Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 6946 1388

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

mariposka
23.08.2012 5 z 5

Sakra, holka mladší než já a jak to umí :-) A navíc od nás, z Brněnska :-). Už se těším na Vyhnání Gerty Schnirch. Bohyně - skvělá kniha, místo, příběh, moc se mi líbila a určitě si ji někdy přečtu znovu!

buturenka
13.08.2012 5 z 5

kniha je úžasným spojením fikce a skutečnosti, Tučková má úžasná a neotřelá témata, jedna z knížek, která mě tzv. vtáhla do sebe, těšila jsem se v práci na volné odpoledne, abych se mohla vrátit ke čtení

renata přerovs
10.07.2012 5 z 5

Tuhto knihu jsem si koupila do nemocnice a při jejím čtení jsem úplně zapoměla na to,že jsem tam na operaci.Dnes jsem jí přečetla podruhé,s odstupem a doma v klidu a nadchla mně úplně stejně jako poprvé.Určitě brzy navštívím nádhernou krajinu Bílých karpat a budu hledat stopy těchto tajemných žen.

Marcel_Kupka
19.05.2012 4 z 5

Určitě dávám za jedna, některé pasáže ale byla příliš akademické a únavné - přeskakoval jsem... Ale Kateřina Tučková umí, to bezesporu, Žítkovské bohyně jsou jednou z knih roku 2012. Určitě doporučuji k přečtení.

Frakira
02.05.2012 5 z 5

Perfektní a neotřelý námět, skvěle zpracované, napínavé, poučné (ty "archivní" záležitosti mi tam naprosto nevadily - naopak)... a ten závěr...Pro mě (česká) kniha roku!

Arina
26.04.2012 5 z 5

Je to moje první kniha koupená do čtečky. Začala jsem číst ráno cestou do školy (3,5 hod vlakem), měla cukání číst pod lavicí, cestou zpět a o půlnoci jsem skončila.Až trochu vychladne, přečtu si ji znovu a pomaličku. Přistihla jsem se, že když je to nejnapínavější, ruka jde na pohyb otočení stránky, místo stisk tlačítka.

Abdach
24.04.2012 5 z 5

Neodolal jsem a na několikáté doporučení jsem se začetl do knihy Žítkovské bohyně. K současným českým autorům mám vždy jisté pochyby. U této knihy mě nedůvěra opustila po první kapitole, pak už jsem si mohl užívat čtenářský zážitek bez obav ze zklamání. Kniha má velice zajímavé téma, vlastně hned několik témat. Vypráví příběh o přírodních bohyních ze Žítkové, jejichž doba skončila, a přesto není tak vzdálená. Vztah moravské lidové kultury k přírodě a k jejím zákonitostem. Podstatný prostor je v románu věnován ženám. Společnost bohyň byla společností, kde hlavní slovo měla žena. Ale ani v jiných dějových rovinách není v románu žádná kladná mužská postava, což je zajímavé. Román je cenný připomínkou historie českých zemí za posledních totalitních režimů. Autenticitu tomu všemu dodává jazyk archivů skrze dokumenty z tehdejší doby, v kterých sledujeme osudy těch "hodných" i těch "zlých". Líbil se mi jazyk i způsob vyprávění, čtenář se s hlavní hrdinkou prokousává archivy, vzpomínkami pamětníků, a tak postupně graduje zápletka a napětí až na samý závěr knihy. Mnohé z příběhů jsou přitom skutečné, pouze převedené autorkou do jazyka beletrie. Kniha mě natolik zaujala, že bych se rád jednou do míst na moravsko - slovenských hranicích podíval.

Márinka
21.03.2012 5 z 5

Působivé spojení literatury faktu a fabulace. Už se těším na osobní setkání s autorkou. Snad prozradí více, než zde http://www.ceskatelevize.cz/porady/10318911545-kultura-s-dvojkou/211542156000162/