1871 1871 komentáře u knih

Tak nevím jestli je ta kniha tak zmatená, nebo je to špatným překladem, ale je tam pár protichůdných tvrzení. Například: "Neměla o mně zájem..." a pak na téměř celé stránce popisuje, jak spolu strávili večer. Takových věcí je tam více. Pak také ten titul ...jak mít všechno u pr**le. Dobře, část knihy je o tom, jak to tam mít, ale většina je o tom, jak to tam nemít a co tam nemít a tím tam mít něco jiného.
Je to dobré pro uvědomění si růzností pohledů na svět, ale určitě to není návod, jak to udělat úplně správně.

14.11.2021 2 z 5

Peklo Beneš Peklo Beneš Josef Nesvadba

Když napíše knihu psychiatr, děj je sci-fi, nebo popis zážitku potenciálního pacienta, který sám váhá jestli je to skutečnost, nebo jen jeho vize... Dočetl jsem to do konce a celkem bez problémů, doufám že to nesvědčí nic o mém psychickém stavu.

01.11.2021 3 z 5

Citadela Citadela Antoine de Saint-Exupéry

Není to mainstream. Nedivím se, že má vedle nadšených čtenářů i hodně takových, kteří to zcela nechápou, protože je jim to tak cizí až nepochopitelné. Nikde se tam nepíše o tom, že si má člověk užít, co může. A jako syn vládce by mohl. Stále se tam naopak opakuje motiv, že se má člověk směňovat za svůj cíl. Rozuměj usilovat o něj, snažit se, obětovat mu svůj čas a svou námahu... Nepopírá ale, že je mnoho takových, kteří to neřeší a nežijí tak. Nijak je neodsuzuje, jen je lituje. Trochu tam cítím vliv východu, povinnost je tam nadsazena právu, práva společenství jednotlivci.
Jazykově skvělé, pro mě i stylisticky. Četl jsem ji podruhé a to hlavně pro náladu a pocit, který to ve mně vyvolává. Hodně mi to připomíná Krylovu Děkuji.

30.09.2021 5 z 5

Nejlepší Nejlepší Ephraim Kishon

Opravdu výběr pro českou duši. I když je původem Maďar a žil v Izraeli. Nejvíc úctyhodné je to, že velká část povídek je o něm samotném a o jeho rodině. Není to ta hloupá kousavá satira namířená všude kolem. Má to hlubší myšlenku a je to i sebekritické.

23.09.2021 5 z 5

Mezi psem a vlkem Mezi psem a vlkem Saša Sokolov (p)

Děj to vlastně skoro nemá, nebo spíš je velmi těžké sledovat ho. Propojení těch náznaků dějových linií je až úplně na konci. Když ale člověk nechá vyprávění plynout a nechá se jen unášet tou náladou a jazykem tak je to velmi dobré.

11.09.2021 4 z 5

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 povídek) Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 povídek) Edgar Allan Poe

Některé povídky mají příliš zdlouhavý úvod. Hodně mi to připomnělo vědeckopopulární články té doby. Dnes se podobný styl objevuje v novinách typu Hrom.

11.08.2021 2 z 5

Zmrdi, vohnouti a my Zmrdi, vohnouti a my D-FENS

Je potřeba poznat chování (myšlení) nepřítele. Tak jsem to četl, abych je uměl lépe přečíst.

15.07.2021 3 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

...právnost.
V tomto případě právo ženy (dívky) být čarodějem, ne jen čarodějnicí. Nakonec se jí to povede, vlastně proti tomu nikdo nic tak smrtelně vážně nemá, kromě toho že je to proti tradici a také je to nepřirozené...
Knížka plná stereotypů a předsudků, všechny jsou ale tak lidové a popravdě u absolutní většiny populace platné. Takže pro tuto většinu je to vlastně empirická zkušenost, dokud se nesetkají s někým novým, kdo se tomu vymyká a toto setkání vytvoří zkušenost novou. Není to tedy tak, že téměř všichni rasisté, xenofobové, homofobové, mačové a všichni ti ostatní prostě ještě nepotkali někoho, kdo by je přesvědčil svým vlastním životem, jako správným příkladem? Pravda, nesměli by to být úplní ignorantští pařezové.

07.07.2021 4 z 5

Čtení z bible Čtení z bible Jan Sokol

Na konci knihy jsou výklady od pana Sokola. Našel jsem tam několik postřehů, které jsem nikdy neslyšel. Obohatilo to můj pohled na věc a mám opět o čem přemýšlet.

07.07.2021 4 z 5

Liška v kurníku Liška v kurníku Ephraim Kishon

nevím jestli to byl dobrý nápad číst si to před volbami: "Desetitisíce bláznů léta studujou kvůli svému povolání a pak ho celý život vykonávají, jen aby nakonec přišel ctihodný pan politik a sklidil veškerou chválu - poněvadž umí něco, čeho se jim, chudákům odborníkům , na jejich univerzitách a odborných školách nedostalo: umí mluvit o tom, co oni, ti druzí, dělají! Ano, to je to, v čem jste odborník, Dulnikkere! Umíte mluvit, mluvit, mluvit jako dlouhohrající deska, hodinu za hodinou, jako vodovodní kohoutek, který se opil vlastními kapkami..."

22.06.2021 2 z 5

Nebe v kleci Nebe v kleci Christine Leunens

Pominu literární kvalitu, ale ta myšlenka muset doma před dětmi tajit téměř vše a ve vlastních dětech mít ty nejsnaživější donašeče... Kromě pekla války zažívat i toto domácí peklo...

18.06.2021 3 z 5

Třikrát strážmistr Studer Třikrát strážmistr Studer Friedrich Glauser

Osoba strážmistra Studera mi byla osobně blízká. Příběhy byly ale místy zdlouhavé a trochu jsem se v tom ztrácel.

18.06.2021 2 z 5

Konfrontácia Konfrontácia * antologie

Povídky dobré. Další texty byly pro mě celkem složité, abych se v nich zorientoval, tak jsem si musel pustit nějaké dokumenty o SNP.

18.06.2021 3 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Odpočinkové a přitom k zamyšlení. Vypravěč j jiný než ostatní, protože si všiml. Ale ten, kdo ty stromy sází je úplně nevídaný zjev. A nejlepší jsou ti úředníci, kteří to prohlásí za přírodní les se samovolným vznikem.

18.06.2021 5 z 5

Lékař Viktora Lékař Viktora Ota Dub

Hezká kniha o profesním zaujetí a cílevědomosti, ale také pohled na propastný rozdíl v přístupu k pacientovi. Pomáhali jak nejlépe uměli, ale to striktní odmítání říct pacientovi pravdu o špatné nemoci a špatné prognóze... myslím porovnání s dnešním vyžadováním informovaného souhlasu.

25.05.2021 3 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Já ten příběh znám, ale nemůžu si vzpomenout, kdy už jsem to četl a od koho to bylo. Snažil jsem se upamatovat na to první čtení v každé kapitole, ale nepovedlo se. Neznáte to od někoho jiného?
No nějaký ten rok už mám a knížek jsem přečetl už hodně. Jestli to bylo před 20 lety, tak si už asi nevzpomenu.

25.01.2021

Na množství nehleďte - Jan Žižka Na množství nehleďte - Jan Žižka Václav M. Škorpil

Když si člověk odmyslí tu proletářskou revoluci a třídní boj, tak je to dobré.

19.11.2019

Měšťanské besedy Měšťanské besedy Václav Lacina

Jako parodie nic moc, tento humor mi nesedí. Ale dobře tendenční, dá se to použít jako učebnice pro psaní podobných věcí. Jak zesměšnit nepřítele, v tomto případě třídního.

11.11.2019 2 z 5

Okamžiky Okamžiky Anton Pavlovič Čechov

Ono Rusko té doby asi nebylo nic moc. Nebo se člověk nesměl moc dívat tam, kde se mu to příčilo chudobou. Jinde to bylo sice podobné, ale už se objevoval posun k lepšímu.

20.03.2019 3 z 5

Sám a sám Sám a sám Richard Evelyn Byrd

Právě jsem ukončoval marodku po 9 měsících. Vím, že to není totéž, jako být sám tak daleko od ostatních a v tak těžkých podmínkách, ale pomohlo mi to.

20.02.2019 4 z 5