Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 6974 1392

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

misacaj
24.03.2013 5 z 5

Nejlepší kniha od českého autora za poslední dobu. Zajímavé téma, velmi čtivé. Doporučuji.

bookcase
22.03.2013 5 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout!!! Můžu jen doporučit.

Sisi11
18.03.2013 5 z 5

Skvostné! Kniha mě velmi oslovila již na začátku a nedala mi spát. Četla jsem ji s velikou chutí a příběh mě opravdu nadchl. V určitých místech jsem musela mít po ruce kapesníčky, opravdu dojemně krásné.

Vercik
09.03.2013 5 z 5

Zajímavá knížka, autorce muselo dát spoustu práce nasbírat všechny podklady pro tvorbu. A to se jen tak nevidí (není to obvyklé). Není to teda moc oddychové čtení, občas jsem se v ní ztrácela co se týče postav a děje, ale šlo to. Knihu jsem si zakoupila na základě kladných hodnocení čtenářů a proto jsem čekala asi víc, že mě kniha strhne a nedokážu přestat číst, ale je to také tím, že tento žánr není můj styl.

DorianGreene
08.03.2013 5 z 5

Velice zajímavá záležitost postavená na reálném základu a pečlivém badatelském výzkumu. Doporučuji číst velice pozorně, zvlášť vzpomínání bohyně Irmy Gabrhelové a Baglárky, a všímat si drobných detailů. Za to vás čeká odměna v podobě nečekaného rozuzlení a objasnění spousty zdánlivě nesouvisejících momentů. Aspirant na Magnesii literu 2012.

Atuin
08.03.2013 5 z 5

Kniha mi vzala dech, je neuvěřitelně autetincká,autorka dokáže oslovit a dát slovům a situacím takový výraz, jaký jsem vůbec nepředpokládala,

La Fiera
07.03.2013 5 z 5

Včera jsem si ji půjčila od kamarádky, má ji dokonce s věnováním autogramem autorky. :) A hned jsem se do ní pustila. Jsem na knížku opravdu hodně zvědavá.

EvaJ.
06.03.2013 4 z 5

Klobouk dolů před touto mladou autorkou. Neveselé téma z úplně jiné strany pohledu.

kuřátko
05.03.2013 4 z 5

Výborná kniha, i když- snad kvůli velkému očekávání- pro mě zase ne až tak jedinečný zážitek. Autorka píše více než poutavě- zvlášť v první půlce knihy jsem se nemohla odtrhnout. Druhá část už trochu ztrácí tempo, některé záznamy z archivů jsou místy vyloženě nudné, ale zase chápu, že v knize mají svůj účel.

nudle
05.03.2013

/žasná kniha, zajímavá, napínavá, autentická. Přečetla jsem ji jedním dechem. V rodině ji zatím přečetla moje matka, já i dcera a všechny jsme nadšené. Všem velice doporučuji.

maruška1
04.03.2013

Bydlím v okolí Žítkové, osudy bohyň jsou mi známy. Knížka se mi moc líbila.

katajanci
04.03.2013 5 z 5

Moje první knížka od Kateřiny Tučkové a určitě zkusím i další. Líbí se mi ta pečlivost věnovaná sběru dat a informací, aby mohl vzniknout fiktivní příběh vyrůstající ze skutečných míst, osob a událostí. Jak už tu několikrát zaznělo, těžko odhadnout kde je ta hranice mezi fakty a smyšlenkami.

cyril01
04.03.2013 5 z 5

Vzhledem k tomu, že z míst, o kterých se v knize píše pocházím, velmi mě zajímalo jak autorka věc pojme. Byl jsem víc než mile překvapen. Jednoznačně jedna z nej českých knih za posledních několik let.

BelleNoiseuse
03.03.2013 4 z 5

Životy Žítkovských bohyní jsou podřízeny osudu, kterému nelze uniknout. Dar a zároveň prokletí bohyní jde napříč generacemi a u všech žen směřuje k nevyhnutelnému konci. Knížka ve mně vyvolává otázky, nakolik je člověk schopen skutečně ovlivnit své chování a nakolik je určité jednání výsledkem zděděných dispozic a vlastností, které mu nedovolují zachovat se v dané situaci jinak. Do jaké míry lze změnit svůj osud?
Kouzlo knihy spočívá z části na provázanosti smyšleného příběhu se skutečnými historickými událostmi a se skutečnými postavami. Kde končí fakta a začíná fikce? To se autorce celkem úspěšně daří tajit, čímž víří čtenářovu fantazii. Díky tomu, že je text "dotvářen" pomocí historických dokumentů a záznamů, splývá hranice mezi fikcí a skutečností.
K nejpůsobivějším částem knihy se řadí popisy rázovitého kraje Kopanic, jeho obyvatel a pohanských tradic. Nejednou jsem si během čtení pomyslela, že ta místa bych chtěla navštívit a pocítit na vlastní kůži zvláštního ducha toho místa.

Pavo.Klima
27.02.2013 4 z 5

Takových původních děl se v Čechách moc nevydává. Blesklo mi hlavou, že v něčem mi román připomíná styl Scarlett Thomas (Konec pana Y), nebo i knihu Olgy Tokarczuk (Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých). Možná právě díky silné ženské hrdince, která ve své samotě jde vstříc dobrodružství - osudu však neuteče. Bylo pro mě zajímavé probírat se "materiály" svazků StB. V některých částech spisovatelka dobře probudila obrazotvornost čtenáře (čarování bouřky, rituál sbírání bylin o svatojánské noci). První část příběhu mě pohltila, časem mi smyčku popustila. Příběh je napsaný originálně, napřed jsem pochyboval, zda se na závěr děj uzavře a díky dovětku se tak stalo... Kruh se uzavřel a může se stát, že zfilmovaný příběh bude silným zážitkem.

vlcka
26.02.2013 5 z 5

Kniha mě velmi potěšila. Je moc dobře napsaná, nikdo neodflákl korektury, pochválit musím i vnější vzhled. Líbí se mi, jak je příběh postupně doplňován z různých pohledů a stran, vyprávěn mnoha ústy. A samotné téma mě prostě bavilo. Skvělá knížka, kterou mohu jen doporučit.

l.lucie
25.02.2013 5 z 5

Skvĕle napsaná knížka! Nejdřív mi chvíli trvalo, než jsem se do ní začetla, ale pak jsem se od ní nemohla odtrhnout. Zkusím další od téhle autorky:-)

Eevina
25.02.2013 4 z 5

Od české autorky jsem toho moc nečekala, zatím mě české knihy moc nezaujaly, ale tohle předčilo vše, úžasná kniha s odlišným tématem, skvěle zpracovaná, obdivuji autorku, co vše musela nastudovat a těch informací, které musela najít...Skvělá, úžasná a když jsem na konci zjistila, že se vlastně vše stalo doopravdy, myslím si, že cenu kniha roku si zaslouží:)

brabofka
24.02.2013 5 z 5

Knihu jsem původně půjčila kamarádce. Pak jsem si řekla, že se do ní podím. Podívání trvalo 2 dny a tu dobu jsem knihu přečetla jedním dechem. Téma mě neznámé mě o to víc nadchlo. Skvělý příběh na jehož konci se z autorčina doslovu čtenář dozví, že vlastně většina byla dle skutečnosti, že byly pozměněny jen jména. Až tehdy se člověk zamyslí nad tím, že to opravdu asi mohla být pravda, a že tu hrůzu zažili opravdoví lidé.
Jedna z posledních vět knihy zní: přežili hrůzy novověku, čarodějnické procesy, nacismus až bolševikovi se je podařilo zlidkvidovat. Smutné, leč výstižné. A já mohu jen doporučit. Opět příběh, který vyčnívá nad většinu.

asam
19.02.2013 5 z 5

Téma pro mě neznámé, o to ale zajímavější. Román nevšední, do posledního detailu propracovaný. Žasneme nad tím, kolik zloby a nenávisti může být mezi lidmi. Velice doporučuji.