3DD!3 3DD!3 komentáře u knih

Dědička a další příběhy Dědička a další příběhy Alan Grant

Největším tahákem, o který jsou čtenáři originálu ochuzeni je verbální vynalézavost překladatelů Pavla Dorta a Dareka Šmída, kteří se v tomto díle překonávají. Scenáristické zákruty dostávají (anti)hrdinu do atypických situací a je u něj patrný posun ve slušném chování, alespoň dokud ho kibicuje Darleena. Vizuální stránka je nápaditá, narvaná odkazy a nápady. Vyskytují se zde i takové klenoty jako je smrt zasednutím, vtipný návod jak nakreslit obézního člověka, či návod jak na pivní panděro.

15.02.2020 5 z 5

Hotel Zapomnění Hotel Zapomnění Gerard Way

Way a Bá hýří možná až plýtvají nápady. Hotel Zapomnění je plný tolika zajímavých záporáků. Každý z nich by zasloužil vlastní příběh a ne jen zazářit a zemřít. Zvraty se vrší a minulost je plná tajemství. Je to knihu od knihy lepší, závěr ale otevřený jako prase a čtvrtá kniha v nedohlednu.

07.02.2020 5 z 5

Pavučina Pavučina Brian Azzarello

Intro od Ennise s hororovými kořeny a sociálním přesahem o dětské šikaně nastaví laťku hodně vysoko (zamrzí jen divný coloring k McReově kresbě). Další povídky na Pavouka nahlíží z jiné strany. Ať jsou to chlapi v hospodě, nebo holčička se zlým tátou. Vrcholem je ovšem povídka o čestném Wreslerovi, který chce zachránit byznys a do klece mu naskočí mamlas v masce. Paráda.

07.02.2020 5 z 5

Batman: Pod maskou Batman: Pod maskou Bill Finger

Solidní mainstream, který vrací do příběhu další mrtvolu. Batman pochybuje a radí s přáteli, kteří už mrtví byli, ale stejně mu to je prd platné. S tímhle borcem nic neudělá a možná mu nakonec nezbude nic jiného než se postavit na jeho stranu, ale to až v nějaké jiné knize.

02.02.2020 4 z 5

Bullseye Bullseye Jason Aaron

Masakr, Bullseye jako protivník nemá obdoby. Šílený sociopat a psycholog amatér snažící se Frankovi vetřít pod kůži. Ten závěr, neskutečně silný závěr, který tušíte, ale zůstane nevyřčen. Nemůžu se dočkat pokračování.

18.01.2020 5 z 5

Lobo: Incident na pánských záchodcích a další příběhy Lobo: Incident na pánských záchodcích a další příběhy Alan Grant

Učebnice sprostých vtipů a násilných provokací. Dokonalý překlad z Loba dělá opět lahůdku pro fajnšmekry. Oslava narozenin, motorkáři i příhoda o přeladění rádia jsou klenoty, které si rád dám znovu. Lobo je Šéf!

15.01.2020 5 z 5

Utrpení Utrpení Todd McFarlane

MacFarlanova špičková kresba (aneb klasika na steroidech) v řádně temném příběhu o moci a ovládání. Záporačka s dokonalým tělem dá pavoukovi zabrat. Finále s Morbiem především potěší i osobní válce tvůrce s šéfredaktorem Tomem DeFalcem = šmejd. Kus historie, který by neměl v knihovně chybět.

10.01.2020 5 z 5

Smrt je jen pro pitomce Smrt je jen pro pitomce Adam Glass

Díky Bohu, že přišel Joker na pohřeb. Jeho výstup patří k nejlepším pasážím knihy. Jeho vztah s Harley nabírá ty správné kontury. Zbytek je standart, kde mrtví vstávají z hrobů. Jo jo překvapil.

06.01.2020 4 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Fantastické popisy efektů kulového blesku na skutečný svět dostávají ještě větší váhu, když si přečtete doslov. Setkání autora s tímto fenoménem a vliv Clarka na jeho psaní jsou během čtení krásně vidět. Zkoumání makrosvěta, vývoj novokoncepčních zbraní i kvantový přenos dokonale slouží příběhu s nečekaně klasickou pointou o vzácnosti života. Možná jde o trochu naivní pohled, ale po děsivé bezmoci ze Vzpomínky na Zemi trocha optimismu neuškodí.

06.01.2020 5 z 5

Punisher MAX: Vánoce na odstřel Punisher MAX: Vánoce na odstřel Jimmy Palmiotti (p)

Když už si člověk myslí, že Punisherova série MAX končí vytasí se BB/Art s vánočním speciálem. Tři povídky spojené tématem sváteční nálady a pohody sice obsahují spíše Santu než Ježíška, ale když Jason Aaron v posledním příběhu vytasí Tři krále a pomáhá rodit ve chlévě funguje to náramně. Tohle sváteční zabíjení přijde k duhu. Komiks, který nesmí pod stromečkem chybět.

24.12.2019 5 z 5

Batman v černé a bílé Batman v černé a bílé Neil Gaiman

Antologie trpí klasickým problémem sbírek. Záleží na tom kdo danou povídku píše a kreslí. V první polovině je to jedni eso vedle druhého a příběhy chytnou a nepustí. Ke konci se ale objevují takoví autoři a takové kousky, které by bylo z knihy lepší vytrhnout.

21.12.2019 4 z 5

Mr. Misery Mr. Misery Jason Aaron

Aaron ukončuje příběh o zničení magie. Mr. Misery je jakýmsi epilogem. Snaha zachránit Wonga, pár slov o jídle a proměna knihovnice. Není to taková bomba jako předchozí tři svazky, ale stále nadstandard.

07.12.2019 4 z 5

Batman: Evropa Batman: Evropa Brian Azzarello

Výlet po evropských metropolích v nezvyklé společnosti Batmana s Jokerem se vyvedl tak nějak napůl. Vizuální stránka je úchvatná, každé město i díky ní dostává specifickou atmosféru a některé obrazy jsou samy o sobě uměleckým dílem. Příběh je ovšem trochu slabší. Idea udělat s dvou úhlavních nepřátel spojence je skvělá, ale to jak s ní příběh pracuje je mírným zklamáním. Kdyby ve finále čekala údernější pointa mohla ledacos zachránit, konec ale působí hodně odflákle. Na Azzarella je to dost nezvyklé.

06.12.2019 4 z 5

Klonová sága Klonová sága Archie Goodwin

Klonová sága je příběhově hodně zajímavá a jelikož jsem vyrůstal na seriálu z osmdesátek hodně osvětluje. Parker navíc prochází hodně schizofrením vývojem a rozhodně to není ten galantní pohodář co obvykle. V dnešní době by byl dokonce označen za sexistu! Navíc totožnost Šakala mě dost překvapila.

26.11.2019 4 z 5

Věčné zlo Věčné zlo Geoff Johns

Čistokrevný popcorn, který ukazuje že když se Johns rozjede, tak umí. Poražení původní Ligy spravedlnosti se sice odehraje hodně mimochodem, ale zlá verze Supermana (závislák na kryptonitu) a spol přirostou k srdci hned. Luthor jako hlavní hrdina funguje výborně a celý dějový oblouk Věčného zla je v podstatě o něm. Vizuální stránka z pera Davida Finche často bere dech. Neskutečně propracované výjevy akčních scén a konfrontací jednotlivých bijců jsou materiálem na plakáty do pokojíčku. Nemá to zásadnější hloubku, ale jasně je zde vidět proč DC týmovky selhaly. Nevybudovali dostatečné základy, na to aby na nich mohli postavit takové monumentální scény jako je rubačka Alexandra Luthora s Ultramanem.

21.11.2019 5 z 5

V rajonu šílenství V rajonu šílenství Greg Rucka

Laťka se ještě zvyšuje, nové povídky od Rucky a Brubakera o policejním oddělení Gothamské policie jsou lepší než dřív. Konflikt s Batmanem, návštěva v Keystone a brutálně realistické vyústění jednotlivých příběhů.

18.11.2019 5 z 5

Údobí mlh Údobí mlh Neil Gaiman

Gaiman se v Údobí mlh překonává. Sen trpící dilematem co s Peklem, vysmátý Lucfer a (zlí) mrtví, kteří se vracejí. Sandman pracuje s univerzálními tématy, ale pohled na ně je jiný a když změníte perspektivu získáte něco zcela vyjimečného. Nevšedního. P.S: Tahle kniha to u mě bude mít až nadosmrti dobrý protože jsem ji měl rozečtenou když se mi rodila dcera.

13.11.2019 5 z 5

Všechno dobré... Všechno dobré... Brian Edmund Posehn

Ukončení série se nese ve velkém stylu. vyvražďování na koupeném poli v Kansasu ve jménu ekologie a staré dobré pomsty. Když má Deadpool zemřít, vezme s sebou všechny... úplně všechny.

09.11.2019 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Až nečekaně pozitivní úvaha o vyrovnávání se s vlastní smrtí. Optimistický nádech knihy plné všedních věcí a jenom jednou věcí nevšední je neuvěřitelně nakažlivý. Scott ztrácí hmotnost aniž by hubl, ale konec bude spousta čtenářů brát jako nechutně frustrující, protože nesměřuje k něčemu vyššímu (nebo teda směřuje, ale). Přesto pomoc dvěma lesbickým kuchařkám, krocaní závod i tvorba webových stránek měly smysl. Cokoliv hezkého kvůli čemu si vás lidé budou pamatovat dává smysl. Je zvláštní, že tohle ponaučení přichází od krále hororu, ale je to tak.

06.11.2019 4 z 5

Úhel pohledu Úhel pohledu Todd McFarlane

McFarlane udělal v devadesátkách ze Spideyho hláškujícího bouchače a v Úhlu pohledu ho dal dohromady s Wolverinem, aby v kanadě lovili vraha malých dětí. Tenhle přístup se mi líbí. Ovšem to co udělal v povídce Masky je ještě vyšší liga. Hororové výjevy a sundávání tváře, do toho magor Ghost Rider. V závěru povídky je sice trocha moralizování, ale to jako by dodal redakční guru DeFalco. Neskutečná pecka. Tohle mi sedí. Téhle sérii bych přál kompletní počeštění.

05.11.2019 5 z 5