Manhattanská přestupní stanice

Manhattanská přestupní stanice https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76433/bmid_manhattanska-prestupni-stanice-Rwx-76433.jpg 4 12 12

Kolektivní román o chaosu americké civilizace po první světové válce je dílem výrazného amerického spisovatele, jehož vrchol tvorby spadá do období mezi dvěma světovými válkami. Autor zde novou uměleckou metodou, poučenou nafilmové technice nespojitých dokumentárních scénických záběrů a pohledů, zachycuje život New Yorku v prvních desítiletích našeho století a tlumočí jej jako ohlušující, bezbřehý a vzhledem k jedinci necitelný a ničící chaos. Zpozadí řady lidských osudů, prolínajících se a střetajících v boji o dolar, vystupují ostřeji rychlé kariéry i pády jedinců, tragédie lidí zruinovaných a zklamání lidí mladých.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Manhattan Transfer

1871
13.02.2019 3 z 5

Roztříštěnost děje do mnoha prolínajících se příběhů a množství postav z toho dělá čtení náročné na pozornost.

Skip
06.08.2014 2 z 5

Myslím, že tomu, co Dos Passos napsal, se říká kolektivní román. V každé kapitole jsou různé části věnované různým lidem obojího pohlaví, každý je z jiné společenské vrstvy, každý se nějak jinak probíjí životem. Osudy těchto lidí se tu více, tu méně protínají, jak běží čas. Autor se nepokrytě pokouší o sociální kritiku, ale co je to platné, když píše velmi špatně až chaoticky, navíc vyloženě prudí popisy světel a odrazů světla od všeho možného, k čemuž ještě přidává popisy pachů. Přijde mi, jako by mu všechno páchlo a všichni lidé, které popisoval, byli fyzicky oškliví. Děj je umístěn na počátek minulého století, čas běží bez zřejmých vodítek, v jakém úseku se asi tak nacházíme, jediným jasným časovým obdobím je 1. světová válka. I tento fakt činí knihu poněkud chaotickou. Nemám nic proti sociálněkriticky píšícím autorům, ale třeba takový Upton Sinclair a jeho Džungle, to je úplně jiná liga. John Dos Passos mi až příliš často přijde jako zamindrákovaný pisálek.

WEIL
08.08.2011 3 z 5

Kniha je napsána impresionisticky, díky tomu je především zajímavá.