Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 6985 6985

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

triatlet
14.07.2013 5 z 5

Autorka promyslela do posledního detailu celý příběh – kompoziční dělení je zcela funkční, jednotlivé části na sebe navazují. Střídání protokolů s úvahami vypravěčky Dory děj posouvá dopředu, čtenář je v napětí, jak se vyvíjely osudy postav. Postavy vystupují z kopaničářských osad, případně z vyšetřoven a čtenář si dovede představit jejich životní osudy.
Autorka používá pestrý jazyk; podrobně popisuje postavy a líčí prostředí (např. kapitola Zaklínání bouřky). Doplnění textu novinovými články zvyšuje autenticitu příběhu. Kapitoly Bílý hádek a především Červený náramek předurčují Dořin osud, přesto mě závěrečný epilog překvapil… Místy se mi vybavily postavy z fiktivních Želar.

lue
12.07.2013 5 z 5

Nevím kdy naposledy jsem četla knihu na jeden zátah. Zde to bylo nevyhnutelné. Skoro detektivka. Autorka má u mne velký palec nahoru.

Skawin
10.07.2013 5 z 5

Úžasná kniha. Zase mi poodkryla něco z tajemství naší země, o kterém jsem nevěděla. Oceňuji autorčin badatelský přístup.

miseb
08.07.2013 1 z 5

Z této knížky jsem poněkud rozpačitá. Měla jsem velká očekávání - po přečtení mnoha doporučujících komentářů, ale nevím. Dočetla jsem, ale nemyslím, že bych se ke knížce ještě někdy vrátila.

Majdule
06.07.2013 4 z 5

Žítkovské bohyně nabízejí čtivě napsaný, široce rozkročený příběh s atraktivní tématikou a z mimořádného prostředí. Životní osudy bohyní, lidových léčitelek, vykladaček a zaříkávaček jsou tvrdé, ale fascinující. Škoda, že je spíš takový přelet než hluboký ponor. Příběh hlavní hrdinky, který osudy bohyň rámuje a propojuje, je temný, smutný a přesto jsem ho napjatě hltala. O to víc mě mrzelo, že se vlastně příliš nerozvinul, trávíme s hrdinkou spoustu času v archivech a víme, jak který vypadá, ale její životní cestu nám autorka jen bez dalšího načrtne. Pro mě důvod, proč se tato kniha z kategorie výborná nedostala do kategorie nezapomenutelná. Ale v každém případě je radost číst opravdu dobrý, současný český román.

Loucillé
02.07.2013

Nedočetla jsem.. Už se tím prokousávám na můj vkus dlouho. Zatím odkládám s myšlenkou, že se k této knize vrátím později. Až bude ta správná "konstelace hvězd".

Romkal
28.06.2013 4 z 5

Velmi pěkný román,krásný a smutný příběh!Nikdy by mě nenapadlo,že stb dokázala řádit i v krajinách,kde dávají lišky dobrou noc!Popsaná příroda,samoty,lesy!Mám v plánu se tam letos určitě podívat a aspon na chvilku se nadechnout zdejšího žítkovského vzduchu!

bbara155
27.06.2013 4 z 5

Hezká a zajímavá knížka, psaná krásnou češtinou. Pokud příběh berete čistě jako fikci a beletrii, není co vytknout. Pokud by to však měly být převyprávěné skutečné události, je to pro mě poněkud nevěrohodné. Ale za přečtení rozhodně stojí a mohu doporučit, opravdu se mi to líbilo

hankapimi
25.06.2013 4 z 5

Silný a poutavě gradující příběh několika bohyní z Moravských Kopanic, předávající své zkušenosti a vědomosti z generace na generaci, jak zřejmě zamýšlela i bohyně Surmena, pěstounka Dory a Jakoubka. Etnografka Dora se se ovšem brání zastaralému způsobu života negramotné Surmeny i všemu iracionálnímu. Postupem času však přichází na to, že nic není, jak si myslela...
Autorce se podařilo poutavě vykreslit mikrosvět jednotlivých samot a obyvatel Kopanic v Bílých Karpatech, tamní drsnou a krásnou přírodu a také zachytit plno zapomenutých zvyků - zapůsobil na mě např."obřad loučení s mrtvým" -( jako kdyby tam člověk byl s nimi a vyprovázel nebožtíka)...
Jen mi chybělo při přímé řeči to moravsko-slovenské kopanické nářečí, myslím, že by to knize (i čtenáři) prospělo...měla jsem dojem, že mám nějaký "překlad do češtiny", protože "originál" byl vyprodán...
V nějakém rozhovoru se K.T. vyjádřila, že plno úředních dokumentů vynechala z obavy, že by to čtenář "neučetl" a málo platné, ta její pečlivá příprava a řazení archívních dokumentů a zpráv STB je na kvalitě knihy velmi znát !
Musela jsem se také několikrát při čtení pousmát ironii osudu - s bohyněmi (vědmami, čarodějkami) měli problém jak Němci, tak komunisté, a nakonec i ten vesnický farář, přestože je známo, že si Hitler nechal tajně předpovídat vývoj války a dozvěděl se i svůj konec...
Kateřina Tučková má můj veliký obdiv, Žítkovské bohyně se četly krásně, lehké mrazení v zádech z nečekaného konce příběhu a přes absenci autentického nářečí určitě stojí za to si ji přečíst. A také se chystám přelousknout její "Vyhnání Gerty Schnirch" !

červená
13.06.2013 5 z 5

úžasná kniha, doporučuji

Ronin Roujin
13.06.2013 5 z 5

Knihu jsem nečetl ale slyšel a díky parádnímu provedení to bylo možná o kousek lepší, než kdybych to četl sám.
Autorka šikovně pracuje s několika časovými rovinami, s vyprávěním hlavní hrdinky a citacemi "úředních" spisů a materiálů a přesto všechno do sebe zapadá jako dílky nějakého důmyslného hlavolamu.
Až nemůžu uvěřit, že jde i gaindžinskou spisovatelku.

kathy
11.06.2013 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, která "chytila" a udržovala v napětí. Jen konec mě trochu zklamal... :-( Dobrý pocit ze skvělé knihy ale zůstal :-).

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Nesporne zaujímavá a nevšedná téma, ktorou sa Tučková v knihe zaoberá. Dokonca je to všetko napísané veľmi peknou češtinou, ale.....ja som sa občas nudila. A to majú na svedomí hlavne pasáže, ktoré sú takzvaným výberom z archívu. Nebavilo ma to čítať, viac by som privítala, keby bola kniha napísaná čisto ako román, nie ako nejaká štúdia, ktorej príbeh sa odohráva niekde v pozadí.
Vyhnanie Gerty sa mi páčilo omnoho viac, ale to nezmení fakt, že Tučkovú považujem za jednu z popredných autoriek súčasnej literatúry, a s radosťou si prečítam aj ďalšie diela, ktoré snáď v budúcnosti vydá.

pil
07.06.2013 3 z 5

Příběh o bohování z Bílých Karpat. Autorka zručně střídá příběh hlavní hrdinky Dory s dokumenty nalezenými v archivech, s výpověďmi svědků a dobovými materiály. Možná i proto se román čte jako po másle. Jenže. Ať se prosím na mě nikdo nezlobí, postavy z Kopanic jsou pro mě neuvěřitelné. Ne tím, co prováděly, ale svým chováním a vyjadřováním. Pocházím z Valašska a prarodiče žili přibližně v době co Surmena.Rozhodně nemluvili obecnou češtinou a z úst jim neplynuly šroubovaná souvětí s postupně rozvitými přívlastky! Surmena i jiné postavy se vyjadřují jako vzdělané prvorepublikové dámy z Vinohrad. V místech, kde se nečetlo, nehrál rozhlas, kdy lidé k sobě přes kopce měli daleko. Nevěřím jim ani slovo. Proč autorka upustila od dialektu? Že by knihu četlo méně čtenářů? Nevím. Jak si ale vychutnat celkem zajímavý příběh, když při každé přímé řeči postav vesničanů krčíte nos a skřípe vám v uších?

Pa3k
05.06.2013 4 z 5

Hodně zajímavé téma v zajímavém kraji.

Mattie78
01.06.2013 5 z 5

Tak tato kniha mne dostala! Do děje mne vtáhla hned na začátku a nepustila až do konce. O žítkovských bohyních jsem do té doby neslyšela, o to víc mne celý příběh zasáhl. Hned bych se do popisovaných míst vydala jak barvitě a krásně byly vykresleny. Jednoznačně doporučuji!!!

witko
31.05.2013 4 z 5

Kniha mne velmi bavila. Dobře provedené.

JitkaJak
30.05.2013 2 z 5

Obecné nadšení knihou mě překvapuje. Pro mě souhrnem nic moc. Superlativům jako "strhující, podmanivé, nejzajímavější, skvělé, výjimečné..." nerozumím.

egan
27.05.2013 5 z 5

Krásna kniha! Strhujúca! Drsná! Aj nežná a poetická! Začal som ju čítať ráno a skončil som okolo jednástej večer - čo asi nie je nič mimoriadne - v komentároch sa táto jej vlastnosť "strhnúť a nepustiť", objavuje pomerne často. Kateřina Tučková je obdivuhodne talentovaná! Ale slová pre hodnotenie tejto knihy sú podla mňa zbytočné. Čas strávený s touto knihou bol výnimočný a ešte sa k nej určite vrátim. Bodka.
A vy tiež už nečítajte tento komentár a zažite niečo výnimočné - čítajte Žítkovské bohyně :)

Sajdeman
24.05.2013 5 z 5

Vše tu byla napsáno. Prostě vynikající kniha.