1871 1871 komentáře u knih

Manhattanská přestupní stanice Manhattanská přestupní stanice John Dos Passos

Roztříštěnost děje do mnoha prolínajících se příběhů a množství postav z toho dělá čtení náročné na pozornost.

13.02.2019 3 z 5

Opustíš-li mne Opustíš-li mne Zdeněk Pluhař

Zajímavá kniha, něco jako "dějiny píšou vítězové". Popisuje barvitě emigraci, takovým způsobem aby nikdo emigrovat nechtěl. Každá pěknější dívka skončí jako prostitutka, každý muž končí jako vrah, oběť vraždy, sebevrah, nebo nejlíp v legii. V celé knize je jen jedna jediná výjimka a i ten vlastně ani neví proč emigroval. Jinak ale dobře řemeslně zpracované.

10.01.2019 4 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Velmi dobré, až na poslední 1/3 kde prosakuje propaganda, o tom jak sověti téměř nenásilně přeškolí ty zajaté, zneužité německé chudáky.

24.11.2018 4 z 5

Já, básník Naso Já, básník Naso Miroslav Slach

Z běžného vyprávění volně přechází v dopisní formu, aby se znovu vrátil k vyprávění. Hodně čitelné, ale málo propracované.

07.09.2018 3 z 5

Laskavec a rváč Laskavec a rváč Čeněk Kramoliš

Člověk by měl něco vědět o místech odkud pochází a kde žije.

03.09.2018 4 z 5

Doktor Faustus Doktor Faustus Thomas Mann

I kdyby mi zdravotní komplikace neznemožnily čtení, tak bych tuto knihu četl déle než jiné. Jazyk je opravdu výjimečný, věty opravdu dlouhé a příběh opravdu složitý. A tím nemyslím, že by byl hodně rozvětvený.

28.06.2018 3 z 5

Cestička k domovu Cestička k domovu Karel Václav Rais

Hromada naivity předkládaná dětem, ale tak to má být, tak vznikají ideály. jazyk krásný.

25.06.2018 4 z 5

Svět bez Boha Svět bez Boha Anselm Grün

Zatím asi nejlepší kniha o víře hned po Jeremiáši, na kterou jsem narazil. Málokdy se vidí názor, že nevíra a váhání má také svou cenu.

07.06.2018 5 z 5

Meruňková zavařenina Meruňková zavařenina Alexandr Isajevič Solženicyn

Ruská brutalita velké revoluce zabalená v poetickém hávu lidového vyprávění.

20.03.2018 4 z 5

Zvěrolékař a jeho přátelé Zvěrolékař a jeho přátelé James Herriot (p)

výběr, některé příběhy byly už v jiných knihách

18.02.2018 4 z 5

Jan Hus v představách šesti staletí a ve skutečnosti Jan Hus v představách šesti staletí a ve skutečnosti Jaroslav Václav Polc

Je dobré dozvědět se něco víc, než ve škole a z filmové klasiky minulého režimu. Ale jako vše i toto beru s rezervou ne tak na 90%, Zvlášť dnes kdy vidím kolem sebe tolik lidí, kteří si jsou tak strašně jistí sebou a svými idoly.

12.02.2018 4 z 5

Vybíjená Vybíjená Michal Viewegh

Skvělá kniha pro ty, co si myslí, že už ani ty deprese nejsou to co bývaly. Nebo jako varování pro ty co mají život před sebou. Velmi brzy mi bude také 40, ale pocitům z té knihy se úspěšně vyhýbám a jsem rád, velmi rád.

28.12.2017 4 z 5

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Dlouhé a dlouhé sledy básnických obrazů. Na přečtení to chce hodně času a na vnímání hodně klidu.

18.12.2017 2 z 5

skoro jako u nás doma?

06.12.2017 4 z 5

Zvěrolékař a kočičí historky Zvěrolékař a kočičí historky James Herriot (p)

Venkov, zvířata, obyčejní lidé... nejlepší odpočinkové téma, lepší než šokující, výstřední.

04.10.2017 4 z 5

Úvahy na prahu tisíciletí Úvahy na prahu tisíciletí Tomáš Halík

Halík jako vždy, jen v kratším formátu.

04.10.2017 5 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Víc politik, státník, profesor nebo filozof? Velký muž v čele, vlastně každý muž v čele, to má těžké, když má zodpovědně rozhodnout a ovlivnit osudy ostatních. Jen psychopat, kterému je to naopak vlastní, to má asi jednodušší. Když tak člověk nahlédne, tak za sebe říkám, prezidentem osvoboditelem být nechci, tak jako to nechtěl on. Kdybych ale musel...

23.09.2017 4 z 5

Žid Süss Žid Süss Lion Feuchtwanger

Kolik z nás je vlastně židy? Společnost od nás čeká, že budeme nějací a ti co se takovými snaží být, jsou jako Süs, dokud se nezlomí... Jen ti co se umí vymanit z očekávání ostatních, nejsou jako on. Nejsou ani jako ti špinaví z getha, od kterých se vlastně čeká, že špinaví budou.

23.09.2017 4 z 5

Výklad Vyznání víry a Desatera Výklad Vyznání víry a Desatera Tomáš Akvinský

Oproti otázkám o svědomí daleko čitelnější a jasnější.

07.06.2017 4 z 5

Čarodějka z Hodkova Čarodějka z Hodkova Zdeněk Kratochvíl

Dost naivní odpočinková četba.

07.06.2017 3 z 5