4444913 4444913 komentáře u knih

Čtvrtý protokol Čtvrtý protokol Frederick Forsyth

Den pro Šakala pro mě jednoznačně lepší ale pořád za pět,dramatické,napínavé a překvapivé,uvěřitelně zasazené do doby studené války.

25.09.2019 5 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Nemám ráda politické thrillery ale tahle kniha se odložit nedá,je naprosto strhující a napínavá.Těží ze skutečné politické situace ve Francii počátkem šedesátých let kdy Alžírsko získalo nezávislost a zejména příslušníci vojenských jednotek a Francouzi kteří tam léta žili a měli tam majetky nemohli de Gaullovi zapomenout že se Alžírska vzdal a skutečně došlo k několika pokusům o jeho likvidaci.Do této doby a situace je zasazen napínavý a propracovaný román který ve dvou rovinách-příprava atentátníka+pátrání po něm-popisuje dramaticky se rozvíjející děj kdy se na straně jedné Šakal vydává na svou cestu a stále se přibližuje k Paříži kde má atentát spáchat a na druhé straně se komisař Lebel přibližuje k tomu aby z počátku kdy o něm nevědel jistě vůbec nic odhalil jeho a jeho plán.Nemyslím že by za ta léta kniha nějak utrpěla-pořád si myslím že je ve svém oboru špička.Určitě nejlepší kniha Frederika Forsytha nebo alespoň určitě nejnapínavější.

25.09.2019 5 z 5

Královna Královna John Parker

Tohle hodnotit je peklo.Na jedné straně skvěle zdokumentované politické dění,projevy,zahraniční cesty,na druhé straně téměř všechna klišé,nepřesnosti a plácání co se týče členů rodiny a rodinných událostí.Bez fotografií,což pokládám u takovéto knihy za mínus ale počítám že padly za oběť české verzi(pokud ne omlouvám se za nactiutržení ale v knihovně mám ze spousty knih jedinou anglickou která má jedinou fotku na obálce).Proč je princezna Marie-Christine z Kentu titulovaná jako princezna Michaela?Jako přivdaná členka rodiny pokud chce být psaná jako princezna musí používat formulaci Princess Michael of Kent(Michael je manžel,samozřejmě,stejně jako by Kate musela použít Princess William nebo Diana byla správně Diana,Princess of Wales.)Proč autor papouškuje tvrzení že princ Charles nemá nic na práci než čekat až královna natáhne bačkůrky když vykonává stejnou práci jako ona pouze s tím že ve čtvrtky nemá schůzky s premiérem a jednou do roka neotevírá zasedání parlamentu?Dnes kdyby podle autora pořád jen čekal na smysluplnou práci se účastní téměř trojnásobku akcí za které autor vyzdvihuje královnu,v době vzniku knížky si byli tak fifty-fifty.Naproti tomu princezna Anna si prý našla spoustu smysluplné práce doma i v zahraničí(doma dělají přibližně totéž,v zahraničí jednoznačně vede Charles,charitě se věnují oba),kromě chvalozpěvů na Annu velice často opakované fráze.Nepochybně autor neměl tak kvalitní prameny jako u veřejného dění tak vybílil ostatní publikace.

19.09.2019 2 z 5

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

Navenek "jen"krimi ale pod ní všechno.Drama,psychologický román,historie,triller.Skvělé a hrůzné.Z bývalého budovatelského nadšence skvělým spisovatelem,nesnadno a nerychle.Kdyby nenapsal víc než (polo)memoáry Kde je zakopán pes,divadelní hru August,August,August a Hvězdnou hodinu vrahů stačilo by to na víc než jednu spisovatelskou dráhu.Nepříjemné ale strhující čtení.

17.09.2019 5 z 5

Od tajných zásnub ke královské svatbě Od tajných zásnub ke královské svatbě Garth Gibbs

Oprava.Nigel Dempster-Za branami paláce.Ne za zdmi.

14.09.2019 4 z 5

Kdysi jsem u jedné knihy napsala že se jedná o vraždu překladem,tady je to stejné.Kniha velice podrobná co se faktů týče,dělat pro ni rešerše musela být věc.Jenže ta záplava chyb!Jen pro pořádek napíšu že spoluautorem je Sean Smith a pustím se do vzorku vylomenin českého překladu.Královská jachta se jmenovala Britannia,ne Britannica,přítelkyně prince Andrewa Koo Starková,ne Sparková,Tiggy Legge-Bourkeová byla chůva princů Williama a Harryho,nikoli Charlesova osobní sekretářka,Starý palác nemohl zůstat v majetku prvního vévody ze St.Albans až do druhé světové jelikož Charles Beauclerk,1.vévoda ze St.Albans zemřel r.1726-zůstal v majetku rodu a ne 1.vévody.Enid Blytonová není hrdinkou dětských knížek ale jejich autorkou,známá deníkářka Nigel Dempsterová je chlap,autor známé byť nepřesné knihy Za zdmi paláce,stejně jako pozdější vévodkyně z Yorku nelyžovala s Paddy Mc Nallyovou ale Paddym Mc Nallym,několik let byla jeho slečnou než začal její vztah s Andrewem..Další drobnosti-když se napíše že Edward nastoupil do služby u námořnictva r.1986 a na téže stránce že svůj první kontakt s námořnictvem navázal o 4 roky dříve,r.1992 musíte se dopátrat sami jestli správně je 1982 a 1986 nebo 1992 a1996.Taky chodil do kina na bondyovky(zřejmě ať už v roli Jamese Bondyho vystupoval kdokoli) nebo je zvyk nosit hřeben v náprsní kapse prohlášen za další vrtoch(předchozí jsou buď tvídové sako a manšestráky nebo pečlivě vyleštěné boty nebo oboje).Mám vrtoch to dočíst ale není to lehké.Stejně za 4 hvězdičky za ty informace,v tom je kniha supercenná aspoň pro monarchistického maniaka jako já.

14.09.2019 4 z 5

Harmonie: Nový způsob, jak nahlížet na náš svět Harmonie: Nový způsob, jak nahlížet na náš svět Ian Skelly

Zajímavá knížka.ovšem nic pro antiekology. Věnuje se spoustě různých témat od zdraví,průmyslu, zemědělství,urbanismu atd. Není nijak ortodoxní nebo útočná.Některé informace ani nejsou nové-třeba Charles uvádí že na své farmě jednou za pár let nechá pole jen zarůst trávou kterou pak spase dobytek a využije ji pro pěstování plodin až další rok,to se přece dělalo už dávno. Některé informace jsou zase docela šokující-třeba že v Británii vyšlechtili plemeno "nahatých" ovcí aby nemuseli stříhat vlnu. Člověk by nějak očekával že čím víc věcí z ovečky dostane tím líp a ono ne.Vzpomněla jsem si na jeden fejeton Karla Kyncla který byl úplně pryč když v britském supermarketu viděl prodávat oloupané pomeranče na tácku a zabalené do igelitu. Kam se na ty ptákoviny chodí?

09.09.2019 5 z 5

Jako obhájce: Perry Mason Jako obhájce: Perry Mason Erle Stanley Gardner

Viz Bobina58-klasické čtvrtky,co?Taky pamatuju.Na maso jsem tehdy asi nestála ale na knížky jo.No a ten Perry je prostě super!

24.08.2019 5 z 5

Třikrát lord Petr Třikrát lord Petr Dorothy L. Sayers

Chytré detektivky psané vtipně a s elegancí ,styl který se perfektně hodí k hlavnímu hrdinovi.Lord Petr kterému mrtvoly tak nějak lezou do cesty je originální a vtipný a patřičně mazaný a jeho případy se čtou lehce a příjemně.

24.08.2019 5 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Tradičně poklidné anglické městečko plné podezřelých,slečna Marplová ve formě ai když nakonec jsou za vším zase PRACHY,řešení je hodně originální-aspoň pro mne.Několika stop jsem si všimla(Lotty-Letty)ale nerozmotala jsem to.Agatha forever!

Žabí bratrstvo Žabí bratrstvo Edgar Wallace

Wallace můžu kdykoli,nejoblíbenější( bez určení pořadí) mám Černého opata(ať mi ČT promine ale jejich nevtipná adaptace pod jménem Růžový Hubert byla otřesná),Žabí bratrstvo a Mrtvé oči Londýna.Klasické detektivky z minulého století-láska,tajné chodby,dramatická rozuzlení která vyřeší všechno ,lásku,padouchy,finanční situaci hrdinů a všechno je správně a tak akorát.

Případ světélkujících prstů Případ světélkujících prstů Erle Stanley Gardner

Oblíbený autor,nejradši mám Perryho Masona a jeho překvapivá řešení v soudní síni ale ani takový Donald Lam a jeho vtípky nejsou marní.Děj spíš upaluje dopředu než že by se autor věnoval komplexnějším popisům lidí(pokud to není zrovna pěkná kočka)nebo atmosféry(jako třeba také skvělý Raymond Chandler)ale nevadí.

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Nevím co ke knize dodat,dříve než jsem četla knihu viděla jsem jako teenager představení v Divadle Na Vinohradech-jeden z nezapomenutelných zážitků,kniha taky skvělá.Plus vzpomínka na blbost doby kdy Karel Kyncl který pod cizím jménem knihu přeložil a byl zrovna ve vězení si ji chtěl vypůjčit a dozvěděl se že není pro vězně vhodná.

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Knížka kde je všechno.Odvaha,vytrvalost,tajemství,láska,oběť.Dobrý konec.Oblíbená věc.

23.08.2019 5 z 5

Lady Diana - Diana, královská rodina a já Lady Diana - Diana, královská rodina a já Arthur Edwards

Knížku nemůžu posoudit,nemůžu ji sehnat.Ale pro eventuální zájemce-koupila jsem anglickou knihu Arthura Edwardse Magical Memories(updateované vydání-kolem 450kč)kde je spousta řekla bych moc pěkných fotek.Kniha je rozdělena do několika kapitol(královna,královna matka,Diana,Charles a Diana,Camilla,Charles,Camilla a Charles,Kate a William-končí fotkami před porodnicí po narození prince George,a pár dalších.)Jen kdyby měl někdo zájem.

Případů se ujímá Jeeves Případů se ujímá Jeeves Pelham Grenville Wodehouse

Anglie je moje téma(snad kromě jídla)a i tento humorný pohled na vyšší třídu potěšil,pobavil a stále zůstává po ruce.Všechny Jeevesovky mám moc ráda.

Bubáci pro všední den Bubáci pro všední den Pavel Buksa

Pupence mám nejradši ale celá knížka je skvělá.Originální a příšerně vtipná.A zvláštní.Moc příjemné čtení.

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Eisnerův překlad mi kdysi věnoval tatínek a smíchy mi bylo špatně.Zrovna jsem se začínala učit anglicky takže problémy s mrzačením cizího jazyka byly velice aktuální.Verzi Antonína Přidala jsem si později opatřila sama a neskutečně jsem si ji užila také.Souhlasím s názorem že první(tato)knížka je lepší ale nezklamala ani druhá.A pan Kaplan který to nevzdává přes absolutní nedostatek talentu mi občas pomáhá pustit se do věcí ve kterých nejsem moc dobrá.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Poprvé jsem se seznámila s knížkou už na základní škole a ačkoli jsem z ní pryč už (letos přesně)strašných 40let celou dobu je pro mě četba třeba i jen pár stránek zaručeným receptem na zlepšení nálady.Knížku znám skoro zpaměti ale nevadí.A rčení jako"nechápu jak se někteří lidé mohou vyskytovat i mimo ústavy lidskou společností pro ně zřízené"mi vyskakuje v hlavě i v době kdy bych to absolutně nečekala.Stejně jako když potkám někoho kdo je tak cool že nezdraví ani když vejde do místnosti kde se vyskytuje osoba dvakrát tak stará si vzpomenu na disputaci zda Saturnin pozdravil či nepozdravil tetu Kateřinu.Tedy kdybych měla vybírat co si vzít na pustý ostrov Saturnin by nechyběl.

Prodané dcery Habsburků Prodané dcery Habsburků Thea Leitner

Velmi propracovaná kniha vycházející ze studia historických materiálů,nemám ráda takové ty knihy kde se domněnky autora vydávají za historická fakta-což tady neplatí.Přitom jen studie korespondence Anny Rakouské a kardinála Mazarina je obrovská nálož-je nesmírně obsáhlá a ještě psaná částečně šifrovaně.U mě klobouček dolů a určitě doporučuji.

30.07.2019 5 z 5