Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 6972 1392

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

petrzel
19.04.2013 3 z 5

Knihu jsem brala do rukou s velikým očekáváním , které ale nesplnila. Přečetla jsem do konce , ale asi mě zrovna tyhle romány moc nebaví.

debe
18.04.2013 5 z 5

Četla jsem hodně negativních kritik na tuto knihu a autorku, a nezbývá mi nic jiného než zásadně nesouhlasit! Klobouk dolů za poutavé zpracování takového tématu od tak mladé autorky. Četlo se jedním dechem.

Evelína Š
18.04.2013 5 z 5

Tato kniha si ode mě zaslouží 5 hvězdiček. Po přečtení Vyhnání Gerty Schnirch a Žítkovských bohyní se stává Kateřina Tučková mou oblíbenou autorkou. Těším se na další její knížky.

KAMIKA
15.04.2013 5 z 5

Taky jsem se od této knihy nemohl odtrhnout a na konci knihy jsem chtěla aby ještě nějaké čarodějnice existovaly, třeba dobře maskované. Moc dobře napsané.

rakytnik
13.04.2013 5 z 5

Jako rodák z kraje jen kousek vzdáleného se nestačím divit jaká souhra lidí s přírodou existovala. Jak malebně se dá popsat kraj drsný, a přesto nádherný. Každý popis větru, bouřky, deště v podání paní Tučkové opravdu pocítíte na vlastní kůži.

V některých situacích pravda tuhne krev v žilách, když čtete záznamy StB a nestačíte se divit co vše bylo v té době možné. Dnes tato "historie" často odsuzovaná mě nutí přemýšlet nad tím, zda se opravdu dnešní "moderní" svět liší a nebo ne? Zda je člověk svodobnější?

Na závěr jedna krásná věta k zamyšlení:
"Jestliže něčemu věříš a věří tomu i lidi kolem tebe, směřuješ k tomu, ať chceš nebo ne.

Alma-Nacida
12.04.2013 5 z 5

Jedna z nejzajímavějšíh knih poslední doby, velmi sugestivně a čtivě napsaná, s tajemným závěrem - není co vytknout!

La Fiera
11.04.2013 5 z 5

Úžasná kniha, kterou jsem bohužel četla hodně rozkouskovaně kvůli škole. Ale jsem opravdu ráda, že se mi dostala do ruky.
Časové posuny pro mě občas byly trochu matoucí, než jsem se zorientovala, ale jinak skvělý příběh založený na faktech.

zuzitko
10.04.2013

Skvěle vykreslená krajina i život žen spjatých s přírodou. V některých pasážích příliš mnoho úryvků z archivu, které sice dodávaly na autentičnosti, ale k tomu by jich stačilo i méně.

Neo1tex
07.04.2013 5 z 5

Kateřina Tučková je vynikající spisovatelka. Příběhy svých knih umí podat mimořádně příjemným způsobem, nemluvě o tom, že samotné náměty jsou velmi silné a zajímavé.
U Žítkovských bohyní mi nejednou běhal mráz po zádech a především v záběru knihy byl tenhle pocit skutečně silný. Část, která se týkala téměř výhradně bádání v archivu, pro mě byla mírně nudnější, ale rozumím, proč ji autorka do knihy zařadila. Bez ní by kus příběhu nedával valný smysl a ve finále ji člověk ocení.
Přiznám se, že když jsem se do knihy pouštěl, čekal jsem tak trochu "čtení pro holky", ale Tučková je prostě Spisovatelka a tohle je skutečně krásná kniha...

Souhvezdi
04.04.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih poslední doby...velké díky autorce:-)

makn
03.04.2013 5 z 5

Vynikající kniha! Přečteno během jednoho dne a jen lituji, že jsem se k ní nedostal dříve.

Yorika
03.04.2013 5 z 5

Přiznám se,že jsem k této knize přistupovala se značnou nedůvěrou.Má realistická povaha odmítala věřit,že by mě toto téma mohlo zaujmout.Kniha mě však dostala.Tak jsem se do děje začetla,že jsem se nemohla odtrhnout.A co víc-autorka mě téměř přesvědčila,že bohyně skutečně uměly čarovat. :)

mitahari
02.04.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla za necelý jeden den.Velmi čtivá.Děkuji autorce.

Summer17
01.04.2013 4 z 5

Velice příjemná kniha. Navíc konečně nějaké nové téma, které není popsáno už ve stovkách knih.

evasamankova
31.03.2013 4 z 5

Ač české autory nevyhledávám, na základě pochvalných recenzí a komentářů jsem si tuto knihu půjčila od známé. Nyní po dočtení nevím, jestli kniha moje očekávání splnila. Ale možná jsem od ní čekala až příliš. Kniha je čtivá, poučná a smekám před autorkou a její prací při shromaždování informací, aby kniha mohla vzniknout. Přesto je ve mně velké Ale... Některé části knihy byly příliš zdlouhavé a rozvleklé. A především mi vadily pasáže s citací disertační práce hrdinky, nebo německých posudků či citace z historických děl. Jako laikovi mi přišly příliš odborné, cizí a srážely moji chuť číst dál. Přesto však posledních asi 100 stran jsem četla jedním dechem. Jsem toho názoru, že kdyby kniha měla tak o 100 stran méně, měla by větší spád. Bez ohledu na moje zde vyřčené námitky, jde ale o zajímavý příběh i celé jeho vyústění.

CvB
29.03.2013 5 z 5

Preciznost ve všech detailech je až zarážející. Od prvních stránek až do konce. Dál bych jen bych opakoval chválu. Takže dávám šest hvězdiček z pěti.

Alyx
28.03.2013 5 z 5

Opravdová paráda :-) Nechci tu nějak spoilerovat, ale já si naopak myslím, že ten vztah nebyl nadbytečný, anóbrž z hlediska děje klíčový.

Kopretina_aku
28.03.2013 5 z 5

Všchno už tu bylo vysloveno. Jedním slovem skvost mezi českými autory, klobouk dolů před Kateřinou Tučkovou. Vynikající kniha, napínavá, plná historie, vůbec jsem netušila, že existovalo něco jako Žítkovské bohyně. Nemohla jsem se odtrhnout a na konci knihy jsem litovala, že už je přečtená a nemá ještě dalších 500 stran.

kristeen
25.03.2013 4 z 5

Bohyně jsem četla už jako druhou knihu autorky a zpočátku mi styl psaní hodně připomínal předchozí Vyhnání GS. Později ale převážila poutavost příběhu, který mě nakonec docela unesl. Téma není tak palčivé jako u předchozí knihy, ale pocit nespravedlnosti je stejně dráždivý. Trochu nadbytečný mi přišel lesbický vztah hlavní hrdinky, ale v celkovém kontextu asi ne nereálný. Obecně příběh působí věrohodně, ačkoliv na jednu rodinu je v něm smůly snad až přespříliš. Tady záleží spíš na tom, nakolik je čtenář ochoten přistoupit na skutečnost, že bohyně opravdu vládly silou nadpřirozenou...

ciele
24.03.2013 5 z 5

Naprosto neuvěřitelná kniha - zpracování tématu. Rozhodně doporučuji! ;)