Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 7007 7007

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

kniholka
16.10.2013 5 z 5

Kdyby si lidi místo Fifty Shades přečetli raději tohle. Muselo to dát dost práce napsat, na scénu to přináší neobehrané téma a člověk se ocitá v Bílých Karpatech, jejichž atmosféra je z knížky cítit. Rozhodně stojí za přečtení.

danci
15.10.2013 5 z 5

...jedním slovem úžasné a těším se na další :-)

renataab
13.10.2013 3 z 5

Nenadchla mě. Přečetla jsem až do konce, je to dobré téma, ale jinak nic. Hodnotím jako průměr.

Georgine
10.10.2013 1 z 5

zklamání - začátek dobrý, ale během čtení prvotní nadšení z knihy opadalo - zbytečně rozvleklé některé pasáže, určitě neřadím mezi knihy, ke kterým se ráda časem vracím

magsan
10.10.2013 5 z 5

přečetla jsem jedním dechem - krásně napsaný příběh

Pomko
07.10.2013 5 z 5

Knihu jsem zapůjčila náhodně v knihovně, po půlce vrátila zpět do knihovny a zakoupila svou vlastní. Krása. Už jsem jí četla podruhé.

Gaara1
06.10.2013 5 z 5

Musím říct, že se mi líbilo, jak celý děj skončil a byl jsem z toho úplně unesen, jak autorka celou dobu vede čtenáře až k rozuzlení Bohyní s Dorou Idesovou.

Silvina
05.10.2013 5 z 5

Když to tady tak čtu... "neurazí, nenadchne", "čekal(a) jsem víc" atd. ... Mám pocit, že český čtenář zmasírovaný brutálními detektivkami ze severu a se vkusem pokaženým padesátiodstínovou šíleností bůhvíodkud není schopný ocenit opravdu zajímavý příběh z domácích luhů a hájů. Škoda... Ale ne moje - za mě pět hvězd a poklona autorce!

ttinecka
28.09.2013 4 z 5

Knížka se mi líbila, ale nemůžu říct, že na 100%, asi i pro to, že jsem ji četla po kouskách, jak byl čas. Příběh je zajímavý, ale ten konec mi nějak nesedl, mám z celku trošku rozpačitý pocit. Oceňuju, že autorka Dořin život, navíc ke všemu tomu "bohování" , ozvláštnila realitou péče o handicapovaného Jakoubka a poodkryla střípky z hrdinčina osobního života......Ale doporučuju, knížka stojí za to si ji přečíst.

megi
28.09.2013 4 z 5

Nepodařilo se mi na tu knihu udělat nějaký ucelený názor. Možná jsem čekala od tématu trošku víc. Možná je to tím, že jsem jako první od této autorky četla Vyhnání Gerty Schnirch a to mě nějak víc zasáhlo.
Ale ve výsledku jsem asi spokojená. Autorka mě dokáže udržet v takovém tom napětí, že nevím jak to dopadne.
Ale ano, ve výsledku je to dobrá kniha se zajímavým tématem (líbí se mi i grafická úprava přebalu). Takže mohu knihu doporučit.
A těším se na další dílo této autorky.

Katuska001
24.09.2013 4 z 5

Velmi poutavě napsaná kniha, která člověka jen tak nepustí, dala jsem jí za tři dny. Přestože jsem se domnívala, že kniha bude hlavně o schopnostech bohyní, je spíš o jejich sledování a pronásledování, tak jsem trošku zklamaná.

wooloong
24.09.2013 4 z 5

Výborná knížka, silné příběhy. Moc by mě zajímalo, nakolik jsou jednotlivé postavy a jejich příběhy reálné a nakolik jsou fiktivní. Obzvlášť příběh Surmeny, Fukseny a Dory.

BBaarča
24.09.2013 3 z 5

Tak jako jo... nebylo to špatný. Nenadchne a neurazí. Sem tam byly chvilky, kdy jsem se na čtení těšila, ale mnohem víc bylo asi těch, kdy už jsem chtěla být u konce. Co se týká tématu, tak autorka ho měla docela dost propracované, ale po mých oblíbených thrillerech to byl velký skok jinam. Ve jménech jsem se zpočátku ztrácela a trošku mě nudily pasáže, které se pořád dokola opakovaly... nepřečetla jsem ji prostě jedním dechem, takže za mě tak tři hvězdy. A jinak mně osobně se konec líbil, udělal pro mě knížku víc zajímavou...

jarah
22.09.2013 5 z 5

Chválim námahu, akú si autorka dala s preštudovaním reálií. Román nesklamal moje očakávania. Odporúčam každému, kto nemá predstavu o praktikách vtedajšej vládnej moci.

orson
08.09.2013 4 z 5

Knihu jsem koupil manželce pod stromek, byla z ní moc nadšená, ale mě se do ní nějak nechtělo - na mě je v papírové podobě trochu moc tlustá. Takže jsem si ji nakonec koupil i elektronicky :) Ale popravdě řečeno čekal jsem od ní trochu více - ten konec mě lehce zklamal, nicméně to také přikládám zprávám a recenzím, které jsem před tím četl. Na druhou stranu mě překvapilo, že to je úplně jiný žánr, než jsem čekal - autorka si s přípravou dala hodně práce a tak není divu, že vše vypadá strašně reálně, až z toho běhá mráz po zádech (ani ne tak z toho "čarování", ale spíše z té činnosti STB). Dost by mě zajímalo, co je skutečnost a co je fikce. Určitě si ale co nevidět přečtu další knihu od této autorky.

Miisha
01.09.2013 5 z 5

Vážně nádherná knížka. Jen ten konec mě trochu zklamal... čekala jsem prostě víc :)

KALA
31.08.2013 3 z 5

Příběh mě ani lingvisticky ani dějově moc neuchvátil a určitě nepatří k nejlepším románům, které jsou psané současnou českou generací. Co naopak oceňuji je práce v archivech, pravdivá osa příběhu a ona "sexuální zápletka" se mi též zdála docela povedená.

Pistácie
30.08.2013 5 z 5

Nádherný, poutavý příběh, o to dychtivěji sem to četla, s pocitem toho, že Bohyně existovaly, a místa, domy a prostředí, kde bohovaly jsou zachované dodnes, a navíc zde žije i pamětnice...

Hellou
29.08.2013 4 z 5

... po přečtení jsem neměla zrovna nejlepší pocit z toho, co všechno dokáže kletba ...

KikiZ
23.08.2013

Zvláštní kniha, musím po pravdě přiznat, že stylově ani dějově mě zase tak neupoutala, ale zase na druhou stranu jsem ji chtěla dočíst. Takže mám takové rozporuplné pocity.. Ale zase jsem se dověděla něco nového, neboť o žítkovských bohyních jsem tedy neměla ani potuchy a jejich schopnosti jsou bezesporu zajímavým materiálem k probádání.