a.k a.k komentáře u knih

Okouzlený kouzelník Okouzlený kouzelník Mary Stewart

Skvělá celá trilogie. Co dodat. Krásně zpracovaný příběh, který dokáže překvapit, i když legendu znáte.

23.08.2018 5 z 5

Meč krále Artuše Meč krále Artuše Mary Stewart

Velmi zdařilé pokračování příběhu. Kouzelník Merlin má úkol postarat se o bezpečí malého Artuše. Oproti prvnímu dílu byl počátek knihy trochu zdlouhavý, vyplněný z velké části popisnými statěmi. V okamžiku, kdy se Merlin setkává s odrostlým Artušem, sbližuje se s ním a začíná ho učit, nabývá kniha opět na čtivosti. Pak už se od knihy neodtrhnete.

23.08.2018 4 z 5

Kouzelník Merlin Kouzelník Merlin Mary Stewart

Podmanivý příběh malého Merlina, který navzdory útrapám svého původu objevuje své schopnosti a učí se u poustevníka ovládat své magické dovednosti.
Velmi čtivé a poutavé vyprávění o době, která předcházela narození budoucího krále Artuše.

23.08.2018 5 z 5

Kaldera Kaldera John Flanagan

Mladý skirl Hal má tentokát se svými přáteli, členy bratrstva Volavek, zachránit malého císaře, kterého unesl bezlítostný pirát na svůj ostrov.
Čím více dílů série mám za sebou, tím jsou osudy mladých hrdinů návykovější. I když v tomto jsem postrádala větší prostor pro mého oblíbence Ingvara.
Čtivý, krásný příběh plný pirátů, přátelství, napětí a dobrodružství na moři i na souši, který potěší duši nejen náctiletých.

21.08.2018 5 z 5

Omyl kronikáře Kosmy Omyl kronikáře Kosmy Jiří Dobrylovský

Kosmas dostane úkol od krále Vratislava, aby dohledal dávné předky královského rodokmenu. Pátrat není kde. Písemnosti z požadované doby neexistují. Kosmas spolu s neteří Luborou skládají nalezené indicie a na světlo se vynořují postavy, které jsou nám tolik známé.
Kdo by si rád nepřipomněl staré pověsti české o Krokovi, jeho dcerách Kazi, Tetě a Libuši, nebo praotci Čechovi. Příběh se čte dobře a děj má spád. Bavilo mě, jakým způsobem odkrýval Kosmas staré dějiny.

19.08.2018 4 z 5

Snaž se nedýchat Snaž se nedýchat Holly Seddon

Ani se nechce věřit, že kniha je autorčinou prvotinou. Je zde zahrnuta celá škála atraktivních témat. Od precizního vylíčení psychologie alkoholika, přes zajímavé téma traumatické poruchy syndromu bdělosti až po napínavý detektivní případ.
Super.

Nebeská hostina Nebeská hostina Donald Ray Pollock

Kniha asi nebude pro každého. Mě však zcela pohltila.
Píše se rok 1917 a v drsné krajině podél hranice mezi Georgií a Alabamou žije svůj beznadějný život farmář Pearl Jewett se svými třemi syny.
Při čtení pocítíte atmosféru amerického nemorálního Jihu i ozvěny rasové nesnášenlivosti. Ale především zažijete nevšední příběh bratrské soudržnosti a proměny jejich naivních představ o budoucnosti v trpkou realitu.

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Po delší době knížka, která se nedala odložit. Sympatickou postavu detektiva, který musí mít stále nikotinovou žvýkačku v ústech a který je ve svém počínání často ztracený a v některých situacích až staromódně nesmělý, si nešlo hned od začátku nezamilovat. Na druhou stranu prožitky hrůz obětí a pachatel psychopat bez kousku svědomí. Nechybí zde napětí, které je umocněno působivým stylem psaní, který čtenáři nedovolí oddychnout.
Za mě jednoznačné doporučení!

Labutě z Páté avenue Labutě z Páté avenue Melanie Benjamin

Román je sondou do života prominentních postav druhé poloviny dvacátého století. Vykresluje osudové setkání Babe Paleyové a Trumana Capoteho. Ona ikona dokonalosti, on slavný spisovatel, autor díla Snídaně u Tiffanyho. Trochu smutný příběh, který ocení nejen příznivci životopisných románů.

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Kniha je příběhem plným záhadných stvoření, světě neživých, kteří jsou mezi námi. Jak navrátit mrtvé k životu a na druhou stranu se před nimi ochránit. Prolíná se zde současnost s dávnou minulostí a knížka je napsaná tak, že až občas mrazí. Ideální čtení pro dlouhé zimní večery.

My, utonulí My, utonulí Carsten Jensen

Román zachycuje období od r. 1848 až do konce války r. 1945. Seznámí nás se životními osudy obyčejných dánských námořníků a jejich drsným a pro ně zcela běžným životem Budete svědky zneužití jejich námořního umění v dobách válečných konfliktů. Kniha mě moc překvapila a určitě mohu doporučit k přečtení. Probudí ve vás protichůdné emoce, o kterých budete ještě dlouho přemýšlet.

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Román u mě zabodoval. Ještě dlouho o něm budu přemýšlet. Určitě není pro rychločtenáře, kteří hledají napětí, zásadní zvraty nebo složitě větvený příběh. Knihu bych doporučila všem, kteří si umí vychutnat detaily. Mají rádi vytříbený literární styl, který umí pošimrat čtenářovu představivost. Hlavní dějová linka popisuje život muže, který má prorocké sny, přičemž jeden tragický sen bude mít dopad i na na jeho vlastní rodinu. Moc krásné čtení.

Císařský kurýr Marie Terezie Císařský kurýr Marie Terezie Zdeněk Grmolec

Tak tento historický román můžu jen a jen doporučit. Prolíná se zde hned několik dějových linek. Dočtete se, jak některá rozhodnutí Marie Terezie ovlivnila životy lidí té doby. Postavy si zamilujete a příběhu snadno propadnete.

Vařila jsem pro Picassa Vařila jsem pro Picassa Camille Aubray

Román z kouzelného Provensálska zachycuje osudy babičky Ondine a její vnučky Céline, jejichž životy byly silně ovlivněny babiččiným osobním setkáním s Picassem. Prolínají se zde dvě dějové linky, jedna mapuje životní pouť babičky Ondine, druhá sleduje pátraní vnučky Céline po babiččině tajemství. Správnou atmosféru dodává románu barvitý popis malebného přímořského městečka a neodolatelné popisy místních specialit. To vše v dobře vystavěném příběhu, který mě bavil.

Vlak osamělého muže Vlak osamělého muže Mika Waltari

Překvapivě pěkné dílko, které vzniklo v počátcích jeho tvorby. Autobiografické zápisky z cest mladého Waltariho je nejen působivý popis evropských měst a Istanbulu, ale i autorova cesta za svobodou, za životem, za romantikou a poznáním.

Umírající detektiv Umírající detektiv Leif G. W. Persson

Kniha popisuje vyšetřování emeritního šéfa kriminálky Johanssona, který se po prodělané mozkové příhodě dostává k pětadvacet let staré vraždě devítileté divenky. Před detektiva se kupí mnoho problémů, a to nejen s pátranim, ale i s jeho neuspokojivým zdravotním stavem. Navíc se musí postarat, aby pachatel dostal zasloužený trest, i když je vražda už promlčená.
Knihu určitě ocení příznivci poctivých detektivek, kteří na úkor krvavých scén dávají přednost systematickému vyšetřování se zdařile propracovanými charaktery postav.

Ella & Kandinský Ella & Kandinský Mary Bassonová

Román mapuje životní osudy malířky Gabriele Münterové (Elly), která byla žačkou a partnerkou slavného expresionistického malíře Kandinského. Kniha zachycuje život Elly od jejích dívčích let až ke sklonku života. Z počátku se mi příběh jevil jako průměrný, v okamžiku odloučení Elly od Kandinského ale začal nabývat na intenzitě. Román je velmi pěkně vystavěný a tím, jak hrdinka vyzrává, i působivější.

17.08.2018 4 z 5

Bůh tomu chce: Češi a Moravané na 3. křížové výpravě do Svaté země Bůh tomu chce: Češi a Moravané na 3. křížové výpravě do Svaté země Karl von Wetzky

Velmi podrobný popis průběhu 3. křížové výpravy pod vedením císaře Barbarossy. Kniha se čte dobře, ale je náročná obsáhlostí historických reálií. Lépe ji ocení čtenáři, kteří hledají historické detaily rozšiřující jejich dějepisecké znalosti.

17.08.2018 3 z 5

Písařka ze Sieny Písařka ze Sieny Melodie Rose Winawer

Úspěšná lékařka neurochirurgie Beatrice pátrá po objevu svého zesnulého bratra, který se specializuje na středověké morové rány. Při svém průzkumu se propadne do středověké Sieny a to zrovna do doby, než má město zasáhnout blížící se morová epidemie. Nechybí zde intriky, romantika i napětí.
Tak tato kniha určitě stojí za pozornost. Moc se mi líbila.

Vina Vina Arnaldur Indriðason

Pátrání vyšetřovatele Erlendura po vrahovi mrtvého muže, který byl nalezen s deformovaným tělem v jezeře. Vyšetřování ho zavede až na blizkou americkou vojenskou základnu. Souběžně řeší ještě pětadvacet let staré zmizení studentky Dagbjört. Bavilo mě střídání vyšetřování nového a starého případu. Vcelku jde o poklidnou detektivku, bez potoků krve a zásadních zvratů, ale postavenou na dobrém námětu.