OkamžikyOkamžikyA. P. Čechov

Ono Rusko té doby asi nebylo nic moc. Nebo se člověk nesměl moc dívat tam, kde se mu to příčilo chudobou. Jinde to bylo sice podobné, ale už se objevoval posun k lepšímu.

Sám a sámSám a sámR. E. Byrd

Právě jsem ukončoval marodku po 9 měsících. Vím, že to není totéž, jako být sám tak daleko od ostatních a v tak těžkých podmínkách, ale pomohlo mi to.

Manhattanská přestupní staniceManhattanská přestupní staniceJ. Dos Passos

Roztříštěnost děje do mnoha prolínajících se příběhů a množství postav z toho dělá čtení náročné na pozornost.

Opustíš-li mneOpustíš-li mneZ. Pluhař

Zajímavá kniha, něco jako "dějiny píšou vítězové". Popisuje barvitě emigraci, takovým způsobem aby nikdo emigrovat nechtěl. Každá pěknější dívka skončí jako prostitutka, každý muž končí jako vrah, oběť vraždy, sebevrah, nebo nejlíp v legii. V celé knize je jen jedna jediná výjimka a i ten vlastně ani neví proč emigroval. Jinak ale dobře řemeslně zpracované.

Hodina mrtvých očíHodina mrtvých očíH. Thürk

Velmi dobré, až na poslední 1/3 kde prosakuje propaganda, o tom jak sověti téměř nenásilně přeškolí ty zajaté, zneužité německé chudáky.

24.11.2018

Já, básník NasoJá, básník NasoM. Slach

Z běžného vyprávění volně přechází v dopisní formu, aby se znovu vrátil k vyprávění. Hodně čitelné, ale málo propracované.

07.09.2018

Laskavec a rváčLaskavec a rváčČ. Kramoliš

Člověk by měl něco vědět o místech odkud pochází a kde žije.

03.09.2018

Doktor FaustusDoktor FaustusT. Mann

I kdyby mi zdravotní komplikace neznemožnily čtení, tak bych tuto knihu četl déle než jiné. Jazyk je opravdu výjimečný, věty opravdu dlouhé a příběh opravdu složitý. A tím nemyslím, že by byl hodně rozvětvený.

28.06.2018

Cestička k domovuCestička k domovuK. V. Rais

Hromada naivity předkládaná dětem, ale tak to má být, tak vznikají ideály. jazyk krásný.

25.06.2018

Svět bez BohaSvět bez BohaA. Grün

Zatím asi nejlepší kniha o víře hned po Jeremiáši, na kterou jsem narazil. Málokdy se vidí názor, že nevíra a váhání má také svou cenu.

07.06.2018

Meruňková zavařeninaMeruňková zavařeninaA. I. Solženicyn

Ruská brutalita velké revoluce zabalená v poetickém hávu lidového vyprávění.

20.03.2018

Zvěrolékař a jeho přáteléZvěrolékař a jeho přáteléJ. Herriot (pseudonym)

výběr, některé příběhy byly už v jiných knihách

18.02.2018

Jan Hus v představách šesti staletí a ve skutečnostiJan Hus v představách šesti staletí a ve skutečnostiJ. V. Polc

Je dobré dozvědět se něco víc, než ve škole a z filmové klasiky minulého režimu. Ale jako vše i toto beru s rezervou ne tak na 90%, Zvlášť dnes kdy vidím kolem sebe tolik lidí, kteří si jsou tak strašně jistí sebou a svými idoly.

12.02.2018

VybíjenáVybíjenáM. Viewegh

Skvělá kniha pro ty, co si myslí, že už ani ty deprese nejsou to co bývaly. Nebo jako varování pro ty co mají život před sebou. Velmi brzy mi bude také 40, ale pocitům z té knihy se úspěšně vyhýbám a jsem rád, velmi rád.

28.12.2017

Božská komedieBožská komedieD. Alighieri

Dlouhé a dlouhé sledy básnických obrazů. Na přečtení to chce hodně času a na vnímání hodně klidu.

18.12.2017

Krátké pohádky pro unavené rodičeKrátké pohádky pro unavené rodičeM. Viewegh

skoro jako u nás doma?

06.12.2017

Zvěrolékař a kočičí historkyZvěrolékař a kočičí historkyJ. Herriot (pseudonym)

Venkov, zvířata, obyčejní lidé... nejlepší odpočinkové téma, lepší než šokující, výstřední.

04.10.2017

Úvahy na prahu tisíciletíÚvahy na prahu tisíciletíT. Halík

Halík jako vždy, jen v kratším formátu.

04.10.2017

Hovory s T.G. MasarykemHovory s T.G. MasarykemK. Čapek

Víc politik, státník, profesor nebo filozof? Velký muž v čele, vlastně každý muž v čele, to má těžké, když má zodpovědně rozhodnout a ovlivnit osudy ostatních. Jen psychopat, kterému je to naopak vlastní, to má asi jednodušší. Když tak člověk nahlédne, tak za sebe říkám, prezidentem osvoboditelem být nechci, tak jako to nechtěl on. Kdybych ale musel...

23.09.2017

Žid SüssŽid SüssL. Feuchtwanger

Kolik z nás je vlastně židy? Společnost od nás čeká, že budeme nějací a ti co se takovými snaží být, jsou jako Süs, dokud se nezlomí... Jen ti co se umí vymanit z očekávání ostatních, nejsou jako on. Nejsou ani jako ti špinaví z getha, od kterých se vlastně čeká, že špinaví budou.

23.09.2017

Výklad Vyznání víry a DesateraVýklad Vyznání víry a DesateraT. Akvinský

Oproti otázkám o svědomí daleko čitelnější a jasnější.

07.06.2017

Čarodějka z HodkovaČarodějka z HodkovaZ. Kratochvíl

Dost naivní odpočinková četba.

07.06.2017

Baltasar a BlimundaBaltasar a BlimundaJ. Saramago

Kontrastní, sarkastické, opak divadelního scénáře (dialogy bez určení osoby, psané v dlouhém souvislém souvětí...). Chvílemi trochu dokument, kdy hlavní hrdinové jsou spíše současní nežli soudobí. Nevím čím to charakterizovat víc.

25.04.2017

Straka na šibeniciStraka na šibeniciD. Petr

Trochu ujeté, ale alkoholici svět asi takto vidí. Čtení poutavé, chvílemi se nedalo přestat.

15.03.2017

Tom Sawyer detektivem a jiné povídkyTom Sawyer detektivem a jiné povídkyM. Twain

Ironie dostatečně břitká a přitom bez vulgárních urážek. To je to co nám dnes chybí.

31.01.2017

LaurusLaurusJ. Vodolazkin

Když se na konci XIV. kapitoly objevily ve středověkém ruském lese rozházené použité PET láhve, tak jsem váhal jestli si ze mne dělá legraci spisovatel nebo překladatel. Pak jsem se s tím ale v průběhu dalších kapitol smířil, jak se objevovaly další reálie, některé i s přesnou datací.

30.01.2017

Otázky o svědomíOtázky o svědomíT. Akvinský

Upřímně, tohle jsem nečekal. Terminologií a vědeckým dokazováním odpovídá své době, což jsem zase čekal. Na mně je to ale až příliš vědecká práce. Systematicky rozčleněno, argument, protiargument, vývod.... Myslel jsem že bude přístupnější masám.

15.01.2017

JeremiášJeremiášF. Werfel

Výjimečný příběh o výjimečném životě, o tom jak těžké je přijmout výzvu. O tom, že i boží člověk, někdo by řekl i svatý, svádí svůj boj s Bohem...

07.01.2017

RagtimeRagtimeE. Doctorow

Jiná tvář ameriky 20. století, jen aby tahle 80 let stará tvář nebyla ještě lepší než ta která přichází.

25.11.2016

PrcekPrcekM. Nahacz

Až zamrazí, jak se člověk začne poznávat v myšlenkách slabomyslného.

04.11.2016

1 2