Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 6946 1388

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

Matysek79
05.01.2016

Knížka me uchvátila. Četla jsem před rokem a ještě ted me mrazí při vzpomínce na ni. Skvěle téma, uzasne napsane. Za me snad nejlepsi kniha, co jsem cetla. Zároveň me dostal film Domácí pece, tam se o zitkovske bohyni taky mluvilo a natáčelo na Zitkove.

morava
04.01.2016 5 z 5

Pro mne velice silny literarni zazitek. Styl Kateriny Tuckove se mi velice libil. O bohynich v Bilych Karpatech jsem nikdy pred prectenim teto knihy neslysela a tak i mimo to, ze se mi pribeh, ktery mne od zacatku pohltil zalibil natolik, ze si tuto knihu chci koupit a mit ji doma v me skromne knihovnicce, tak jsem se dozvedela zase neco noveho, zajimaveho a tajemneho.

radus
03.01.2016 5 z 5

Velice zajímavá knížka, která mě donutila přemýšlet. Obdivuji, že se tak mladá autorka, pustila do tohoto tématu, musí mít nastudováno spoustu dokumentů a jiné literatury. I když to není zrovna typ literatury, kterou bych vyhledávala, tak mě zaujala a vím, že si ji zapamatuju.

tinuschen
30.12.2015 5 z 5

Vynikajúca kniha,po prečítaní som o nej ešte dlho rozmýšlala a to mám rada,keď ostane stopa.

Michael15568
26.12.2015 4 z 5

Jůůůů, ženská záležitost s prvky faktu... Čte se jedním dechem...

Prey
15.12.2015 5 z 5

Vynikající zážitek. Miluju knihy, kde je autenticita podpořena výzkumem a na něm založenými polo-fiktivními otištěnými dokumenty. V některých liniích by sice něco mohlo být dořečeno více nebo jinak, ale je zbytečné na takovém literárním zážitku vzešlém z českého rybníčku hledat za každou cenu chyby. Ta směs badatelství, etnografie, epiky i lyriky, ženského románu a historie je výbušná. Navíc v jednom svazku racionální i nadpřirozené pohledy na celý fenomén. Těším se, až uvidím divadelní hru a až vznikne filmové nebo televizní zpracování, i když mě třeba zklame. A hlavně doufám, že se Kateřina Tučková vybičuje k dalším podobným výkonům, aby Bohyně nezůstaly jejím jediným veledílem. DODATEK: Svůj komentář ke knize bych rád doplnil informacemi o související publikaci, totiž o programu k divadelnímu zpracování Žítkovských bohyní od Městského divadla Zlín. (Hru jako takovou hodnotit nebudu, to sem asi úplně nepatří.) Nemá ISBN, takže samostatně se zde neobjeví, ale fanouškům knihy by neměl uniknout! Autoři programu se sice vydali cestou zásadních spoilerů (takže nic pro ty, které teprve čtení čeká), ale jinak mě 32 stránková plnobarevná knížečka za pouhých 30 Kč nadchla. Obsahuje totiž i pokus o grafický rodokmen bohyní a také podrobnou časovou chronologii všech událostí příběhu, rozkročenou 1667 až 2008. Oboje beru jako velmi cenné doplňky románu, které usnadní opakované čtení knihy a plné porozumění všem jejím rovinám.

Hawkey
07.12.2015 4 z 5

Ach.. moc pěkné. Chválím a doporučuji audioknihu s T. Bebarovou a M. Táborským, aneb jak jen dva hlasy dokáží to, co celý divadelní soubor. Příběhem jsem byla nadšena a tak ráda bych na Bedové prodlévala více času a bohovala.. o dost více než v archivu. Originální!!! Líbila se mi propracovanost a autorčina důkladná příprava a vůbec si nemyslím, že by to bylo na úkor příběhu.

historikola
28.11.2015 5 z 5

Moc pěkný příběh. Spisovatelka si dala tu práci a napsala moc pěknou knihu. Knížka Vás nedonutí přemýšlet jen o příběhu, ale také Vás donutí k zamyšlení a trochu Vás naťukne si prověřit svazky STB co vedli na Vás. Takže ve Vás vyvolá i tyto pocity. Na druhou stranu chci a nechci vědět kdo a co na mě vedl. Vrátím se ke knize. Moc pěkné a rozhodně to není poslední knížka co si od spisovatelky přečtu.
David

angloumene
21.11.2015 5 z 5

Ani by mě nenapadlo, že v českých luzích a hájích může vzniknout takovéhle dílo. Žítkovské bohyně se skvěle čtou, nabízí v podstatě edukativní pohled na jednu z nejstarších českých tradic, kritiku komunismu a neméně také zamyšlení se nad vztahem muže a ženy v moderní společnosti. V tomhle směru se trochu obávám, že někteří z pánů mohou být trošku zklamaní, protože tato kniha je svým zaměřením určena spíše ženám. To ale nesráží nic na její kvalitě a jistě potěší i ty méně ješitné muže.

putpuda
19.11.2015 5 z 5

Opravdu dobrá kniha (a to nečtu české - jen sem tam nějakou), skvěle se četla, určitě si půjčím další.

Salonka
14.11.2015 4 z 5

Veľmi príjemné a inteligentné čítanie. Originálny námet, vždy a všade logická nadväznosť, deju nechýbal spád. Autorka svoj príbeh jednoducho vytvorila, skombinovala a zvládla napísať skvele. :-) Určite odporúčam.

Pripojím jeden subjektívny postreh - vonkoncom nie som odborník na túto tému, ale pri určitých ´výskumne´ zameraných častiach som mala neodbytný pocit, že čítam vedeckú prácu, na ktorú mám pripraviť oponentský posudok - lákalo ma robiť si poznámky či chystať pre autorku doplňujúce otázky (a to sa mi pri beletrii asi ešte nestalo... náznak profesionálnej deformácie). :-)

janulka1310
07.11.2015 5 z 5

Knihu jsem dočetla asi před půl hodinou...od té doby jsem už prošmejdila google, stihla přečíst nějaké rozhovory s Kateřinou Tučkovou, mrkla na reportáž a fotky a prostě...asi nejde po přečtení téhle knihy jen tak říct, ok, tak co si přečtu dalšího? Těch pocitů a otázek je tolik, že ani nevím, co vlastně napsat...možná by bylo lepší psát komentář třeba po týdnu:) Ale asi to shrnu jednoduše - když se mě přítel ptal, o čem ta kniha je, a já mu odpovědla o žítkovských bohyních, tak ho moje odpověď samozřejmě neuspokojila. Jenže já po půlce knize nebyla schopna říct, o čem to vlastně je...o bohyních? o válce? o přírodě? o léčitelství? o ženství? o vztazích? literatura faktu? ... Tahle kniha se prostě musí přečíst...aby si každý udělal svůj úsudek... pro mě osobně velmi zajímavá četba, zejména pro to, že do nedávna jsem vůbec netušila, že nějaké bohyně z Žítkové existovaly... a navíc, styl psaní Kateřiny Tučkové mi opravdu sedl:)

Knihomolkaa
07.11.2015 5 z 5

Úžasná propracovaná kniha, klobouk dolů před autorkou!

sluppka
31.10.2015 1 z 5

Žítkovské bohyně mě provedly nádhernou krajinou, povyprávěly mi o krásných zvycích naší lidové kultury, přiblížily mi zajímavou dobou plnou zvratů, ale nedokázaly, abych si některou postavu více oblíbila, své vlastní příběhy vyprávěly odtažitě a nakonec mě ještě naštvaly úplně pitomě umělou sexuální zápletkou. Bohužel jsem od nich čekala příliš mnoho.

sona3865
27.10.2015 5 z 5

téma knihy samo o sobě není vůbec jednoduché, přesto kniha je napsána tak, že se čte jedním dechem. Klobouk dolů před autorkou

igracek2
23.10.2015 4 z 5

Není to úplně typ literatury, který bych běžně vyhledával, přesto jsem ji četl téměř jedním dechem. Moc si u ní neoddechnete, je syrová a drsná, ale také podmanivá a okouzlující. Asi jako kraj, který popisuje. Klobouk dolů před autorkou.

IYv
21.10.2015 4 z 5

teprve po shlédnutí divadelního představení všechno zapadlo do sebe.
z knihy jsem nebyla až tak nadšená, jako všichni okolo. jo, přečetla jsem ji za dvě noci, ale zdálo se mi plno děsivých snů, vlastně se mi "nelíbila", drsná, zčásti prvoplánová.
Zlínské divadlo ale vytvořilo skvost. Doporučuji k návštěvě. Jedna z mála věcí, kdy se mi to líbilo víc než kniha.

Kirach
17.10.2015 5 z 5

Kniha, kterou bych se nebala doporucit dale :)

pajula
14.10.2015

Kniha se mi líbila. Dobře se mi četla. Jen mě mrzí, že není více specifikováno, co je v knize pravda a co ne. Doporučuji.

lerozka
11.10.2015 4 z 5

Kniha je velmi zajímavá, velmi poutavě napsaná. ALE: Trváří jako literatura faktu, nicméně se jedná o beletrii, kde cokoliv může být úplně smyšlené. A mě trochu vadí, že nakonec není moc jasné, co se opravdu stalo, nebo alespoň mohlo reálně stát a co se víceméně hodilo pro větší atraktivnost příběhu. A ten závěr...ten je tedy graduje dost laciným způsobem. I tak jsem ráda, že jsem četla a chťela bych se o tomto fenomenu dozvědět víc.