666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Tajemství Hieronyma Bosche Tajemství Hieronyma Bosche Peter Dempf

Mám ráda knihy, ve kterých se odkrývají různá tajemství a to i v případě, že jde o čirou fikci. Také velmi obdivuji malířské umění mistra Hieronyma Bosche, a proto jsem se ráda pustila do četby tohoto příběhu. Kniha se nečetla špatně, líbily se mi rozbory Boschovo nejslavnějšího obrazu - musela jsem si k sobě při čtení vzít jeho monografii a detaily obrazu znovu zkoumat. Trochu mě však mate druhá z dějových linek, a sice současnost, protože nechápu, proč by v dnešní době, která je otevřená úplně všemu a existují například i fungující satanistické sekty, by byl někdo tak posedlý jedním obrazem, jehož poselství by se sice nemuselo líbit církvi ve středověku, což je pochopitelné, ale dnes ? - to by musela církev poslat na hranici celý svět. Co se týče "tajemství" v první dějové lince, to mi došlo už v první čtvrtině knihy.

11.08.2022 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Až je mi trochu smutno, že se po dočtení této skvělé trilogie s nápaditou myšlenkou budu muset rozloučit s tolika knižními oblíbenci, které jsem v sérii našla. Kniha přináší další zajímavé dějové linky do sebe zapadajícího příběhu, které jsem občas předpokládala, ale většinou jsem byla překvapená a zvědavost mě hnala číst dál, abych věděla, jak to všechno dopadne. Některé momenty byly opravdu "hustý", že mi pumpa jela fakt naplno. Celkově se mi Žatva smrti moc líbila a doporučuji jí svým kamarádům.

23.04.2022 5 z 5

Večerní stíny Večerní stíny Charles Dickens

Také nechápu proč je v anotaci 7 duchařských povídek ? Jedná se o zajímavé, někdy smutné, jindy napínavé, každopádně zvláštní příběhy ze života různých lidí, které se shodou okolností a osudu občas přihodí. Souhlasím se čtenářkou Šárkaxxx a jejím komentářem - rovněž si myslím, že autor rozvíjí myšlenku, že ať se člověku stane cokoli, musí se tomu postavit, vzchopit se a žít dál, jak nejlépe to jde. Kniha se mi líbila a dobře se mi četla.

07.04.2022 4 z 5

Pán krkavců Pán krkavců Christopher Skaife

Velmi pěkné vyprávění pána krkavců Christophera Skaifea nás nejenom detailně seznámí s towerskými krkavci, s prací jejich opatrovatelů a Towerem jako takovým, ale přináší také různé historky a příběhy z autorova soužití s krkavci a též z období, kdy ještě ani netušil, že se tito fascinující ptáci stanou nedílnou součástí jeho života. Příjemné oddychové a poučné čtení.

18.02.2022 4 z 5

Křemílek a Vochomůrka Křemílek a Vochomůrka Václav Čtvrtek (p)

Nezapomenutelná večerníčková klasika, která patří k mému dětství. Příběhy dvou veselých mužíčků a velkých kamarádů Křemílka a Vochomůrky mě dokázaly rozesmát a vždy jsem se na ně těšila, zvlášť když jim v televizi propůjčila svůj hlas Jiřina Bohdalová.

25.08.2021 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Na několika desítkách stránek pomalu vzkvétá mladá láska, která má rozbujet v Paříži během první světové války. Nesmyslnost a krutost války je neměnná, avšak nadutí mocipáni vždy najdou důvod, proč další absurdní válku vyvolat. Kniha je protknutá spoustou myšlenek a zřejmých autorových postojů a názorů, co se války a jejích následků týče.

26.03.2024 4 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Další Čapkova vtipná oddychovka, ve které jako vždy autor zúročí nejenom svou slovní zásobu, ale také svůj smysl pro humor. Ráda jsem si prošla s úsměvem na tváři celým Zahradníkovým rokem. Ilustrace Josefa Čapka dodají knize další šťávu. Karel Čapek patří k mým srdcovkám.

02.02.2023 4 z 5

Líp už bylo Líp už bylo Jiří Sivok

Velmi slušné mrazivé postapo Jiřího Sivoka plné násilí, zmaru, beznaděje a zvěrstev, člověka rozhodně nenechá chladným, zvláště když si uvědomí, že obdobné hrůzné, lidskosti se vymykající, zrůdné skutky se děly ještě v nedávné minulosti a je otázkou, čeho se může lidstvo ještě dočkat - mám obavu, že světlé zítřky to asi nebudou :-(

08.12.2022 5 z 5

V jako Vendetta V jako Vendetta Alan Moore

(SPOILER) Další z komiksových skvostů Alana Moorea a Davida Lloyda, který nesměl chybět v mé knihovně. Dystopický příběh připomínající Orwellův román 1984, je jakýmsi mementem a varováním před tím, kam až může naše společnost opětovně dospět. Temná kresba nás provází totalitním režimem, který absolutně ovládá celou společnost, veřejné mínění a hlavně životy naprosté většiny jedinců ku spokojenosti "vůdce" a strany. Z hlubin tohoto marastu se vynoří "V", který se rozhodl, dát lidem znovu naději. Na své cestě se setkává s dívkou, která mu dokáže do srdce vlít city, ve které už ani nedoufal. Komiks nám přiblíží také další životy několika postav, které dokreslují děj a pomohou čtenáři pochopit souvislosti příběhu.

01.07.2022 5 z 5

Kdo pije potmě víno Kdo pije potmě víno Jan Skácel

Skácelova melancholická poezie dokáže pohladit, jindy z ní má člověk mrazení v zátylku.

"Lidé se probouzejí plní oděrků
bosýma nohama se dotýkají dna.
Košile zvyku leží přichystána
na židli vedle lůžka celá železná"

"... a odcházíme stranou krutých střelnic
zlých kolotočů jarmarečních bud
tohoto světa po staré jdeme cestě
odnikud nikam nikam odnikud"

12.03.2022 5 z 5

Rumcajs Rumcajs Václav Čtvrtek (p)

Naprosto nezapomenutelná kniha mého dětství se skvělými ilustracemi a úžasný vtipný večerníček v podání pana Karla Högera. Nevím proč, ale pohádky z této doby se mi zdají být mnohem pohádkovější než ty dnešní, kterým často ani nerozumím.

31.01.2022 5 z 5

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Tento alegorický utopický román je kritikou poklesků společnosti první poloviny 18-tého století a je namířen proti hlouposti a povýšenosti vládnoucí třídy, jejím představitelům, kteří jsou často velmi nelítostí a zbytečné krutí, ale také si bere na mušku reformátory v oblasti víry a různé vynálezce. Tento imaginární cestopis, který se od začátku jeví jako skutečnost, což jenom podtrhuje spousta map z cesty, je svým způsobem filozofické dílo, které nutí člověka k zamyšlení nad různými tématy týkajících se lidské společnosti a jejích problémů.

14.10.2021 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Osobně bych se nedivila vzhledem k tomu, jak to poslední léta v Evropě vedeme a kam politika směřuje, že se toto jednou opravdu stane :-( Myslím, že je dost příkladů zemí nebo i měst, kde se ponechala "hodně volná ruka", která postupně přišla o "většinu prstů" a začaly vážné problémy různých druhů. Základní pravidla islamizace - nejdříve se nenápadně včlenit do hostitelské společnosti, až nás bude trochu více, chtít různé změny a ohýbat pravidla v náš prospěch a potom pozvolna přebrat velení a tvrdě potlačit svobody a práva ostatních.

15.08.2021 4 z 5

Něžně háčkovaný čas Něžně háčkovaný čas Stanislav Rudolf

V období druhého stupně základní školy jsem pár knih od Stanislava Rudolfa přečetla a úplně jsem je hltala - bylo to něco nového, příběhy o prvních láskách, o prvních polibcích, něco, co mi bylo v té době ještě cizí a zakázané, o to mě více bavilo tyto knihy číst. Postupně jsem začala tyto příběhy poznávat na vlastní kůži a tudíž už jsem neměla potřebu takovou literaturu vyhledávat.

27.05.2021 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Martinková

Kniha převážně z poválečného období a 50.let vykreslující nelehký úděl a tvrdý život jedné velice pracovité, statečné a silné ženy, která se se svým těžkým osudem postupně vypořádává po svém, aniž by po všem, co jí život přichystal, žehrala na své trápení a zanevřela na lidi. Na pozadí vyprávění o Anně, malé a drobné ženě s obrovským odhodláním čelit všem výzvám života, ať už jsou jakékoliv, jsou velmi pěkně vylíčeny politováníhodné poměry v tehdejším Československu.

14.03.2024 4 z 5

R.U.R. (komiks) R.U.R. (komiks) Lenka Pipková

Komiksové zpracování dalšího zásadního díla R.U.R. Karla Čapka, ve kterém autor varuje před lidskou nadutostí, která si osobuje právo Boha na vznik života a člověka jako takového, varuje před pokrokem, který může přivést lidstvo na pokraj zkázy. Karel Čapek se opět projevil jako vizionář, jehož varovná slova - bohužel - padají na "úrodnou" půdu lidské nabubřelosti a sebedestrukce. Opět se budu opakovat, že jsem velký příznivec toho, aby se klasická díla přetvářela v komiksové verze, protože takto mají větší šanci, že po nich sáhne více školou povinné mládeže. Kresba není špatná, i když na mě je tam přehršle velmi jasných až svítivých barev. Taky jsem měla pocit, že mi Helenina prsa vypíchnou oči - taková staronová Pamela Anderson.

13.11.2023 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Díky komentářům zde na DK jsem objevila pro mě nového autora historických detektivek. Kniha je čtivě a působivě napsaná, děj má spád a rozhodně nenudí. Zajímavá kombinace tří různých charakterů hlavních postav, které jsou sledem okolností svedeny dohromady, aby spolu vyřešili zločiny a záhady okolo Pekelného vrchu, přidává knize šťávu. Ráda jsem se s autorem na stránkách jeho knihy vydala na Slovensko, někdejší součást Horních Uher, a seznámila se prostřednictvím příběhu s pro mě novými literárními postavami, se kterými jsem se určitě nepotkala naposledy.

18.10.2023 5 z 5

Pes Pes Kerstin Ekman

(SPOILER) Tento poetický příběh malého štěněte, které je ve sledu okolností odkázáno samo na sebe, autorka velice barvitě a čtivě vylíčila na stránkách příjemné oddychové novely. Pejsek je nucen v necelých třech měsících samostatně odhalovat tajemství divoké přírody, hledat si potravu a úkryt, bojovat o přežití a celkově se seznamovat hlavně se strastmi psího života bez mámy, pána, plného bříška a teplého pelíšku. Jako člověk, kterého celý jeho život provází psí parťáci a kamarádi, jsem si tento příběh plný hledání, naděje, odhodlání a statečnosti ráda přečetla a doufala, že nakonec vše dobře dopadne.

02.09.2023 4 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

(SPOILER) Výborná, místy tak trochu kontroverzní, analýza vztahu muže a ženy, potažmo manželství, si opravdu nebere servítky a v první části této novely velice drsně, avšak pouze z pohledu muže, líčí, jak jsou všechny ženy vypočítavé, prodejné, zbavující muže svobody, toužící ho naprosto ovládat a mít ho omotaného okolo prstu. Zcela určitě by byl zajímavý pohled ze strany ženy, protože by se mnohdy asi moc nelišil, neboť často po čase soužití s mužem, když prvotní okouzlení opadne, zjistí, že její vyvolený není žádnou velkou výhrou a že jí vzájemný vztah leckdy spíše ubíjí než nabíjí. Druhá část novely se zaobírá popisem, jak člověka pomalu, ale jistě drsně požírají představy, které mu do hlavy posílá žárlivost, která může časem vyústit až v tragické skutky, které nelze vrátit zpět. Celkově mě zajímavý psychologicko psychopatický počin mistra Tolstého zaujal a ráda jsem se jej opět přečetla.

02.09.2023

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Královský prokurátor Oldřich z Chlumu je povolán panovníkem, aby bezodkladně vyřešil záhadu ztraceného zlata a to pod pohrůžkou ztráty vlastní hlavy v případě neúspěchu - uff. Hlavní hrdina a jeho pomocníci se tedy opět vrhají do pátrání a postupně odhalují zajímavé okolnosti, kousky skládačky začínají zapadat do sebe a po sehrání malého divadla je případ opět úspěšně uzavřen a zlato navráceno králi. Taková oddychová detektivka z období vlády Přemysla Otakara II. dobrá na odreagování se a odpočinek.

22.08.2023 4 z 5