Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 6985 6985

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

Peti
14.08.2013

Začátek knihy mě nadchnul, myslela jsem si, že se jedná o román na velice zajímavé téma. Bohužel (pro mě) se jedná spíše o dokument. Pasáže týkající se života bohyň (v současnosti a minulosti) jsou velice zajímavé a pěkně napsané, věřím, že i v dnešní době je spousta takových žen mezi námi. Části, které obsahovali reporty STB a listy z archivu mi připadli zbytečně obsáhlé, místy jsem se přistihla, jak je jen přelítávám očima. Celkově hodnotím tuto knihu jako zajímavou, jsem ráda, že jsem si ji přečetla , ale k opětovné četbě nedojde.

mandragora
13.08.2013

Patřím do skupiny lidí, co byli knihou nadšeni. Četla jsem jedním dechem, skvělá! Tu noc, kdy jsem ji dočetla, mě v noci vzbudil sen, kdy jsem chodila po Bělokarpatských kopcích plna úzkosti. Ten konec byl prostě drsný. Za mě super čtění.

Hella
13.08.2013 3 z 5

Zvláštní, strašně zvláštní kniha. V podstatě už několik dní přemítám nad tím, jestli se mi spíš líbila nebo spíš nelíbila. A nevím...ale faktem je, že jsem se do čtení musela nutit a chvílemi jsem stránky hanebně přeskakovala. Překvapuje mě jen to, jak je kniha neuvěřitelně vychvalovaná a doporučovaná a přitom se cítím divně, že já z ní takhle odvázaná nejsem.

rose
12.08.2013 5 z 5

Zvláštní a krásná knížka. Trochu literatura faktu, trochu fikce (?), hrstka skutečných příběhů, upravených do atraktivní podoby... v podstatě hodně děsivé čtení o tom, jak se v naší nedávné historické době podařilo „konečně“ udusit poslední jiskřičku pradávných mystických rituálů a zvyků, které přetrvaly staletí, až zanikly někde v archivech poválečných zběsilých let. Nečte se to lehce a vzbuzuje to spoustu emocí. Rozhodně jedna z nejvýraznějších knížek, které jsem doposud četla. A potěšila mě i krásná „hmotná“ podoba knížky – obrázek na obálce, krásná vazba, pěkný papír, ušlechtilý font, evidentně precizní korektury. Není to tak samozřejmé v dnešní době.

dada108
08.08.2013 odpad!

Nechala jsem se nalákat ohromnou chválou a výsledek? Rozpaky a bolavé břicho o čem to vlastně bylo? Autorka se zastává bohyň nebo se snaží doložit, že to byly v podstatě čarodějnice. Největší moji chybou bylo, že jsem myslela, že kniha je úplně o něčem jiném. Tahle knížka je hnus.

bibi.r
07.08.2013 5 z 5

Knihu jsem zhltla během dvou dnů a byla neuvěřitelná. Nejvíc mě samozřejmě překvapil konec, který byl neuvěřitelně rychlý a stručný, ale velmi velmi působivý. Víc snad k ději netřeba dodávat.
Malý detail ke knize: Myslím, že bych docela ocenila, kdyby byla vybavena mapkou okolí Bílých Karpat (Žítkové, Starého Hrozenkova...).

Lenikovo
06.08.2013 5 z 5

Jedna z knížek, které se čtou jedním dechem. Kateřina Tučková mne nadchla už svojí knihou Vyhnání Gerty Schnirch a jakmile jsem viděla Žítkovské bohyně, tak hned putovaly do košíku.
Zpočátku - ale to jen prvních pár stránek - jsem byla trošku na vážkách, měla jsem strach, aby to nebyl nějaký "blbý román pro ženy o osudu jedné z nás", ale Kateřina mě brzy vyvedla z omylu. Úžasná knížka, velice zajímavá (upřímně, kdo z nás věděl o nějakých bohyních do té doby, než četl tuto knížku) a zároveň smutná. Konstatování o tom, že fenomén, který nezničila staletí, dokázaly zničit ty rudé svině, je k zamyšlení.
Vřele doporučuji k přečtení a už se velice těším na další knihu od Kateřiny Tučkové.

Ameliii
05.08.2013 5 z 5

Ta knížka ve mě pracuje i teď, ještě 14 dní od přečtení. Mám chuť se do ní pustit znovu. Je toho v ní tolik. Tolik motivů, příběhů, nenávisti, krásy i nekrásy, mystiky, lidské závisti i zášti až za hrob. Každá kapitola by vydala za samostatný román, přesto je celá kniha srozumitelná, přehledná. Ať už katastrofu žítkovských bohyní předznamenala kletba anebo jen souhra všech nešťastných náhod, je to kouzelné. A co do stylu - myslím, naopak od některých komentářů zde, že Kateřina Tučková je neuvěřitelně talentovaná a poctivá spisovatelka.

martousek
04.08.2013 4 z 5

Nejsem historik a většinou se těmto knihám vyhýbám, možná chyba:-). Kladné recenze a stálost knihy v žebříčku těch nejčtenějších mě přiměla přinést Žítkovské bohyně z knihovny domů, nelituji. Kniha se mi četla dobře, časové posuny, vzpomínky, vyprávění, spisy z STB, ve všem se dalo jednodušše orientovat a ráda jsem s krajem a prostředím těchto bohyň několik večerů usínala.

MilaCh
31.07.2013 2 z 5

Nelze srovnat s kvalitou Vyhnání Gerty Schnirch, skoro se mi nechce věřit, že to psala tatáž autorka. Téma samo o sobě mohlo být zpracováno daleko lépe. Takhle to dělá dojem jakési křečovité senzacechtivosti a i přes četné citace z archivů mi to přijde odfláknuté.

hanajm
31.07.2013 5 z 5

Moje nejrychleji přečtená kniha za poslední dobu.. Strhla mě svým příběhem a prostředím a nadchla svou propracovaností. Smekám před autorkou a jsem ráda, že jsem si knížku koupila..určitě se k ní vrátím.

luciye
31.07.2013 5 z 5

Velmi zajímavé čtení, chvílemi jsem se ztrácela, ale určitě se k ní ještě vrátím. Spisovatelka sama o sobě působí strašně sympaticky.

AshlinkaV
29.07.2013 3 z 5

Knížka byla pěkně psaná a četla se mi dobře. Neočekávala jsem sice takové propojení s režimy, a konec mě malinko překvapil... Asi jsem na jiný druh četby, ale i tak se mi knížka líbila, a můžu doporučit :-)

Gabetka
29.07.2013 4 z 5

Knihu jsem začala číst na základě mnoha kladných ohlasů a během čtení jsem pořád čekala, kdy to začne být tak skvělé, jak všichni píší. Záznamy ze spisů občas unavovaly, skoky v čase někdy mátly, a přestože se jinak kniha četla velmi dobře, pořád mi tam něco k dokonalosti chybělo. Avšak ze závěru mě mrazilo a z mého pohledu dodal celé knize pořádný šmrnc, takže si všechna kladná hodnocení bezpochyby zaslouží.

Tulenik
28.07.2013 4 z 5

Mám ráda neobvyklé knihy a tahle kniha rozhodně není obvyklá.
Výborně vykreslená beznaděj v kontrastu síly zlého slova. To není o historii, nejsme v bezpečí. Lidi jsou stále stejní, jsou stále mezi námi.... a není proti nim obrana.

Vysoce hodnotím námět a zpracování podkladů. Méně již jazykovou úroveň a styl - autorka má ještě hodně co brousit. Ale i tak to stálo za přečtení.

Marčullkas
28.07.2013 5 z 5

Přečteno jedním dechem! Strhující příběh Dory Idesové, která si opět v životě vytrpěla mnoho zlého. V knize se poukazuje na to, jaký jsme my Češi "národ hrdinů", někteří velice rádi převlékaly kabáty, podle toho jak se jim to momentálně hodilo! Pociťovala jsem bezmoc a zlost vůči těmto zlým lidem! Knížka mě zaujala hlavně tím, že jsem Hodulíková a máme kořeny ve Starém Hrozenkově :) ... Ráda jsem si přečetla zajímavou knihu o ženách s výjimečnými schopnostmi.

Vikina333
26.07.2013 4 z 5

Ano pěkná skoro detektivka, která se hezky čte. Líbilo se mi, že je nenásilně protirežimní a vzhledem k lehkému čtení bych jí klidně doporučila mládeži. Nemá na to být povinnou četbou, ale není zase tolik knih, které poutavě s příběhem pomohou poznat politické prostředí 20. století v Československu. Za minulého režimu to lidské "svině" měly jednoduché, jak snadné je "převléci si kabát".. (pardon za vulgaritu, ale nenapadá mě slušné synonymum)..

Petulla
25.07.2013 5 z 5

Moje první dojmy po přečtení jsou neskutečné, dlouho jsem nečetla tak důkladně propracovaný příběh. Kniha mě hrozně bavila a tím jsem ji také rychle přečetla. Ocenila jsem krásný jihomoravský dialekt a nářečí, kterým knihu na některých místech obohacovala :-) Opravdu velmi silný a poutavý příběh, trochu mě překvapil závěr, ale aspoň je to důvod k zamyšlení.

dalimoni
24.07.2013 5 z 5

Předem děkuji Cessy za zprostředkování zážitku čtení knihy v mobilu (premiéra). Velice zajímavá kniha se zajímavým námětem. Má druhá od této autorky po Vyhnání Gerty...V hlavních rolích opět ženy. Talentovaná mladá česká autorka opět detailně nastudovala a následně převedla do románové podoby téma "čarodějnic (bohyň)", které žily na pomezí československé hranice. V knize dost často používá výňatků z archivů, které knize dodávají atmosféru skoro literatury faktu, ale každopádně dílo zajímavě zpestří. Nevím zda je to dovoleno, ale dovolím si zde vložit odkaz rozhovoru s autorkou z české televize, který byl vysílán před cca 14 dny (9. 7. 2013 - rozhovor je o jejich dvou knihách Vyhnání a Žitkovské bohyně) - velmi zajímavé, pak Vám dojde, co stojí napsání tak kvalitní knihy. Pro mě 5 *, ale o chloupek více bych hodnotil knihu Vyhnání, právě pro tu velkou odvahu uchopit tak kontroverzní téma, jako je vina Čechů při vyhnání Němců.
Odkaz: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095690193-pred-pulnoci/412231100252058/video/

Zuzvil
17.07.2013 3 z 5

HNED NA ZAČÁTEK MUSÍM NAPSAT, ŽE KNÍŽKU CHCI PŘEČÍST BRZO ZNOVU, PROTOŽE SI MYSLÍM, ŽE PŘI PRVNÍM ČTENÍ NEBYLA DOBRÁ "KONSTELACE HVĚZD" PROTO TAKOVÉ ŠPATNÉ HODNOCENÍ...Tak jsem ji konečně přečetla...je to snad poprvé, co se mi knížka, kterou mi všichni strááášně doporučovali a vychvalovali do nebes, nelíbila, respektive mě nebavila a četla jsem jí opravdu jen, abych ji už dočetla. Námět je velice zajímavý, netradiční, ale zpracování na mě bylo takové nijaké.