Padělatel Adolfo Kaminsky

Padělatel Adolfo Kaminsky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/364894/bmid_padelatel-adolfo-kaminsky-Bqr-364894.jpg 4 35 11

Židovský mladík Adolfo se od svých čtrnácti zajímal o chemii barvení, a to ho velmi záhy během druhé světové války předurčilo ke spolupráci s odbojem. Stal se předním padělatelem dokladů pro francouzské hnutí odporu. Díky svým dovednostem, odbornosti a neúnavné práci do konce války podle odhadu zachránil před jistou smrtí na 14 tisíc mužů, žen a dětí. Po osvobození oficiálně pracoval jako fotograf a zároveň téměř pětadvacet let tajně zdarma vyráběl falešné „papíry“ pro potřebné z celého světa: uprchlíky, imigranty, politicky angažované jedince z podzemních organizací nebo pacifisty. O své tajné „vedlejší“ činnosti Adolfo Kaminsky až do 77 let nemluvil, dokud ho jeho dcera Sarah nepřesvědčila, aby souhlasil se zveřejněním podrobností o utajené a tak riskantní celoživotní misi. Po několikaleté přípravě Sarah Kaminsky sepsala strhující životopis svého otce-padělatele, který celý profesní život zasvětil boji za spravedlnost a svobodu pro jednotlivce.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Metafora

Adolfo Kaminsky, une vie de faussaire , 2009

Lenka4
23.05.2022 3 z 5

Pan Kaminski měl nesporně velké nadání pro chemii. Padělatelství se pro něj stalo velkou výzvou a možná i posedlostí, kterou si ovšem vždy řádně ideologicky odůvodnil. Šlo přece jen o nelegální činnost. Zdá se téměř neuvěřitelné, že ji vykonával v nezanedbatelném rozsahu po několik desetiletí pro různé skupiny a nebyl prozrazen, pronásledován, či lákán ke spolupráci různými tajnými službami. Bylo od něj férové nakonec v knize zveřejnit své odběratele? Škoda, že dcera pana Kaminského nepřizvala ke psaní někoho, kdo by jí příběh pomohl lépe zpracovat.

Opatov
26.12.2021 4 z 5

Na knížku jsem se dost těšila. Původně jsem myslela, že se jedná o období 2. světové války. Ale děj má přesah do dalších let. Díky tomu jsem se občas ztrácela. Ale i tak byla kniha zajímavá. Kvalitní padělatel je vždy potřeba a nikdy není v bezpečí.....

daza.dt
23.06.2021 2 z 5

Ač je kniha vysoce hodnocena - pro mě obrovské zklamání. Psané je to velmi nezáživně, celé to bylo takové zmatené, obtížně přehledné - byl to boj to přečíst. Škoda téma je opravdu zajímavé - snad kdyby se ho ujal jiný autor.

bookfan
22.08.2019 4 z 5

Kniha příjemně překvapila. Nečekala bych, že příběh padělatele může vyznít tak pozitivně, přeci jen se jedná o ilegální činnost. Pokud je však smyslem této ilegální činnosti nezištně pomáhat lidem v ohrožení života a pronásledovaným, jako je tomu v případě Adolfa Kaminského, potom si zaslouží velký obdiv. První část knihy o činnosti sítě, která zachraňovala Židy před koncentračními tábory je více napínavá, ale méně překvapivá, protože knih z období 2. světové války je hodně. Druhá část je zase cenná v tom smyslu, že přináší informace o snaze severoafrických zemí vymanit se z koloniální nadvlády a okolnostech vzniku státu Izrael. V této poválečné atmosféře podle mého názoru ještě víc vyniká pacifismus a nezištná humanita hlavního hrdiny, který pomáhá perzekvovaným bez ohledu na jejich náboženství nebo národnost. Za zmínku stojí i kritika západoevropských států, které se k občanům "svých" kolonií chovaly v poměrně nedávné době poměrně nevybíravě.
Po literární stránce není kniha žádný klenot, nicméně informační hodnota tento nedostatek vyvažuje.

milary
02.09.2018 2 z 5

Je těžké, nevyjadřovat se v superlativech, když čtu o takové odvaze a obětavosti. Takže si připomenu: hodnotím knihu. Čtu podobné s úctou a ráda. Skrze připomenutí i poučení. Ale tady jsem se už od půlky ztrácela v událostech, ve zkratkách, ve výčtu akcí, v jaksi stroze popisném stylu, kde jsem čím dál obtížněji hledala člověka Kaminskyho... No a na konci jsem si bezmála oddychla, že to mám za sebou, a to mi bylo líto. Chybělo mi to, co už přede mnou tak pěkně vystihla evasamankova...

a.k
29.08.2018 4 z 5

Autobiografická výpověď muže, který svou vášeň v chemické procesy uplatnil k záchraně desetitisíců osob. Téměř 30 let vyráběl falešné dokumenty pro osoby, které by jinak skončily ve vyhlazovacích táborech nebo jako oběti různých diktatur. Velmi zajímavé čtení.

honzakral
18.07.2018 4 z 5

Zajímavá kniha o příběhu člověka, naprostého idealistu, který většinu života obětoval pro lidi, kteří bojovali za svobodu, nebo se tak tvářili.

romi94
16.07.2018 3 z 5

Poutavý příběh, díky studiu historie jsem věděla o čem je řeč, jinak bych se hodně ztrácela.

evasamankova
11.03.2018 3 z 5

Velmi zajímavá kniha o nesmírně obětavém člověku. Ale přeci jen jí něco chybělo. Něco o Adolfovi jako člověku, ne jen padělateli. Větší vypravěčská provázanost...
Být výpověď o trochu osobnější, bylo by to působivé čtení.
Takhle to bylo takové "sterilní".

bookcase
27.02.2018 4 z 5

Útlá kniha, o to víc silná obsahem. Zajímavý osud obětavého člověka. Jen jsem postrádala fotopřílohu, která se k takovému typu knih hodí. Mmch, Adolfo byl tedy pěkný kaňour. :)

veronika0382
20.02.2018 4 z 5

Fascinující, napínavý příběh, který díky vyprávění z pohledu Adolfa získává upřímnou otevřenost a bezprostřednost. Padělatel je vlastně průřez celého života tohoto statečného, pracovitého a výjimečného muže, který bral svojí práci jako poslání. Riskantní celoživotní poslání.

druhá světová válka (1939–1945) životopisy, biografie Francie francouzská literatura padělatelé protifašistický odboj fotografové

Autorovy knížky

Sarah Kaminsky