Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 6974 1392

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

Jarina42
21.05.2013

Se zájmem jsem přečetla bez dechu, děj je velice poutavý. Kopanice z obou stran hranic trochu znám a je mi i blízká posaná mentalita osob. Jsem ráda za dar, takže mohu se k obsahu vždy a ráda vrátit. Je zde zobrazen tvrdý život lidí i jejich různé myšlení, které graduje dějem.

bondula
21.05.2013 5 z 5

V prvom rade by som chcel pochváliť úžasný námet. Nápad skĺbiť tak rozdielne motívy, na prvý pohľad vôbec nesúvisiace, do jedného príbehu je super. Forma textu, vložené archívne správy atď., čítanie príjemne spestruje.
Dejová línia, kde ústredná postava odkrýva minulosť bola pre mňa tou zaujímavejšou časťou. Dejová línia, ktorá šla dopredu, akoby súčasnosť mi pripadala trochu menej dynamická, očakával by som že práve táto časť bude posúvať príbeh dopredu, no trochu mi tam chýbala ostrejšia gradácia.
Vcelku ale knižku hodnotím vysoko pozitívne, jednoznačne stojí za prečítanie.

Rousse
17.05.2013 5 z 5

Kniha hodně čtivá a podle mě taky hodně dobrá. Toho, kdo se zajímá např. o dějiny komunismu určitě nenechá chladným. Já navíc ještě pocházím z tohoto kraje a učila a bydlela jsem určitý čas ve vedlejší vesnici, takže mě děj naprosto smetl. Trochu mě ale mrzí, že se k tomu někteří místní lidé staví dost negativně a vzali si z knihy názor, že podle autorky byly Kopanice plné léčitelek udavaček... to přece vůbec není pravda a v knize je to přece úplně jinak.

Radka222
17.05.2013 5 z 5

Knížku jsem přečetla, určitě patří k těm, které ve vás zanechají "stopu". Velký obdiv autorce, moc hezky napsáno a úžasné téma. Přiznám se, že jsem si šla koupit další knihu Kateřiny Tučkové a těším se :-)

bosorka
15.05.2013 4 z 5

Bezpochyby zajímavá knížka. Oceňuji autorčinu pečlivost při sběru dat. Byla jsem ovšem chvílemi trošku na rozpacích a nebyla si jistá, zda mám nad knihou jásat jako většina ostatních. Přišla mi občas mírně rozvleklá a asi bych i místy pokrátila, to ovšem nic nemění na tom, že ve mně zůstala vcelku zakořeněná a že při jejím čtení jsem několikrát málem přejela cílovou stanici v mhd. Možná mé rozpaky vznikly i proto, že jsem čekala "víc" román a pak četla spíš polo (pseudo) dokument. Ovšem zdařilý v tom, že čtenář přestává rozeznávat, kdy jsou dokumenty předkládané v knize ještě fiktivní a příběhu uvěří do posledního písmena. Každopádně od autorky si určitě ještě něco přečtu.

1alena1
15.05.2013 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem majitelkou této knihy, jsem moc ráda, že jsem si knihu mohla přečíst a že jsem jí poslala hlas do Magnesia litery - kategorie hlasy čtenářů a jsem moc ráda, že tato kniha zvítězila. Určitě spravedlivě. A musím ještě napsat, že si vážím autorky, která je ve věku mých dcer, že dokázala tak úžasně zpracovat dané téma. Mám tisíc chutí se na popisovaná místa podívat - to magično místa se přenese na čtenáře ať chce nebo nechce. Jinak o knížce už v ostatních komentářích bylo napsáno tolik, že se nechci opakovat. Paráda !!!

Jibro
13.05.2013 5 z 5

Knihu jsem koupil jako dárek na vánoce a druhý den do ní nakoukl s tím, že to nebude nic pro mě, nějaký šarlatánství...jasně, ale asi jsem byl uhranut :) protože jsem se nedokázal odtrhnout a celý den četl a četl... až do konce. Autorka mně nejen docela nahlodala můj skepticismus/ateismus a trošku vrátila víru ve věci mezi nebem a zemí, ale dokázala, že i u nás může vzniknout dílo, které v ničem nezaostává za současnou světovou literaturou. A co mě těší ještě víc, že k tomu nepotřebovala kopírovat módní trendy všech odstínů a barev, ale vystačila si s jednou zapadlou moravskou vískou, lidovou tradicí a kusem naší nedávné historie, tedy prostředím, kterým ostatní, rádoby intelektuální "elita národa" pohrdá.

stanza
12.05.2013 5 z 5

Krásné poutavé čtení, téma pro mě neznámé, ale o to zajímavější.

lara25
07.05.2013 5 z 5

Nad ránem jsem knihu dočetla. Jsem nadšená z propracovaného příběhu, který se čte jedním dechem. Zalil mne smutek při poslední kapitole, kdy se realita proměnila ve vzpomínku. :-(
Zajímalo by mne jak jste pochopili ten konec, závěr příběhu. Pište do zpráv. :-) Nádherný příběh, neobvyklý. Všem moc doporučuju. :-)

Barbastelle
06.05.2013 5 z 5

Přiznám se, že k mému pozitivnímu hodnocení této knihy přispívá můj kladný vztah k žítkovské krajině a zájem o téma.
Po přečtení knihy mě ale příjemně mrazilo v zádech, nemohla jsem se od knížky odtrhnout a po přečtení jsem měla chuť přečíst o bohyních i něco dalšího.

hlina
05.05.2013 2 z 5

Byla jsem velmi zklamaná. Asi právě proto, že všichni jsou z knihy nadšení. Myslím, že téma nabízí mnohem víc a autorka ho nevyužila.

MahulenaK
02.05.2013 4 z 5

Moc pěkná knížka. Nejde /alespoň mě/ přečíst rychle.Bavila mě, ale šetřila jsem si ji. Některé pasáže bych klidně vynechala, ale celkově úžasný dojem. Rozhodně nepatří k těm, které přečtete a zapomente.

Kůstka
30.04.2013 5 z 5

Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami jako asi skoro každý tady, kniha ani jiné hodnocení nemá, jak lidi chytla :) Ještě snad za polovinou knihy jsem nechápala celkovou zápletku a přišlo mi, že je tam strašně moc materiálů, někdy i zbytečných, jeden jsem myslím že i musela přeskočit, jak mi nějaké ty nábožensky církevně odborné kecy vůbec nic neříkaly :D Ale samotné ty materiály tam prostě patřily, člověk si zase představil jaké to tady bylo.. Němci, později komunisté.. Všichni měli s bohyněmi nějaký problém. Ale to není to hlavní co mě dostalo, někdy jsem se sice motala v tom, kdo je čí teta a snacha a vnučka a neteř, ale konec mě dostal a to prostě rozhodlo, že celková kniha nebyla zase tak špatná. Takové téma tady totiž ještě nebylo :)

kuky921
29.04.2013 5 z 5

Kniha byla velmi zajímavá, místy až mrazivá. Určitě jí doporučuji.

Joges
29.04.2013 5 z 5

Přečteno a dočteno. Když jsem otočil poslední stránku, o obsahu jsem ještě dlouho přemýšlel. Magický, téměř mysteriózní příběh dozníval a působil. Zkušená autorka od samého začátku v románu umě buduje napětí, takže jsem hltal stránku za stránkou, toulal se krajem Kopanic, nelítostnou dobou i četnými archivy. Pravda, některé zprávy z archivů, četbu poněkud ruší a brzdí, v závěru jsem však nad nimi mávl rukou. Tak nějak do knihy patří, jde přeci o zajímavý dokument a z části fabulovaný příběh přepsaný do románu. Autorku v nadšeném bádání a psaní nejlépe vystihují slova hlavní hrdinky: "Materiálové přípravě pro diplomovou práci se Dora věnovala pečlivě. Nezůstal jí utajen jediný fond českých archivů týkajících se magie a čarování. Sjezdila půl republiky, aby nashromáždila všechno, co mělo spojitost s historií žítkovských bohyní." Ke knize se možná časem vrátím, magický příběh a lidový námět totiž podivně přitahuje.

misssicccka
28.04.2013 5 z 5

Vzala jsem to od konce, takže teď se můžu těšit na Gertu.
Kdybych chtěla být v hodnocení hodně přesná, dala bych tak 4,5 hvězdičky, protože 5 dávám jen těm, co chytnou, kousnou a nepustí. Půlky nejdou, tak má tato kniha ode mne 5 hvězdiček a já ji to přeji. Je to proto, že vybrat si téma, které je, jak zjišťujeme po staletí zájmem různých stran a přesto se ho podařilo z myslí lidí vytěsnit, a předat ho lidem v tak neuvěřitelně poutavém a čtivém formátu knihy, to se prostě musí ocenit.
Přeji autorce i nám všem - jejím čtenářům, aby ji zapálení pro věc vydrželo a my mohli dál hltat každou její stránku.

freywar
27.04.2013 5 z 5

skvělý román, jen po dočtení mě přepadl smutek, ze ztráty tradice těchto žen bohyní, které nám vstoupily do panteonu legend, i díky této knize

Blíženec
23.04.2013 5 z 5

Zajímavě zpracovaná kniha.Obdivuji trpělivost autorky dohledat množství podkladů k sestavení knihy.Příběh samotný je velmi silný a propracovaný.Až po dočtení mi 'dozněla' výborně zpracovaná zápletka.

Jančislava
22.04.2013 5 z 5

Kniha zajímavá, má pěkný děj a celkem spád. Druhá půlka mě bavila trochu více, ale to neznamená, že první byla nudná, to ne. Obsahuje tajemství a tejemné síly a to je můj vkus. Za mě doporučuji!

exitus
19.04.2013 4 z 5

Velmi čtivě napsaná kniha a je vidět, že autorka výzkumem strávila neuvěřitelné množství času. Příběhy nejen bohyň jsou podány působivě, až má člověk chuť prožít aspoň nějaký čas v tomto prostředí. Nicméně, očekávání způsobená chválou okolí byla vysoká a ne tak docela vyplněna.