mi přišel zajímavý, ale tak nějak průměrný. Ty další už mi přišly moc zdlouhavé.

03.03.2021

Padlí andělé / Leviatan Padlí andělé / Leviatan Thomas Sniegoski

Co k tomu říct. Tato série mě moc nezaujala. Možná to bylo tím, že mě moc nezajímají knihy zaměřené na náboženství, možná stylem psaní, těžko říct. Prokousala jsem se několika prvními díly a pak jsem to vzdala.

03.03.2021

Volání z hlubin Volání z hlubin Tanya Stewner

Ze začátku mě to bavilo, ale pak mě nadšení pomalu opouštělo. Děj mi přišel předvídatelný a spíše pro mladší.

03.03.2021 4 z 5

Les rukou a zubů Les rukou a zubů Carrie Ryan

Tuhle knihu jsem četla už hodně dávno. Nicméně si pamatuji, že mě moc nebavila. Děj mi ze začátku přišel průměrný, ale čím dál tím víc jsem se musela do čtení nutit. Druhý díl už jsem tedy nečetla.

03.03.2021 1 z 5

Drakie Drakie Sophie Jordan

Tuhle sérii jsem četla když mi bylo kolem dvanácti a naprosto jsem si ji zamilovala. Dlouho to byla má nejoblíbenější série. Dnes už bych to asi neřekla, z podobných knih už jsem vyrostla, ale vím, že jsem z toho byla naprosto nadšená.

03.03.2021 5 z 5

Diabolik Diabolik S. J. Kincaid

Sci-fi moc nevyhledávám, ale podobně jako Illuminae (které mám ale raději), mě kniha dokázala vtáhnout do děje. Pokud ale nesnášíte moc dobře násilí, asi pro vás nebude ta správná volba. Jelikož je hlavní hrdinkou geneticky vyšlechtěný stroj na zabíjení, krvavé scény nás provází celým dějem a rozhodně se s námi nemazlí.

Na začátek bych chtěla zmínit skvělé provedení obálky, která se podle mě k příběhu opravdu hodí. Což se s takovou jistotou o některých knihách říci nedá.
Osobně mám ráda knihy, kde je hlavní hrdina či hrdinka záporák. Tohle sice není tak typický příklad, protože Nemesis je ve své podstatě "hodná" (jen věci vnímá podle svého), ale rozhodně mě bavilo sledovat její myšlenky. Také se mi líbilo, že se Nemesis sice zásadně změnila, ale působilo to přirozeně, mohli jsme vidět, jak je se postupně vyvíjí. To samé platí u ostatních postav, změna charakteru zde byla naprosto logická a seděla k prostředí a situacím, ve kterých se nacházely.
Další, co se mi líbilo, bylo to, že jsem se velice rychle začetla. Hned v první kapitole se začne něco dít. A pokud se vám zdá, že děj pak zase opadne, tak máte částečně pravdu (to se ale dá očekávat, protože nás autorka teprve s knihou seznamuje). Ale zaručuji vám, že pokud se dostanete do druhé poloviny, nebudete se moct od knihy odtrhnout. Pak už je to ráz na ráz, další a další intriky, překvapení a nepředvídatelné tahy od lidí, o kterých si myslíte, že jim můžete věřit. Na to má autorka opravdu talent. Musím také zmínit romantickou linku, která byla naprosto přirozená. Necítila jsem zde žádné umělé nastrkování tím a tím směrem.

Ale příběh měl i své mouchy. Objevila jsem nějaké nepřesnosti a detaily, které zas až tak nedávaly smysl, ale nenarušovalo to děj tolik. Jednu drobnost ale zmíním. Jak může tvor, kříženec medvěda a lva, který nemá nic společného s psovitou šelmou začít štěkat, to mi vysvětlete. Toto mě dost iritovalo, ale jak říkám, jde jen o malinký detail.
Další věc je, že jsem se ze začátku moc neorientovala v označení postavení a funkce lidí (např. Imperátor, grandiloquy a podobně). To autorka moc nevysvětlila. Totéž si myslím o prostředí. Bylo málo vykreslené, nevěděla jsem, co si představit.
Další problém, který jsem měla, byl ve vztahu Sidonie a Nemesis. To bylo nejspíš tím, že angličtina nerozlišuje rozdíl milovat někoho jako životního partnera a mít rád jako kamaráda. Ze začátku to vypadalo jako kamarádství, ale pak jsem z toho byla stále zmatenější.
SPOILER
Další, co mi moc nevyhovovalo, bylo zakončení. Vrchol knihy mi přišel jaksi... zvláštní. Tyrus si celou dobu neví se svou babičkou rady, ale najednou si vzpomene, že mu kdysi něco slíbila a na tom je zvrat založený. Působilo to na mě, že autorka už knihu chtěla utnout, tak na poslední chvíli něco vymyslela.

Konečné hodnocení ale vnímám pozitivně, poutavý děj a kvalitní zpracování vyváží nedostatky. Celkově tedy hodnotím 3*/5*.

03.03.2021 3 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Nejspíš jsem na to moc stará no. Celé mi to přišlo nedomyšlené a předvídatelné.

17.02.2021 2 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Na začátku jsem měla trochu problém s postavami, protože se najednou vyhrnulo několik jmen a informací, že jsem to nestíhala sledovat. Později jsem si ale udělala ve všem (v rámci možností) jasno a kniha se četla sama. Přiznám se, že jsem měla problém se čtením jmen a nejspíš je vyslovuji špatně doteď :D. Do knihy jsem se zamilovala někde na sté stránce a schválně jsem četla pomalu, aby příběh neskončil i přes to, že mi Matthias s Ninou příliš nesedli. Podle mě by kniha neměla mít nálepku "pro mládež". Až na tu typickou romantiku, které tam stejně moc nebylo, by určitě zaujala mnohé dospělé. Je plná akce, takže se nebudete nudit a budete chtít hned skočit po druhém dílu

29.02.2020 5 z 5

Dívka z nočních můr Dívka z nočních můr Kendare Blake

První díl se mi líbil, ale nijak jsem se do knihy nezamilovala. Druhý díl mě nadchl ještě méně než první, myslím, že z nějakého důvodu mi nesedl styl psaní. Nicméně je to dobrá oddechová kniha a určitě se najde víc lidí, kteří budou spokojení.

23.02.2020 3 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Ze začátku mi chvíli trvalo než jsem se začetla, ale někde před polovinou knihy jsem začala stránky opravdu hltat. Co se týče té strašidelné stránky příběhu, nepřišlo mi to až tak děsivé, ale ani nemuselo, kniha je skvělá tak, jak je.

22.02.2020 4 z 5

Obsidio Obsidio Amie Kaufman

Od série jsem toho moc neočekávala, protože jsem nikdy nečetla sci-fi, takže jsem nevěděla. O to více mě kniha pohltila. Prostě... woooow Celou sérii jsem přečetla asi za týden, tak moc mě to bavilo. Nejlepší díl podle mě byl Illuminae, nevím proč, ale tady jsem se nejvíce sžila s aktuálními hlavními hrdiny. Jediné, co bych vytkla, je zápis děje při vesmírné přestřelce (však víte, to zvlněné písmo a podobně), těch tam ale nebylo tak moc, aby to ovlivnilo můj celkový názor na sérii. (Mimochodem, docela by mě zajímalo jak vznikl BeiTech, jak se z lidí postupně stávali vrazi co se nezastaví před ničím.) Takže za mě úžasná knížka u které se rozhodně nenudíte a moc moc doporučuji : )

21.02.2020 4 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Může obsahovat spoilery
Nevím co si o této knížce mám myslet. Zaujala mě svou originalitou, ale opravdu nechápu, proč se některé postavy chovají tak, jak se chovají. Sofie v jedné kapitole lituje všeho zlého a v další chce všechny povraždit. Kdyby se to stalo jednou (třeba na konci), to bych ještě chápala. Ale Sofie změnila strany nejméně třikrát. To není jediné, co mě zaráží, ale nebudu tady vše rozepisovat. Nicméně děj byl zajímavý a docela mě bavil, ale kniha bude spíše pro mladší čtenáře než já.

26.01.2020 2 z 5