3DD!3 3DD!3 komentáře u knih

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

King ve své vrcholné formě. Lahůdkové povídky o vzdálených světech či vnitřních děsech nedávají člověku za některých obzvláště ošklivých nocích usnout...

04.01.2012

Christina Christina Stephen King

Christina sice nepatří ke Kingovým nejlepším, ale má své kouzlo. Znovu útočí Stevova neselhávající imaginace, která do starého Plymouthu narve duši démona a do cesty jí strčí všemi opomíjenou, bezvýraznou nulu. Osobně se mi hodně líbil styl vyprávění, který se v průběhu knihy střídá.

04.01.2012 4 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Napínavý, vtipný, ale smutný román s typycky Bachmanovským koncem. Stephen King se bez nejmenších problému vrátil do bot svého druhého já a dal světu jeden z Jeho nejlepších kousků. Příběh Claytona "Blaze" Blaisdella mladšího je jednoduchý, překvapivý a plný smutých nebo legračních příhod, ale hlavě je dobře napsaný. Flashbacky do minulosti hlavního hrdiny navíc patří k tomu nejlepšímu co King napsal. Určitě se vám při čtení vybaví díla jako Tělo nebo Talisman, ke kterým mají určité části hodně blízko. Jde o zatraceně dobré počtení a já jsem jen rád, že Steve v té zastrčené krabici BLAZE našel.

Conan: Cesta králů Conan: Cesta králů Karl Edward Wagner

Mé první setkání s literárním Conanem. Nápadité, chytlavé a ten svět mě pohltil. Pro malého kluka má ta kniha všechno a rád na ty časy v Zingaře vzpomínám.

04.01.2012 5 z 5

Svatyně odpornosti a jiné povídky (9 povídek) Svatyně odpornosti a jiné povídky (9 povídek) Robert Ervin Howard

První vydání jsem kdysi vyhrabal v tátově knihovně a Howarda jsem tehdy znal jen jako toho chlapa co napsal Conana, podle kterého natočili film se Schwarzeneggerem. Jaké bylo mé překvapení, když jsem začal číst. Strach, který z těch povídek sálal, ta hrůza a zároveň hrdinství tváří v tvář naprostému zničení. Tohle byl jeden z klíčových odrazových můstků mého čtenářství.

Hory šílenství Hory šílenství Howard Phillips Lovecraft

Temný horor z pokřivené mysli génia strachu Howarda Phillipse Lovecrafta nás zavede do třicátých let minulého století. Skupina badatelů Miskatonické univerzity se tehdy vydala do neprozkoumané antarktické pustiny s cílem získat geologické údaje z doby vzniku ledového světadílu. Bílý kontinent však skrýval víc, než byla lidská mysl schopna pochopit. Pod sněhem a namodralým ledem vědci narazili na zkameněliny a pozůstatky neznámých tvorů, o kterých se jen v náznacích zmiňuje šílený arab Abdul Alhazred na stránkách neblaze proslulého Necronomiconu. Tunely, kterými se průzkumníci nakonec vydali, nebyly vytvořeny člověkem ani pro něj a to, co na jejich konci našli, jednoduše změnilo jejich chápání. Obrovské pohoří, několikrát převyšující nejvyšší himálajské štíty, byly překřtěny na Hory šílenství z jistého důvodu. Bylo to proto, že mozek těch, kteří viděli, co se za jejich hradbami skrývá, už prostě nefungoval správně.

Konec světů Konec světů Neil Gaiman

Povedená myšlenka se svázáním příběhů, tradičně skvělých. I přesto, že Sandman nehraje hlavní roli. Mým nejoblíbenějším je kousek se šéfem smajlíkem. :)

Hra o tebe Hra o tebe Neil Gaiman

Mé první setkání se Sandmanem. Hodně zvláštní pohádka, ve které je možné úplně všechno.

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Perfektní atmosféra, mystický hrdina a příběhy, které se zažerou do mozku a nepustí. Pasáž s dr. Dee v restauraci je až obludně děsivá a mrazí z ní v zádech. Zvlášť když je vyvedena jen tuší.

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Místy výborně čtivé, místy ztráceli AMERIČTÍ BOHOVÉ dech. Hlavně když někam zmizel pan Středa. Sama Gaimanova myšlenka je rozkošně hravá a originální. Mezipasáže z historie (přežívání) bohů v americe byli někdy lepší než samotný hlavní děj. P.S: Díky téhle knize jsem se naučil nějáké triky s mincí.

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Pro mě osobně jde o nejlepší knihu co kdy Asimov napsal. Cestování časem pro mě ještě nikdy nebylo tak pohlcující. Krásně vysvětlené paradoxy, dějové zákruty a překvapivé zvraty ve chvílích, kdy se všechno rozbíhalo tak slibně. Hloupí lidé škodící sami sobě svou snahou zlepšení života... jak nadčasové téma, ale až v příběhu o čase dokáže naplno vyniknout. Mistrovská práce s tématem.

Nahé slunce Nahé slunce Isaac Asimov

Skvělá myšlenka a vykreslení světa je bezchybné. Trochu tím trpí detektivní část, ale nejspíš je to i tím že tentokrát se tu Asimov pokusil o romanticky laděný příběh a v tomhle jeho podání jde o dost netradiční lovestory, podle jeho slov nezvládnutou, ale možná tím i dost vyjmečnou právě svou odlišností (jsme v budoucnosti a na jiné planetě proboha!). Každopádně perfektní studie, jedné možné, formy úpadku lidstva.

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Dnes už klasický kousek. Pro mě první ne-povídka od Asimova a skvělá ukázka práce s žánry. Klasický detektivní příběh, i když dost triviální by se nakonec dalo říct, využívá prvky sci-fi ve prospěch děje a ne naopak jak je u některých autorů zvykem. Navíc je tu představen Daneel Olivaw, největší kápo série, drsný bouchač a zdroj údivu pro ubohého detektiva Baleyho. ;-)

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

DUMA KEY je duchařina ne nepodobná PYTLI KOSTÍ, jen je podle mého názoru o chlup lepší. Možná to bylo Floridskou atmosférou a lodí duchů pohupující se na vlnách ve Freemantelových obrazech, či prostě jen stylem vyprávění. Nevím, ty obrazy mě prostě pohltily. Kingovi se také do děje podařilo zakomponovat příběh o přátelství, u kterého si vzpomenete na jiné dva parťáky co si museli odkroutit svůj trest ve věznici jménem Shawshank.

Za soumraku Za soumraku Stephen King

Měl jsem pocit jako bych četl povídky ze zlaté Kingovy éry (70-80 léta) jen s vytříbenějším stylem v psaní. Ty slabší jen vyjmenuji protože jich vážně moc nebude. Nesedla mi WILLA, HARVEYHO SEN a MATURITNÍ ODPOLEDNE, při tom však jsou to velice kvalitně napsané povídky jde jen o to, že ten obsah mě moc neuchvátil. Rád bych ale naproti tomu vyzvedl povídku N., která ve sbírce patří k nejnovějším (podle mého názoru i k nejlepším), má dokonalou atmosféru a je napsaná moc pěkným stylem (dopísy, zápisy cvokaře, email). K mým oblíbeným v této sbírce patří i ROTOPED, VĚCI, KTERÉ PO NICH ZŮSTALY, NĚMÝ a ujetá šílenost V ÚZKÝCH o jednom takovém sousedském sporu. Tu rozhodně nedoporučuji číst před, při ani po jídle.

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Spolu s Temnou věží jde o nejlepší Kingovu věc z období "po nehodě". Pod Kupolí je téměř tisíci stránkový macek nacpaný vynikajícími postavami (Šéf, Sanders, plukovník Barbie, Strašák Joe), napínavým příběhem a pro Steva typickým sarkastickým humorem. Vyřešení celé záhady je typicky Kingovské, nenápadné a ve své prostotě i velmi chytré. Jinak já osobně jsem si nejvíce užíval pasáže kolem metamfetaminové továrny, jejíž význam je v závěru vskutku gigantický.

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

První příběh mě moc nechytl. Nemám moc rád, když se Steve babrá v minulosti a i přes to mu nejde upřít jistý půvab. Druhý příběh o ženě, která vezme spravedlnost do svých rukou, už má tu správnou atmosféru. Schizofrenické průpovídky s navigací nebo kocourem všechno krásně oživují. Za naprostý vrchol považuji povídku PRODLUŽOVÁNÍ ČASU, kde King jednoduchý nápad vytěžil na maximum, závěr je pak dokonalým odrazem dnešní společnosti a na tváři mi vykouzlil pobavený úšklebek. Čtvrtý příběh o další ženě, která se chopí spravedlnosti, mi připoměl seriál DEXTER. Otázka co kdyby Rita zjistila, že... nebo libovolná manželka sériového vraha. Perfektní vykreslení postav je u Stephena samozřejmostí, ale tady jde o ukázkovou věc. Krásná práce.

Pistolník Pistolník Stephen King

Geniální začátek nejpodivnějšího rozměru Kingovy děsivé imaginace. Pulpová atmosféra s filozofickým přesahem. PISTOLNÍK míchá náboženství, literaturu, komiksy, filmy a shrnuje všechny tyhle náznaky v apokalyptickém světě jehož paměť postihla alzheimerova choroba. Ve světě který se neustále mění a šipka kompasu neukazuje sever. Tady prchá přes poušť tajemný muž v černém a podivně narušený pistolník Roland Deschain je mu v patách.