a.k a.k komentáře u knih

Josef I., můj přítel Josef I., můj přítel Soňa Sirotková

Nenáročný historický román, který zachycuje dětství Vilemíny Bělinské a nemanželského syna knížete Lobkowicze Fabiána. Děti se dostanou k císařskému dvoru do Vídně, kde právě začíná turecké obléhání.
Název knihy sice evokuje, že půjde o příběh Josefa I., ale s tím se téměř nesetkáte. I historická fakta jsou velmi povrchní. Román je příjemným oddechovým čtením a zahrnuje i úsměvné nadpřirozené schopnosti obou dětí.

29.09.2018 4 z 5

Návrhář Návrhář Marius Gabriel

Fiktivní příběh mladé Američanky Copper, která za pomocí slavného módního návrháře Diora získá přístup do světa módy a nastartuje svou úspěšnou kariéru reportérky z módního prostředí. Christiana Diora román zachycuje v období před a v okamžiku jeho zářného triumfu první velké módní přehlídky. Román velmi pěkně popisuje atmosféru doby, způsobu života poválečné Paříže v prominentních kruzích i obavy, které se mezi lidmi šířily.

24.09.2018 4 z 5

Sex v pěti dílech světa Sex v pěti dílech světa Miloslav Stingl

Souhlasím s Pedias.
Zajímavá kniha. Hlavně první polovina, z prostředí domorodých kmenů, indiánů apod. Jejich svatební a předsvatební rituály, uvádění mladých lidí mezi dospělé a tradice s tím spojené. Mně se kniha líbila.

16.09.2018 5 z 5

Vražda v dívčí garsoniéře Vražda v dívčí garsoniéře Petr Bým

Nenáročná detektivka z ryze českého prostředí, která pokud bude čtenáři vyhovovat autorův styl, bude příjemným oddechovým čtením. Mně bohužel autorovo zpracování nesedlo, takže za mě plus jen za příběh.

15.09.2018 3 z 5

Kouzlo kaligrafie - Inkoust a inspirace Kouzlo kaligrafie - Inkoust a inspirace Betty Soldi

Velmi inspirativní publikace obsahuje celou řadu fotografií, grafických návrhů písma i nápady k využití v praxi.

15.09.2018 5 z 5

Mlhy Serengeti Mlhy Serengeti Leylah Attar

Po výbuchu v nákupním centru přijde tanzanský plantážník Jack o jedinou dcerku a anglická učitelka Rodel o svou sestru. Osud oba truchlící svede na společnou cestu na záchranu životů ohrožených afrických dětí.
Po akčním začátku přijde příslib velkého dobrodružství, napjatý vývoj vztahu hlavních postav, až po sladkou romanci bez budoucnosti. A když už to vypadá na konec v tónech červené knihovny, odhalí se překvapení na závěr.
Krásný milostný román s dramatickými prvky a nádherně vykreslenými africkými scenériemi.

10.09.2018 5 z 5

Dvojí život Dvojí život Diane Chamberlain

Porodní asistentka Noell si vezme život a její nejlepší přítelkyně Tara s Emerson začnou pátrat po důvodech, které sebevraždě předcházely. Čím více odhalují informace z kamarádčina života, tím se objevuje více důkazů, že Noell žila úplně jiný život, který před nimi tak úspěšně skrývala.
Když jsem se zorientovala v postavách, četl se román vcelku dobře. Zahrnuje témata přátelství, rodinných vztahů a skrývá nejedno tajemství.
Na můj vkus byl ale děj až příliš překombinovaný a závěr předvídatelný.

02.09.2018 4 z 5

Ďábel Ďábel Donald Ray Pollock

Román z amerického venkova, který je jakýmsi panoptikem zvrácených lidských charakterů, plným hnusu, fanatismu, zkaženosti, násilí, smrti a zkurvysynů.
Před časem jsem četla Pollockovu Nebeskou hostinu, kde mi z autorova stylu okamžitě spadla brada. Ďábel byl sice o trochu slabší, ale i tak to byla jízda. Autorovo psaní se určitě vymyká střednímu proudu, je osobité a má šmrnc.

31.08.2018 4 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Krimi zápletka mě bavila. Ze začátku tolik zdánlivě nesourodých podnětů, u kterých vás až štve, že je nedokážete pospojovat. V okamžiku, kdy začnete chápat nečitelnost případů, zjistíte, že je to až moc jednoduché a to by vám přece autorka nemohla udělat. A tak už jen odevzdaně hltáte stránku za stránkou. Do konce ještě několikrát změníte názor, kdo je vrah. A až už budete u konce, zjistíte, že bylo všechno úplně jinak. Paráda.

30.08.2018 5 z 5

Slon Slon Martin Suter

Poutavé vyprávění o malém růžovém slůněti, které je produktem genetické laboratoře.
Detaily vztahující se k tomuto oblíbenému chobotnatci mě moc bavily. Samotné téma přitom vede k zamyšlení nad etickou stránkou experimentu a obecně nad genovými pokusy a výzkumem.
Zajímavý příběh s akčními prvky, který nenudí. A ten závěr, ten jsem nečekala.

Bez slitování Bez slitování Kerstin Signe Danielsson

Dalśí případ vrchní komisařky Ingrid Nyströmové, která vyšetřuje bestiální vraždu dobře situované úřednice a strastiplné životní osudy chlapce z Konga, který byl očitým svědkem vyvraždění rodné vesnice. Co mají obě dějové linky společného se odhaluje velmi pozvolna.
Možná trochu překombinovaný závěr, ale knížka se mi líbila a případ mě bavil. Dokonce si dovoluji tvrdit, že tento díl je lepší než předešlý.
Stále zůstává otevřený vedlejší příběh Stiny, tak snad se příště dozvíme víc.

Padělatel Adolfo Kaminsky Padělatel Adolfo Kaminsky Sarah Kaminsky

Autobiografická výpověď muže, který svou vášeň v chemické procesy uplatnil k záchraně desetitisíců osob. Téměř 30 let vyráběl falešné dokumenty pro osoby, které by jinak skončily ve vyhlazovacích táborech nebo jako oběti různých diktatur. Velmi zajímavé čtení.

Včelí vosk Včelí vosk Petra Ahnertová

Nádherná publikace, ve které najdete zajímavé informace o včelách a jejich produktech. Především jsou zde podrobné návody a recepty na výrobky z vosku. My jsme zkusili udělat svíčky a batikovat voskem. Je zde ale celá řada návodů na výrobu mýdla, krémů, mastí. Pro zdraví je tu návod na balzám na průdušky při respiračních onemocněních, nebo recept na masti na popáleniny, svědivou kůži, balzám na klouby a svaly.
Knížka, která se v žádné domácnosti neztratí.

Neplakej Neplakej Mary Kubica

Prožíváme zde vlastně dva nesouvisející příběhy. Quinn hledá svou spolubydlící Ester, která záhadně zmizela v noci přímo ze své postele. Když se Quinn pustí do pátrání na vlastní pěst, otevírá se jí více otázek než odpovědí. Zjistí, že vlastně vůbec netuší, kdo ve skutečnosti její drahá Ester je.

Příběh osmnáctiletého Alexe, který místo studií pracuje jako umývač nádobí, aby se mohl starat o otce alkoholika. Potká záhadnou dívku, která ho naprosto okouzlí.

Do poloviny knihy fádní příběh, u kterého jsem moc nevěřila, že se ještě může vyvinout v něco zajímavého. Naštěstí jsem se mýlila. Od poloviny získala kniha moji pozornost. Konec akční, zajímavý, překvapivý.

Slupky minulosti Slupky minulosti Jitka Prokšová

Pět vzájemně cizích lidí, různého věku a z různých měst naší země, se vypraví na týdenní pobyt na Šumavu, kde na kurzu sebepoznání hledají cestu, jak uniknout ze svého dosavadního života plného problémů. Každá postava má nějakého kostlivce ve skříni a od kurzu očekává vyřešení složité životní situace. Jak už to v životě bývá, cestu ke změně si musí najít každý sám. Knížka se čte moc dobře, i když některá témata jsou dost vážná.

Případ českého knížete Případ českého knížete Stanislav Češka

Další případ pro vyšetřovatele Slavomíra z Dolnogradu a věrného přítele vikinga Erika. Tentokrát na Moravu zavítá český kníže Bořivoj s manželkou Ludmilou. Bořivoj hledá u krále Svatopluka pomoc proti Frankům. Při lovu bude Bořivojův život ohrožen. Aby toho nebylo málo, je tu ještě neobjasněná vražda kupce.

Nenáročná detektivka, u které předevśím oceňuji snahu o zachycení atmosféry tehdejší doby.

29.08.2018 4 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Jako vždy od této autorky, vynikající příběh s výborně vykreslenými postavami a dokonale zasazené do své doby. Román zachycuje životní osudy tří žen od 70. let minulého století do současnosti. Svobodná matka Laděna se potýká se svým osudem na malé vesnici. Kamila díky špatnému kádrovému posudku nemůže studovat na gymnáziu. Ilona si prožívá peklo se svým despotickým manželem. Velice silné příběhy, které se čtou jedním dechem.

29.08.2018

Papírová labuť Papírová labuť Leylah Attar

Kniha napříč žánry. Na své si přijdou milovníci napětí, kteří skousnou násilí a krutost, i příznivci románových postav se strastiplným osudem. Knížka osloví také čtenářky milující spalující vášeň a romantické hrdiny. Přestože není kniha tak úplně žánrově zařaditelná, příběh je velmi pěkně napsaný, dobře se čte a bavil mě.

Poslední neandertálská žena Poslední neandertálská žena Claire Cameron

Příběh dvou žen, archeoložky Rose a neandertálské dospívající Dívky. Historická linka mě určitě bavila víc. Zajímavě podaný život neandertálců v jeho čisté podobě, formou zahrnující jejich zvířecí instinkty a v souladu se zavedenými rituály a ve spojení s přírodou.
Kniha se mi líbila.

25.08.2018 5 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Audie Palmer strávil ve vězení celých deset let za ozbrojenou loupež, při které zemřeli lidé. Den před svým propuštěním uprchne. Ocitne se tak v hledáčku policie. O jeho dopadení ale usilují i jiní.
Po přečtení pár kapitol jsem začala tápat, o co vlastně jde? Chování a jednání Palmera nešlo nikam zařadit. Právě nečitelnost hlavního hrdiny značně přispívá k vnitřnímu napětí čtenáře, které drží a nepustí. Hlavní dějovou linku ze současnosti střídá příběh Palmera před loupeží. A i když už začnete tušit, o co možná jde, Palmer znovu překvapí svým nevyzpytatelným chováním.
Zkrátka. Tohle se autorovi moc povedlo.

24.08.2018 5 z 5